Автор Тема: Общо обсъждане на бъдещ клуб и свързаните с това неща.  (Прочетена 68837 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: Maktub link=topic=790.msg10330#msg10330 date=1222435586

1. Да се оформи като – условно казано – агресивен клуб, в който ще се създават яки модули, ще се организират своеобразни шоу-експозиции (чрез които евентуално бихме могли да привлечем спонсори), чиято цел ще бъде популяризиране на нашето хоби, привличане на нови хобисти и клубни членове, осигуряването на рекламата на спонсорите и привличането на някави допълнителни клубни доходи чрез такса "вход".

и

2. Да се оформи като своеобразно затворено общество, в което ще се събираме само членове, ще правим един клубен макет, за вътрешноклубен кеф, няма да правим големи шоу-фиести, клуб, чиито цели ще бъдат задоволяването на личния кеф на членовете от създаването на един по-гоям макет, карането на влакчета по него, място за приятни срещи на раздумка.


Моето лично мнение е да сме от вторият тип , пък като видим че не е толкова страшно (и решим да се развиваме още по напред ) постепенно да преминем и към клуб от "първи тип". Хм , да кажем за две петилетки ... ;) ;D ;D ;D

Цитат на: Maktub link=topic=790.msg10330#msg10330 date=1222435586

Още нещо: Пач, ти писа, че си готов да помагаш с лични средства извън членския внос. Не си единствен, но това е предпоставка за дрязги или поне за формиране на негативни мнения между членовете поради различните възможност ии желания. Затова съм на мнение, че извън членския внос не трябва да се допуска допълнително финансиране. Работата на управата на клуба – мандатна или не – е да преценява постъпленията, да планира разходите и при необходимост да ги поставя на общо гласуване. Но започнем ли "аз ще направя доброволно това", "аз пък ще направя безвъзмездно онова", нещата ще се сбъгат. "Клуб" означава ред и дисциплина без самоволни отделни действия, които не са минали през одобрение чрез гласуване, и биха довели до хаотичност.

За това не бих търсил точно този резултат , защото аз съм на принципа - мога ли , имам ли възможност , помагам , без да чакам каквато и да е отплата , камо ли да имам претенции за това , какво съм свършил...
...Хм , както казваш , това е предпоставки за дрязги , съмнения и т.н.Добре , взимам си поука - нищо извън членският внос , пък то начини да се направи добро има , доста така че...правото на мой личен избор ,си е моето най-свещенно право! ;)
На клуба ще оставя неговият избор за развитие ...

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5531
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Трябва да сме много внимателни, здраво стъпили на земята, практични и трезвомислещи иначе обричаме още в зародиш нашия бъдещ клуб. Защо? Ами защото например изначално членски внос с висока стойност ще отдръпне много хора от членуване. Защото един клуб изисква и доста отделено време, а кой ще се занимава с административните проблеми не е ясно. Съдейки по сегашното поведение на повечето хобисти, всеки се занимава с хобито си само когато има време, а ако има семейство и полулегално, защото жената не знае или нещо подобно. Но след учредяването на клуб нещата вече са на друга плоскост, защото възниква отговорност спрямо членовете за определено поведение, например грижа за помещението, за хипотетичните модули, за чисто финансовите въпроси като планиране на приходите, събирането им, разходването, съхранението, също организацията на мероприятия, посещението им, да не забравяме често подценяваните юридически въпроси и т.н., а всичко това изисква много, ама много време. Трябва здрава дисциплина и подчиняване на личните интереси на общите, клубните. Всички готови ли сме на това? Друг аргумент върху който трябва да се замислим: сега се запалихме по Фремо модулите, определихме някаква неструктурирана стратегия за развитие и какво стана - много мераци, а само четири модула. Няма лошо! Нещата се развиват, наистина бавно, но се развиват. Но да се върна на основния въпрос: Какво ще стане ако сега учредим клуб? Ще се промени ли мисленето? Поведението? Как ще накараме който и да било да се съобразява с клубните цели? Съгласен съм, че всичко ще е на доброволни начала, но пак ще повторя, че клубното начало вече ангажира. И ние трябва сериозно да заявим и най-важното изпълним възникналите ангажименти. Голият ентусиазъм не е достатъчен. "На чужд гръб и сто тояги са малко" е казал народът. Затова трябва внимателно, най-вече отчитайки народопсихологията да проучим, обмислим, подготвим и реализираме тази прекрасна иначе идея. И ако сме мъдри, тя ще стане добра, действаща и дълготрайна.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък


можем да направим няколко простички неща :

1. на нещо като сбирка да учредим клуба , да му измислим име , да му измислим печат , да изберем касиер и президент .
Да създадем списък на всички , които ще си играят в този клуб и всеки да внесе 10 лв при касиера.
За всичко това се прави протокол , подписан с кръФ!

2.Упълномощаваме някой отворен откъм адвокадски пинизи мен да направи юридически регистрацията , за такси ползва събраните пари.

3. Докато чакаме регистрацията нищо не ни пречи с останалите пари да понаправим фремо кръг , контур или каквото и да е , като всеки , който може прави дървенията , а релсовия път и стрелките се поемат от касата.

4. Ако хер Жоро е навит да предостави пространството отзад за игри и лудории , да решим с някаква сум да го подпомагаме?


5.след месец пак по 10 лв , малък банкет за легализирането ни , който може води журналисти и медии - за да се отрази в пресата

6. следва период на набиране на популярност ...

и така полечка си го представям аз.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък


Герво - президент
Табакич - касиер
Владо- юрист-консултант
Пацо - теоритик и архитект
Рефил - техически ръководител
Жоро - гсм (доставчик , домакин , тиловак и т.н.)
Иво - главен масон
Ясен - почетен председател
Васко - гуру на всички
Адри - връзки с медиите
Лъчката - говорител
Сашето - артист-фотограф

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52
?!? ??? ??? ???
Цитат
Как ще накараме който и да било да се съобразява с клубните цели?
...
всеки , който  е ЧЛЕН на клуба е съгласен(щом са взети с мнозинство) и ДЛЪЖЕН да се съобразява с клубните решения и да подпомага за реализирането им !!! За ЦЕЛИТЕ важи абсолютно същото....

....Може би в устава трябва да се запише ,че "управителният съвет"...или общото събрание ще може да изключва членове ,които не се съобразяват и(или) подронват авторитета на клуба.....

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52
Адри ми взе думите от устата......
Цитат
можем да направим няколко простички неща :

1. на нещо като сбирка да учредим клуба , да му измислим име , да му измислим печат , да изберем касиер и президент .
Да създадем списък на всички , които ще си играят в този клуб и всеки да внесе 10 лв при касиера.
За всичко това се прави протокол , подписан с кръФ!

2.Упълномощаваме някой отворен откъм адвокадски пинизи мен да направи юридически регистрацията , за такси ползва събраните пари.

3. Докато чакаме регистрацията нищо не ни пречи с останалите пари да понаправим фремо кръг , контур или каквото и да е , като всеки , който може прави дървенията , а релсовия път и стрелките се поемат от касата.

4. Ако хер Жоро е навит да предостави пространството отзад за игри и лудории , да решим с някаква сум да го подпомагаме?


5.след месец пак по 10 лв , малък банкет за легализирането ни , който може води журналисти и медии - за да се отрази в пресата

6. следва период на набиране на популярност ...

и така полечка си го представям аз.

...само за сумата имах друго в предвид...25 лв..

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък

Не си спомням д съм те целивал в устата  ??? ::)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
ааааааааааа представителни за президента за булки, тия ония и тям подобни, линии, фест прояви и бургери и ББББББББББББББира

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък


Я го тоз Герво ... още не станал президент - извънбрачни членове на клубЪ се втурна да прави !
Спокойно преди гола !
Мирен , Балкан !

Преди да станеш президент с много неща има да се преборим . Нека аз , като ръководител на твоя предизборен щаб , да отбележа някой важни неща .

1.Виждам отново изказвания , които са явно някакви словесни упражнения по риторика от типа 'дайте да дадем' , което много ме отчайва .

2.Виждам някакви суми да летят , които по-скоро ще ни изпокарат , разбият семейства , отблъснат членове - отколкото ще ни помогнат.

3.Упорито продължавате да не виждате нещо елементарно : ние имаме база - помещение, магазин , ресурси - в лицето на Жоро и неговият магазин . Сигурен съм ,че никак не му е лесно да издържа финансово нещата , а досега ние просто идваме и си отиваме . Защо , като можем взаимно да сме си полезни : от една страна всички имат полза от съществуването на хоби магазин , от друга - магазинът ще има полза от клубЪ ... нека и Жоро да си каже де


Отговори :
2. Няма смисъл да се правим на кой-по-по-най : за началото малка вноска : 10 лв .
Ако съберем 20-30 члена това са около 300 лв , напълно достатъчни за регистрация , изваждане на печат и др . Винаги можем с по-късно решение да увеличим на 15 или 20 лв.
Повечето от нас са семейни и всеки лев си тежи на мястото, а се задава стагнация !!До март газта трябва да скочи с 69% , оттам нататък смятайте кво става , като влезе евро - всичко ще е по 2 ...и т.н. - просто нека сме реални с тия вноски.

1.Предпочитам да се действа , отколкото словоблудства . Прост план , с реални точки и 5 л бира са достатъчни.

3.Да се правят отчисления от капитала на клубЪ за 'наем' при Жоро ! (Ако той е съгласен)

Maktub

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Говорим за приблизително едни и същи суми, само че ти ги делиш на месечни вноски. Това е вариант - на тримесечие или два пъти годишно, но всеки месец... Кой ще бъде касиерът, който ще се наеме всеки месец да отговаря за събирането,  всеки месец да гони членовете човек по човек? Що се отнася до базата и ресурсите които имаме, Жоро знае ли?  ;D ;D ;D Но нали идеята на един клуб е точно в това: не просто да се събираме на влакчета веднъж месечно, а да можем във всеки един момент да работим, който когато има време, както и сбирките да станат далеч по-чести? Иначе какво променяме спрямо настоящото положение? Така и така си се събираме при Жоро, не е необходима регистрация за да събираме по пет лева всеки път идвайки на сбирка за да го подпомагаме. А относно словоблудстването, сори; както казваш:
Цитат
5 л бира са достатъчни
  ;)

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък


мдам , и ти си прав така - ще си побъбримммм

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Въпрос отностно бъдещ клуб. Имам предложение за прехвърлянето му в отделна тема. Също така мисля, че е време да седнеме на маса и да решим kакво искаме. :) Пък и след това да се преброим. ;) както казва Жоро.
« Последна редакция: 29 Септември 2008, 09:20:31 от ivo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
 ivo то хубаво , имам някой предложения и във връзка с разговора ни в събота за снимки ,клиповете и някой други теми , но не ти виждам електронната поща тоест не я знам ...
Пусни ми адреса си на моята поща или тук го направи видим,моля те!

ritchie

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Аз  като  адвокат,  Ви  задавам  следния  въпрос :
Необходимо ли  е  този  клуб  да  е  непременно  юридическо  лице  (Ю. Л.) ?
На  кого  ще  му  се  занимава  да  обикаля  по  съдилища,  данъчни  и  всякакви
други  институций  за  които  можете  да  се  сетите. 
И  за  какво ?   Каква  полза  от  Ю.Л.   без  то  да  развива  стопанска  дейност ?
Отговорът  е  много  прост -  това  Ю. Л.   ще  трупа  само  разходи  и  разходи,
които  ще  трябва  някой  да   погасява.   И  от  цялата  работа  само  ще  се  загуби
интереса  и  мотивацията  към  хобито.   Всеки  може  да  се  занимава  с  ЖП  моделизъм  без  да  е  необходимо  да  става  член  на  някакъв  клуб  или  друга  организация.   Та  те  ли  ще  го  мотивират  да бъде  по-активен  в  хобито ?
Затова  намирам  инициативите  в  това  отношение  на  някои  господа  за  напълно  безсмислени  и  отекчаващи.   А  за  орташката  работа  знаете  какво  е  казал  народа.
« Последна редакция: 30 Септември 2008, 14:30:22 от ritchie »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Точно заради тоя тип мислене, цялата ни държава е на тоя хал. В крайна сметка никой никого не кара да членува, където и да било насила. За ен-ти път го казвам, клуб се прави и от 5 човека, не е нужна някаква пълна масовка. Щом е повдигнат въпроса, значи интерес има, ама да се отрича нещо ей така само за идеята не мога да го приема.