Автор Тема: Да бъде Н0 или да не бъде Н0 (а N) - това е въпросът...  (Прочетена 10284 пъти)

Vasilews

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Аз съм само един новак в почти необятния свят на моделните влакчета... Като такъв бих искал да задам един прост въпрос - в какъв размер да инвестирам - Н0 или N? Бих искал да чуя вашето мнение, вашите препоръки, какви плюсове и минуси има според вас всеки един размер и т.н.
Помогнете ми да си избера размер! Ще ви бъда безкрайно благодарен...

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Това 3ависи от мястото, с което ра3полагаш. В N, на площ от 2 или 3 кв.м., можеш да направиш съвсем прили4ен макет, докато 3а НО ти трябва 3на4ително по голяма площ. Но, ако държиш на детайлите по моделите, то тогава трябва да 3апо4неш с мащаб НО, а и предлагането на подвижен състав в НО е по голям. Успех :good:

gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
Здравей,
Ако мястото е малко--->N
Ако имаш таван или цяла стая свободна--->HO
В двата мащаба има достатъчно производители на модели и аксесоари.
Избора е личен (и труден).
Поздрави!!

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Заповядай и при нйас, тези които сме в ТТ 1:120 мащаб. Там цирка е най - голям! :drinks:

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Такъв избор винаги се прави - сам, каквото и да ти кажат
« Последна редакция: 18 Юли 2009, 20:24:32 от CaLLlo »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
 :sarcastic:
Хаха, само специалистите разбират , какви възможности предоставя ТТ - идеалният мащаб!!!
Добре де , след Spur-I!!! ;)
 ;D ;D

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
пач ако си купя електронен микроскоп може и на ТТ да мина  :haha: :lol:

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52
Цитат
...ако си купя електронен микроскоп може и на ТТ да мина...

...тогава за N телескоп ша ти требе...а за Z .. Хъбъл да наемеш...?!?  :lol: :lol: :lol: :pleasantry:

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: schatsi link=topic=1769.msg26822#msg26822 date=1248076671
Цитат
...ако си купя електронен микроскоп може и на ТТ да мина...

...тогава за N телескоп ша ти требе...а за Z .. Хъбъл да наемеш...?!?  :lol: :lol: :lol: :pleasantry:
е чи как то НАСА-то работи за наше село  :lol:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Вие на село си ръчкайте талигите , там и без мащаб става!!! :haha: :haha: :haha:
Аз горе съм го написал ясно -"Само специалистите разбират..."
 :lol: :lol: :lol:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък


Абе Сашето го формулира най-правилно - вътрешно чувство е тва в кой мащаб да се твори .
Е , после неизбежно идва денят , в който рабираш ,че мащабът е HO  :sarcastic:

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Не подлъгвайте момчето с това ТТ!

ТТ-то е много готинко, стои много добре, само дето феновете му са 3 пъти по-малко от N-аджиите и се е разпространило главно в бвшия соц, а уж казват "английски" мащаб било, трънки, много хобисти назапад не са го чували!
И предвид малкото клиенти и предлагането също остава малко - много неща като модели просто ги няма и няма скоро да ги има, други - никога, което вече определя мащаба като истинска пръчка, не че и аз не съм натрупал достатъчно!  :spiteful:

Ето и примери, основни Einheits локомотиви в DRG - кой ги прави и кой не:

      BR 01 - DRG - има 1-2

      BR 44 - DRG - няма ТТ

      Wurtt. C - Ep. 1, 2, 3 - няма ТТ

      BR 015 - DR - DR-ска серия уж, добре че е Beckmann
« Последна редакция: 20 Юли 2009, 14:21:06 от CaLLlo »

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Не е и само до парните локомотиви, човека се е ориентирал към Швейцарските железници като администрация, а там в НО изборът е най-голям, в N се намират тук таме някои неща, докато в ТТ я намери 2-3 швейцарски вагона, я не...
Стига да имаш място - недей да се колебаеш дори за миг - НО е твоят мащаб!
Разгледай сайтовете на основните производители и ще се увериш в правотата ми

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Мда , Любо е прав - човека се е ориентирал към Швейцария , така че - мащаба е един...и той е НО!

А принципно , мащаб ТТ никак не е за подценяване...това ,че някой не се интересуват от него, не значи, че не се развива (темповете са по-малки все пак...), щото западняците не знаят често и кой им е президент, та камо ли мащаб ТТ.А ако са чували нещо за ТТ, те често допускат , да твърдят че е английски мащаб (нещо което доста време бе набивано в главите ни от комунистите и то тук на изток) , пък всеки просветен знае ,че този мащаб всъщност е чисто американски!Ама това не е най-важното... :no:

Моделизма не е само основни локомотиви, а много повече...това ,че някой харесват "сешуарите" на колела  :lol: - ICE , Desyro и т.н. определено показва ,че в моделизма има различни виждания по-въпроса...
Инак за моделите , то и в N този локомотив - Wurtt. C - Ep. 1, е маааалко проблематичен ( :yahoo:----- :hi: :good: в събота се поизясни малко, та Марио  :yahoo: явно не е спал - дори на телефона ми се е записал  :haha: :haha: :haha:),
 но това да е само...
Роко тази година пускат BR-44 в "средният" от най-масовите мащаби (едва ли не), пък ето, че стъпват стабилно(явно кризата ги накара да се обърнат към подценяваният мащаб) и в ТТ - вече има една нова машина - BR120.
Източният пазар е все още като дивият запад - гладен за модели и тепърва развиващ се, тоест ТТ-то като доста добре застъпен мащаб в най-малкото шест (или единадесет общо) страни от Европа, си е бъдещ пазар който тъпърва ще покаже какво може :spiteful:.

Пък то швейцарски железници има и градински,така че...сам избираш и ти си решаваш!
 ;D ;D ;D

mgirginov

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (34)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1930
  • Рейтинг: 192
  • N Länderbahnen I еп. София
Цитат на: CaLLlo link=topic=1769.msg26833#msg26833 date=1248081427




     

      Wurtt. C - Ep. 1, 2, 3 - няма ТТ




Слава Богу..., че както казва Пламски :"Инак за моделите , то и в N този локомотив - Wurtt. C - Ep. 1, е маааалко проблематичен ( -----   в събота се поизясни малко, та Марио   явно не е спал - дори на телефона ми се е записал    ),"
Между другото, звънях ти да проверя дали не си изгонен :haha: :lol: :lol: :lol:
Саше, пуска го Хобитрейн тази година  :yahoo: :yahoo: :yahoo: