Автор Тема: Траверси - цвят  (Прочетена 6033 пъти)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Траверси - цвят
« -: 18 Октомври 2008, 10:54:32 »
Незнайно за мен защо от зората на пластмасовите траверси някой източногермански малоумник набута черния цвят. Лично за мен това е най-голямата простотия в ЖП моделизма и за съжаление май продължава и в днешно време с неотслабващи темпове... Нищо не е пречило и не пречи и едва ли ще пречи занапред още производителите да пускат линии с траверси от кафява или светлосива/сива пластмаса /имитации съответно на дървени и бетонни траверси/. Та питанията ми са две:
1. Продават ли се вече такива линии, оцветени нечерно? /било гъвкави, било твърди/
2. Някой играл ли си е да пребоядисва черните траверси? Лично аз съм на стария "П" профил Пико, където металната част /релсите/ могат лесно да се демонтират и при успешен резултат от някой колега бих се навил да си ги пребоядисам...

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Траверси - цвят
« Отговор #1 -: 18 Октомври 2008, 11:21:49 »
Tillig, Roco, Rivarossi, Lima, Fleischmann... сигурно има и още ;)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Траверси - цвят
« Отговор #2 -: 18 Октомври 2008, 13:54:45 »
А някой да се е правил на бояджия?

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Траверси - цвят
« Отговор #3 -: 18 Октомври 2008, 15:21:34 »
Ако използваШ аерограф, много лесно Ште боядисаШ траверсите и релсите отстрани. ВсъШтност технологията е следната:
1. С аерограф и подходяШта боя (всякакви нюанси на кафяво) се пръска всичко и релси и траверси.
2. С парцалче напоено с кореселин се почистват главите (горната част на релсите). Става много лесно, дори когато боята е изсъхнала.
3. Закачват се снимки тук, във форума, на вече готовите релси ;)
 Приятно боядисване

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Траверси - цвят
« Отговор #4 -: 19 Октомври 2008, 14:02:20 »
доколкото знам (чел съм го някъде), цветът на траверсите носи и информация за това от каква сплав са самите релси.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Траверси - цвят
« Отговор #5 -: 31 Октомври 2008, 22:29:22 »
Та.. тия дни се правих на бояджия. В общи линии направих следното:
1. Зачистих с водна шкурка 1500 на сухо челата на релсите.
2. Разглобих релсите от траверсите и забързах металните части с парцал, напоен с коресилин - за обезмасляване и почистване от шкурката.
3. Пластмасовите траверси избързах от прах с четчица.
4. Боядисах траверсите с акрилатен спрей Дубликолор №7035 /светлосив - имитация на бетон/, останал кой знае от кога в гаража. На късите линии се наложи да ги лепя с парченца хартиена лепенка, завити на О, тъй като налягането на боята във флакона започна да ги разхвърля.
5. Самите релси отстрани боядисах с тънка четка №1 с бързосъхнещ алкиден грунд за черни метали /производител Колора - София. Малко повече бие на червено от нормалната ръжда и не се нанесе съвсем равномерно, но както се казва: "От самолет не се вижда!"  ;D :P Докато ги боядисвах, ги закрепвах в малко часовникарско менгеме, а след това ги набучвах на парче стиропор за пълно изсъхване. Веднага след боядисването забърсвах на грубо челото на релсата със сух парцал.
6. След 3-4-5 дни започнах да сглобявам - отделих толкова време не заради съхненето, а да се измирише боята.
7. С немного напоен парцал с коресилин забързах повторно челата на релсите, като с една идея чистех по-ниско от вътрешната страна на линиите /където опират бандажите на колелетата/. След известно време за трети път изчистих линиите, като използват клечки за уши с памук с коресилин, като непрекъснато сменях мястото на търкане, за да не замазва.
8. Накрая се получи това:

http://picbg.net/u/30364/19916/222852.jpg

http://picbg.net/u/30364/19916/222853.jpg

Вчера един приятел ми напълни в спрей кафява матова алкидна боя и днес пръснах 20-тина релси в кафяво, този път без да ги разглобявам - и траверсите, и релсите в кафяво /дървени траверси и ръждясали линии/. Мисля, че и те станаха доста добре, но още не са изсъхнали и не съм ги снимал... тях тия дни ще ги покажа...
« Последна редакция: 01 Ноември 2008, 10:00:59 от Best Ripper »

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Re: Траверси - цвят
« Отговор #6 -: 01 Ноември 2008, 17:16:50 »
Екстара ! Илюзията се е получила. Само една дребна подробност има.  Бетонните траверси не са правоъгални и ще личът дървесните жили. Относно до източногерманскто проиводство, съм виждал фабрични кафяви релси в ТТ. При боядисването от вътрешната страна на релсите, може да се появи проблемм с контакта на локомотивите.   

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Траверси - цвят
« Отговор #7 -: 01 Ноември 2008, 20:55:52 »
Знам, ама такива цветове имах под ръка.. и сега релефът на траверсите прозира малко през светлосивото, ама майната му.. Както рекох - от самолет не се вижда... Много по ме радва, че скрих смотания черен цвят... а дали ще има проблеми с тока - ще ми проличи от пробата...

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Траверси - цвят
« Отговор #8 -: 02 Ноември 2008, 03:52:48 »
Ако си почистил добре главите на релсите, не би трябвало да има проблем с токоснемането. За токоснемането са важни бандажите на колелата, а не ребордите. На снимката изглеждат добре, поздравления :)