Автор Тема: релсов път  (Прочетена 30547 пъти)

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: релсов път
« Отговор #30 -: 18 Октомври 2008, 20:25:02 »
Явно, темата за височината на глава релса ще е повод да не се съглася с УВАжавания наш колега Ясен и сигурно ще се стигне до късане на потници.
От край време Флайшман прави релси с височина 2,7мм. За подвижния състав от преди 40 години, това е било необходимо. Колелата са били с много по-високи реборди от сегашните и технологично е имало нужда от високи релси. С навлизането на продукти по NEM-стандартите и собенно на NMRA-стандарта(RP 25 - засега най-ниския реборд, който аз знам), тази нужда отпадна. От няколко години насам Флайшман прелага PROFI-серия с височина на релсата от 2,5мм. За консерватори като тях, това сигурно е революционно решение, но други фирми, отдавна работят с 2,1 и 1,9мм. Освен това насипът на Флайшман е далече от действителния и по височина, и по широчина. Най-близки по геометрия релси с насип бяха Roco-line. Цената на флайшманските релси няма да я коментирам, само ще кажа, че и да ми ги подари някой, не бих ги задържал.
Не съм съгласен с Ясен и за това, че старите машини на Гютзолд се разхождат по тилигски 2,1 мм релси. Тилиг са направили крепежните елементи, толкова ниски, щото колелата на въпросните модели не стигат до тях.
Стигайки до тук се сещам, че има още една тема с подобно име http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,292.0.html. Дали не по-добре двете теми да се обидинят? И без това се обсъждат само НО-релси.

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: релсов път
« Отговор #31 -: 18 Октомври 2008, 20:36:18 »
чак до късане на потниците няма да се стигне-твърде отдавна сме приятели ;) А пък и аз НЕ СЪМ дистрибутор на ФлайШманн.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: релсов път
« Отговор #32 -: 18 Октомври 2008, 20:48:09 »
Цитат на: caprycorn link=topic=190.msg11497#msg11497 date=1224351378
чак до късане на потниците няма да се стигне-твърде отдавна сме приятели ;) 
:P ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: релсов път
« Отговор #33 -: 19 Октомври 2008, 00:32:11 »
Ами да,тя темата май си е за обединяване,но би било нелепо да преместя изведнъж въпросите си в другата.Аз пак искам да попитам относно Тилиг релсите.Интересува ме тези "Тилиг Стандарт" дали са от по-високите и дали ще постъпя разумно,ако се спра на тях и поръчам за моят макет?  ???

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: релсов път
« Отговор #34 -: 19 Октомври 2008, 02:48:01 »
И понеже думата дума отваря, и стана въпрос за ФлайШманн, искам да споделя някои плюсове и минуси на тази фирма.
 На първо място искам да отбележа, че ФлайШманн произвежда най голям дял от подвижният състав на DRG, факт от особена важност за мен :) ФлайШманн е абсолютен фаворит на немските (от скоро разбрах и на испанските) ж.п. моделисти!!! Традиционното НЕМСКО качество и прецизност са отличителен белег за ФлайШманн!!! Моделите на ФлайШманн се продават НАПЪЛНО СГЛОБЕНИ (за разлика от Роко и Лилипут)
 Но както казва Жоро "консерватизъм" е характерен за моделите на тази фирма (съШтото важи и за Трикс и Мерклин) Конструкционната концепция е запазена без промяна от 40-50 години насам. Един много коварен недостатък е, че локомотивите на ФлайШманн са почти НАРАЗГЛОБЯЕМИ-отделя се само корубата от рамата за да се сменят круШките на осветлението или четките на двигателя. НиШто повече. И не на последно място моделите на ФлайШманн са 1,5-2 пъти по скъпи в сравнение с Роко, Пико, Лилипут...
 Доскоро пазех в колекцията си един вагон от тази фирма, на дъното на вагона пиШеШе: FLEISCHMANN, MADE IN U.S.A. ZONA т.е. произведен между 1945 и 1949 година!!! Тази антика имаШе по добри ходови качества от вагони на други фирми, произведени 50 години по късно!
 Като гледам тази публикация не е за "РЕЛСОВ ПЪТ", нека модераторите я преместят, където намерят за удачно.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: релсов път
« Отговор #35 -: 20 Октомври 2008, 09:17:21 »
Цитат на: XRISTO link=topic=190.msg11459#msg11459 date=1224266203

И да допълня - това  schwellenband сглобяеми релси ли са и ако да - някой от вас ползвал ли ги е?


Това означава  траверсни ленти , тоест в комбина с метровките от Т-профила си правиш релси каквин.то ти е удобно.Тия дни (в рамките на семдмица - две )ще пусна тук преведено няколко страници от каталога , за сравнявание и избор.
Инак в твоя помощ от немски език
schwellenband---------------т----траверсна лента
flexschwellenband----------------траверсна лента за гъвкави (flex) релси
stahlschwellenband---------------стоманени траверси със съответната форма , черни , някой питаше за цветовете на съвременното производство...
betonschwellenband--------------бетонни траверси - сиво /бяли със съответната форма
hоlzschwellenband----------------дървени траверси със съответната шарка и форма , кафяви.
gebogen (es)----------------------крива , криви (релси, траверси)
gerade ----------- -----------------прави  (Релси , траверси)
weiche ---------------------------- стрелки
innengebogenweiche ------------криви стрелки
doppelkreuzweiche---------------английска стрелка
kreuz-------------------------------кръстовище
prellbock---------------------------отбивачка (за глух коловоз)
weichenantriebe------------------задвижвижване за стрелка (биват с крайно изключване или поляризирани )
gleis-------------------------------релса

Немският не е моят език , но това съм го хванал след дълго взиране и разгадаване по каталозите - ако нещо не е така , да ме поправят запознатите с езика. :P


EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: релсов път
« Отговор #36 -: 20 Октомври 2008, 09:22:53 »
Това беше полезно! :)
Немско-български хоби речник! Браво :)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: релсов път
« Отговор #37 -: 20 Октомври 2008, 11:36:20 »
Благодаря ти,приятелю!Както винаги изчерпателен!Тез релсички май ще ме зарибят-бива си ги , а и като цена не са лоши.Единствено , ако може въпросните метровки да ми кажеш как са на немски или ако имаш Тилиг-ския каталог да ме "светнеш" за каталожният им номер,ама в НО стандарт?Дума да няма , страхотен речник си ми спретнал(не ги чуя туй езиците ;D ;D ;D),благодарско!  ::)
« Последна редакция: 21 Октомври 2008, 07:26:10 от XRISTO »

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: релсов път
« Отговор #38 -: 20 Октомври 2008, 17:18:05 »
А съществува ли "Übergangsgleisstück" или там каквото му се вика от Пико А Глайс код 100 към код 87 Роко, Тилиг?
И ако съществува - кой го прави, каталожен номер итн?
... понеже съм се огледал в една стрелка, която пико не я правят  ::)

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: релсов път
« Отговор #39 -: 21 Октомври 2008, 01:26:00 »
Piko проузвеждат такъв адаптер код 100<->код 83
кат. н-р :55294

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: релсов път
« Отговор #40 -: 21 Октомври 2008, 08:15:48 »
Доколкото се сещам този адаптер е свързваща пластина м/релсите с S-образна форма , тоест скачва релси от двата кода и мисля че при Жоро онзи ден видях ,че има...
 ;D

refil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: релсов път
« Отговор #41 -: 21 Октомври 2008, 13:09:38 »
Лажеш мискинино. >:(
Вчера немаше  ;D ;D ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: релсов път
« Отговор #42 -: 21 Октомври 2008, 13:38:03 »
Цитат на: refil link=topic=190.msg11756#msg11756 date=1224583778
Лажеш мискинино. >:(
Вчера немаше  ;D ;D ;D
Ти не си ли купи от тези онзи ден?

refil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: релсов път
« Отговор #43 -: 21 Октомври 2008, 14:58:57 »
Грешката е в моя телевизор.
Преходна от п-профил към т има.
S -изравнителна няма.
Моля да ме извините мискинино ;D :-*

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: релсов път
« Отговор #44 -: 21 Октомври 2008, 16:37:35 »
Бах , тъкмо за ес-изравнителна съм останал с в видеопамет , че ти бе в ръката и даже уточнявахме що е със ес -форма .
(S-формата "обира" разликата от долу на т-профилите с размери 2,5 и 2,1 мм , а отгоре си остават на нивото на 2,5 мм...)
 ::)  ма нека Жоро се включи , че ме сбърка вече...