Автор Тема: Плоскост за макет, идеи, цени ???  (Прочетена 10665 пъти)

lok45111

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте,

след като сам се убеждавам в дългосрочността на грандиозния проект с гарата се замислям да си спретна едно локомотивно депо върху плоскост с размери 210 см/125 см. Обаче се чудя каква плоскост да подбера, да е лека, да се работи лесно по нея(навиване на винтове) и евентуално не голяма цена. Ще очаквам предложения и съвети от миналите вече през тоя момент с избирането на основа за макета.

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52
Re: Плоскост за макет, идеи, цени ???
« Отговор #1 -: 01 Юни 2008, 21:54:43 »
според мен най-удачно е тъй-нареченото OSB . Размерите му са 122/244 см ,адебелината варира от 9 до 25 мм. Също така има няколко разновидности:обикновенно,влагоустойчиво и шлайфано . Намира се по складовете за строителни материали . За цени не ме питай сега ,но най-евтино е в складовете на BULLES . ;)

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52
Re: Плоскост за макет, идеи, цени ???
« Отговор #2 -: 01 Юни 2008, 22:07:09 »
Виж как го използвам аз...
http://www.railwaypassion.com/files/gallery/org_pic165_1107.jpg

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Плоскост за макет, идеи, цени ???
« Отговор #3 -: 01 Юни 2008, 22:33:56 »
Цитат на: schatsi link=topic=582.msg6424#msg6424 date=1212346483
според мен най-удачно е тъй-нареченото OSB . Размерите му са 122/244 см ,адебелината варира от 9 до 25 мм. Също така има няколко разновидности:обикновенно,влагоустойчиво и шлайфано . Намира се по складовете за строителни материали . За цени не ме питай сега ,но най-евтино е в складовете на BULLES . ;)
И аз ползвам същите плоскости.23 лв. е в Практикер с тези размери - 122/244 см

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Плоскост за макет, идеи, цени ???
« Отговор #4 -: 01 Юни 2008, 22:49:56 »
Аз пък съм фен на класическата технология посочена от Ботев в книгата му - дървени талпи и шпершлат отгоре. Хем е здраво, хем и винтове за дърво задържа, което е много важно. Недостатък е тежката конструкция, но... няма истинско щастие.
http://www.bgphoto.net/photos/708/o632416647300468750.jpg

lok45111

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Плоскост за макет, идеи, цени ???
« Отговор #5 -: 01 Юни 2008, 22:57:20 »
Значи май ще се насоча към OSB-то. Струва ми се приемливо, лека конструкция и лесно се работи по него.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Плоскост за макет, идеи, цени ???
« Отговор #6 -: 01 Юни 2008, 23:12:40 »
За съжаление не съм запознат с този материал - OSB, но, според мен, преди да вземеш окончателно решение в избора си, трябва да провериш дали въпросното не е податливо на усукване при влага, така както е талашитът. Представи си как си положил всички релси, сгради, баласт, треви и т.н. и ОSB-то с течение на времето започне да се усуква и огъва, защото, например, помещението, в което съхраняваш макета е било влажно... ужас! Затова конструкцията трябва да е "бетон" - никакви движения по вертикал или хоризонтал.
Също е важно дали задържа скрепителни елементи. Въпросният талашит, споменат и по-горе, не задържа никакви винтове и т.н., и се рони. Ако и този материал е такъв, директно мисли друго, защото най-малкото ще ти се наложи да сложиш крака, а те "кротко" ще падат всеки път щом се опиташ да местиш макета на ново място.
« Последна редакция: 02 Юни 2008, 09:01:36 от Vlado »

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re: Плоскост за макет, идеи, цени ???
« Отговор #7 -: 02 Юни 2008, 00:53:24 »
  Ето една идея и от мен http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=31136&AlbumId=116477. Жълтите плоскости ги водят за ПДЧ. За мене обаче си е талашит двустранно фурнирован и окантен отвсякъде. Като се подпре отдолу с дъски с напречно сечение с размери 18 Х 80 мм се получава конструкция която е доста здрава. Недостатъка е, че тежи. А за поставянето на крака съм измислил това:



 При конструкцията която съм използвал поне за сега всички винтове само преминават през талашита (не се завиват в него).
 Относно цените до колкото си спомням едната плоскост ми излезе около 20-25 лв. Дъските съм ги копувал от Praktiker    по 2.50 лв. за брой.
« Последна редакция: 02 Юни 2008, 01:02:12 от br185 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Плоскост за макет, идеи, цени ???
« Отговор #8 -: 02 Юни 2008, 12:47:31 »
Владо е прав - класическата технология със скара ( не само рамка ) от летви тип "дъска" и 8 мм и по дебел шперплат си е най здравата и лека конструкция .Друг е въпроса , че от голямо значение е изходният материал да е сух , прав без измятания и т.н. както и добре и качествено изработване на самата рамка / скара , която впрочем също има вариант за допълнително олекотяване - справка книгата на Ботев има една от малкото снимки в нея на страхотна ажурна конструкция.
Проблем като начало е намирането на "прав" материал - в бриколаж например 95 % е доставено криво и изметнато !!!
За модула който правя- голямо ровене падна , та накрая и най-правата двуметрова летва  я забравих до колата (не е натоварих)  >:(
Шперплата въпреки по особената форма и подбор вътре заедно със служителя който ми го отряза - все още след сталбилно овлажняване го държа "напрегнат" , белким придобие правилна форма (разбирай - прав и без усуквания).
Въпреки всичко си струва труда - питайте Жоро кой модул от готовите е най-лек и с колко е по-лек... ;)

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Плоскост за макет, идеи, цени ???
« Отговор #9 -: 02 Юни 2008, 18:38:37 »
А дали евентуално алуминиеви винкели няма да свършат работа вместо летви – здрави са, не търпят огъване, не ръждясват, леки са?... Вероятно ще е малко по-скъпо, но пък трябват само няколко метра, няма да строим небостъргач...

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 533
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Re: Плоскост за макет, идеи, цени ???
« Отговор #10 -: 02 Юни 2008, 20:19:30 »
Цитат на: Maktub link=topic=582.msg6486#msg6486 date=1212421117
А дали евентуално алуминиеви винкели няма да свършат работа вместо летви – здрави са, не търпят огъване, не ръждясват, леки са?... Вероятно ще е малко по-скъпо, но пък трябват само няколко метра, няма да строим небостъргач...
  Аз също мислих да слагам за макета си такива профили. Обаче профили с нужното сечение се оказа много трудно да намеря. А където намерих бяха на такива цени, че... Тъй че за алуминии забрави. Дървената основа въпреки изброените недостатъци си е най-доброто решение според мен.

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52
Re: Плоскост за макет, идеи, цени ???
« Отговор #11 -: 03 Юни 2008, 20:31:05 »
Според мен OSB-то си е най подходящо . Не изисква кой-знае каква конструкция ...http://www.railwaypassion.com/?cid=165
...и е лесно за работа...със зеге се реже много по-лесно отколкото ПДЧ-то и в него много по-лесно се завиват винтове......

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Плоскост за макет, идеи, цени ???
« Отговор #12 -: 03 Юни 2008, 21:35:48 »
А каква дебелина би била добра за да е достатъчно стабилен макета? 1.8? Или по-дебел?  ???

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52
Re: Плоскост за макет, идеи, цени ???
« Отговор #13 -: 04 Юни 2008, 12:12:04 »
Това което съм използвал аз е 9мм

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Плоскост за макет, идеи, цени ???
« Отговор #14 -: 04 Юни 2008, 20:07:39 »
Цитат
Това което съм използвал аз е 9мм
Тъничко ми се види за грандоман като мен.Muncho,твоите плоскости колко са дебели?  ???