Последни публикации

Страници: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Цитат на: mitko0888 link=topic=5282.msg125213#msg125213 date=1715266706
Аз лично не знам дали скоро пак ще си купя нещо на тази фирма.
Снимките, които липсват в по-горните ми постове по темата, може да видите тук:

https://flic.kr/s/aHBqjBpwH7

две от тях:






Да, така е! Пак четох по-горе!
 :hi:
12
Цитат на: pach link=topic=5282.msg125212#msg125212 date=1715259217
https://youtu.be/HpdOVNTbe_U?si=6W8dumkADIt5waa1

Аз лично не знам дали скоро пак ще си купя нещо на тази фирма.
Снимките, които липсват в по-горните ми постове по темата, може да видите тук:

https://flic.kr/s/aHBqjBpwH7

две от тях:




15
Владо това е една много странна новина, при положение че дълбочината на пролива е над километър? Фантастика някаква...
17
Похвалете се с вашия макет | Show us Your layout / Re: Макетът на Владо Колев
« Последна публикация от Vlado - 03 Май 2024, 14:52:19 »
Работата по отсечката продължава. Днес положих окончателно релсовото звено и след необходимите проби дори възстанових движението по макета.
Но ръцете ме сърбяха за нещо по-така и най-накрая реших да реализирам точно на това място нещо отдавна планирано от мен да направя някъде по макета, а именно ниска подпорна стена, направена от парчета релса, забити вертикално в земята и между тях вклинени дървени талпи с цел задържане цяла на баластовата призма предвид по-голямата разлика между нея и ниво терен.
Меракът бе голям и завърших половината от предвиденото:





Следва продължение...
18
Отлично си се справил,поздравления.Аз също видях малко зор с модела,но мисля,че се получи както трябва!Само БДЖ! &bgflag
19
Нови 4 локомотива SMARTRON за "Булмаркет Груп" АД

https://news.bg/bulgaria/chetiri-novi-lokomotiva-smartron-pristignaha-v-balgariya.html
20
Моделчето го купих още миналата година, таман преди да изчезне от магазините. Сърцето ме заболя заради цената, но добре че имах някакви салфетки ...
Първоначално мислех да не го пипам и да си го карам оригинал. Не съм фен на БДЖ. Но после видях че се разглобява много лесно, включително и стъклата, макар и залепени, се свалят без щети и повреди. Затова реших да го направя да прилича на нещо, което ми е в моите смътни спомени за този маневрен локомотив. А и реших да се пробвам - до сега не бях правил такова неща - и да тествам разни технологии - грунд, боя, табелки, лак и какво ли не. Може пък да ми хареса и да продължа - имам за правене и 07, и 55.
Държа да отбележа че въобще не съм търсил копие на конкретен оригинал или епоха и т.н. Събрах 20-тина снимки от интернет и използвах по нещо от всяка от тях :)

Първо няколко думи за модела на mtb. По традиция, още веднага след като го купих, моделчето беше разкостено. Чехите се хвалят че колелата са с истински лагери - може и да е така:



Движението наистина е отлично. В редуктора на едната талига имаше доста шарени колелца:



Другата талига:



Двигателят е тип 130, с маховик, доста сложни карданчета. Блендите на талигите също са доста обемни и достатъчно детайлни:



Пластмасата е доста дебела и здрава, с добра детайлност, а и от тънките перила май за сега нямам оплаквания, въпреки че те видяха зор ...

До тук с хубавите приказки. Неприятните неща:
Цената - по спомени почти 250 евро, за малко дизелово локомотивче е много. А и това, което получавате в кутията, е полу-готов модел!
Трябва само да си направите осветлението. В пликче получавате едни миниатюрни пластмасови фарчета, в два варианта - чехословашки и полски. Получавате и 8 светодиода - SMD 0603, както и парче жица - проводник емайлиран лакиран. Всеки да се оправя както може.
0603 използвам и в други модели, не ми беше проблем да ги запоя, но кълбото жици, които трябва да се докарат до платката, е сериозна грозотия.
Пробвах един вариант - да елиминирам оригиналната платка, и да оставя рамата с коша и кабината като един детайл, който да се сваля от шасито, а жиците да са свързани и да се ревизират през големия правоъгълен капак над мотора.
А и платката е доста странно опроводена - може да светнеш лампите в една посока, и да угасиш надбуферните, като да остане само прожектора ??? Ако някой ще го цифровизира, съветвам да се преработи платката за да има нормални и маневрени светлини. Оригинално има светещи три напред / три назад, осветление на кабината, както и AUX1 и 2 които гасят надбуферните при светещ прожектор. Поне това успях да открия без да имам декодер. А и този NEXT18 е доста неудобен за работа. С аналоговата тапа си светят три напред / три назада. Разбира се само в бяло.



Не ми хареса особено. Оставих си оригиналната платка. Добавих два плъзгащи контакта за да мога да не запоявам / разпоявам жиците при отваряне на коша отпред. За кабината ме домързя да правя същото и сложих един малък куплунг за горния фар. Надбуферните и отпред, и отзад, са запоени директно на платката.



Тези жици в кабината могат да се скрият, но трябва да се капнат на няколко места с лепило и става много тегаво за разглобяване. Затова ги оставих така. Моите жички са безцветни, даже прозрачни и въобще не ги виждам.

Побългаряването: основния цвят се получи от смесването на няколко цвята. Имам 06 в съвременни цветове, ще правя 07  в по-тъмно червено/кафяво, тук исках нещо по-специфично. Това се получи, независимо колко е истинско.



Благодарение на един добър моделист си улесних живота с готови ваденки - не са съвсем като оригинала, но приличат:



Разбира се и четката помогна. Черните части се получиха много добре, за разлика от червено-кафявото:



След това започнаха мъките с перилата (или парапети). Не влизат, по размер не им стига 1 мм, има и едни ецове отгоре на коша, рамата не ляга вече добре върху шасито, заради новите 8 жици и т.н. Но в крайна сметка се получи това:





Като за първи опит съм много доволен. Учудващо парапетите останаха здрави, въпреки че имаше повторна борба за слагане на стъклата. Движението е отлично. Стълбичките, въпреки солидния си вид, се оказаха доста крехки. Според мен готовият модел става малко капризен - трябва да се внимава къде се хваща и как да си борави с него. Докато беше полуфабрикат ставаше и за детска ръчичка, но завършен - май не.


Страници: 1 [2] 3 4 ... 10