Автор Тема: Едно интересно "метро" или как Архитектите дадоха живот на стара метро линия  (Прочетена 9222 пъти)

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 304
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Здравейте, приятели!
Тъй като съм Хобист и то много запален, но и Архитект искам да ви покажа как моите колеги и аз разглеждаме един град ,сграда или в този случай стара метро линия в Западен Манхатън , Ню Йорк , САЩ. Става дума за старата метро линия наречена High Line. Когато я затварят хората искат колкото се може по-скоро да бъде разрушена, защото е минавала над улиците и е била източник на много шум и мръсотия. Тогава властите в града решават да направят конкурс за редизайн на цялата територия , която е заета от линията. Това беше през 2004-2005 година. Сега 6 години по-късно имам удоволствието да Ви поканя да разгледате сами какво всъщност се случи !!!
От градска развалина, при това от най-лошите, High Line се превърна в едно от най-новаторските и привлекателни обществени пространства в града, а може би и в цялата страна.
Черните стоманени колони, които по-рано поддържаха изоставената железопътна линия, сега крепят издигнат над улицата парк с алея за разходки, градски площад и ботаническа градина.
И преди да започнете своята разходка искам да кажа на тези , които ще кажат : "Никога няма да ги стигнем ...." или "В тая скапана държава нищо такова не става" - мили хора бъдете малко по-позитивни и оставете тези , които искат да променят БГ да го направят - това са такива "глупчовци" като мен - малди хора , които не искат да мият чиний в други държави! Само ще кажа , че в момента има конкурс с подобна задача тук в София , но за панелен блок в "Младост", който има за цел да избере най-добрите решения за хилядите панелки в БГ. Резултатите от него ще са ясни през Юни, а на живо ще се запознаете с тях през Септември ! Така сега искам да Ви пожелая приятна разходка!





http://www.thehighline.org/blog/2010/12/22/help-the-high-line-open-section-2

http://www.thehighline.org/

http://www.thehighline.org/about/maps

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12283
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Браво Спасе!!!
Радвам се, че въпреки "хубавата" ни държава, си положително настроен и те подкрепям напълно!!! :hi:
(особено в светлината на току що прочетеното в темата за Батето)

По въпроса за американския проект, ми прави впечатления че никъде не се демонтират релсите от двойното трасе.
От едната страна го насипват с почва за растенията, а от другата го покриват с дървените (?) тротоари.
Дали това е част от здравината на конструкцията или просто оставят един "резервен" вариант при бедствено/аварийни ситуации!?! :scratch_ones_head: :scratch_ones_head: :scratch_ones_head:
За разлика от нас дето толкова скоростно демонтирахме в близкото минало околовръстната железопътна линия, която беше в чертите на голямото ни село...

Твоя ...екип или там както се нарича (ако си все още в група) ще участва ли в българския конкурс?

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 304
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
За релсите - те са  част от дизайна , не се предвижда нищо при бедствено положение , защото линията всъщност е едно парче от целия маршрут. Ако това отговаря на въпроса и ако съм разбрал правилно.  :hi:

За софийския проект - да участаваме и се надяваме да направим нещо което ще се хареса на хората и след публично обсъждане да се вземе най-доброто от всички проекти ,за да се приложи масово , но не по един и същи начин на всяка сграда! В случая има награден фонд , но той ще е само за награда , по важното е да се генерират идей , защото проблема на панелките е , че хората не осъзнават техния потенциал. Малко може би ще преувелича , но повечето хора имат образно казано скъп ретро-автомобил , но заради ръждата не го осъзнават и го мислят за отпадък !  :)
« Последна редакция: 05 Май 2011, 09:27:37 от spas_tf »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12283
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Разбрах!!!
Успех тогава!!!
 :ok: :ok: :ok:

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)

BDZ

  • Trade Count: (7)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 212
  • Рейтинг: 15
  • БДЖ | III-V

Поздравления за начинанието!
Стана ми интересно и имам един въпрос относно:
Цитат на: spas_tf link=topic=3169.msg59082#msg59082 date=1304574902
...защото проблема на панелките е , че хората не осъзнават техния потенциал. Малко може би ще преувелича , но повечето хора имат образно казано скъп ретро-автомобил , но заради ръждата не го осъзнават и го мислят за отпадък !  :)
Би ли пояснил какъв е потенциала на панелките? Доколкото знам, те държат по-ниски цени на пазара на имоти в сравнение с тухлата и съм чел/чувал, че повече от 50 г. живот не им се полага.

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 304
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Веднага отговарям - "панелките" имат следните предимства и следните недостатъци:
Предимства:
- произведени в заводски условия на поточна линия - това изключва грешки при армиране и при габаритните размери, изключва използването на не добре хомогенизиран бетон , което в конструктивно отношение не позволява пукнатини , съответно проникване до армировката съответно корозия
- конструктивно са изчислени за 8-9 степен по Рихтер - цялата сграда действа като къща от карти клати се , но не пада, затова всяка панела е носеща и не може и не трябва да се правят произволни ремонти без оценка от инженер-конструктор иначе има опасност да рухне цялата секция (една секция - един вход)
- трайност поне 100 години при нормална поддръжка - в България именно това не се прави и при тези блокове който има корозия на връзките вследствие на немърливост по време на строежа или поради некачествени ремонти този срок е силно намален , но тук трябва да кажа , че за всяка сграда предстой да се прави отделна цялостна оценка за състоянието и
- много добра планировка - всички помещения са мислени доста преди да се пусне дадена система от панели - тоест квадратурите са по всички санитарни норми , осветеността също, за това няма и стаи с неправилни форми , както при много от новите сгради (което ги прави ужасно трудни за обзавеждане)
- евтини за строеж
- висока етажност - повече жилища на малка площ - по малка загробена земя -иделано за големите градове където земята
 е скъп ресурс
- добре замислени ,но не изпълнени или частично изпълнени озеленени площи
- паркиране (решено за времето си , но не предвидено бъдещо автомобилно натоварване)
- възможност за надстрояване

Това са по основните

Недостатъци
- Липса на адекватни топлозиолациаонни качества поради остарялата технология на производство - това е поправимо , а сегашните панели които се произвеждат макар и малко нямат такъв проблем - с такива панели е построен парк хотел "Витоша" в Студентски град преди 5-6 години - бях свидетел
- Никаква поддръжка , нерешена собственост на земята под сградите, лошо стопанисване на етажната собственост - всичко това води до все по бърза амортизация
- Частично топлоизолиране , което още повече влошава външния вид и не дава нужния ефект за икономия на енергия от цялата сграда - това го има и при по-новите сгради от периода 1990-2000 година
- не използвани покриви
- скучна визия - абсолютно поправимо !
На практика недостатъците са като при всяка не поддържана сграда , но са лесно решими , стига да се приеме най-после закона за енергийната ефективност, който ще задължи собствениците да санират естествено с финансова помощ под формата на безлихвени или нисколихвени кредити иначе ги грози сериозна данъчна тежест особено след 2020 година когато всички сгради в ЕС трябва да са с нулеви въглеродни емисий което значи 15 вата на квадратен метър използвана енергия - сега сме около 450 вата на квадратен метър.

Като изключа амортизацията и неразбориите със собствеността за други съществени недостатъци различни или в повече от всяка друга сграда не се досещам!


 
 

BDZ

  • Trade Count: (7)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 212
  • Рейтинг: 15
  • БДЖ | III-V
Благодаря за изчерпателния отговор! :good:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12283
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: spas_tf link=topic=3169.msg59196#msg59196 date=1304712198
... иначе ги грози сериозна данъчна тежест особено след 2020 година когато всички сгради в ЕС трябва да са с нулеви въглеродни емисий което значи 15 вата на квадратен метър използвана енергия - сега сме около 450 вата на квадратен метър.
...


Tova me zaintriguva = Dai molja poveche info?
sorry ... izchezna cirilicata  :scratch_ones_head: :search:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Въглеродна емисия от 15 вата... Това нещо не можах да го зацепя...  :no:

Иначе за панелките... Най-накрая да излезе един архитект, който да каже истината за тях /макар и не в строителен форум/. Наслушал съм се на всякакви "специалисти", които ореваха света как панелките щели да паднат. Ама не могат да отговорят защо на панелката, изградена само от железобетон, уж й дават 50 години живот, а на другите сгради, където същият железобетон изгражда цялата носеща конструкция, им дават 70-100 и повече години. Да не говорим, че в центъра на София има стари сгради с тухли и железобетон на повече от 100 г. и за тях никой изобщо не повдига въпроса за тяхното събаряне.

Безспорен обаче е и фактът, че някои панелки трябва да бъдат разрушени. Особено тия, строени през 80-те години, когато почна малоумният социалистически напън за икономии... От такива "икономии" и кражби плюс мърляшко сглобяване някои панелки наистина са пред разпадане... Такива има бол примерно в Люлин 5 в София - на някои от тях дори пясъкът се рони от стените, така са "икономисали" цимента... :blink:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Мдаам, относно панелките имам преки наблюдения.  :spiteful:
Преди казармата работих като текелажник, ще рече като човек, който закача панелите.Бях в една от най - добрите бригади в града (баща ми беше главен счетоводител на домостроителен комбинат и не би ме пратил в лоша бригада - няма да взимам добри пари).Та, в тази бригада съм виждал да заварят някои хора, които заварките им не приличат на нищо.Ама нали после се залива с бетон и кой ти гледа?!Аз пък с чукче очуквах заварките и ги мажех, понякога.Очукваш, ама при хубавите заварки шлаката и сама пада понякога, ама при лошите....мисията невъзможна.Та смятайте и как е мазано върху шлаката и как е защитена подобен род псевдозаварка.И това в моето малко градче, в най - добрата бригада.В София не ми се мисли как е строено кесим....  :yes:
« Последна редакция: 07 Май 2011, 15:10:09 от XRISTO »

BDZ

  • Trade Count: (7)
  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 212
  • Рейтинг: 15
  • БДЖ | III-V
За външната изолация е ясно. На мен ми е интересно дали може да се направи нещо за вътрешната шумоизолацията на панелките. Това да чуваш ясно говора на телевизора на съседите не е необичайно. Друго недостатък, за който се сещам е невъзможността за унищожаване на хлебарките. Вярно ли е, че се придвижват и живеят в пукнатини образували се м/у панелите при сглобяването?

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 304
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Здравейте! Първо да започна с една молба - за да не разводняваме темата , ако нещо ви интересува на лична моля да не ни набият модераторите!  :bb2:
Иначе накратко - 15 вата на м2 значи - след 2020 всяка сграда независимо каква по вид и функция не може да консумира повече от 15 вата на м2 енергия за отопление,вентилация,електричество. Това е залегнало в Европейската директива "Европа 2020". Тази директива засяга не само сградите , а и транспорта промишлеността , индустрията. Това е може би преломната точка в живота на повечето от нас които ще станем свидетели на практически излизането на фосилните горива от масова употреба! И понеже хората не биха се отказали така лесно то тях , защото за момента са все още по-евтини ЕС смята да насърчава хората чрез данъчни облекчения , чрез въвеждане на нови стандарти за проектиране (които и ние в момента очакваме - аз поне с нетърпение), все по достъпни слънчеви технологии и т.н. Тези които не направят нищо за тези 10 години които остават след 01.01.2020 ще плащат в пъти повече преки и не преки данъци докато не приведат собственостите си във вид покриващ нормите. За сградите вече започна задължителното издаване на енергийни паспорти които най-просто казано са  като етикетите върху електроуредите за Енергиен Клас : А,B,C,D,E. В него ще се вписва какво е изпълнено до момента , какво трябва да се доправи и енергийният клас който сградата покрива в момента. Това е и документа които се надявам ще промени отношението на хората към сградите , защото ще им бръкне много пряко в джоба.
« Последна редакция: 07 Май 2011, 19:09:57 от spas_tf »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12283
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Спасе, дай малко вътрешна информация какво се замисля за панелките... Освен приказките за събарянето им. Както и обясни на всички що е то саниране по български и по европейски...  :drinks:
Иначе тия европейци са ми много смешни и интересни с техните си изхвърляния за какви ли не икономии... Общо взето с 15 вата на квадрат скоро ще се върнем в каменната ера. Самите те ще се видят в приключение, защото огромен процент от сградите им, особено в старите градове, които не са пострадали особено от Втората световна война, са точно такива. Там е пълно със сгради, които няма как да се модернизират, особено пък такива, които са паметници на културата и символи на градовете. Става въпрос не за отделни къщурки, а за цели квартали и центрове на градове като Париж, Прага, Виена, Будапеща. Я да обясни някой евроумник как ще санира сграда на повече от век, която е с гредоред или ще напляска термоизолациите върху изографисаните им фасади? Или пак ще гледат най-вече в нашата градинка, а някой "услужлив" нашенски управник ще се престарава в изискванията, за да намести своята поставена фирма на чучурчето?