Това май е най-тежката рубрика

Ето моята представа за нещата:
Структура на клуба:- Националнен клуб (административни функции);
- Секции - на териториален принцип;
- Отдели - при жлание, в рамките на секциите, по мащаби.
Управление:Като се има предвид, че в началото няма да сме повече от 20-30 човека (айде - 50...), не мисля, че трябва управленската структура да е прекомерно усложнена, още повече, че прекалено усложнена управленска структура става тромава при взимане на решения. Освен това членовете на управленските структури трябва да са на 2 или 3 годишен мандат (едногодишен мандат си е доста често и всяка година ще трябва даправим своеобразни избори, което в крайна сметка - няма какво да се лъжем - не е вдъхновяващо, макар и да е необходимо и като такова да го вършим с добро настроение). С оглед на това мисля, че би било добре структурата да има следния примерен вид:
- отделите (ако и когато ги има) в една секция трябва да взимат решенията, които засягат само отдела, на вътрешна сбирка, която ще се води от един Председател. Председателят на отдела ще се избира от и измежду пълноправните членове на отдела. За всяка отделна сбирка ще се назначава протоколчик. Отделът ще има архив към архива на секцията.
- секциите трябва да имат единствено "Секционно изпълнително бюро", което да се избира от и измежду пълноправните членове на съответната секция. Секционното изпълнително бюро е достатъчно да е от трима души, като сред тях задължително трябва да има по един представител от отдел (спорно е дали Председателят на отдела задължитлно трябва да е в Секционното изпълнително бюро). секционното избирателно бюро ще взима необходимите решения за секцията, като спазва Устава и решенията на Клубната конференция.
- На Национално ниво клубът трябва да има "Клубен съвет", в който е желателно да има представители от/за всяко Секционно изпълнително бюро. Клубният съвет ще ръководи Годишните клубни конференции на които е желателно да се събират всички членове от цялата страна. Клубният съвет трябва да има също възможноста да играе ролята на арбитър при възникването на междусекционни или вътрешносекционни спорове. Освен това Клубният съвет трябва да има правото и възможността да взима административни решения при неспазване на правилатна на Клуба от дадена секция. Тъй като в Клубния съвет би трябвало да има представители на всички секции в страната, той няма да има възможност ад се събира по-често от веднъж месечно или веднъж на два месеца за всзимане на текущите належащи решения. Както и веднъж годишно, за годишната Клубна конференция. Пред държавните органи Клубът се представлява от всяка Секционните изпълнителни бюра, които се отчитат за своята дейност и взети решения пред Клубния съвет чрез писмени доклади, изпратени до членвете на Клубния съвет една седмица преди свикването му.
Казано накратко всяка секция по места ще има като управленски органи само
изпълнително бюро, а за всички секции ще има Клубен съвет.
Членски внос:Дотук има предложения за една обща ставка за членски внос без никаква диференциация, и за четири диференцирани ставки за членски внос.
Според мен трябва да има диференциация, защото не всеки има съответните възможности, но пък не трябва да е така раздробена, защото това ще утежни счетоводството и касиера (не забравяйте, че вероятно касиер ще бъде някой от нас, ако го направим много сложно, всеки ще се дърпа, а и има възможност за грешки, които биха могли да доведат до препирни). Затова моята идея е диференциация на две нива:
- Пълноправно членство - с право на глас и достъп до архивите;
- Асоциирано членство - без право на глас и без достъп до архивите.
Под "архиви" лично аз разбирам единствено документите на Клуба и Секцията, протоколите от срещите, счетоводните документи, но не и информационните материали, свързани с хобито.
Според мен не трябва диференциацията по членски внос да води до ограничение до достъпа до модулите и макетите, макетните материали и материалната база! В крайна сметка как искаме да популяризираме хобито си, ако позволяваме на асоциирани членове "само да гледат без да пипат", така да се каже? Нека асоциираните членове да могат да работят спазвайки вътрешните правила и да се радват на хобито. В крайна сметка правим това диференциране с желанието да бъдем в помощ на хората, а не за отличаването им от пълноправните, иначе се получава кофти; един вид: "Ние си имаме книти, плащаме си пълен членски внос, а ти, като нямаш кинти, къде си тръгнал хоби да въртиш? Плащай си асоциираното вносче, гледай, ама не ни се пречкай."

Зная, зная, че никой от нас няма това в предвид, но така може да бъде възприето - макар и вътрешно - от хора, които са позакъсали. Все пак, когато човек е притиснат от обстоятелствата, но въпреки това е заделил някакви парици за асоциирано членство само и само за да се почувства по-близо до мечтата си, малко е необходимо за да бъде наранен.
Ако член от една Секция отиде в друг град, където има друга Секция, той има право на достъп до тази друга Секцията в съотвестсвие с типа на неговото членство.
TheJackal - пиша това не само до теб, но и до всички, които трудно биха могли да учредят Секция в своя град, - според мен е напълно естествено, че когато човек е от град където няма Секция и близо до неговия град няма такава, то той няма резон да плаща какъвто и да било членски внос - лично аз бих се чувствал обидно от самия себе си, да ти искам пари за членство, само за да можеш няколко дни в годината, когато идваш до София да имаш право на достъп до тукашната Секция.
Що се отнася до учениците (до 18 г.), които искат да станат членове - те влизат задължително към асоциираното членство; всички останали имат право на избор на вид членство. По този начин парираме донякъде възможността някой "татко" да подивее, че сме му зарибили отрочето. Да не говорим, че същото отроче си плаща билетите за кино макар и с намаление, нали? Пък досега няма пребит кинаджия от някой родител. Едва ли има такава опасност.
Що се отнася до встъпителната такса, ролята й е да създаде известна морална равнопоставеност между първите членове, които са събирали средства за да купуват материали, инструменти, борили са се дълго за вксяко едно нещо, и новоприетите членове, за които всичко ще бъде вече налице. Може да се помисли дали самата встъпителна такса да не бъде също диференцирана на две - за асоцииран член и за пълноправен член, като ако асоцииран член, който е платил някога встъпителна такса за асоциирано членство, реши да стане пълноправен, трябва да доплати разликата между двете такси.
Що се отнася до сумите: Видях от линка на Адри, че клуб СААБ събират по 15 лева на година. Но техният клуб няма необходимост от помещение, няма необходимост от закупуването на клубни модели, няма необходимост от купуването на инструменти. Познавам член на ктози клуб и от него зная, че засега сбирките им представляват общи автопоходи до определени места, било за един ден, било за един уийкенд, като по време на почивките си общуват, приказват и т.н. Така че тези средства остават за... може би за наемане на хотели по време на тези автопоходи, кръчми, където да обядват заедно... за друго не се сещам. Нашето хоби, или по-точно функционирането на клуб за нашето хоби изисква доста повече средства, но съм съгласен, че поне като начало членският внос трябва да бъде минимален. Нещо от порядъка на 120-150 лева на година (или около 10 - 12 лева на месец). Остава да решим каква ще бъде еднократната встъпителна членска вноска (вноски). Предлагам 20/40 лв. за съответно асоцииран/пълноправен?
Уф, аре стига толкова, че накрая аз ще хвана тендовагинит, пък вие ще хванете диоптри
