Автор Тема: Сигнали  (Прочетена 11379 пъти)

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Сигнали
« -: 17 Декември 2007, 00:23:22 »
Жоро от Хоби-свят ме посъветва да си взема функциониращи семафори/светофори, но проблемът е, че не знам кои. Не знам кой къде, при каква секция се поставя (на влизане или излизане от гара, мост, тунел и т.н.т)



За удобство съм ги номерирал от 1 до 8. Може ли някой да каже кой къде се поставя?
« Последна редакция: 17 Декември 2007, 00:38:36 от eurostar »

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Сигнали
« Отговор #1 -: 17 Декември 2007, 00:43:50 »
Това и на мен ми е интересно... нека някой по-компетентен да се изкаже, че и на мен ще ми се наложи по някое време...

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Re: Сигнали
« Отговор #2 -: 17 Декември 2007, 04:04:19 »
Тези светофори се използват в немската Hp сигнална система, разпространена по немските железници.
1. Предупредителен светофор - слага се на някакво разстояние пред останалите светофори, за да предизвестява показанието им (в реални условия поне 1000м). Има три показания:
-Следващият светофор даден за прав коловоз - двете зелени светлини;
-Следващият светофор даден за отклонение с намалена скорост до 40км/ч - горната зелена с долната жълта светлина;
-Следващият светофор затворен, движение с готовност за спиране пред затворения светофор - двете жълти светлини;
2. Обикновен забранителен светофор с две възможни показания (червено/зелено) - може да се използва за изходен светофор от гара, когато влак преминаващ покрай него няма как да премине по отклонение на стрелка (заминаване от правия коловоз), също се ползва за блок-сигнал (ограждане на блок-участък от линията, където стрелки няма, включително ограждане на дълги тунели и мостове, но те рядко се ограждат със светофори);
3. Светофор, който може да дава показание "преминаване по отклонение с намалена скорост до 40км/ч" (зелена и жълта светлина едновременно), когато влакът ще премине по отклонение (кривата част) на поне една стрелка. Това показание предписва намалена скорост, но светофора може да дава и разрешително показание "преминаване по прав коловоз с максимална скорост" само с една зелена светлина, когато влакът ще премине по правата част на всички стрелки;
4. Аналогично на (3), но комбиниран с маневрен сигнал. При дадено разрешение за маневрено придвижване, свети само едната червена (иначе светят и двете) и двете бели светлини. Разрешението за маневрено придвиждане важи до следващия маневрен светофор.
5, 6 и 7 са същите като 2, 3 и 4, но комбинирани с предупредителен светофор за следващия сигнал. Когато са затворени (светят червено), долната предупредителна част изобщо не свети. И трите сигнала могат да се ползват, когато не е целесъобразно поставяне на отделен предупредителен сигнал за следващия светофор (например при малко разстояние между светофорите). Използват се и като входни светофори на гари, като предупредителната им част предизвестява за показанието на изходния светофор от коловоза, към който се движи влакът.
8. е същото като (3).

Повече за Hp сигналната система тук: - http://www.sh1.org/eisenbahn/shhp.htm
« Последна редакция: 17 Декември 2007, 10:50:47 от bdz43r »

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Сигнали
« Отговор #3 -: 17 Декември 2007, 08:57:25 »
Много полезно! Много благодаря!

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Сигнали
« Отговор #4 -: 17 Декември 2007, 09:08:13 »
Все пак имайте предвид, че това са сигнали на чужда жп администрация и са абсолютно несъвместими с нашата жп мрежа, така че който смята да пресъздава българско не бива да ги ползва. Освен ако някак не ги видоизмени, което не зная как би станало.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Сигнали
« Отговор #5 -: 17 Декември 2007, 09:09:38 »
Който се интересува от нашата сигнализация:
http://82.199.196.44/loksim/index.htm

NoHaB

  • Trade Count: (7)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 260
  • Рейтинг: 11
  • N-Scale-Плевен-Стремеж към 5-та и 6-та епоха...
Re: Сигнали
« Отговор #6 -: 15 Януари 2008, 22:15:40 »
Цитат на: Vlado link=topic=134.msg702#msg702 date=1197875378
Който се интересува от нашата сигнализация:
http://82.199.196.44/loksim/index.htm
Мерси много работа ще ми свърши...

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Сигнали
« Отговор #7 -: 16 Януари 2008, 00:35:42 »
Сега ако някой каже как се свързва номер 2 примерно ::),към даден коловозззз-възззз ;D

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Сигнали
« Отговор #8 -: 16 Януари 2008, 08:35:17 »
Мисля, че има схема ведно със светофора. Но дори и да няма, хвани книгата на Ю. Ботев, изкълви я с кориците и те уверявам, че няма да задаваш повече този въпрос.
:)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Сигнали
« Отговор #9 -: 23 Януари 2008, 17:23:54 »
Имам едно провокативно въпросче (не съм в системата на БДЖ):
http://82.199.196.44/loksim/index.htm
това ли е най-актуалната сигнализация?
Проблема е , че преди години си направих цял куп семафори със светодиоди по книгата на инж.Ботев и сега като ги гледам нещо май не съм така точен - ще се правят нови по горния линк!
За това питам ...

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Сигнали
« Отговор #10 -: 23 Януари 2008, 19:41:52 »
Това е актуалната сигнализация.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Сигнали
« Отговор #11 -: 24 Януари 2008, 08:48:48 »
Благодаря!Като станат ще пусна снимки тук , да ги разгледате за мнение... ::)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Сигнали
« Отговор #12 -: 21 Февруари 2008, 15:02:31 »
Кой може да помогне?
Трябват ми чертежи с основни размери и вид на БДЖ светофорите:
Диаметър на стъклата,височина ,ширина и т.н. въобще общ вид , ако има  подробен чертеж от производител на сглобен такъв (преди пуск в експлоатация)ще е супер ...
В противен случай ще трябва да се скицира , и "краде" с рулетка и стълба но не съм сигурен "бай Пенчо" ,да ли няма да викне гавазите !?!... ;D ;D ;D

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Re: Сигнали
« Отговор #13 -: 21 Февруари 2008, 18:31:09 »
Това мога да предложа:
http://bgrail.info/sv.gif
Извадено е от доста стара книга и не съм сигурен в актуалността. Мерил съм един светофор с рулетка, но съм затрил отдавна измереното. Мисля обаче, че съвпадаше с това от книгата.
Това са базови размери на примерен четирифаров светофор. Дву и трифаровите такива са съответно с 600 и 300мм по-ниски, Петфарови се изпълняват като двуфаров и трифаров един над друг (трифаровия отгоре) или като четирифаров с допълнителен отделен фар отдолу.
« Последна редакция: 21 Февруари 2008, 18:34:26 от bdz43r »

pavel75

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1812
  • Рейтинг: 264
  • HO; IV и V; BDZ, BG; София
Re: Сигнали
« Отговор #14 -: 22 Февруари 2008, 08:14:10 »
дали размерите са реални. излиза, че цялата височина на светофора е 6 метра?