Автор Тема: Декали - сухи  (Прочетена 7127 пъти)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Декали - сухи
« -: 29 Септември 2008, 16:39:14 »
отварям темата с идеята както бе намерен мераклия да прави метални елементи, които Владо сложи на БДЖ лока питом дали е някой знае или има идея да се поръчват декали - сухи (ваденки) с букви, и друга декорация.  ??? ??? ???

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Декали - сухи
« Отговор #1 -: 29 Септември 2008, 16:42:36 »
Табелките на Владо са правени от ецвана ламарина.

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Декали - сухи
« Отговор #2 -: 29 Септември 2008, 17:00:48 »
Един човек ми каза на срещата, че можело да си ги поръчаш до операта (бившия шоу-рум на Peugeot), но в момента имам много работа и не съм проверил точно как стоят нещата.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Декали - сухи
« Отговор #3 -: 29 Септември 2008, 17:40:11 »
Цитат на: eurostar link=topic=821.msg10436#msg10436 date=1222696848
Един човек ми каза на срещата, че можело да си ги поръчаш до операта (бившия шоу-рум на Peugeot), но в момента имам много работа и не съм проверил точно как стоят нещата.
Това за кое се отнася за табелките или за декалите?

Иначе за декалите, пробвах с една хартия, на която се разпечатват на принтер, но за мокър трансфер (студена вода), и нищо не стана. Първо защото хартията беше прозрачна (clear) и не е подходяща за неща с тъмен цвят. За такива е необходима бяла (white). И второ, не прилепва хубаво остават ръбчета, а не се слива с повърхността на модела. Сега съм си поръчал по 1-2 листа от различни видове, като пристигнат ще споделя, какъв е резултата. Ако и този път не стане дървената ми глава ще послуша Ники (Refil), който сто пъти ми каза да не се занимавам с глупости, а да си направя шаблони и да действам с боя.

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: Декали - сухи
« Отговор #4 -: 29 Септември 2008, 19:02:26 »
Декална хартия са ми обещали да ми донесат от Обединеното Кралство (ако не се извъртят нещата сам да ида да си я взема). Друг е въпроса е ли е възможно с някакъв модерен принтер да се печатят бели надписи на нея, защото моя е мастилено струен и може да печата само червено, синьо, жълто и черно и да ги смесва за да получава други цветове, а където има бяло просто пропуска да пусне боя... Та някаква идея за бели надписи има ли?
Относно табелки като на Владовия локомотив - не съм го виждал на живо, но от снимките останах впечатлен, наскоро един колега ми показа възможностите на някакъв лазер в предишна месторабота (където доколкото разбрах не взимали скъпо и е вероятно като основна конвертируема разплащателна единица да се приема бутилка евтина пърцуца).
Утре ще питам относно това...

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Декали - сухи
« Отговор #5 -: 29 Септември 2008, 19:30:16 »
От това, което аз съм разглеждал по сайтове, декалната хартия в повечето случаи има две разновидности бяла (white) и прозрачна (clear). Прозрачната е подходяща за светли повърхности, а бялата за тъмни.

Това, което аз опитах да направя и не успях е с прозрачна хартия да сложа светло жълти надписи на тъмно зелен вагон. Проблемът е в това, че тъмния цвят на вагона прозира дори и през надписа и става почти незабележим, тъй като печата на принтера не е плътен. С прозрачна хартия успешно би могло да се сложи например червен или черен надпис на бял вагон.

Колкото до бял надпис върху тъмна повъхност си го представям да се уцели цвета на повърхността върху която ще се слага и да се ползва бялото на самата хартия, тъй като тя не прозира. Т.е. около надписа да се отпечата един квадрат с цвета на повърхността върху, която ще се слага и евентуално да се слеят.

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Декали - сухи
« Отговор #6 -: 29 Септември 2008, 23:10:02 »
повечето декали се правят точно на бяла хартия особено тези които имат някаква картинка
но белите стават и за бяли повърхности така че малко си збъркал хартията  :-\
да беше попитал стендовите моделисти те щяха да ти кажат кой тип е най подходяща за това което искаш да направиш
другото е че декалите никога не се полагат с студена вода а с хладка и капваш малко отцет за да приемат формите по добре отгоре се полага прозрачен лак за да седят там където трябва  ;)
« Последна редакция: 29 Септември 2008, 23:19:40 от piko1 »

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: Декали - сухи
« Отговор #7 -: 30 Септември 2008, 06:29:24 »
темата я отворих за - сухи декали можем ли да намерим някой по поръчка да изработва такива.

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Декали - сухи
« Отговор #8 -: 30 Септември 2008, 06:32:38 »
Пробваи в офис 1 мисля че там правеха такива декали  ;)
« Последна редакция: 30 Септември 2008, 06:43:54 от piko1 »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Декали - сухи
« Отговор #9 -: 30 Септември 2008, 08:48:17 »
Цитат на: Gervasii link=topic=821.msg10462#msg10462 date=1222745364
темата я отворих за - сухи декали можем ли да намерим някой по поръчка да изработва такива.

За по поръчка нямам идея. Аз си взех хартия за сухи декали, които се разпечатват на принтер. Като пробвам ще пиша какъв е бил резултата.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Декали - сухи
« Отговор #10 -: 30 Септември 2008, 08:55:17 »
От къде я взе , колко струва  и как се води като марка и име...Пиши го моля в темата за материали в помощ на моделистта .(http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,670.0.html)
 ;D ;D ;D
Тук пък пиши за резултатите от пробите. ;)...а и технологията ако опишеш , също ще се радваме...

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: Декали - сухи
« Отговор #12 -: 30 Септември 2008, 16:10:47 »
ееееееееее супер ти изби рибата ;D ;D ;D ;D. като направиш докладвай

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Декали - сухи
« Отговор #13 -: 19 Ноември 2011, 09:03:08 »

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Декали - сухи
« Отговор #14 -: 20 Ноември 2011, 07:50:35 »
Винаги на западняците им е било трудно да подреждат буквите на надписи с кирилски шрифт. Така е защото букви като Ж,Ъ,Г,Д, са много разкекерчени и създават големи разстояния помежду си. Нужно е при набор на такъв надпис, малко дизайнерски усет и буквите да се съберат така, че надписа да е компактен и визуално с еднакви разстояния. Тия тука с "БЪЛГАРИЯ", направо са се насрали.