Автор Тема: Моля за помощ: Нервномерно движение и прекъсване на локомотива  (Прочетена 6359 пъти)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Яд, яд, яд! Чисто ново роко и ... какво стана? От раз се прецака. Работи, де... но спира! Искам веднъж завинаги да разбера тайните на токоснемането и влакчетата да си ми вървят и да ме радват!

Почистих целия макет (то един овал с разклон); чистих колелата на локомотива на парцал напоен със спирт като слагам едната талига да токоснема другата да се чисти - но не, не, не!!!

До вчера работеше - сега - тръгва, на завоите добре, но на правите почва да примигва и току спре.

Не мога да разбера? Ако го сложа на релсите така, че едната талига да е само на линията, а другата във въздуха; като го движа (променям наклона, държейки талигата на линията) ту върви ту не. Сякаш колелата снемат; пластините снемат от колелата; но след това има нещо, което не снема добре; самия кош от талигата...

Озадачен и разочарован съм :(

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Мини незабавно в ТТ 1:120, купи си релси и локомотив, и няма да имаш ядове! Зарежи го това НО 1:87. :drinks:

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Цитат на: TheJackal link=topic=2844.msg50019#msg50019 date=1290949426
Мини незабавно в ТТ 1:120, купи си релси и локомотив, и няма да имаш ядове! Зарежи го това НО 1:87. :drinks:
подкрепям  :hi: :hi: :hi: адеалният мащаб

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: 760mm link=topic=2844.msg50006#msg50006 date=1290928001
Яд, яд, яд! Чисто ново роко и ... какво стана? От раз се прецака. Работи, де... но спира! Искам веднъж завинаги да разбера тайните на токоснемането и влакчетата да си ми вървят и да ме радват!

Почистих целия макет (то един овал с разклон); чистих колелата на локомотива на парцал напоен със спирт като слагам едната талига да токоснема другата да се чисти - но не, не, не!!!

До вчера работеше - сега - тръгва, на завоите добре, но на правите почва да примигва и току спре.

Не мога да разбера? Ако го сложа на релсите така, че едната талига да е само на линията, а другата във въздуха; като го движа (променям наклона, държейки талигата на линията) ту върви ту не. Сякаш колелата снемат; пластините снемат от колелата; но след това има нещо, което не снема добре; самия кош от талигата...

Озадачен и разочарован съм :(
От това, което си писал, работата прилича на отпоени проводници. същите дето свързват токоснемането на талигите с платката на машината. Леснао се проверява и много лесно се оправя с поялник. Дефекта е често срещан, даже и при нови машини.
Не си струва върщането за сервизиране в магазина!

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Добре, значи по принцип локомотивите са направени последния начин (въпрос - така ли е)?:

Имаме релси; по тях ток. С тях се "свръзват" самите колела (трябва да са чисти); към колелата се свързват пластините (токоснемателните); трябва да се почистят главите им и самите пластини са запоени чрез жички към платката/двигателя, тоест там няма други луфтове а е направо с кабелчета?

Искам да разбера принципа на тези неща, за да мога да си ги оправям сам...

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Препоръчително е да познаваш конструкцията на локомотивите си.
Когато ти се наложи да им правиш профилактика: почистване, смазване и др.
- да знаеш как да ги разглобяваш и сглобяваш.
Един и същи модел локомотив, но произведен от различни фирми
има различен начин на разглобяване и сглобяване.
Някой са с винтчета, други с щипки или скоби...
За да се запознаеш с конструкцията на локомотивите,
най-добре направи снимки и ги сложи тук с инфо за локомотива:
фирма прозводител, номер и т.н...
Надявам се хобистите които имат такива локомотиви - ще помогнат.
Нали това е идеята да си помагаме със съвети и идеи...

Даже мисля че е добре в раздел "Ремонти и усъвършенстване на модели",
да се направят отделни теми за всеки локомотив
и там да има подробна информация за конструкцията му.




Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
А как върви токът между отделните релси - това провери ли? За хлабави връзки между линиите...

makedonetsa

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Аз смазах локомотивите си в ТТ със WD40-смазка на спрей за ключалки и т.н .  Много добре тръгнаха машинките след това и съм много доволен !