Автор Тема: Градински железници  (Прочетена 12767 пъти)

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Градински железници
« -: 09 Август 2008, 07:46:21 »
Искам да отворя тази тема, защото до момента не можах да намеря нещо писано по този въпрос. Знам че моделите за тез железници са си направо дебели по цени, но доста фирми предлагат отделни части които човек може да си закупи а други да си изработи, като крайния резултат да е модели в мащаб 1:11 или 1:6, които да се движат с пара, и от време на време да се събираме някъде където да си направим трасе и да си ги караме въпросните локомотиви и вагони, при това на собствена тяга.
Та въпросът ми е - има ли интерес към този тип модели?


KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re: Градински железници
« Отговор #1 -: 09 Август 2008, 12:11:38 »
В Пловдив детската железница не е умален модел, а си е БаркаЗ 1:1  :D

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Градински железници
« Отговор #2 -: 09 Август 2008, 13:05:55 »
Здравейте!
Ето тука има писано и дискутирано по тази тема: http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,214.0.html . В Бургас на солниците има такова чудо, което е 1:1, със стотина вагона и 10 локомотива - дизел. Като деца се возихме от единия край на солниците , та чак до другия. Вагоните са двуосни - думкар. Трасето по което се движи влакчето е около 10 -15 километра. В територията на солниците влиза и резервата "Атанасовско езеро", в което гнездят над 300 вида птици.

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Градински железници
« Отговор #3 -: 09 Август 2008, 13:20:36 »
Градинската железница няма нищо общо нито с тая в Пловдив, нито с това във Бургас.
А за да разберете повече , може би е хубаво да посетите следния сайт.
http://www.dampf-modell-bahn.de/
Това е единствения начин човек да кара парен локомотив тогава когато поиска примерно. А най често използваните междурелсия са 5" и 7 1/4" и нямат нищо общо с 600мм междурелсие на пловдивската и бургаската железница.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Градински железници
« Отговор #4 -: 09 Август 2008, 13:46:45 »


най-добре е веднага да направим постъпки за затварянето на К&Методий ! За следващата сбирка всички с кирка и лопата ! - ще полагаме релсите ! :D

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Градински железници
« Отговор #5 -: 09 Август 2008, 13:53:06 »
Ха, ха, ха - добре го каза бат`Адри! В интерес на истината това не е лошо като идея, но се искат доста средства и най-важното терен. После и предполагам ред ходенета по инстанции. :)

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Градински железници
« Отговор #6 -: 09 Август 2008, 14:17:46 »
Ако терена и градината са частни е нужно разрешението единствено на собственика, който е пожелателно да е част от нас.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re: Градински железници
« Отговор #7 -: 09 Август 2008, 15:09:07 »
Имено -проблема е в терена. Не знам кой ще се съгласи на тази крачка, защото си е вид атракция. А се иска поне и терена да е минимум 4-5 декара. Кой ще се заеме с изработката на локомотивите и вагоните, продаватли се и на какви цени съответно. ???
 

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Градински железници
« Отговор #8 -: 16 Август 2008, 20:41:37 »
Мдаа, явно пак съм избързал във времето. Нищо ще изчакам 10-20г. Като си направя първия модел ще пусна снимки. Дано пък тогава да има заинтересувани, и най вече хора дето да се хванат да си направят действащи парни локомотиви. Една такава машина се прави 1-2г, обаче определено си струва всеки цент.
Все пак очаквах като се включат повече хора в тая тема да се реши в какъв мащаб да се работи, за да може да се кара на повече трасета в страната. Зер няма да е само мойто я!

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Градински железници
« Отговор #9 -: 18 Август 2008, 04:28:23 »
Няма нищо лошо в градинските железници, но ми се струва, че поне на този етап по нашите географски ширини си е доста сложно начинание: малцина са хората, които живеят в къща с двор, който да позволява изграждането на градински макет; ако разчита някой да го направи някъде на вила, много бързо ще се намерят хора, които ще пият по една ракия за здравето на моделиста, продавайки във вторични суровини металните части.  :( А иначе каква ли би била мащабната скорост на едно ICE примернов 1:22 или още по-едър мащаб...  ;D

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5538
  • Рейтинг: 631
  • Красотата е в детайла!
Re: Градински железници
« Отговор #10 -: 21 Август 2008, 08:42:27 »
Трудна работа е това градинската железница. Аз например живея в къща, обаче не бих се захванал на този етап с таквози начинание. То това е полагане на открит път, нов подвижен състав, опазване от "приятели"... изобщо няма да е лесно.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Градински железници
« Отговор #11 -: 21 Август 2008, 10:15:32 »
Когато порасна(финансово), ще си купя железница в 1:1. Не е много по-скъпа от градинските, за сметка на това пък е истинска.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5538
  • Рейтинг: 631
  • Красотата е в детайла!
Re: Градински железници
« Отговор #12 -: 21 Август 2008, 10:26:08 »
Искам и аз! ;)

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52
Re: Градински железници
« Отговор #13 -: 21 Август 2008, 10:33:11 »
...ми побързайте бре...БДЖ-то е евтино ...все още
 ;)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Градински железници
« Отговор #14 -: 21 Август 2008, 11:19:09 »
Владо, мога да ти подаря много релси като за начало 1:1... само... ммм... ще трябва да ходиш да си ги откопаеш сам...  :-X ;D :D