Автор Тема: Много грозна и срамна случка.  (Прочетена 16487 пъти)

ivo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (8)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2006
  • Рейтинг: 558
  • HO - II-III, София
Много грозна и срамна случка.
« -: 26 Февруари 2009, 18:51:13 »
Здравейте!
Много мислих по повод това, което искам да кажа с това обръщение към вас. Беше ми много трудно, но същевременно и пределно ясно, че случилото се в никакъв случай не бива да остане несподелено и че всички трябва да бъдат информирани за една нечестна и некоректна постъпка от страна на наш колега-форумист.
Преди няма и две седмици имах неприятна случка, която, уви, може да сполети всеки един от нас. Винаги съм казвал, че сме прекалено малко, за да се караме, правим номера и врънкаме за глупости, но пък и вярно е, че всяко стадо си има и мърша, тъй че в тоя смисъл всичко е възможно и нищо човешко не ни е чуждо. Макар и чисто човешка обаче постъпката е толкова долна, че за първи път апелирам към определен човек, на който засега няма да споменавам името, заради нея да напусне форума и въобще нашето общество. За това решение ми беше нужна и подкрепата на всички мои приятели, включая и  модераторите на сайта, на които благодаря за безрезервната вяра и подкрепа  в мен и в моята невинност.
Но да се върна на моя разказ:
Продавайки чисто нова машина на наш колега хобист след два месеца получавам писмо от него с уточнение, че машината е в тотално трагично състояние и обвинение, че аз умишлено съм му пробутал стар модел като нов с цел да го измамя и най-нагло ощетя. Знаейки много добре какво съм му продал и имайки предвид изминалия период от продажбата, признавам, че първата ми реакция беше леко изнервена, като рязко и категорично отхвърлих всички обвинения. Веднага след първосигналната реакция обаче последва размисъл дали пък наистина моделът да има някакъв фабричен дефект или други нещо, което аз е нямало как да узная. Прилагам цитат на част от написаното от ощетения:

„Вътре  целия  беше  омаслен  с  оръжейна  смазка. Това  обаче  беше  най-малкото.  Всичките  зъбчатки  на  колоосите  бяха  спукани  и  една  част  от  тях  бяха  нескопосано  лепени. Карданните  предавки  от  двигателчето  бяха  с  толкова  големи  луфтове,  че  "биеха" ,  като  разбалансирани. В  резултат  на  изброените  повреди,  локомотивът  се  движи  абсолютно  неадекватно - силно  се  тресе  и  придърпва  при  ускоряване  и  намаляване. Изобщо  не  върви  добре  при  ниски  скорости,  а  при  високи -  издава  вече  невъобразим  шум…”

и от друго писмо: 

„В  общи  линии -  пълен  боклук  ми  пробута  Иво.   При  положение,  че  на  обявата  го  рекламираше,  като  чисто  нов  локомотив. Оказа  се  абсолютна  измама,  която  късно  осъзнах. Не  може  така  да  заблуждават  хората,  че  продава  нова  и  читава  машина,  а  в  същото  време  да  ти  побутва  лоша  стока.   Това  не  мога  да  го  приема -  дребното  мошеничество.  Да  разчита,  че  след  като  човекът  е  платил  доставката,  вече  е  пред  свършен факт. За  това  реших  първо  на  теб  да  пиша  за  проблема,  защото  беше  в  течение  от  самото  начало  и  след  твоето  становище  да  се  свържа  с  Иво  да  ми  върне парите. Ако  до  края  на  седмицата  не  го направи,  съм  решил  да  дам  публичност  на  случая  във  форума  и  да  разкажа  на  всички  какъв  мошеник е  тоя  Иво…”

изобщо отвратително положение с преки обвинения в опит за измама…, сериозни нападки изискващи незабавна реакция по разследване на случката.
След проумяване и анализ на фактическото положение взе да ми става ясно какво се бе случило, а след серия от разговори с ощетения колега и други хора, които ме познават, познават и приятели на ощетения, а и самия излъган колега, загадката взе да се разплита. Както сигурно се досещате оказа се, че локът е бил разглабян от трето лице, което с цялата си наглост е сменило нови части със счупени такива. Наглостта няма граници! Безочието също! Колко е грозно да имаш доверие на някой, който най-безсърдечно и без никаква съвест да подмени части по твоята машина, за да се облагодетелства от незнанието ти! Това е най-гадното нещо, което за тези две години откакто се занимавам с това хоби ми се случва! И това мнение се споделя не само от мен самия. Затова и имам подкрепата на всички мои приятели да дам гласност на тази долна постъпка, като всички хора, които станаха съпричастни на това, бих го нарекъл без колебание престъпно деяние, искаме да оставим решението на самия деец как да постъпи от тук насетне, като случилото се тежи на собствената му съвест и решение – дали да напусне форума или непукистки и дебелокожо да продължи да го посещава и така с присъствието си да мърси иначе прекрасното ни място! Нека той реши…
След гореказаното бих искал да апелирам към нов морал и начин на мислене в хобито, които да спомогнат за създаването на добри традиции и практики и дай Боже един ден да има всякакви клубове и хора кефещи се на това хоби!
« Последна редакция: 26 Февруари 2009, 19:16:10 от Dispatcher »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Много грозна и срамна случка.
« Отговор #1 -: 26 Февруари 2009, 19:11:34 »
Аууу!По-голямо престъпление спрямо хобито от това, според мене няма!Къташ си лев по лев - сбираш париците, и си поръчваш.Чакаш,чакаш, тръпнещ от върнение и...изведнъш такава гавра!Направо ти подкастря крилата!Според мене такава постъпка би могла да убие любовта към хобито в човека, особено ако тепърва прохожда е на кръстопът.Аз не съм пряк свидетел и не мога да отправям обвинение нито към едната страна, нито към посредника, нито пък към другата страна, но осъждам такива постъпки. :stop:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Много грозна и срамна случка.
« Отговор #2 -: 26 Февруари 2009, 20:15:27 »
Не става много ясно кой е този третия, дето се е правил на майстор... щот реално вината е неговата, а не на купилия от Иво...  Купувачът явно не разбира много от механиката и електричеството и като е закупил нов локомотив, просто го е дал на човек, на когото е имал вяра /дано вече няма де/, за да провери наистина състоянието на машинката... А онзи съвсем пладнешки го е изиграл и най-безсрамно е излъгал и прехвърлил вината на продавача... Такъв "майстор" просто трябва да се сложи на видно на стената на срама и да се изгони от форума - най-несериозното е да се говори тук за морал, етика и другите такива отвлечени понятия... Човек, направил такова деяние, показва, че не му дреме за нищо и е способен на всякакви гадости.. Просто трябва да се знае от всички кой е и по-далече от него...  :stop:

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re:Много грозна и срамна случка.
« Отговор #3 -: 26 Февруари 2009, 20:18:26 »
Доста грязна история  :wacko:
Имена, Цончев, имена! (цитат от филма "Вчера")
Докато чакаме псевдо-християнското разкаяние, дали и други няма да пострадат от сръчността на този самодеен механик?  :fie:

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Много грозна и срамна случка.
« Отговор #4 -: 26 Февруари 2009, 21:14:06 »
считам, че е редно да бъде назован човека ясно и точно :triniti: :triniti: :triniti: :triniti: :comando: :comando: :comando:

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Много грозна и срамна случка.
« Отговор #5 -: 26 Февруари 2009, 21:22:33 »
И аз познавам един такъв "специалист",но той няма компютър.Пламен го познава ;D

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:Много грозна и срамна случка.
« Отговор #6 -: 26 Февруари 2009, 21:29:16 »
Наистина ужасно неприятна история! Но мисля, че е редно да се назове човека! Аз не бих искал да имам контакти с него! Не мога непрекъснато да преглеждам списъка с членове, дали няма изтрита регистрация.

Coltrane

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Много грозна и срамна случка.
« Отговор #7 -: 26 Февруари 2009, 22:18:13 »
Наистина, тази постъпка е толкова дребнава и подла, че ако чакаме подобен персонаж да се афишира сам, е повече от видно, че няма да го дочакаме.  :nono: Така че: Иво, дай ни името!!

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Много грозна и срамна случка.
« Отговор #8 -: 26 Февруари 2009, 22:25:50 »
Give the name!  :spiteful:

j.k.kolev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 510
  • Рейтинг: 219
  • H0, H0m, H0e IV-VI, SBB,Zb, DB София
Re:Много грозна и срамна случка.
« Отговор #9 -: 26 Февруари 2009, 22:27:36 »
Всъщност кой е дал локомотива на третото лице и защо? Губи ми се логиката. Купувача го взима, предполагам го пробва макар и за малко все пак са минали два месеца и всичко е ОК, лока е практически нов нали така? После го дава на някого неизвестно защо и видимо машината се прецаква, обаче купувача се обръща към продавача с обвинения, че лока е повреден знаейки, че има и друга намеса междувременно.....?????  Защо не обвини директно "майстора", а въобще те занимава тебе?
 
« Последна редакция: 26 Февруари 2009, 22:55:57 от spiritt1974 »

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Много грозна и срамна случка.
« Отговор #10 -: 26 Февруари 2009, 22:37:47 »
Цитат на: ivo link=topic=1438.msg20206#msg20206 date=1235667073
След проумяване и анализ на фактическото положение взе да ми става ясно какво се бе случило, а след серия от разговори с ощетения колега и други хора, които ме познават, познават и приятели на ощетения, а и самия излъган колега, загадката взе да се разплита. Както сигурно се досещате оказа се, че локът е бил разглабян от трето лице, което с цялата си наглост е сменило нови части със счупени такива. Наглостта няма граници! Безочието също! Колко е грозно да имаш доверие на някой, който най-безсърдечно и без никаква съвест да подмени части по твоята машина, за да се облагодетелства от незнанието ти! Това е най-гадното нещо, което за тези две години откакто се занимавам с това хоби ми се случва! И това мнение се споделя не само от мен самия. Затова и имам подкрепата на всички мои приятели да дам гласност на тази долна постъпка, като всички хора, които станаха съпричастни на това, бих го нарекъл без колебание престъпно деяние, искаме да оставим решението на самия деец как да постъпи от тук насетне, като случилото се тежи на собствената му съвест и решение – дали да напусне форума или непукистки и дебелокожо да продължи да го посещава и така с присъствието си да мърси иначе прекрасното ни място! Нека той реши…
Много точно казано ,Иво :good:
Аз подхванах тази случка ми се струва ,защото е отвратително да се възползваш от незнанието на някой.Още по гадно е ,когато  имаш доверие на този човек,да ти помогне,да ти обясни ... а получаваш не нож,ами брадва в гърба :nono: :angry:.Аз няма да спомена името му,защото не съм пряко засегнат.Но призовавам потърпевшия да го каже.Доста хора ще го потвърдят.Може би съм щастливец,че аз се отървах без последствия. :stop:

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Много грозна и срамна случка.
« Отговор #11 -: 26 Февруари 2009, 23:00:19 »
Цитат на: spiritt1974 link=topic=1438.msg20228#msg20228 date=1235680056
Всъщност кой е дал локомотива на третото лице и защо? Губи ми се логиката. Купувача го взима, предполагам го пробва макар и за малко все пак са минали два месеца и всичко е ОК, лока е практически нов нали така? После го дава на някого неизвестно защо и видимо машината се прецаква, обаче купувача се обръща към продавача с обвинения, че лока е повреден знаейки, че има и друга намеса междувременно.....?????  Защо не обвини директно "майстора", а въобще те занимава тебе?
 

Ами не, там е проблема, че купувача не го е бил пробвал дори тия 2 месеца... от където е решил, че виновника е Иво, но за мен лично и купувача има вина... Аз лично никога няма да чакам 2 месеца, за да видя дали нещо работи...

j.k.kolev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 510
  • Рейтинг: 219
  • H0, H0m, H0e IV-VI, SBB,Zb, DB София
Re:Много грозна и срамна случка.
« Отговор #12 -: 27 Февруари 2009, 00:06:54 »

[/quote]

Ами не, там е проблема, че купувача не го е бил пробвал дори тия 2 месеца... от където е решил, че виновника е Иво, но за мен лично и купувача има вина... Аз лично никога няма да чакам 2 месеца, за да видя дали нещо работи...
[/quote]

Пак се губи логиката - не е наясно какво е действителното състояние на закупения лок, обаче го дава на трето лице да го разглобява, после обвинява продавача..... :mda::mda: Лично аз виждам малко некоректно отношение към Иво, защото е замесен след като се знае, че машината е била в други ръце. Редно е да се пробва /щом става въпрос за техника/ по време на сделката, а ако липсва подобна възможост да се уговори между двете страни някакъв разумен срок в който ако има забележки или дефекти да се прави рекламация.
 Тук разбира се изобщо не искам да омаловажа вината на подменилия частите на който явно купувача първоначално се е доверил.
По принцип даже си мисля, че ако на някой му се занимава, можем да сложим по една важна тема в разделите купува / продава , която да стои най-отгоре и в нея накратко да са описани някой морални и етични правила по сделките. Нещо от сорта на: прочети преди да купиш или съответно продадеш. Казвам го като идея, а вече зависи от модераторите дали изобщо ще я коментират. Все пак във форума кипи доста оживена търговия и е добре интересите на страните да са защитени, макар че такива недоразумения може би са твърде редки.

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:Много грозна и срамна случка.
« Отговор #13 -: 27 Февруари 2009, 01:59:19 »
Абе с две думи позорна история! Нали точно хобито е нещото, което би трябвало да ни откъсне от външния свят, пълен с измами и мърлящина, а какво става? Човек не може дори в любимото си хоби  да избяга от фалша, който е навсякъде около нас! Резил!

fyut

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Много грозна и срамна случка.
« Отговор #14 -: 27 Февруари 2009, 09:10:34 »
 :diablo: :diablo: :diablo: Пълна гадост! Вън на таквиз дребни дущици от задругата ни. Иво, всички са прави! Името името и нищо друго!!!!!!! Не трябва и други непросветени хорица,между които и аз, да попадаме на недобросъвестни т. нар. "хобиссссти". :triniti: :triniti: :rtfm: