Главен форум | Main forum > Железопътен моделизъм | Railway modelling

Пътнически вагони

<< < (7/14) > >>

Сaprycorn:
За съжаление малко разбъркано представям различните модели пътнически вагони, а имах желание да ги подредя хронологически по години и епохи. И така, отново към началото на 60те години, когато DR предприема модернизирането на подвижния състав.  Modernisierungswagen е названието на този модел вагони. Първите  Modernisierungswagen се появяват през 1960 година, и представляват "ИРАНКИ" с нов коШ, т.е. Иранки, на които по време на войната е разруШен коШа, но са запазени рамата и талигите, и е построен нов, вече по модерен коШ. Дори за запазени "престилките" на оригиналните иранки. От 1962 година започва серийното производсво на  Modernisierungswagen, вече с нови рами (без престилки) и талиги (Гьорлиц 5) . Както br118 вече писа, характерни за  Modernisierungswagen, са прозорците, чиито прегради не са в средата, а в горният край. При  Modernisierungswagen има и леко скосяване в края на коШа, подобно на тип У. Броят на купетата е като при иранките- 9 купета за 2ро класните, 8 за 1/2 класните и 7 за първокласните  Modernisierungswagen.

Сaprycorn:
А сега няколко думи за REKO WAGEN. Названието идва от РЕКОНСТРУИРАН ВАГОН, съкратено REKO. Много често се бъркат с  Modernisierungswagen, заради подобните прозорци и бялата лента под линията на прозорците. Основната разлика е, че реко вагоните са БЕЗКУПЕЙНИ, и имат тоалетна само в единия край на вагона, съответно и дължината на реко вагона е по малка от тази на  Modernisierungswagen. Както  Modernisierungswagen, така и първите REKOWAGEN са построени върху рами и талиги от стари, разруШени през войната вагони. По късно, при серийното им производство, се използват талигите Гьорлиц 5

Сaprycorn:
Триосен REKO WAGEN. Както 4 осните, така и триосните реко вагони са построени върху рами на разруШени стари вагони. Но триосните реко се появяват малко по рано в DR - през 1959 година. ВътреШното оформление е като при 4 осните- БЕЗКУПЕЙНИ, само с една тоалетна, и странична врата има само от единия край на вагона.

pach:
Ясене , от името на всички , най-сърдечни благодарности за темата !!!
Както казах , аз си водя записки , които вече ми ги търсят и колеги (щото си прехвърлям всичко в word -а)  , та ще те помоля само да ни напишеш когато изчерпаш въпроса по тая тема , за да мога да приключа и файла.Много полезно четиво!
 ;D ;D ;D

Сaprycorn:
Много се радвам, че има интерес към темата.
Реко вагоните на DR имат аналог и в DB, но тук тяхното название е UMBAUWAGEN (преработен, преправен вагон). Umbauwagen се появява в DB около 1955 година в триосен и четириосен вариант. И двата варианта са строени върху рами и талиги на стари вагони.






За разлика от DRските реко, които са само втора класа, при umbauwagen DB има и комбиниран 1/2 класа (както триосна, така и четириосна). 4осните umbauwagen, са обслужвали т.нар. "ускорени" влакове (влакове, които са по бързи от пътническите, и по бавни от бързите), затова често се пиШе за тях че са EILZUGWAGEN. Всички umbauwagen са безкупейни, включително и 1ва класа.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия