Автор Тема: Материали и инструменти за макетиране - за какво и от къде?  (Прочетена 160143 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Ми тази машинка казват ,че на "Илиен-ци" (китайския търговски мол в София :lol:) била дори на цена от 99,00 лв.
Но аз не обичам тази търговска "безмитна" зона и не мога да потвърдя със сигурност.
Но пак цена под 100,00 лв - вече `кво му плащаш!?  :pleasantry:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Тук нещо с тези инструменти ме сецнахте по едно болно място ...

Аз също работя с Манесман, моделът е този: http://www.stbbg.com/?page_id=21&record_id=7614.

Първо: Цената не е в Конрад, а в магазин (Щайнберг), който продава и стоки от каталога на Конрад. Цена във въпросния магазин - 60 лв. Наистина доста накрайници, гъвкав удължител и т.н. НО определено ми е яд че дадох тези пари за този уред. Най-ниските обороти са доста високи, а в моделизма често ми трябва работа с доста по-ниски обороти. Има достатъчно голям радиален луфт във "патронника". Биене в накрайниците, недобро затягане, недобро центриране на цапфите в държача и т.н. Многото накрайници се продават за жълти стотинки в комплект по 10 - 50 и т.н., при това с достатъчно добро качество. Удължителят до сега не съм го ползвал. За свредла ползвам старата си голяма акумолаторна бормашина, която доста по прецизно държи сврезло от 0.7 мм, а може да върти и съвсем бавно (което е задължително при работа с пластмасови влакчета). До сега не съм успял да направя срез в метал с дебелина под 1мм, въпреки че работя с дискове под 0.6. Тракането на колелата е доста различно! Липсват и доста накрайници, които си ги търсих отделно и общата цена пак нстана една ... сумати салфетки щях да купя за тези пари. Иначе - да, като за първи "специализиран" инструмент - научих и правя доста неща с него.

На леко по-висока цена се продава Дремел в минимална конфигурация: http://www.conrad.com/ce/en/product/823882/Dremel-200-5-Beginners-Multitool, което определено ще е първото, което ще си взема когато Манесманът сдаде багажа. А може би това: http://www.conrad.com/ce/en/product/816459/Dremel-4000-145-Performance-Multitool-Set-with-45-Accessories/?ref=detview1&rt=detview1&rb=1? Не заради кутията а заради машинката - мисля че си заслужава парите.

Все си мисля че сравнението на двата производителя е като на Ново Пико с Роко ...

А за цените - естествено че има магазини с високи цени, както и в пъти по-ниски цени в ебея. Въпрос на избор. В много случаи предпочитам да си купя нещо, ако го видя, пипна и харесам, дори и да е малко по-скъпо от нещо,  което не знам какъв чеп може да излезе.

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Митко,
аз говорех за други инструменти, защото на мен ми трябва да изрежа стените на една сграда. С тази машинка не виждам как мога да напрява прав разрез както по дължина, така и по отвес. За това се загледах по циркуляр, фрези и банцинг за хоби

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
За шлифовалка си купете 220 V Raider с пълен колпект борчета, циркулязчета, камъчета, гумички, бургийки, цангички , дискчета и още няколко неща, които не могат да ви дойдат на акъла и ще ви върши същата работа, като скъпите. Разликата ще, че ви остават пари и да си купите, някой скъп вагон за спомен от тази сделка и ще имате консумативи за близките 2 години. http://instrumentnik.com/image/cache/data/Tools/044104_RD-MG06-500x500.jpg  Струва само 65 пари!  :blink:
Цитат на: pavel75 link=topic=670.msg87096#msg87096 date=1361448465
Митко,
аз говорех за други инструменти, защото на мен ми трябва да изрежа стените на една сграда. С тази машинка не виждам как мога да напрява прав разрез както по дължина, така и по отвес. За това се загледах по циркуляр, фрези и банцинг за хоби
На марката за инструменти LUX (преди имаха вносител в България, сега не знам!) съм взел едан стойка, която е за долу показаните шлифовалки. Става и като настолна бормашина ,а като се обърне масичката се използва, като малка фрезичка с филунг. С подходяшт фрезер  може да подравняваш всичко, дори сатва  да дълбае каналчета.  
« Последна редакция: 21 Февруари 2013, 14:56:08 от jopeto »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
 :scratch_ones_head: Мдааааа, като ще си говорим все пак и за качество (цените ще ги оставим настрани)
Митко е прав...ама то си е въпрос и на опит. Щото за стартов сет (инструменти) някак никой не би дал,
много пари за (уж) качествена машинка. За Манесмана от Дервишев (Щайнбергер/Конрад) лично аз "обходих"
поне четири комплекта, за да ги включа и проверя не само за точност и биене, но и за шум, щото някои от тях
имаха характерен шум показваш че няма да ги бъде дълго.

Така практически на края освен изнервената продавачка (сега сме приятели), все пак си подбрах доста добре работеща
вече шеста година машинка, която е променила съвсем малко от параметрите си. Същевременно във фирмата закупихме
също Манесман, както и оригинални от Дремел.
Резултата е почти същият - и двата вида машинки се разбиват (което си е почти задължително) за абсолютно едно и също време на интензивна производствена експлоатация. И така обаче при въстановителните ремонти манесман ги ремонтираха с налични (взаимозаменяеми универсално употребявани лагери, ключета, шнурове и т.н.) части буквално за няколко левчета,
 докато за дремелите се наложи докупуваме резервни части на доста неприятни цени от фирмата прожизводител, поради несъвместимост с масовите продукти. Отделно времето и начина за/на доставка...

Това впрочем е другата гадост на известните маркови фирми - трябва да купуваш резервни части само от тях,
 и съответно и тук цените са за "бранд и реклама" и заплати на генерални директори и т.н.

Колкото до възможността за бавни обороти, тъй като високите обороти са именно при полупрофесионалните и хоби машинки,
то аз си купих от Дервишев и малко 12 волтово дремелче барабар с байонетната му стойка на цена общо около 15-тина лева.

Може да се ползва със стойката, като настолна бормашина, което е много важно условие за качествено и точно пробиване,
като щади както детайла който се пробива, така и крехкостта на режещия инструмент - тънките свредла които ние ползваме.
Но може де си ползва и в "полева" работа - тоест чрез държане в ръка. Желателно е също така тази ръка да бъде облегната за
стабилна опора та белким успеем да опазим поне свредлата, когато работи по този начин на модули и макети.

Впрочем опцията на големи машинки с удължително жило, е не само за отдалечаване на вибриращата и ръмжаща машина по-встрани от работното поле, но и за още по-удобен захват в ръката при прецизни операции.


Тук обаче има значение и опитността и стажа на майстора! ;)


Да се върна на минидрила за ниско напрежение. (големите "дремели"- машини са на 220 волта и над 100 вата мощности)
Освен че му смених адаптерчето с по-високоволтово (за наторващи пробивания), си регулирам или с регулиране на напрежението
оборотите или ако са достатъчно бавни - по стар и изпитан способ - с пръстите на ръката. :lol:
 То е достатъчно слабичко (дори го спирам с пръсти) за да намали оборотите. Разбира се този режим не е за препоръчване,
тъй като двигателчето остава под напрежение, но като не се върти, може много лесно да изгори,
както едно време се скапваха и машинките на Пико.

 Когато работя с свредла под 0,5 мм използвам ръчни "бормашинки" които са от щифтовете на щепсел тип "шуко"
и така мога да въртя тънките свредла бавно, точно и ...не ги губя по килима дори  :beee:.


За рязане с тънки карбонови или метални дискове при срезове под 1 мм, трябва да има и допълнителни приспособления.
Например мини маса с плоскост и линеал, подобно на дърводелските машини. Тогава въпросние детайл се притиска към масата,
и при придвижването му плътно по линеала, тойъ не вибрира което дово възможност отрезния диск да си свърши къде по-точно работата.


Впрочем Павка, когато нямаш "триони"-чета като този от Лидл, такава работна мини маса към дискови инструменти,
върши абсолютно (почти) същата работа като тях. Принципа е същия като описания тук.

Впрочем който има "зеге" може да си направи цял куп машинки - стига да има някаква "маса".
На тази тук само един линеал и трябва (кант по който да се плъзга листовия материал) и ако зегето е с контрол по обороти, може и да не е много шумно докато режем дори дърво (не само "симоната"). :on_the_quiet:

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Ето това също върши доста работа!!!  :good:
 :hi:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Искам само да пусна една информация. Фирма Mannesman е чисто търговска фирма. Колкото и да търсите, няма да намерите къде са й предприятията - просто защото такива няма. Тя купува/поръчва на различни производители и си слага твоята марка. Същата работа е и фирмата за крепеж Wurth...  ;)  :drinks: А Кауфланд и Лидл имат един собственик, така че ако на едното място нещо е свършило, може да го търсите при "конкуренцията"...  :pleasantry:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: pach link=topic=670.msg87098#msg87098 date=1361454060

.......
Впрочем който има "зеге" може да си направи цял куп машинки - стига да има някаква "маса".
На тази тук само един линеал и трябва (кант по който да се плъзга листовия материал) и ако зегето е с контрол по обороти, може и да не е много шумно докато режем дори дърво (не само "симоната"). :on_the_quiet:





Вчера съм изспуснал да кача тук снимките за въпросното зеге и начина му за закрепване към "масата".
забележете - не само металната лента но и винтовете по основата около триона, с която може да се сменя и ъгъла на рязане.
Ако се променя ъгълът на срез, логично отвора в масата трябва да е по-широк, за да може режещия трион да минава през него
без заклинване или друг проблем.

ПП. Снимките са от форума на Еър Груп.

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Това е доста неточен метод за изрязване на каквото и да било, поради четири прични. Ножчето на зегето се криви. Ножчето има голям чепраз и за малките детайли, които ще изработваме, понятието "точностт" автоматично отпада!Това зеге конктрето, е евтин модел с тенекиена ролка, която е направена, за да обезсмисля понятието "допустимо отклонен" на пълно. Конкретно евтините зегета не става за абсолютно, нищо!  Въпреки ,че от китайските продукти, има такива които са много здрави и на уникално ниски цени. Има и такива, които са пълен боклук! Най-евтиното зеге, което става за нещо от тях е един RTR и един модел на Райдър от професионалната серия. Тези машинки, обаче струват над 100 лв. Избягвайте да си купувате евтините им шлайфмашини и зегета. Взимайте си само от професионалните им серии, те си заслужават на пълно парите!
Винтовертите Райдър също си заслужават, защото са евтини и се предлагат с 2 батереии към тях. Също така, представителството продава резервни батерии на мнго изгодна цена. На скъпите марки, батериите струват малко по-евтино от нов винтоверт. Ако не сте професионален монтажист или мебелист скъп виноверт не ви трябва! Животъ на тези машинки надвишава многократно животът на батерията, за това изберете марак която ви предлага възможност за евтина подмяна на батерията.     

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Жопе, един пример, пък ти и другите да си правят изводите...
1. През 2001 г. си купих електрическа отвертка BOSCH /зелена серия/ - цена по спомен 48 лв. С оригиналната никел-кадмиева батерията изкара до 2007 г., след което купих нова батерия - оригинална. Дадох 21 лв. за нея, при положение, че цяла нова кЕтайска отвертка струваше 14 лв., барабар с накрайници. Втората батерия на отвертката още работи и не показва осезаеми признаци на свършване.
2. През 2010 г. /някъде по това време зимата/ си купих акумулаторна бормашина Raider /чете се Рейдър, а не Райдър/. На 12 волта /за да мога да ползвам и акумулатор от кола, ако някъде се наложи/, също с никел-кадмиева батерия. След неповече от 10-12 зареждания в рамките на 3-4 месеца батерията стигна до положение, че като я заредя /3-4 часа както пише в упътването/ и я оставя /дори свалена от бормашиината/ след примерно 1 час престой вече така се беше саморазредила, че машината имаше душа едва да върти около 1 минута, и то само на празен ход или минимално натоварване. Така че сам си отговори колко струват и тия евтини резервни батерии. Иначе батериите в пакета са събрани грамотно - с заварки на пунктшвайс, а не със запояване. Други забележки по нея нямам никакви /оставям настрана скапаните китайски бургии, които са към нея/.

Така че предпочитам да търся някъде скъпи и читави батерии, вместо да се радвам на евтини пръчки. За да знам, че като ми потрябва машината и тя да е готова за работа. Ако някой знае къде има такива /включително и пунктшвайс/ да сподели. Трябват ми 10 бр. батерии Ni-Cd 1,2 V 1200 mAh. Диаметър на всяка батерия 22 мм, дебелина 43 мм. И пак казвам - става въпрос за ЧИТАВИ елементи.

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Случайно попаднах в един магазин на  Проксон ,уникални инструментчета имаше  :stop:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
ПРимера с горното зеге е за това как да си направим повече от един инструмент,
а не коя марка е хубава или лоша. За това говорихме в по-старите постове.
 ;D
Разбира се, че точността не става за малките мащаби, но като се добави още една ролка, водеща триончето отгоре
и се ползва трионче за метал (където чепраза е минимален) + регулирането на оборотите, реже така перфектно
като истинските машинки с подобни функции. Разбира се и материала е от значение. Със симоната и вералита,
няма никакви проблеми, а корабомоделистите се изхитряват да режат летвички до  2мм, защото тайната е и в дървения
материал който ползват. Логично, че той не е от щайги взети от зеленчуковия пазар....
« Последна редакция: 22 Февруари 2013, 11:39:44 от pach »

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Цитат на: Best Ripper link=topic=670.msg87113#msg87113 date=1361522745
Жопе, един пример, пък ти и другите да си правят изводите...
1. През 2001 г. си купих електрическа отвертка BOSCH /зелена серия/ - цена по спомен 48 лв. С оригиналната никел-кадмиева батерията изкара до 2007 г., след което купих нова батерия - оригинална. Дадох 21 лв. за нея, при положение, че цяла нова кЕтайска отвертка струваше 14 лв., барабар с накрайници. Втората батерия на отвертката още работи и не показва осезаеми признаци на свършване.
2. През 2010 г. /някъде по това време зимата/ си купих акумулаторна бормашина Raider /чете се Рейдър, а не Райдър/. На 12 волта /за да мога да ползвам и акумулатор от кола, ако някъде се наложи/, също с никел-кадмиева батерия. След неповече от 10-12 зареждания в рамките на 3-4 месеца батерията стигна до положение, че като я заредя /3-4 часа както пише в упътването/ и я оставя /дори свалена от бормашиината/ след примерно 1 час престой вече така се беше саморазредила, че машината имаше душа едва да върти около 1 минута, и то само на празен ход или минимално натоварване. Така че сам си отговори колко струват и тия евтини резервни батерии. Иначе батериите в пакета са събрани грамотно - с заварки на пунктшвайс, а не със запояване. Други забележки по нея нямам никакви /оставям настрана скапаните китайски бургии, които са към нея/.

Така че предпочитам да търся някъде скъпи и читави батерии, вместо да се радвам на евтини пръчки. За да знам, че като ми потрябва машината и тя да е готова за работа. Ако някой знае къде има такива /включително и пунктшвайс/ да сподели. Трябват ми 10 бр. батерии Ni-Cd 1,2 V 1200 mAh. Диаметър на всяка батерия 22 мм, дебелина 43 мм. И пак казвам - става въпрос за ЧИТАВИ елементи.

       Не съм, изобщо  съгласен с теб!  Баща ми е дърводелец, заедно с него, не помня, вече колко годинис сме рабоили и монтирали мебели! Отделно 3 години сме монтирали само врати! Имам една торба винтоверти от всички марки, дето може да се сетиш, че машинките им работят, само батериите им дават фира!  Сменили сме около десет Skill-а. 89 лева е гайковерта 79 лв е батерията! Име и Metabo . Взехме си райдъри, защото ти трябват два винтоверта, с един дупчиш с другият завиваш! и като сме двама души ни трябват 4. Колко пари ти трябват за четири хубави гайковерта? После, колко пари ти трябват за батерии? По добре да имаш 4 райдъра с 8 батерии, от колкото да си подмятате два хубави и да не може да свършите нищо! Да не забравяме, че ни се е случвало и да ни разбият колата, както и на някой голям обект да ни свият, някой инструмент!  В тоя случй, какво е по-добре да загубя, китайския или марков, който върши сходна работа !?   В една фирма дето работих за 1 една година ползвахме bosch и същат работа, даваш пари за батерии все едно си купуваш цяла машина! После минахме на Metabo, да супер са си! Но и там батериите са маса пари.  Най-бруталният винтоверт , който съм ползвал е един Wurth, теова е най-мощната машинка, издържаща най-много време. За нея даже и батерии не може да си намериш!  Но на него само ,така пише машинката, не знам кой я произвежда и не можеш да си я купиш от магазин, а ти я подаряват, след като си купил няколко хиляди броя винтове за директен монтаж в бетон. Сега си оставихме, само Metabo-то, но не се занимаваме с тая работа вече с баща ми. И мога да ти кажа, че батериите от неизползване дават фира пак! Ако не работиш с тая машина, всеки ден и да ти изкарва пари, става само за завиране, знаеш къде! И това срещу 350 лева. Та за това си купуваш за 50-60  кинтайски  райдър да си завиаш винтчета и да си дупчиш летвички в къщи и точка! Като ти се прецака батерията, нова струва 10-15 лв. и пак точка! Във времето сме дали за подобни машинарии хияди левове, та съм видял кое как е! Да си правиш макета в къщи, скъпи машини не ти трябват!          
« Последна редакция: 23 Февруари 2013, 13:01:15 от jopeto »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
днес и утре в бриколаж е с 20 процента по-евтино за инструменти и машини!!!