Автор Тема: Зъбчата железница ще вози туристите до хълма Трапезица  (Прочетена 8662 пъти)

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Зъбчата железница ще вози туристите до хълма Трапезица

Проектът за атрактивното влакче ще струва 4 млн. лева

dnes.bg

Зъбчата железница с кабини за туристи ще бъде изградена на хълма Трапезица по проект на Министерството на културата, финансиран с 4 млн.лв. по оперативна програма "Регионално развитие".

Това съобщи пред журналисти заместник-министърът на културата Тодор Чобанов.

По неговите думи първоначалната идея за построяването на лифт, свързващ Царевец и Трапезица била изоставена, защото той би нарушил визията към двете крепости.

"Смятаме, че не по-малко атрактивно за туристите ще бъде изкачването със зъбчата железница по подобие на тази, която работи в Будапеща", коментира Чобанов.

През този сезон ще продължат археологическите проучвания в Северния комплекс и Югозападната порта на крепостта, както и  изграждането на инфраструктурата на хълма.

---

Дано наистина да стане. Возил съм се на влакчето в Будапеща и смея да твърдя, че освен атрактивно е и много полезно и удобно за туристите.

br185

  • Trade Count: (19)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 534
  • Рейтинг: 4
  • HO 1:87/всички епохи без I/DB,OBB Велико Търново
Интересно ми е къде смятат да я изградят тази зъбчата железница  :blink:! Ако беше до Арбанаси разбирам ама на Трапезица  :fool:!

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2390
  • Рейтинг: 982
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
В момента "зъбчатата железница" (асансьорът) изглежда така:



Намира се точно на гърба на това нещо - гаар Трапезица, вярвате или не - действаща спирка от мрежата!



Ако модераторите преценят да преместят това в темата "България" ...

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Това работи ли вече или още е в строеж?

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2390
  • Рейтинг: 982
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Цитат на: Mixy link=topic=3112.msg96637#msg96637 date=1411922372
Това работи ли вече или още е в строеж?

Преди месец не беше пуснато.

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: Mixy link=topic=3112.msg96637#msg96637 date=1411922372
Това работи ли вече или още е в строеж?

Да ! Офицялно е пусната вече.

svetljjjo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: mitko0888 link=topic=3112.msg96277#msg96277 date=1409757694
Намира се точно на гърба на това нещо - гаар Трапезица, вярвате или не - действаща спирка от мрежата!

Ех на тая гаричка съм слизал и съм се качвал хиляди пъти докато учех в търново  ;D

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1345
  • Рейтинг: 209
Мисля че  "сОУрОжението!"  далеч не е зъбчато още повече железница! Преди две седмици имах честа да се возя на подобно творение на крепостта  Мали цари град  или   Цари мали град, това както и да е!  Като гледам производителят е един и същи. Кратките ми впечетления са: задушевна обстановка в телефонна бутка в която са събрани на куп осем души, несигурно чувство, че бутката ще започне да се търкаля по баира, оспокоява те единствено това,  че е завързана с въже. След внимателено разглеждане на механизма и прелитащата контратежест под нас се стига до извода че това си е чист асансьор! Не знам за каква железница може да става дума изобщо в случая  ?!  :fool:   :fool: :fool:

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2390
  • Рейтинг: 982
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Цитат на: mitko0888 link=topic=3112.msg96277#msg96277 date=1409757694
В момента "зъбчатата железница" (асансьорът) изглежда така:

(Image removed from quote.)


Е и аз това съм написал ...

TANO

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 796
  • Рейтинг: 601
Jopeto не знам за Трапезица, за Белчин на 99% си прав - това не е абсолютно никаква железница. Просто един наклонен асансьор. Не си прав само, че може да се търкулне по баира и че атмосферата е задушевна. Има достатъчно място за 8 души, пък и времето за пътуване е около 2 минути. Колкото и да е натъпкано - издържа се. Аз обаче се включвам заради друго. Мога да препоръчам за всички хора с малки деца една екскурзия до Белчин. Освен качването с асансьора, горе има една голяма детска площадка с много играчки, възможност за разходка сред хубава природа, пък и крепостта е интересна за разглеждане. И не на последно място - всичко е още ново, съответно не е осрано и изподраскано. А наблизо са и Белчинските бани - има басейн с минерална вода. И е сравнително близо до Голямото Село.
« Последна редакция: 29 Септември 2014, 11:52:34 от TANO »

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1345
  • Рейтинг: 209
В моят, случай беше натъпкано, просто хората, които чакат са помного и нямат търпение, защото придвижването не става бързо. Качват се 8 души, но не броят в това число и децата .
Това за "зъбчатата железница" си е поредната журналистическа простотия.  Иначе местото е направено супер и е добър вариант да утрепеш един ден със семейството.

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
На Белчин наистина е прекрасно, освен това и цените не са "обирджийски" нито на крепостта, нито по заведенията - миналата година с жена ми за няма и 10 лева след разходката се наядохме като прасета...И наистина съоръжението не е никакъв фуникулер, ами си е чист диагонален асансьор, поне са могли да го пуснат още малко до по-надолу, до изхода на селската главна улица. Единственият проблем е придвижването от/до големото село, ако си без кола, понеже единственият транспорт в тази посока е една полулегална мара-шутка от автогара Юг за Клисура, която прави само два курса сутрин и вечер в 9 и в 6 вечерта, и понеже тя се явява единственият транспорт за селата между Железница и Самоков, в събота сутринта е нещо страшно и поне до Ковачевци висенето прав и свиването на два ката е гарантирано. Иначе пътят горе-долу става, няма дупки, а след Ярема и е равничко, и широко.... А не мога да разбера защо всички рейсове за Самоков, които са през половин час, минават през отвратителния завоест път през Панчарево и Околците.....

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Мда, в допълнение мога да кажа, че  определени дни от летните месеци (когато кактусите не цъфтят Адли)
там се отваря един специален малък склад и всеки който иска може да се преоблече със средновековни възстановки
на ризници, да вземе в ръце шлем, щит и меч или друг вид въоръжение и да си направи доста атрактивни снимки
за семейния албум. Тя крепостта е още от римско време, тоест оръжията не са си много на мястото,
но важното е че създадената атракция се харесва на всек. Времето минава неусетно, но оставя много приятни спомени във всяка компания отишла до там. до колкото научихме от персонала в заличката се правят често и представления с артисти
от местните четалища които поставяле цели театрални постановки. Въбоще има живец в красотата сътворена общо за около
6 млн.лева до тук. Впрочем това е първият проект в България започнат преди пет години (май шест станаха) от археолозите,
разкрили крепостта заради иманярските набези до тогава. иТехният колектив под егидата на Веселин Хаджиангелов, кандидатствали по европейските програми за запазване културното наследство на Европа. доколкото си спомням май беше по мярка 321 - оперативна програма за регионално развитие. Изпълнител е ГлавБолгарстрой, но на асансьора кой е не знам.
Резултата е наистина много приятен и впечатляващ. Дано след като свършат европейските пари, обекта вече
да има начин за самофинансиране (това с средновековните ризници е един от методите) за да може персонала му
да продължи да го стопанисва, поддържа и разширява още. Не знам дали тази година не е довършен и
красивият екопарк

в който има и детски атрактивен кът изграден май от някакъв алпийски клуб (алпинисти).


и би трябвало да се увеличават  и тези

 дървени скулпури на студентите в Художествената академия, който е направен по протежението на цялата алея
 и който се ползва от туристите които не са се качили на въпросния релсов асансьор. 



Струва ми се, че така беше означен в проекта, но не очаквах че ще го направят наистина.

За повече от мойта миналогодишна информация, всъщност  може  тук да прочетете:
http://www.carimaligrad.com/

От този парк и обект, по-хубав в класацията на нашата компания е само новооформената
 екопътека през ждрелото на Ерма - там е по диво и в комплект с изградения кът за семейни барбекюта направо на масите,

 е с още по-приятна обстановка.  Тук за пръв път видях насекомо голямо колкото дланта ми - богомолка.
Винаги съм мислел това насекомо за по-малко по размери и необитаващо нашите ширини, но то ме опроверга
като се появи на слънце за цяла фотосесия.

И двата парка са на един хвърлей място и ги припоръчвам
 на всеки който обича да си прави излети сред природата с приятна компания.
И двете са на около 80 км от софия и са изключително подходящи за един почивен ден.

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Цитат на: pach link=topic=3112.msg96652#msg96652 date=1411983970
Тук за пръв път видях насекомо голямо колкото дланта ми - богомолка.
Винаги съм мислел това насекомо за по-малко по размери и необитаващо нашите ширини, но то ме опроверга
като се появи на слънце за цяла фотосесия.

Дай снимки, де :)

widowmaker

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: pach link=topic=3112.msg96652#msg96652 date=1411983970
Мда..............................
Паце, тури фотото на aperture priority и цъкай в диапазона F/4-F/11 примерно, в зависимост от осветеността.
Щото тая безумна настройка F/2 и скорост 1/1600 (!) не е никак, ама никак читава!
« Последна редакция: 30 Септември 2014, 01:39:29 от widowmaker »