Автор Тема: епохи  (Прочетена 14017 пъти)

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: епохи
« Отговор #15 -: 07 Март 2008, 21:24:18 »
Да, наистина "Мамута" е бил серия 77 от 1923 до 1925 година, също и 57ма е била 33 серия, а 56та е била 31!  Това е серийното озна4ение от 1923година, което е съвсем за кратко, и за което и аз знам твърде малко! Нека ако някой намери някаква информация да я сподели тук. Наскоро се запознах с един германец-голям фен на хобито, но и той не знаеше по4ти нищо за номерациите от 1923!

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: епохи
« Отговор #16 -: 07 Март 2008, 23:01:13 »
Яско, слешъли фор ю, снимано преди малко за да не преписвам,
че ще сгреша - архивни данни от папируси  ;D
Хайде в понеделник ще ги сканирам като хората, 2-3 страници са:
« Последна редакция: 09 Януари 2009, 00:48:44 от CALLlO »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: епохи
« Отговор #17 -: 07 Март 2008, 23:05:51 »
Онова дето съм дописвал с молива, също се гледа задължително!  ;D

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: епохи
« Отговор #18 -: 08 Март 2008, 00:40:53 »
Саше, твойте хора!

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: епохи
« Отговор #19 -: 08 Март 2008, 14:49:14 »
Това са много ценни документи! За пръв път виждам номерацията от 1923 година! Невероятно интересна информация! Благодаря ти Саше!

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: епохи
« Отговор #20 -: 08 Март 2008, 16:09:10 »
Това е книжката:

http://www.verkehrswesen-antiquariat.de/buchdetails_6685.html

http://www.eisenbahn-sammlershop.de/product_info.php?cPath=21_28_30&products_id=1940

Не е зле да я потърсиш из чужбинско, тук е доста по-трудно да се намери!

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: епохи
« Отговор #21 -: 08 Март 2008, 16:45:02 »
Книжката за мен е безценна, на 144 страници без нито една снимка са дадени номерационните системи на всички европейски страни за онова време. Втората половинка от книжката представлява таблици с много добре организирани списъци на германските парни локомотиви по серии със забележки към тях. Позволил съм си да допиша само завода производител на някои места и други дреболии. Много лесно можеш да проследиш кога какво се е случвало, да видиш напимер кои германски локомотиви в кои държави са отишли и с какви номера, включително и българските такива - 13, 14, 15, 16, старите баварски бързаци и т.н.; както и обратното - кои европейски локомотиви са останали в Германия, с какви номера и какво им се е случило после. Лесно се проследява например историята на серии BR 01, BR 02 и BR 04 за които си писал в другата тема.
Предполагам всичката тая информация я има синтезирана някъде из интернет, но досега не съм я намерил в тоя й вид. Намеря ли нещо, ще го сложа някъде като линк.
Поздрави!

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: епохи
« Отговор #22 -: 08 Март 2008, 22:53:04 »
ПиШи, сканирай, заШтото е много интересно. ОТ ТЕЗИ ЦИФРИ СЕ НАУ4АВА СТРАШНО МНОГО ЗА ИСТОРИЯТА НА DRG

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: епохи
« Отговор #23 -: 10 Март 2008, 23:19:28 »
Ето Ясене, прикачил съм файл.

Щеше ми се да го направя на pdf както си му е реда и тук да го кача, ама друг път  ;D
« Последна редакция: 09 Януари 2009, 01:11:13 от CALLlO »

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: епохи
« Отговор #24 -: 13 Март 2008, 20:31:40 »
ОТ ТЕЗИ ЦИФРИ СЕ РАЗБИРА ГОРЕ ДОЛУ ПРИНЦИПЪТ НА СЕРИЙНОТО ОЗНА4ЕНИЕ ОТ 1923.
ЗНА4И ОТ 01 ДО 14 СА БЪРЗОХОДНИТЕ ЛОКОМОТИВИ
         ОТ 15 ДО 29(ИЛИ ДО 30) СА ПЪТНИ4ЕСКИТЕ
         ОТ 31 ДО 50 ТОВАРНИТЕ
         И ОТ 50 НАГОРЕ СА ТЕНДЕРНИТЕ, КОИТО НЕ СЕ ДЕЛЯТ НА ПЪТНИ4ЕСКИ И ТОВАРНИ, А НА ВЛАКОВИ И МАНЕВРЕНИ, КАТО ПОД МАНЕВРЕНИ СЕ РАЗБИРА ТАКИВА, КОИТО НЯМАТ СВОБОДНИ КОЛООСИ(ТАЛИГИ).
ОСВЕН ТОВА Е О4ЕВИДНО, 4Е ПРЕЗ 1923, НИКОЙ НЕ Е ИМАЛ ПРЕДСТАВА КАКВИ И КОЛКО ШТЕ СА ТАКА НАРЕ4ЕНИТЕ "EINHEITS" ЛОКОМОТИВИ. НАПРИМЕР В ГРУПАТА "БЪРЗОХОДНИ ЛОКОМОТИВИ" СЕРИИТЕ ОТ 03 ДО 07 СА ОСТАВЕНИ СВОБОДНИ ЗА БЪДЕШТИТЕ СТАНДАРТНИ ЛОКОМОТИВИ, НО КАТО НОВИ СЕРИИ В ГРУПАТА СА ПОСТАВЕНИ ПРУСКИЯТ S10 И САКСОНСКИЯТ XXHV (СЪОТВЕТНО 01 И 02), ИЗЛИЗА 4Е НОВИТЕ СТАНДАРТНИ СЕРИИ, БИ ТРЯБЖАЛО ДА ПРИЛИ4АТ КОНСТРУКТИВНО НА ТЯХ.
    ЕСТЕСТВЕНО ВСИ4КО ТОВА Е САМО ЛИ4НО МОЕ ПРЕДПОЛОЖЕНИЕ

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: епохи
« Отговор #25 -: 21 Март 2008, 09:14:27 »
Може ли да считаме , че вече има VІ-та епоха в моделизма?
http://www.nproject.nl/diversen/tijdperk-van-de-modelbaan.html
 ;D ??? ::)
То вече и в стандартите е влязло
http://www.nproject.nl/diversen/nem-tijdperk-vi-6-is-beschikbaar-in-een-nieuwe-nem-800-norm.html
« Последна редакция: 21 Март 2008, 09:16:19 от pach »

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Re: епохи
« Отговор #26 -: 21 Април 2008, 14:13:55 »
Намерих най-после къде е преместен един важен и интересен за мен сайт,

http://fclient1.hrz.th-merseburg.de/~nosske/EpocheII/DRG/index.html

който бях запомнил още през далечната 1999 г, та той е преместен на:

http://www.hs-merseburg.de/~nosske/EpocheII/e2x_f.html

Съдържа важна информация за номерацията и парка на немските железници в началото на 2-ра епоха 1925 г, без вички заварени локомотиви дошли от края на 1-ва епоха 1923 г, но не останали и след 1925. Това е добре, но и не е, защото много локомотиви са били бракувани през тия 2 години, предвид новите високи общи стандарти приети за бъдещото локомотивостроене, на които повечето стари машини вече не са отговаряли. Има таблици на унифицираните (Einheits) нови машини и на всички стари от различните херцогства (Länderbahn), както и таблици на локомотиви производство на други страни и експлоатирани в Германия. За мен например е интересна таблицата на австрийските локомотиви в DRG, но може да се види например, че в Германия са ползвани и люксембургски локомотиви - техни си серии, но и немско производство - G10 и G12:
http://www.hs-merseburg.de/~nosske/EpocheII/ft/e2f_dllx.html

От втората таблица в следващата страница
http://www.hs-merseburg.de/~nosske/EpocheII/ft/e2f_dnum.html
се вижда и една друга важна подробност: Пруските локомотиви превъзхождат с пъти всички останали взети заедно, поне по бройка(но не само), та от всички общо 28 000, 22 000 са пруско производство!

Ясене, за теб ще е интересна третата таблица, в която се вижда ясно, че номерацията от 1925 г. е подчинена на един важен принцип: Всички 20-ки серии S, P, G и Gt са разделени на 2 части, първата половина са за унифицираните (Einheits) серии, а втората за старите Länderbahn серии. Т.ч. всяка серия немски локомотив започващ с четна цифра е Einheits (нулата също е четно число), а всяка с нечетно - от 1-ва епоха. Това именно различава междинната номерация от 1923 г, където най-отпред са изтипосани най-обещаващите тогавашни серии, а за евентуалните нови са оставени само прозорци някъде назад. Явно новата серийна номерация за да е "съвършенна" е трябвало да мине и през такъв междинен етап!

Поздрави!

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: епохи
« Отговор #27 -: 21 Април 2008, 14:45:06 »
Естествено правилото на "4етните-Einheits" и "не4етните" си има своите изклю4ения- BR50, BR52, BR71, BR89

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: епохи
« Отговор #28 -: 16 Юни 2008, 17:19:39 »
Направих опит за превод на един съществен стандарт , но резултата е:
Или аз хванах грешния преводач от пустият му швабски език... :o
Или стандарта е грешен преди да остарее (правен е през 1992 г.)... ::)

Хм, има и трети вариант - аз съм абсолютно неук [*цензурирано*]... :D

Моля тези които разбират от тези неща да се намесят и да коригират евентуалните мой глупости (че Владо ще вземе и него да го метне отпред - нема да се излагаме я... ::)).
за да си дойдем на историята де...

Железопътни епохи в България.
Стандарт NEM-803-bg (1992г)
1.Общи положения.

В историята на българските железници , ясно се разграничават различните епохи , в зависимост от техническото им развитие по  времето на различните обществени структури. Начина на означаване на епохите е обвързано както с развитието на подвижният парк , така и с архитектурните различия при строежа на пътната мрежа и нейната сигнализация.

2.Основа
В част от европейските железници , от гледна точка на моделистите , в V-та епоха няма ясно разграничаване , при прилагането на основният стандарт  (виж NEM800)  при определянето на подразделите `и.
Погледнато в научна област , такова преливане при прехода от една в друга епоха няма.
Междувременната промяна във външният вид на железниците , изисква едно допълнително разделяне на периодите.Не са пропуснати и признаците за промяната в ландшафта на земеделските стопанствата.Тези норми описват епохите и периодите на развитие в България.

3.Означаване и прилагане.

Епохите се означават с римски цифри съгласно стандарт NEM800.Периодите се означават с малки букви от азбуката, като се изписват последователно (пример – „епоха V b”).
Според добре различимите и описани периоди в епохите , те могат да бъдат означени само с една буква .
За по голяма яснота , при модели преминаващи в различни периоди винаги се добавя малката буква накрая.
По отношение на производителите на модели и принадлежности се пропоръчва , точност на спазване при означението епохата .

4.Епохи и периоди.

 
   


ами това е ... помощ май ще си трябва!

MetroiD

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:епохи
« Отговор #29 -: 03 Юли 2010, 12:33:06 »
Тършувах за конкретна информация относно епохите и попаднах на тази тема. Благодаря на Caprycorn за изчерпателните данни - като 'прохождащ' жп ентусиаст изобщо нямах представа точно в какъв диапазон от години попадат различните епохи, въпреки че по влаковете горе-долу си личи. Много благодарско и може би няма да е лоша идея с малко едитване тази информация да се постави на някое видно място, за начинаещи като мене.

Интересно ми е дали е "допустимо" използването на влакове от различни администрации и епохи на един и същи макет, в случай че разминаванията не са особено фрапиращи. Примерно бърз влак на австрийските ÖBB от епоха III заедно с BR 103.0 на DB, спадащ към епоха IV? Прегледах темата със съветите за начинаещия моделист и забелязах, че подобни изпълнения не са препоръчителни, но задавам въпроса по-скоро от гледна точка реализъм.