Автор Тема: Кой, какви цели си е поставил в хобито?  (Прочетена 4394 пъти)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Тази тема я пускам с цел да не се видоизменя темата "Доволни ли сте от постигнатото в живота", която можете да намерите тук http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,722.0.html

Та аз лично далеч нямам намерение да събирам всякакви марки, всякакви епохи, всякакви народности и т.н.
За мен марките са 3 и така и ще си остане предполагам занапред. Умишлено се самоограничавам, защото иначе няма да му се види края никъде. Затова изборът ми е сведен до BRAWA, ROCO и PIKO. Не че дори само тук нещата са малки, но стесняваме кръга с IV и V епоха. Друго мое ограничение е, че събирам само немски железници (с изключение на някои неща на БДЖ). Сиреч - DR, DB и DB-AG. Попринцип си падам предимно по товарни композиции и дълги вагони (разбирай 4-осни и нагоре). Смея да твърдя че имам кажи речи половината от нещата, които съм си набелязал. Не смея дори да си помисля, че хобито има край защото винаги излизат нови и нови неща, но пак подхождам доста селективно. За сега съм доволен от скромната си колекция и бавно, но славно си пазарувам веднъж на месец-два по някой друг локомотив и вагон. Както стана въпрос и в другата тема обаче е момента да се замисля за макет, иначе цялото хоби се обезсмисля...

lok45111

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Кой, какви цели си е поставил в хобито?
« Отговор #1 -: 22 Август 2008, 10:03:03 »
С няколко думи: Бяло спретнато хале със 10 ТАУРИ-та отпред :)

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Кой, какви цели си е поставил в хобито?
« Отговор #2 -: 22 Август 2008, 10:43:58 »
Селективният подход е най верният. Ина4е се полу4ава едно безкрайно купуване и трупане, а краен резултат няма. Хубаво е оШте в самото на4ало за се набележи какво Ште се събира, и да не се допускат никакви отклонения.
 Моите хоби амбиции се свеждат до ВСИ4КИ немски парни локомотиви от 01 до 96, като там, където има няколко подсерии избирам само една, която най много ми харесва. Т.е. от вси4ки разновидности на BR 50 (примерно), си избирам САМО ЕДНА, тази, която е най автенти4на.
Другата ми страст са пътни4еските вагони. И тук стеснявам кръга на интересите си от края на XIX век до 60те години на XX век. Предпо4итаната епоха е 2ра, но няколко локомотива са 3та, тъй като са произвеждани след Втората световна война.
 
« Последна редакция: 22 Август 2008, 10:52:31 от caprycorn »

Asere

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Кой, какви цели си е поставил в хобито?
« Отговор #3 -: 28 Август 2008, 15:50:22 »
От момента в който започне да ми остава повече време от деца и работа искам да направя макет на целия Аушвиц-2.

В светлия ден когато парите останат без значение или както майка ми обича да казва "когато кучето умре и децата се оженят" ми се ще да имам парцел в близост до София. Би трябвало да е доста голям, за да може да събере площта на България в НО мащаб.. (сещай се снахо!) Парцелът може да се прехвърли на акционерно дружество в което да участват запалени до лудост хобисти. В него да започне работа по копиране на цялата ЖП мрежа на България и всеки да участва с каквото може - работа, материали, финансови средства, счетоводство, PR, реклама, склад и т.н. и т.н. Това да се превърне в една открита изложбена площ от която да се печелят пари за дружеството. Крайните цели:
1.Подпомагане на хобистите;
2.Начесване на крастата за моделиране до безкрайност;
3.Популяризиране на хобито;
и др.

Щеше ми се да прошепна и аз тихичко - "едно спретнато хале" ама...

Поздрави на всички!
Asere

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: Кой, какви цели си е поставил в хобито?
« Отговор #4 -: 28 Август 2008, 16:21:35 »
Цитат на: Asere link=topic=724.msg9225#msg9225 date=1219927822
От момента в който започне да ми остава повече време от деца и работа искам да направя макет на целия Аушвиц-2.


Биркенау ли имаш предвид?   8)

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Кой, какви цели си е поставил в хобито?
« Отговор #5 -: 28 Август 2008, 16:32:21 »
Цитат на: Asere link=topic=724.msg9225#msg9225 date=1219927822
...за да може да събере площта на България в НО мащаб...

Ааа, аз си го сметнах, че правата Видин - Бургас в N няма и 3 км... колко му е  ;D

Иначе без предварително самоограничение, естествено, че няма да стане. В противен случай монетният двор трябва да ти е в мазето. Да не говорим, че ако няма селекця, нещата вече не са колекциониране, а изкупуване. Освен това винаги ще се появи проблемът със складирането на натрупаните количества и най-вече с тяхната поддръжка - представям си какволи би било да почисти човек колелата на 50 локомотива и 500 вагона, примерно!  :o

Лично аз не се ограничавам по марки, а единствено по епохир DB администрация (е, с малки изключния, но наиситна изключения). Избрах ІV и V защото по този начин мога да обхвана края на парната тяга. Да не говорим, че по отношение на един макет повече от две епохи много трубдно биха могли да се съчетаят, освен ако човек не колекционира композиции от повече епохи, но има два или повече макета, на които да търкаля съответните композиции.

Що се отнася до самия макет, надявам се да го почна от есента, (то аз се надявах още от латото да го почна, нооо...) и общата идея ми е да наблегна повече на природа защото повече ме радва, малко градче, лек намек за индустриална зона, второ ниво с малка гара и две-три хижи наоколо и това е. Както Владо писа в друга тема, ще се постарая трасето да се вижда максимално, тунелите да са възможно по-къси (е, краищата на вагона да не се подават едновременно, все пак  ;D ), защото не само че красотата е и във видимото движение, не само, че ако влак запецне в дълъг тунел ще ми трябва шомпол, но и в крайна сметка, в един макет с огромни скрити части или подмакетни трасета (влиза от единия край, излиза някъде в другия и т.н.), локовте ще трупат амортизация без да може да им се радва човек. Понякога си мисля: живот и здраве, да го приключа и да стигна до деня, в който да кажа: "Това е, повече няма какво да се пипне"; все някога ще ми писне да го гледам макета в един и същи вид и ще ми се доще нещо друго, може би по-добро. И тогава какво - да го изхвърли човек е жалко, да го пусне за продан в ибея или някъде другаде... ще бъде тъжна дилема. Но дотам да го докарам  :)

Asere

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Кой, какви цели си е поставил в хобито?
« Отговор #6 -: 29 Август 2008, 10:07:21 »
Да. Биркенауа имам предвид. Много е подходящ, защото има малко коловози, предимно дървени бараки и равен ландскейп. И освен това си струва да се направи подобен проект в памет на убитите дечица. Има и достатъчно схеми, снимки и фактология. Как ти се струва?

Еееййй, и да се похваля - днес видях най-накрая магазина на Кирил и Методи където се правят сбирките.

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: Кой, какви цели си е поставил в хобито?
« Отговор #7 -: 29 Август 2008, 13:17:33 »
Аз за сега няма конкретно поставени цели, тъй като все още не съм се ориентирал към марка, епоха и т.н. Но като всеки нормален човек и аз имам мечти - голям макет с разнообразна разработка, т.е. малко селце (град) с гара, малко зеленинка...  :) Абе общо взето съм максималист, колкото и трудно да е това (или понякога дори невъзможно). Та това е... Не че е малко ама все пак имам много време пред себе си - почти цял живот (живи и здрави).
 ;)

martzaro

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Кой, какви цели си е поставил в хобито?
« Отговор #8 -: 07 Октомври 2008, 14:27:41 »
При мен е лесно основната ми цел е постигната. Като малък пътувах за ГДР с един влак на Митропа от София и толкова се впечатлих че сега вече си го имам в НО и моята чернобяла снимка пред влака на гарата в Прага седи отзад зад влака. Освен това обичам и людмилите за мен те са като бижута, все още ходя на гарата в Пловдив да ги гледам как маневрират по стрелките, и разтрисат мостчето дето минава над коловозите. Сега за да осъществя докрай мечтата си унищожавам едно таванско помещение за макета ми и.......това е. "VIVA 4 Generation"

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Кой, какви цели си е поставил в хобито?
« Отговор #9 -: 07 Октомври 2008, 15:02:06 »
Аз също не си поставям големи цели. Основното е да си довърша макета. Има толкова много работа, че чак ме втриса. Едновременно или после това имам намерение да продължа с още един модул (по-точно к-т от два модула на Фремо принцип) сега построеното. На него съм предвидил една малка гара, която ще служи за разминаване. Естествено всичко ще е изпълнено в БГ стил.
Относно подвижния състав планувам закупуване в обозримо бъдеще на една парна 52-ка (на "Роко" дето я чакаме да излезе в края на 2008 г.), за да я преустроя на наша 15-ка, а вагони каквото и както дойде според финанси и мераци.
Абе, то май не е толкоз скромно...