Анкета

Кой ще има собсвен макет? Ако нямате до момента - защо, какво ви спира?

Аз вече съм си направил и имам
9 (16.1%)
Разбира се, имам планове да си направя
41 (73.2%)
Не, аз никога няма да имам макет, не ме влече, и цял живот ще си държа моделите във витрини и шкафове
1 (1.8%)
Мисля да използвам макета/модулите на някой клуб/сдружение и да си карам моделите там
1 (1.8%)
Друг отговор
4 (7.1%)

Общ брой гласове: 34

Автор Тема: Кой ще има собсвен макет? Ако нямате до момента - защо, какво ви спира?  (Прочетена 10767 пъти)

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Понеже в една друга тема се стигна до този въпрос, нека всеки сподели гласувайки в анкетата (а също и използвайки опцията за отговори, особено в случаите когато неговият отговор не е сред изброените) и да отговори на конструктивният въпрос:

Защо нямате собствен макет?

 :hi:

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Ще правя тепърва. Причини да не съм си направил до момента - ограничено пространство и липса на пари. Плюс това доста за дълго бях зарязал хобито...

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Моят отговор съм го дал в една друга тема, но ще използвам тази вълшебна функция на компютърознанието, наречена copy/paste и ще вмъкна пасажи от своята изповед тук.

Според мен няма колекционер, който да няма идея или желание да си направи собствен макет. Много пъти съм казвал, че иначе цялата тази колекция придобива смисъла на колекция от железни колички "Мачбокс", ако си стои само в кутийките. Напълно убеден съм, че всеки от така наречените колекционери си има своите мечти, амбиции и желания (както и свои виждания) за собствен макет, поне досега не знам за някой, който не иска и няма намерение да има. Според мен направата на собствен макет е един вид своеобразен завършек в развитието на хобито, след което всеки може с пълна сила да се отдаде на колекционерство. На моменти даже съм си мислил че вместо да се трупа колекция по кашони и кутийки е по-добре да имаш що годе приличен макет, пък онова дето се движи отгоре са подробности, които може да се закупят после, когато настъпи стадий "колекционерство". За съжаление тук се поддаваме на изкушенията, на които ни подлагат нашите любими производители. Ежегодно ни изкушават с нови модели, лимититрани серии, златни и платинени колекции и други разни модни линии и постоянно бързаме да си купиме "това и онова", понеже изпуснеш ли го - после може и никога да не го имаш. Говорейки за себе си лично, събрал съм доста от необходимите неща за това, което съм решил да правя - примерно имам всички релси и стрелки (та даже и ще ми останат), пирончета за заковаването им, дори и насипа (чакъла) и едно голямо количество сгради (но има още много, които ще ми трябват), даже почти нямам трева и имам само няколко дървета и един тунелен портал (при положение че ми трябват още поне 5) обаче проблема идва от друго естество. Тъй като съм почти наясно какъв макет ще е това и на какво ще прилича (казвам почти, защото в процеса на работата винаги има промени от първоначалните планове) по най-прости изчисления успявам да пресметна, че само дървеният материал върху който ще се строи този макет ще ми струва колкото един доста приличен локомотив на Роко (да кажем нещо средно като 200 евро)... Ами всеки път когато имам такава сума, бързам да си купя съответния локомотив и така отново не стигам до дървенията... А изкушенията са много, винаги има нови и нови и по този начин влизаш в един такъв "финансов омагьосан кръг". Отделно инструментите (които нямам, а ще ми трябват) струват и те колкото още един локомотив... И всичко това при положение че от няколко месеца не съм си купувал нито един локомотив или вагон, с изключение на няколко къщички и други сгради. В личен аспект също мога да кажа че не съм ремонтирал стаята, където ще е макета, иначе идеята я имам, няма да е нещо грандиозно, само 5 х 4 метра, което може би е нищожно, а най-голямата ми гара съм я замислил със само 8 (осем) коловоза (засега). Не мога да кажа кога ще го започна, може да е и след месец, може и след години точно поради тези причини. До тогава оставам в графа "кашонни колекционери" (защото даже и витрина си нямам). А ако има някой, който си мисли, че цял живот само ще колекционира и няма никога да си направи свой макет - нека се обади и да пише, защото със всички с които съм си говорил по тази тема са казвали "Моят макет ще бъде еди какъв си или не знам си що си" (разбира се всеки си има своите собствени причини да няма макет до момента, на едни знам какво ги е спряло, за други не), до момента никой не ми е казвал "аз макет никога няма да правя"... Безкрайно ми е интересно има ли такива хора, моля нека споделят ако ги има?

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Аз съм в подобно положение. Влаковете са ми кашони, релсите също и чакат светлия ден, в който ще имам на разположение достатъчно площ, за да си почна макета.

gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
В момента работя по поредния (надявам се и последен) макет.
Поздрави.

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Настъпи светлия момент на още едно разделение, този път между "колекционерите", освен досега известните "Витринни колекционери" започна да се обособява и новата порода "кашонни колекционери", които поради липса на собствена витрина, автоматично застават на едно еволюционно стъпало по-ниско от "витринните".  :lol:

Иначе колкото по темата - помещение имам, а свободно време, плоскости и пари - не :(

DJ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Моето мнение е малко по-особено. Аз имах макет с две голями гари и две малки, това беше когато бях на 15-16 години. Не беше съвсем завършен, нямаше издигания и мостове. После го разруших за да направя писта за миниятюрни пистови модели, известни на запад като слот кар. Сега имам кашон релси и броя локомотивите на този работи, този не. Лошо им се отрази подмятанията и смяната на жилищатата през 20-те години по време на който не се занимавах с тях. Ако си направя макет, първо ще рябва или да му намеря място, това е проблем, или да бъде мини модел. Имам голям мерак за второто. Проблема обаче е в липсата на време. Тримата наследници отнемат много от свободното ми от работа време, а за съжаление най-голямия ми син предпочита само да консумира плода на мойте моделарски напъни (повечето ми хартиени модели окрасяват стаята му). Много вероятно е да събера два от любимите ми видове моделизъм и да направя всичко от хартия (е с изкючение на колелата и релсите) и така да получа търсения от мен модел. Та в заключение още не съм планирал модел, не планирам и да си държа влаковете на витрина (това не е мойто хоби) и само си мечтая в скоро време да дойде ред и на влаковете.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1704
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Последните години като ученик имах макет, но всичко с времето си. Помещението не ми е проблем, парите също, купувам каквото ми хареса и каквото преценя, че ми трябва. Колекционер - до някъде бих се нарекъл, моделист - неставам за такава работа, прекалено пипкава е за мен. Проблема е, че направя ли си макет съм уверен, че още на следващия месец ще ми е умръзнал, за това предпочитам да си ги редя моделите на една маса, която е 3.20м. на 1.70м., поне там имам възможност да правя всякакви катлаваци с линиите. :)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
помещение, пари, време бол! ама си имам един лок 24-ка на Пико и няколко мечти - едноосни.  по настоящем едно кашонен колеционер. а иначе макет 17 на 24 метра на 3 нива, дигитален в детската ми стая ще правя сега. останаха ми малко неща да взема. по-добре един влак и макет кат мен отколкото many ...........

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Имам твърдо намерение, в момента набавям сгради(почти не купувам подвижен състав вече, освен ако нещо не ме изкуши с цена-качество  :blush2:), обаче според мен, направата на макет се мисли и прави бавничко - хем да стане по-качествен, хем да си направя кефа.Обичам да моделирам и ми доставя огромно удоволствие да сглабям сгради, да си поправям и модернизирам подвижния състав, правя си дървета -  даже човеците за бъдещият си макет съм купил белички, сам си ги боядисвам -  това ме успокоява и ми носи голямо удоволствие.  :)Планове за релсовото развитие на макета имам (с огромната помощ на Пламен  :good: - аз се разбирам с него, за разлика от мнозина от вас  :yes:), набавям релсов път защото се навих от старото "П" на Пико да премина към Тилиг стандарт което си е скъпичко начинание.Значи, според общите дефиниции, които сте задали - моделист или колекционер, бих се нарекъл моделист, защото не купувам скъпи модели с прецизна детайлност.Даже повечето ми локомотиви са втора употреба, закупени от съфорумци или от ибей.От друга страна пък нямам макет и това ме поставя в една неопределена група.Само че ако ме поставите в графата "колекционер", то значи че не съм колекционер на подвижен състав защото имам и постоянно си набавям множество сгради, лампи, тунелни портали, дървета, хора  и каквото ви дойде наум свързано с изработката на макет.Имам си помещение макар да не е голямо и съм започнал да го ремонтирам.Смятам да направя един - единствен макет и искам да е изпипан, за това и не бързам.Както неведнъж съм подчертал, не участвам в никакви сдружения, клубове и сбирки не защото не са ми приятни хората, които се събират или имам нещо против тях.Просто не разполагам с много свободно време, надалечко съм от столицата имам семейство, дете, родители(пенсионери - постоянно кроящи планове за свободното ми време  :angry:) работя редовна работа, поглъщаща денят ми до 17.00 часа  - след това работя частно в свободното време, а и трябва да оставя някоя - друга минутка за хобито, нали?
« Последна редакция: 21 Септември 2009, 22:38:56 от XRISTO »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Аз наистина зяпнах , ставайки  свидетел  на развилите се дебати кой е по-по-най в хобито ,
надявайки се НОВОТО поколение хобисти да не е затормозено и изкелиферчено като нас - по-старите.
Всъщност какво се учудвам - няма такова животно "БГ-хобист".

Изобщо не ми дреме кой в какъв мащаб е , в кой клуб е , има ли витрини , кашони , макет , колко локомотива има , кои вагони няма и прочее.

Да сте живи и здрави - тормозете се ;) - щом имате време и нерви - ваши са си :)

Това ХОБИ е МНОГО скъпо в трите измерения : пари , пространство , време . Няма как всеки индивидуално да не се съобразява с това и съответно да не намери удобно за себе си равновесно положение. На всеки възможностите са различни - какъв е смисълът от меренето на пишки ??

Абе хора , това са просто едни красиви играчки , радвайте им се дали в движение , дали на витраж - кефете се. Ама да си даваме отчети кой има , кой няма , ама дали ще прави , ама защо в кашони ...

егати простотията  :angry:


Наистина си мислех , че мисленето се е променило..ама не
« Последна редакция: 22 Септември 2009, 09:02:53 от Adrian »

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4783
  • Рейтинг: 633
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Цитат на: Adrian link=topic=1870.msg28593#msg28593 date=1253596939
Аз наистина зяпнах , ставайки  свидетел  на развилите се дебати кой е по-по-най в хобито ,
надявайки се НОВОТО поколение хобисти да не е затормозено и изкелиферчено като нас - по-старите.
Всъщност какво се учудвам - няма такова животно "БГ-хобист".

Изобщо не ми дреме кой в какъв мащаб е , в кой клуб е , има ли витрини , кашони , макет , колко локомотива има , кои вагони няма и прочее.

Да сте живи и здрави - тормозете се ;) - щом имате време и нерви - ваши са си :)

Това ХОБИ е МНОГО скъпо в трите измерения : пари , пространство , време . Няма как всеки индивидуално да не се съобразява с това и съответно да не намери удобно за себе си равновесно положение. На всеки възможностите са различни - какъв е смисълът от меренето на пишки ??

Абе хора , това са просто едни красиви играчки , радвайте им се дали в движение , дали на витраж - кефете се. Ама да си даваме отчети кой има , кой няма , ама дали ще прави , ама защо в кашони ...

егати простотията  :angry:


Наистина си мислех , че мисленето се е променило..ама не

Много точно казано :good:


П.П.Такова ли е било мисленето и преди години?

DJ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Има животно БГ-хобист, сигурен съм. За съжаление тези на които не им дреме колко им е голям модела или нещо друго, са малко. За съжаления примера с колегите ни който правят стендови модели е много показателен. За моя радост в малката групичка която правим хартиени модели няма такива дразги. Което само означава че на теория можем и без това.

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Аз май спадам към трети вид или поне на мен така ми се струва аз за макет смятам най много едно макетче
2 на 3 метра да си спретна сега се почва  събирането на релсов материал и сгради за ландшафта аз съм си доста кадърен по него поне все пак 3 години се занимавам с Озеленяване (въпреки че не записах Ландшафтна Архитектура )
 лично аз не разбирам за какво са ти 500 стрелки 15 моста 50 тунела и куп други глезотии  :lol: освен разбира се ако не правиш някоя линия в Швейцария или ако не живееш в нещо от тип 400 кв.м.  
или имаш къща в Бояна ( ама това е друга тема ) аз спадам както казах към трета група
Моделисти те са и макетисти и колекционери от една страна но за сметка на колекционерите
който гледат колко детайла липсват то моделистите са малко по отракани те не гледат какво няма
а какво да сложат по локомотива или вагон така че да изглежда по реалистично повечето не харесват лъскави локомотиви предпочитат да е колкото се може по мърляв и тн

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
Макета е полувината от удоволствието!  Който няма място, може да си направи модули. Абе който има желание намира начин.