Автор Тема: Кой към коя железница се е ориентирал и коя епоха?  (Прочетена 8789 пъти)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Стана ми интересно да поразпитам хобистите тук, кой към какво се е ориентирал... ако изобщо има насоченост? :)

Аз лично събирам 4 и 5 епоха... немски железници - DR, DB и DB-AG. И пак са ми множко моделите... трудно насмогвам, но поне се опитвам.
Имам слабост към дългите вагони. 4, 6 и т.н. осни. Същото важи и за локомотивите.
Разбира се харесвам и по-стари парни машини, но пак гледам да се ограничавам с 4та епоха и 5та (т.н. музейни).
Най-голяма слабост имам към дизелови агрегати - 130/132/232 и т.н. както и 119/219/229.
Вие сте на ход ;)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой към коя железница се е ориентирал и коя епоха?
« Отговор #1 -: 01 Декември 2007, 20:05:05 »
Ами аз лично съм се ориентирал към III-IV епоха,но понеже не съм голям специалист искам да попитам как да позная (по-специално за вагоните) коя епоха са? Защото имам всякакви работи и ако нещо се окаже V-та епоха да го трампя за нещо старо,защото нали трябва някакъв реализъм все пак.

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Кой към коя железница се е ориентирал и коя епоха?
« Отговор #2 -: 01 Декември 2007, 20:45:43 »
ÖBB IV-V, БДЖ каквото има произведено, І-IV Германия. Напоследък нещо загубих интерес към Германия и аз не знам защо. Може би понеже повечето време изкарвам в Австрия. А там всичко е толкова перфектно че чак е трудно за вярване, особенно на фона на това което представляват българските железници в момента.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5545
  • Рейтинг: 636
  • Красотата е в детайла!
Re: Кой към коя железница се е ориентирал и коя епоха?
« Отговор #3 -: 03 Декември 2007, 17:01:03 »
Аз определено имам предпочитания към по-новото - четвърта, пета епоха. Единственото изключение е съставът на бъдещия ми атракционен влак - 50-та (14.xx) серия с два пътнически вагона, всичко трета епоха.

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Кой към коя железница се е ориентирал и коя епоха?
« Отговор #4 -: 03 Декември 2007, 23:06:40 »
Еех ,ако може от всяка по-малко,няма да се откажа:)).Старая се да имам по-една композиция от 3,4,5 епохи.И да си ги менкам по трасето ;D

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re: Кой към коя железница се е ориентирал и коя епоха?
« Отговор #5 -: 04 Декември 2007, 02:47:27 »
В тези малки апартаменти не може човек кой знае какво да си фантазира. Говоря за себе си. За това реших поне мащабът ми да е по-малък и работя в N-scale. Пресъздавам няколко различни архитектурни стила от три различни, както някой по-горе ги нарече "перфектни държави". Имам елементи от западната част на Париж, Баден-Баден и Инсбрук. Влаковете ми съответно са на SNCF, DB, SBB и OBB, всички от пета епоха. Най-много държа на TGV, oт които имам вече 4 и днес поръчах последните два от Конрад - Thalys и TGV POS. Смятам, че трябва да имам върху макета това, което се движи и по релсите на Европа в момента.

След обединението на Европа, това е вече реалност да видиш на една гара влакове на различни фирми kaто на тази снимка от Кьолн, където се вижда великолепният TGV Thalys (SNCF).

Tова ни дава и на нас свобода да пресъздаваме различни архитектурни ансамбли, без да се съобразяваме много с влаковете, които притежаваме. Естествено, не можеш да движиш влак-стрела без контактна мрежа. Иначе ще заприлича на Мисията невъзможна с Том Круз, където TGV се движеше навярно със слънчеви батерии. Може би това беше най-невъзможното от цялата мисия!?
« Последна редакция: 04 Декември 2007, 02:56:34 от eurostar »

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Кой към коя железница се е ориентирал и коя епоха?
« Отговор #6 -: 04 Декември 2007, 09:58:06 »
Основно DR, малко III, повече IV епоха; по 1-2 композиции CSD, MAV, B, DSB, SNSF, ÖBB, SBB-CFF; 5-6 композиции KPEV и една SBB-CFF V епоха. И разбира се всички наши модели.

hristo

  • Trade Count: (15)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 233
  • Рейтинг: 18
  • HO-София
Re: Кой към коя железница се е ориентирал и коя епоха?
« Отговор #7 -: 05 Декември 2007, 17:20:30 »
По принцип нямам предпочитания, въпрос на настроение. Предпочитам II, III и IV епохи и най-вече парните локомотиви  особенно немските.

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Re: Кой към коя железница се е ориентирал и коя епоха?
« Отговор #8 -: 05 Декември 2007, 17:37:16 »
Първо да отговория на (xpp1969 - коя епоха са?) линк от страницата: http://www.railwaypassion.com/?cid=72&spid=35 Иначе си падам :) любима III DR, DRG, i 4та епоха заради някои дизели: V110, 130, 120, 106, 119 е и още ...

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Кой към коя железница се е ориентирал и коя епоха?
« Отговор #9 -: 05 Декември 2007, 19:00:58 »
xpp1969 по номерата на вагоните и локомотивите както и по надписите по тях... имаше в едно списание много хубаво нагледно дадено... трябва да намеря начин да го сканирам и да го пусна тук... ако не се лъжа беше каталог на BRAWA или ROCO...

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой към коя железница се е ориентирал и коя епоха?
« Отговор #10 -: 05 Декември 2007, 21:28:58 »

Цитат
Първо да отговория на (xpp1969 - коя епоха са?) линк от страницата: http://www.railwaypassion.com/?cid=72&spid=35


 - ???
 
Цитат
xpp1969 по номерата на вагоните и локомотивите както и по надписите по тях... имаше в едно списание много хубаво нагледно дадено... трябва да намеря начин да го сканирам и да го пусна тук... ако не се лъжа беше каталог на BRAWA или ROCO...

Много ще съм ти благодарен,EMPEROR,ако успееш да качиш инфо по въпроса.

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Кой към коя железница се е ориентирал и коя епоха?
« Отговор #12 -: 10 Декември 2007, 08:40:35 »
xpp1969 заповядай друже  ;D

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Кой към коя железница се е ориентирал и коя епоха?
« Отговор #13 -: 10 Декември 2007, 11:31:20 »
Цитат на: xpp1969 link=topic=106.msg425#msg425 date=1196532305
Ами аз лично съм се ориентирал към III-IV епоха,но понеже не съм голям специалист искам да попитам как да позная (по-специално за вагоните) коя епоха са? Защото имам всякакви работи и ако нещо се окаже V-та епоха да го трампя за нещо старо,защото нали трябва някакъв реализъм все пак.
Примерът на Императора е добър за локомотивите. За вагоните най-лесния начин за разпознаване е по номера на вагона. Вагоните от III-та епоха са с така наречените от нас "телефонни номера": хх-хх-хх, а тези от IV и V епоха са с "компютърни" номера съдържащи седем цифри, тире, контролна цифра. За уточняване IV-та или V-та епоха, ако не се знае кога е създадена администрацията на вагона, ще трябва да се разчете ревизионната дата.
« Последна редакция: 10 Декември 2007, 11:36:10 от Жоро »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Кой към коя железница се е ориентирал и коя епоха?
« Отговор #14 -: 10 Декември 2007, 17:51:05 »
Благодаря ви за изчерпателният отговор! След малко разпъвам сергията и започвам да разглеждам наличният състав.Кой знае колко ще отпаднат...  ;D

Апропо,как да разбера онова нещо с ревизионната дата?Нали съм се спрял на III - IV  епоха... ???
Трябва да отсея IV-та  от V-та.
« Последна редакция: 10 Декември 2007, 17:56:02 от xpp1969 »