Автор Тема: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519  (Прочетена 11515 пъти)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Това е моята версия на небезисвестният декодер, базиран на 12СЕ519.
Максималният ток за двигателя е 1А, а на двете функции (примерно предни и задни светлини) - по 100мА.
В архива има две версии на сорс кода - последната и по старата.
PCB-то е с размери 12х12.5 мм и е двустранна.
Надявам се информацията да е полезна за някого :)
Ако имате въпроси, питайте!
В момента работя по моя версия на Mini DCC Station, базирана на PIC16F628, както и версия на декодера с H-bridge SI9986 на Vishay в SO-8.
« Последна редакция: 13 Ноември 2008, 10:50:46 от widowmaker »

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519
« Отговор #1 -: 13 Ноември 2008, 09:25:20 »
а звук?!

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519
« Отговор #2 -: 13 Ноември 2008, 09:40:12 »
Като за начало става и без звук...
Звук ТУК.
Е, хората искат едни пари...
« Последна редакция: 13 Ноември 2008, 09:41:49 от widowmaker »

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519
« Отговор #3 -: 13 Ноември 2008, 10:01:00 »
мерси за информацията този сайт ще го разгледам внимателно, не съм го чувал

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519
« Отговор #4 -: 13 Ноември 2008, 10:53:04 »
Хората продават готови платки, както и предлагат файлове за даунлоуд, т.е. можеж да си "сипеш" какъвто искаш звук в декодера.

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519
« Отговор #5 -: 13 Ноември 2008, 14:27:58 »
В тоя декодер, за разлика от повечето фабрични, има brownout детектор (LM809), т.е. ако има недобър контакт с релсите (евентуално замърсяване) и отпадне за момент захранването (т.е. с;езе под 4.38В), 809-ката рестартира процесора (подава reset). По тоя начин се избягва момента, в който локомотива започва да "прави каквото си иска".

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519
« Отговор #6 -: 13 Ноември 2008, 15:33:02 »
Министанцията ...някоя от мрежата ли , или твоя разработка?
На какъв дисплей ще е ?

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519
« Отговор #7 -: 14 Ноември 2008, 07:41:19 »
Сорс кода е свален от нета.
Дисплея е матричен ЛСД - 20 символа х 4 реда.
Управляват се до 4 локомотива, над 120 стрелки и други аксесоари.
Схемата е сравнително проста - процесор, няколко пасивни чарка, дисплей, клавиатура 4х4 бутона, бустер и захранване.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519
« Отговор #8 -: 14 Ноември 2008, 17:01:11 »
Искам да се допитам за съвет.По въпроса на този декодер:
1.При условие че греца (включително и опцията) е за максимален ток 0.5 А (опционният е до 0.8А)как ще дръпнем 1 А от него , в случай че го ползваме на максимален режим?Няма ли да гръмне?
2.Кондензаторите танталови ли са задължително и ако да - защо?
3.Транзисторите имат ли вградени резистори или не?
4.Защо е избран точно LM809 - 4.38 а не друг от вида им?
5.L272 не трябва ли да има поне охлаждаща повърхност , защото със сигурност ще се нагрява?
6. И при такова срязване на L272 , напрактика ще я разрушим - средните крака не се използват в този корпус?
7.Дали не може да бъде сменена с друга в SMD- корпус?(освен Si9986)
8.Платката защо е в този вид - две еднослойки ли се слепват една за друга?
9.Правил ли си вече този декодер - дали кодовете се изчистени?
10.Адреса на декодера твърд ли е , или може да бъде променян с наличните средства от Ленц , РОКО и т.н.

Дай някакви по-подробни данни за възможностите на декодера и съвети и напътствия от практиката ти в реализирането му!
Ако можеш дай линк към темaта от която си го видял!

VaCo

  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 53
  • Рейтинг: 0
  • HO DRG,DB 2 и 3 епохи | Шумен
Re: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519
« Отговор #9 -: 15 Ноември 2008, 15:18:45 »
Разгледах сорс кода на декодера и констатирах следните неща:
Декодерът е съвместим с NMRA стандартите, програмира се както в page mode, така и в direct mode. Гаранция, че ще работи с Ленц.
Важен недостатък на схемата е че микроконтролерът няма обратна връзка с електродвигателя т.е. не може да следи натоварването на лока и следователно  не може да поддържа еднаква скорост по участъците с различен наклон.
Още един недостатък са само двата функционални изхода но това се налага от ограничения брой портове на мокроконтролера.
Като основно предимство на разработката бих посочил малките размери и минималното количество елементи.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519
« Отговор #10 -: 15 Ноември 2008, 18:52:55 »
Цитат на: VaCo link=topic=977.msg13002#msg13002 date=1226755125
Важен недостатък на схемата е че микроконтролерът няма обратна връзка с електродвигателя т.е. не може да следи натоварването на лока и следователно  не може да поддържа еднаква скорост по участъците с различен наклон.

E,не е чак такъв недостатък.В крайна сметка е нормално един локомотив изкачвайки наклон да забави своята скорост,би изглеждало естествено.По-голям проблем би било ако е пуснат да се движи бавно, би могъл на наклона направо да спре.  :) Обаче тези неща ще трябва да ги съобразяваме-другият вариант е скъп декодер.Всеки си прави избора.  ::)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519
« Отговор #11 -: 17 Ноември 2008, 10:44:07 »
Брех , не че ми отговори колегата на горните въпроси , но смятам че има възможност ако не за локомотив , поне декодер за осветление на вагони да стане от него - кво му плащаш?пък и е достатъчно малък и евтин...

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519
« Отговор #12 -: 18 Ноември 2008, 08:10:00 »
Цитат на: pach link=topic=977.msg12953#msg12953 date=1226674871
Искам да се допитам за съвет.По въпроса на този декодер:
1.При условие че греца (включително и опцията) е за максимален ток 0.5 А (опционният е до 0.8А)как ще дръпнем 1 А от него , в случай че го ползваме на максимален режим?Няма ли да гръмне?
2.Кондензаторите танталови ли са задължително и ако да - защо?
3.Транзисторите имат ли вградени резистори или не?
4.Защо е избран точно LM809 - 4.38 а не друг от вида им?
5.L272 не трябва ли да има поне охлаждаща повърхност , защото със сигурност ще се нагрява?
6. И при такова срязване на L272 , напрактика ще я разрушим - средните крака не се използват в този корпус?
7.Дали не може да бъде сменена с друга в SMD- корпус?(освен Si9986)
8.Платката защо е в този вид - две еднослойки ли се слепват една за друга?
9.Правил ли си вече този декодер - дали кодовете се изчистени?
10.Адреса на декодера твърд ли е , или може да бъде променян с наличните средства от Ленц , РОКО и т.н.

Дай някакви по-подробни данни за възможностите на декодера и съвети и напътствия от практиката ти в реализирането му!
Ако можеш дай линк към темaта от която си го видял!

Колегата отговаря:
Ако диодът ти работи един полупериод и един "почива, средният ток през него е 1/2 от ефективната стойност за работния полупериод.
Кондензаторите са танталови препоръчително, за мен това е задължително, но не мисля да давам обяснения защо.
Ако толкова държиш, можеш да прочетеш по темата в http://www.bgaudio.org
Всеки средно интелигентен човек би се сетил да напише DTC144 в гугъл-а и като гледам, веднага му излиза дейта шийт-а, от който пък става ясно, че транзисторите работят с логическо ниво, защото имат вграден резисторен делител вътре.
Защо е 809 е за 4.38В? ами такива имам възможност да купувам, пък съвсем случайно даже вършат работа в случая
Ако си запознат с принципа на работа на широчинно-импулсната модулация, ще се сетиш, че крайното стъпало на 272-ката работи в ключов режим и ефективната стойност на напрежението за мотора се определя от коефициента на запълване.
Пак ако си погледнал чичко гугъл и си дръпнал пдф-а на въпросният чип, ще видиш, че само средните крака се използват във въпросният корпус, т.е. последните 2 (т.е. 1,2,,7,8,9,10,15,16) от всяка страна само фигурират в заготовката, но не са свързани никъде. Аз поне съм отрязал поне един чип, за да знам за какво иде реч.
Иде реч за L272D (както съм написал в пдф-а), Нешънъл имат А вариант, която е с друга подредба на изводите и няма нищо общо с оригиналната версия!
Платката е в тоя вид, защото на мен така ми е по удобно - правя ги с фотопозитивен спрей и са реално две тънки половинки, които се слепят една с друга.
Декодерът работи при мен от 2 години и може да се програмира от станцията, която също е самоделка.
Адресът не е твърд, може да се променя, нали ако е така и имаш няколко декодера монтирани на един и същи макет, ще можеш да пускаш само по един локомотив...
Мисля, че съм бил доволно изчерпателен в поясненията си.
 ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519
« Отговор #13 -: 18 Ноември 2008, 09:09:01 »
Да , поучително...Благодаря!!!
 ;D ;D ;D
Бе и аз ползвам търсачката на Гугъл ,но явно съм попаднал на Нешънълският  А вариант , та от там възникна и въпроса ми за L272.Намира ли се още тази схема?
Очаквах че линка е по темата на декодера , пък то било не точно , ама  - ще се просветя.
Твоите уверения , че схемата си я реализирал и работи , са ми достатъчни да направя няколко проби за същото .Вярно , че не е идеалният вариант (то такъв има ли въобще? ;)) , но пък е много семпъл , практичен и за жълти стотинки (в сравнение с влаковете ни).
Надявам се , че мога да разчитам на съвети от теб ? То ясно ,че той е със "отворен" код и вседостъпен , но ти даде практическата насоченост в този форум!
И ако се справя , би ли имал нещо против да направим този декодер първата масова реализация за клубни членове?
 ;D ;D ;D

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: DCC локомотивен декодер, базиран на PIC12CE519
« Отговор #14 -: 18 Ноември 2008, 09:34:17 »
Имам пълната документация на оригиналната версия на декодера на М. Болтън, който е с фийдбек за мотора, но е с много чаркове, някои от тях ненамираеми, пък и толкова разправии за един декодер си мисля, че не си заслужава.
В интерес на истината, май има ефект да си направиш станцията сам, декодера е по добре да се бръкнеш едни 100 евро и да си вземеш такъв от ЕСУ, ама със звук :)
Писането на сорс за звуков декодер поне за сега ми се струва безсмислено занимание, едни неща струват едни пари и след като искаме да вземаме подобаващи пари за това, което ние правим, е добре да се научим, че безплатен обяд няма и щем не щем трябва да се бръкнем, за да си направим кефа.

И все пак декодера, тоя, дискутирания върши достатъчно добра работа, особено за ТТ и N. Там опции за звук, особено в малки локомотиви са в сферата на мечтите.
Ето го оригиналният линк, откъдето съм свалил сорс кода, както и схемата в първоначалният и вид, най после го открих:
http://www.fremo.utwente.nl/selfmade_decoder/decopic_e.html