Автор Тема: превръщане на механични стрелки в автоматични  (Прочетена 5303 пъти)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Здравейте!Искам да се допитам до хората с опит, възможно е и друг да си задава този въпрос:
 -Възможно ли е механичните стрелки с подръчни средства да се електифицират,как и какви релета бих могъл да използвам? Моля ви,ако някой е правил да пусне материал по въпроса,понеже имам доста механични,а съгласете се ,че не са удобни за използване, особенно ако макета се автоматизира.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5546
  • Рейтинг: 636
  • Красотата е в детайла!
Re: превръщане на механични стрелки в автоматични
« Отговор #1 -: 23 Ноември 2007, 09:14:56 »
Четейки тази молба ми хрумна една идея как може лесно да се пригоди към всяка механична стрелка ел. механизъм. В "Конрад" под номера 219999-97 и 219998-97 се продават универсални механизми за стрелки. Единственото нещо, което се изисква от стрелките, за да могат въпросните механизми да се използват е да има отвор посредата на езика на стрелката, в който да се постави металната задвижваща пластина на механизма. Сами се досещате, че с повечко старание може да се направи подходящият отвор на подходящото място в езика и стрелката да стане с електрическо задвижване.
Общ вид на механизма може да видите тук:
http://www.bgphoto.net/photos/708/o633185306152812500.jpg
За съжаление на съм снимал на макета точното разположение на един такъв механизъм под пътното легло, но като поправя пропуска ще покажа на интересуващите се подробности.
« Последна редакция: 23 Ноември 2007, 09:16:34 от Vlado »

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Ето как изглежда монтиран конрадски механизъм/кат.номер-219999-97 / за стрелка: снимките
Ако обърнете внимание на 3-та снимка се вижда една точка точно по средата на траверсата.Това е ...може да кажем "щангата" :D която движи самата стрелка.На 2-та снимка се вижда как е закрепена тази щанга за механизма и минава през разпробит от мен отвор/бургия 8/ до отвора на траверсата.
На 1-та снимка се вижда -механизма е в положение 1.Цък-2 снимка, механизма  се премества в положение 2,като движи и щангата ,а тя от своя страна движи релсата.
Утре ще снимам как се връзват ,аналогово,тези механизми... ;)/10бр.- 107лв.,крайна цена от Конрад/ Успех
P*S Отвора в основата се прави най-лесно на точното място по следния начин:
Наредили сте релсите но не ги фиксирайте към основата.Взимате "щангата" и с лек натиск /ако има отдолу корк,супер се вижда/ през дупчицата на стрелката отбелязвате.
След това махате стрелката и брррррр с бормашината пробивате отвор толкова голям колкото после "щангата" да се мести свободно.Закрепвате същата за механизма/има си болтче/ и я фиксирате така,че да не стърчи и да удря влака ;)С леки движения и завъртания пробвате и напасвате целия механизъм и го застопорявате отдолу за основата/снимка 1и2/.Добре е механизма да е включен към захранване,защото най-точно показва как се мести стрелката.След което тя вече е готова за фиксиране и баласт
« Последна редакция: 11 Май 2008, 22:32:07 от muncho »

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Ето как се захранва конрадски механизъм/аналогово/.Аз ползвам ЦК ключета/от Конрад-0,40лв./ с шест крачета.Използват се само 3 от тях от страната на буквите които се виждат на втората снимка. ;)
« Последна редакция: 11 Май 2008, 22:29:30 от muncho »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5546
  • Рейтинг: 636
  • Красотата е в детайла!
Еми да, защото механизмите са с крайно изключване и обикновени цк ключета on-on вършат чудесна работа. Аз също се оборудвах с такива - две на брой, закупени от един магазин при колоните близо до "Женски пазар", за двойката двойни стрелки в мазето на макета.

ritchie

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Ей  тоя  muncho   е  голям  факир  на  автоматизирането  на  стрелките. 
Наистина  много  добре  се  е  справил  с  монтажа.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:превръщане на механични стрелки в автоматични
« Отговор #6 -: 26 Февруари 2010, 12:55:49 »
Искам да попитам дали стъпковото моторче от флопи  (с 4 извода, което съм оградил на снимката с червена окръжност) може да се задвижи с обикновено правотоково захранване и ако да - на колко волта?На кои от четирите изводи се подава напрежение?



Ако някой се интересува защо питам в тази тема, то е защото смятам да използвам такова за електрифициране на стрелка.  :yes:

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1014
  • Рейтинг: 261
    • bgrail.info
Re:превръщане на механични стрелки в автоматични
« Отговор #7 -: 26 Февруари 2010, 13:06:08 »
Не може.
А за конрадските механизми има и още един начин, при който се пускат само два проводника до стрелката. Захранва се с постоянен ток през двуполюсно ЦК ключе, което само разменя полюсите, а двата извода на механизъма с диодите се свързват заедно (барабар с диодите разбира се).

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:превръщане на механични стрелки в автоматични
« Отговор #8 -: 26 Февруари 2010, 13:22:22 »
Кое не може? Не може да се пусне да работи без контролера и оттам не мога да го врътна с обикновено захранване или не може да се пригоди за задвижване на стрелка?
...защото ако е второто - не е верно, няма механизъм, който да не може да движи стрелка, трябва само малко сръчност и загуби - време(с първото не съм зле,а второто  имам в излишък)
Конрадските когато ги направят по 2 за лев - ще си купя...  :lol:
« Последна редакция: 26 Февруари 2010, 13:25:53 от XRISTO »

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1014
  • Рейтинг: 261
    • bgrail.info
Re:превръщане на механични стрелки в автоматични
« Отговор #9 -: 26 Февруари 2010, 13:41:57 »
Не можеш да го завъртиш с обикновено захранване без контролера.

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re:превръщане на механични стрелки в автоматични
« Отговор #10 -: 26 Февруари 2010, 13:47:38 »
Цитат на: XRISTO link=topic=91.msg37023#msg37023 date=1267183342
....
Конрадските когато ги направят по 2 за лев - ще си купя...  :lol:

Не вярвам. Последните години леко леко и все нагоре.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:превръщане на механични стрелки в автоматични
« Отговор #11 -: 26 Февруари 2010, 16:07:22 »
Кофти...значи ще ползвам мини - двигателчета от лентови устройства и разни подобни.  :yes: