Автор Тема: Осветление на вагони  (Прочетена 47782 пъти)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #75 -: 22 Юли 2008, 07:10:07 »
Благодаря , Maktub! Мислех и на Жоро магазина да посетя,но бях чувал , че не е по центъра.Явно е отворил втори,който е близо до него.Ще го посетя на всяка цена.Хайде стига съм разводнявал темата,между другото скоро ще има развитие по нея-излизам отпуск от утре и се отдавам на хобито - на море се разбра,че няма да се ходи и остават само влаковете.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #76 -: 20 Септември 2008, 23:11:46 »
Ето,идва есента и продължавам отдавна прекъснатата работа по електрификацията.Имам едно въпросче към хората,които имат някаква представа от електроника.Искам да сглобя схемичка,която ще играе схемата на електронен ключ.За целта смятам да използвам тиристор,примерно(стремежът ми е да използвам малко и по възможност малки по габарити елементи).Той ще се управлява примерно от ридконтакт.Интересува ме някаква схема,евентуално,защото не съм много по изчисленията и не знам какви пасивни елементи да използвам и с какви параметри да са,както и как да са свързани по между си.Крайната ми идея е следната:
В дъното на вагона ще сложа рид-контакт.В макета ще "заровя" под релсите електромагнити на различни места,най-вероятно на гарите.Когато искам вагоните да светят,натискам бутонче на пулта,задейства се електромагнита и вагоните ,както се движат,преминавайки над електромагнитите , посредством ампулките на рид-контактите включват своето осветление.Не съм наясно само със схемата.Сигурен съм ,че не е невъзможна,даже не е кой-знае колко сложна,но не е по силите ми да я начертая сам.Иначе практически ще се справя по зададена готова схема,така,че който е наясно с електрониката,нека помогне!

...и ето след целодневно "ровичкане" в Гугъл установих , че ми трябва някаква схемичка за Т-тригер,но от чичкото друго не можах да откопча.   ;D ;D ;D
Ако някой има някакви дебели бумаги със схеми и не го мързи,разбира се , нека "плъзне" нещо насам!
« Последна редакция: 21 Септември 2008, 22:00:14 от XRISTO »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #77 -: 24 Септември 2008, 07:46:23 »
Добре,ясно на никой не му се разправя толкова.Аз долу - горе го измислих,но ще ми трябва схемичка на D- тригер(смятам да го използвам като ключ,управляващ тиристора)Даже ме упътиха да използвам 74LS74А.Само че схемата,която ми дадоха е твърде непонятна.Ако някой разбира от електроника,дали ще ми отдели мъничко време,през което ще му пратя схемата,той ще ми напише само,примерно:
1 и 2 - ридконтакт,3- захранване,4-изход и т.н.?
Хайде де , помагайте!Никой ли не е наясно с тези неща?Може да се роди чудесно осветление за вагони,подобно на дигиталното,но с пъти по-евтино - дотук по мои изчисления цената му е не повече от 3-4лева за вагон.  ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #78 -: 24 Септември 2008, 08:25:03 »
То , като идея  е много хубаво , но цифровото обезмисля всичко...
За захранване на този чип ти трябва стабилно 5 V , чипа който са ти препоръчали не е от най-икономичните от към консумация и т.н.
Проблемите са твърде много , ако ги решиш , най-вероятно ще е доста по сложно ,трудоемко и т.н. от обикновенното осветление ...
Според мен , не си струва...но пък никой не ти пречи да експериментираш и реализираш...
 ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #79 -: 24 Септември 2008, 19:09:53 »
А защо цифровото да го обезсмисля?Искаш да кажеш , че бих могъл да им прасна по един декодер за осветление ли?Е,да,ама са скъпи,а и не съм привърженик на твърдото свързване на всички вагони(с цел ползването на един декодер).Възнамерявам да поставя по една бройка от устройството , което ще сътворя  във всеки вагон.Ще се задействат от електромагнити,скрити на различни места(около гарите,примерно) под релсите.А има и предложение да са отстрани на релсовият път,но първата идея лично на мене по ми се нрави.Вагоните ще могат да се откачат и закачат от откачвачки и всеки ще е със собствено токоснемане(от колоосите),което ще ми позволява и маневри с пътнически вагони(въобще,аз съм фен повече на маневрите). ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #80 -: 24 Септември 2008, 19:24:00 »
Какъв е смисъла да светят само на някой места от движението си по коловозите?
Извън гарите да го д**** ли?Нещо не ми е ясна идеята...

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #81 -: 24 Септември 2008, 23:27:24 »
Идеята е следната-влакът не е композиран-вагоните не светят.Изтегля се на коловоз,на който се композира и му се прикача лока,който ще го тегли и тогава се палят светлините.Колкото до гасенето-по преценка.Ако реша че е ден - гася ги,то тогава се гасят и лампите на сградите и уличното осветление(ако в макетът ми ще има град,което още не съм го решил)Ако реша , че е нощ - светкам го.Просто и ясно.Може и  в тунел да светват малко преди и малко след като излязат - ще е доста реалистично,нали?Но искам да става не с баране на вагони,надигането им и човъркане на разни ключета по тях или пък да са навързани 3-4 вагона с кабели един за друг като наденици - грозничко ми се струва.Верно,онези куплунзи,дето ги гледах(някой от форума беше дал линк или просто снимка,не помня вече)са супер,но си представям какви парици са само...  :o В крайна сметка знам,че хобито ни е скъпо,но по-добре тези суми да ги хвърля за нещо,което ще ми бъде от по-голяма полза за макета.  :)

А,и между другото тригера работи перфектно - като доближа магнит до него - на 2-3 см и се пали осветлението,като го доближа втори път - гасне.Една такава интегрална схема е 60 стотинки L варианта и е с 2 пъти по икономичен от този LS , дето го ползвам.Тиристор,две съпротивления и два кондензатора плюс рид - ампула са не повече от 2 лева.Като сложиш диоди,стабилизатор и интегриран грец за още 2-максимум 3 лева и стават 7-8 лева като най - мрачна финансова прогноза за пълно автоматизирано осветление на един вагон.А и не бива да се подценява гордостта,че нещо съм сътворил със собствени ръце,а не купил наготово.  ;) В крайна сметка удоволствието от хобито аз го разбирам не само като закупуване на на вагони,локомотиви и т.н. и търкалянето им по релсите,а и вечният стремеж към творене,доизкусуряване автоматизиране.Когато направя макета си и не се сещам с какво мога да го доусъвършенствам,предполагам ще започна друг - животът е едно вечно преследване на съвършенството.  ;D ;D ;D
« Последна редакция: 24 Септември 2008, 23:46:14 от XRISTO »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Осветление на вагони
« Отговор #82 -: 25 Септември 2008, 08:35:17 »
Това наистина е похвално! ;D ;D ;D
И аз не мога да ги разбера колекционерите - стоят и съзерцават по витрините си и се надуват "колко много...колко различни... колко красиви.колко епохи и т.н.
Тук пък забелязвам и другата крайност - "макет вече имам, кво а прааа - аааа, дай да направа няква щуротия на подвижният състав ,мммм ще им сменя епохата например"... и се почва едно ...не е за гледане... ::)...Скуката никога не ще ме стигне...
Направа ли макета (не че знам някой макет да е завършен някога напълно) ще са маневри , разписания , ремонти ...то и плана на коловозите ми е такъв - да може да се прави всякаква дейност на макета от железопътно естество... ::)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #83 -: 25 Септември 2008, 09:32:28 »
В случая колекционерите и не се мъча да ги разбирам,те имат друго хоби - колекцията.Аз се занимавам с моделизъм и ако имам колекция,то тя е по - скоро за да напълни макета ми и да му придаде истинската стойност,завършеност или съвършенство или както искаш там го наречи.  ;)

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Осветление на вагони
« Отговор #84 -: 25 Септември 2008, 12:10:56 »
Убеден съм, че накрая вагоните ще ги направиш перфектно. Не бих се хванал с подобно начинание, тъй като в N ми се струва, че ще бъде доста по-трудно да се натъпче всичко по вагоните, така че да са с независимо осветление, а да ги навържа с кабели един за друг също някак си нещо не ми е присърце. А иначе няма какво да се делят моделисти и колекционери - това са двете страни на едно и също хоби. Един може да няма макет поради липса на време, на  пространство, яко противопоставяне от другите членове на семейството (хеле пък ако има забъркана тъща...), при други може да има място за макет – макар и малък, – но пък да няма къде да държат една по-голяма колекция. Идеалният вариант е човек да бъде и двете и съм убеден, че ако животът в Населено Място България беше по-уреден, всички щяхме да бъдем и моделисти, и колекционери.
« Последна редакция: 25 Септември 2008, 12:12:48 от Maktub »

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Осветление на вагони
« Отговор #85 -: 26 Септември 2008, 00:12:56 »
Цитат на: XRISTO link=topic=588.msg10213#msg10213 date=1222288044
Но искам да става не с баране на вагони,надигането им и човъркане на разни ключета по тях или пък да са навързани 3-4 вагона с кабели един за друг като наденици - грозничко ми се струва.
Няма нищо грозно в кабелите, защото те не се виждат. Поне аз така съм ги направил. Купил съм кабели от 0.5 мм супер угъваеми с черна изолация. Но не можеш да си прибираш вагончетата в кутийки, а също и не можеш да ги препродаваш, защото все някъде си направил дупка с поялника, за да минат кабелчетата. Плюс това близките съвъкупления на Fleischmann не са съчетаеми с други куплинги. Тоест, вече не си колекционер, а само моделист като мен.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #86 -: 26 Септември 2008, 07:33:10 »
Те вече и са на дупки.Нали трябваше да прекарам кабели за токоснемателите.А и за въпросната рид - ампула ще трябват още две дупки.Не ме дразни толкова,че ще се виждат кабелите(нали и в действителност на истинските връзки на влаковете има и електрическа връзка),а това,че ще са твърдо свързани и не мога да ги композирам с локомотив.Искам всеки вагон,локомотив и въобще всичко мое на релси да може да се прикача и откача без намесата на ръцете ми,тоест да се прикача с натиск на лока,а да се откача с откачвачи.

Между другото снощи съм се занимавал с чертане на пътечки , защото съм решил и тригера да събера на платката с диодите,като го направя с малки части и събера самата схема колкото се може по-компактно.След окончателни експерименти върху релси,защото в крайна сметка най-важно е да се пробват в движение дали работят,ще пусна схемата , както и снимки.Може пък да се намери някой ентусиаст като мене и вместо да чисти тръни,както аз правих,нека използва нещо изпробвано.  ;)
« Последна редакция: 28 Септември 2008, 20:40:23 от XRISTO »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #87 -: 28 Септември 2008, 21:05:49 »
Всъщност,да споделя,кондензатора се оказа пречка.При сработването на схемата осветлението светва много слабо в началото.Откачих го.В крайна сметка мисля да го махна,защото от него би имало полза единствено ако съм аналогов.Така или иначе с моето цифрово захранване си осигурявам едни постоянни 14 волта на релсите - за какво ми е тогава кондензатор?! Даже в случая , както спомена Callio , би се получило кратковременно натоварване на захранването,а и в моят случай такава схемичка ще си има всеки вагон,тоест ако тегля 5 вагона,примерно,ще се получи едно такова доста значително,бих казал,натоварване.Всъщност,този кондензатор по-скоро би послужил на тези от вас,които са със аналогово,в случай,че намаляват и усилват напрежението,тоест скоростта на лока в определен участък.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Осветление на вагони
« Отговор #88 -: 04 Ноември 2008, 09:22:56 »
Голяма греда!Схемата работи перфектно,задейства се засега от постоянен магнит,защото е в експериментален вариант, по-късно мисля да слагам електромагнити.Обаче...обаче няма с какво да токоснемам.С омотани около осите оголени кабели става пълна дискотека и изгорих сума ти елементи освен, че диодите мигат като цветомузика.Дали да пригаждам токоснемателни пластини и ако "да" - то те дали да опират в осите или в ребордите? ???

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: Осветление на вагони
« Отговор #89 -: 25 Ноември 2008, 21:28:19 »
Май не е най-удачното място за този въпрос, но все пак май става.
Става въпрос пак за осветление, но не на вагони.
Купих си 7 диода и искам да светят едновременно и с еднаква яркост. Може ли да ме просветлите как да ги свържа - последователно или успоредно? Или е нещо по-сложно като схема? Че тва ми е малко слабо място.