Автор Тема: релсов път  (Прочетена 30545 пъти)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
релсов път
« -: 18 Януари 2008, 11:24:55 »
здравейте на всички, отварям тази тема с молба за съвет. бих желал да чуя мнения за релсите от различните производители и как според вас височината на релсата (имам предвид код 100, 83, 75 и тн) е по-подходяща и реалистична.
както знаем имаме лок и вагони като се почне от Пико, Роко така да се каже най-различни. ще се радвам да чуя и споделя опит.

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: релсов път
« Отговор #1 -: 18 Януари 2008, 11:36:44 »
Ами аз лично ползвам РОКО релси Код 83 ... стрелки също, но в последно време заедно с още други приятели се зарибяваме по стрелки на Тилиг, тък като са с цяла релса, по-евтини са от на РОКО, а са в същата разцветка, също Код 83 и са наистина страхотни. Та май така ще е и занапред - прави, криви и флекс на РОКО, стрелки и кръстачки на Тилиг.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: релсов път
« Отговор #2 -: 18 Януари 2008, 11:47:29 »
Вече всички производители пускат качествен релсов път. Моят опит показва, че трябва да се избягват старите релси, дори и Т профил, защото са правени по стари технологии и след време потъмняват, лесно се зацапват и изискват постоянни грижи. Не искам изобщо да споменавам стария П-профил Пико релси, които вече окончателно отхвърлям като вариант заради липсата на реалистичност и лошата електропроводимост, а и лоша изработка, макар че доста колеги ги използват и сега. Моят съвет е: минавайте на новото, то не само е по-добро, но и много реалистично.
Относно кодовете: те съответстват на различни параметри на релсата като височина, ширина на глава релса и т.н. Аз лично ползвам код 100 по простата причина, че с такива релси започнах. Както знаете обаче има адаптри и може свободно да се "лъкатуши" от един код на друг. Иначе ако трябва сега да започна отначало да макетирам, бих си взел код 83 - много по-елегантни и реалистични като визия. Но имайте предвид, че старите Пико влакове не са пригодени за код 83, защото релсата е по-ниска, а рибордите на колелата им големи и опират върху траверсите при движение.
Относно производителите: силно впечатление ми направиха "Тилиг " - страхотен дизайн, мегареалистични стрелки, релси и т.н.; от ходенията при Жоро добро впечатление ми правят релсите на "Роко", но нямам преки изводи, тъй като не съм карал по тях; аз си взимам "Пико" - не са лоши, даже много добри, но са код 100; благодарение на eurostar преди време се сдобих с "Атлас" с добри впечатления от последвалата експлоатацията. За други видове релси и производители нямам мнение, защото не съм имал възможност да ги пробвам.
« Последна редакция: 18 Януари 2008, 12:30:50 от Vlado »

schatsi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 583
  • Рейтинг: 52
Re: релсов път
« Отговор #3 -: 18 Януари 2008, 22:18:24 »
Споделете за така наречената "трета релса" .Има ли такива в България и къде?

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: релсов път
« Отговор #4 -: 18 Януари 2008, 22:43:56 »
Аз за съжаление не познавам човек, с изключение на Адриан, който в момента продава стрелки на "Мерклин" (но това не значи, че колекционира), събиращ променливотокови влакове.
Преди време обаче имаше фирма, представител на "Мерклин" за БГ. По стечение на обстоятелствата познавах управителя й. Магазинът им се намираше точно срещу ЦУМ, а в последствие се преместиха в "София ленд". Уви бизнесът им не потръгна и закриха магазина.

j.k.kolev

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 510
  • Рейтинг: 219
  • H0, H0m, H0e IV-VI, SBB,Zb, DB София
Re: релсов път
« Отговор #5 -: 18 Януари 2008, 22:52:53 »
Някой знае ли къде в момента има налични нови релси на Пико? А, какво ще кажете за такива с чакъла отстрани?

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: релсов път
« Отговор #6 -: 19 Януари 2008, 14:24:10 »
Аз не харесвам тези релси с готова баластова призма. Много изкуствено ми стоят. Едни такива като на картина. Но пък икономисват много работа ако бъдат избрани за поставяне на макет, защото, уверявам ви, поставянето на баласт ръчно е кански труд - много бавно и трудоемко.
А релси на "Пико" търси по магазините. Жоро продава "Пико", сигурно предлага и релси, а в "Конрад" със сигурност има.

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: релсов път
« Отговор #7 -: 19 Януари 2008, 15:53:52 »
Цитат на: spiritt1974 link=topic=190.msg1250#msg1250 date=1200689573
Някой знае ли къде в момента има налични нови релси на Пико? А, какво ще кажете за такива с чакъла отстрани?
На  Пико нови от Конрад можеш да вземеш,ама досега не съм видял такива с призма/чакъл/.На Роко има със сигурност.И май Жоро продава само на Роко и тилиг,ама не съм много сигурен.А от Конрад се въоръжи с двумесечно търпение докато дойдат ???

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Re: релсов път
« Отговор #8 -: 26 Януари 2008, 22:22:21 »
какво Ви е мнението за релсите на TRIX  (HO) ???
Благодаря предварително!  8)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: релсов път
« Отговор #9 -: 08 Август 2008, 11:40:31 »
Интересуват ме стандартите на различните видове релси и как да ги различава -
някой ако има тези познания , моля да начертае с проста схемичка размерите,които се гледат или изобщо инициализирането им.Интересуват ме най-вече "роко" и "пико".Благодаря на тези,които ще се отзоват .

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: релсов път
« Отговор #10 -: 08 Август 2008, 15:39:12 »
Цитат на: spiritt1974 link=topic=190.msg1250#msg1250 date=1200689573
Някой знае ли къде в момента има налични нови релси на Пико? А, какво ще кажете за такива с чакъла отстрани?
В Малкия ЦУМ има релси на Piko. Аз от там си купувам, понеже не знам откъде другаде. Колкото до готовата баластова призма - почти сигурен съм, че Piko нямат такъв продукт.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: релсов път
« Отговор #11 -: 08 Август 2008, 15:43:54 »
Цитат на: XRISTO link=topic=190.msg8627#msg8627 date=1218184831
Интересуват ме стандартите на различните видове релси и как да ги различава -
някой ако има тези познания , моля да начертае с проста схемичка размерите,които се гледат или изобщо инициализирането им.Интересуват ме най-вече "роко" и "пико".Благодаря на тези,които ще се отзоват .
В сайтовете на двете фирми има страници с геометричните им зависимости , различните системи , стандартните им означение и цветове при изчертаване.Това си е доста нещо и по-добре си ги дръпни от там - никой няма да седне да ти чертае скици ,не нещо дет във всеки каталог и сайт го има...На пико вече някъде бях дал тук в темите линк точно за това - потърси го.
 ;D ;D ;D
Цитат на: staff123 link=topic=190.msg8638#msg8638 date=1218199152
Цитат на: spiritt1974 link=topic=190.msg1250#msg1250 date=1200689573
Някой знае ли къде в момента има налични нови релси на Пико? А, какво ще кажете за такива с чакъла отстрани?
В Малкия ЦУМ има релси на Piko. Аз от там си купувам, понеже не знам откъде другаде. Колкото до готовата баластова призма - почти сигурен съм, че Piko нямат такъв продукт.
При Жоро на Кирил и Методий (№88) освен пико има и Тилиг .(и май и на други фирми) избора е доста голям.
« Последна редакция: 08 Август 2008, 15:46:02 от pach »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: релсов път
« Отговор #12 -: 08 Август 2008, 19:04:22 »
Цитат
В сайтовете на двете фирми има страници с геометричните им зависимости , различните системи , стандартните им означение и цветове при изчертаване.Това си е доста нещо и по-добре си ги дръпни от там - никой няма да седне да ти чертае скици ,не нещо дет във всеки каталог и сайт го има...На пико вече някъде бях дал тук в темите линк точно за това - потърси го.

То че има-има,ама е на един друг език,дето е мъъъничко по-различен от Българския.  ;D Плюс това аз не се интересувам от разните прави и криви , а от тези А-glisse , geoline и тем подобни дивотии,които нищо не ми говорят,а освен това както споменах имам известно количество и не мога да разбера какви са.Ако ще поръчвам всичко-долу - горе е ясно,но аз искам просто да си допълня към това,което  имам , а не знам какви са тези , дето ги имам.Ако трябва ще ги снимам тези,но според мене някой ако обясни измерените различия на различните видове (предполагам разликата е във височината на релсите,но не съм сигурен). ???

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: релсов път
« Отговор #13 -: 09 Август 2008, 00:41:35 »
Релсите  на Роко са с височина 2,1 мм.,а тези на Пико 2,5мм.Можеш да ползваш двете марки едновременно ,посредством преходници,които са много крехки и допълнително оскъпяват покупката. Не си струва.H0 Roco Geoline mit Bettung -тези на Роко се продават с готова призма/баластра/ , струват майка си и баща си и според мен стоят много изкуствено.H0 Rocoline ohne Bettung  -на Роко ,са си обикновенни релси с височина 2,1мм.Означенията за различните дължини и криви са R1,R2 ... R10.

H0 Piko A-Gleis  -обикновенни релси,без призми ,с височина 2,5мм.  A-Gleis -така са решили да се казват от фирма Пико ;).
Всичко ново ,което се предлага в Конрад и по магазините е  по новия вариант  - Т профил. Доколкото знам от доста време не се произвеждат релси П -профил!
P*S На страница 89 в каталога на Конрад за 2008 г. са дадени всички кодове на релси на какви размери отговарят ;)
« Последна редакция: 09 Август 2008, 08:15:28 от muncho »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: релсов път
« Отговор #14 -: 09 Август 2008, 10:44:37 »
Ще споделя аз какво научих, докато проучвах как стоят нещата преди да си поръчам, релсите за макета.

Значи освен разбира се мащаба, значение имат материала, от който са изработени и т.нар. код, който определя височината на релсата, но има цялостно отношение към мащабната й "правдоподобност". Кода на релсите обикновено е число от типа на 100, 83, 80, 75, 70, 55 и др. Тези числа всъщност са реалната височина на релсите в стотна от инча. Най-разпространени в HO са релсите с код 100 и 83, съответно 2,5 и 2,1 мм. В момента е прието, че в HO, от мащабна гледна точка най-правдоподобни са релсите с код 83. Основния недостатък на релсите с код 83 е, че колелата на старите модели са с по-високи реборди предназначени за релси с код 100. Съответно при движение удрят по траверсите. Същия проблем го има и в N, съответно при релси с код 80 и 55. Решението ако човек иска да кара такива модели е да им смени колелата или да ползва по-високите релси. Има релси с готова бластра и такива без. Съгласен с Владо, че тия с готовата баластра не изглеждат добре. Почти всички производители имат и собствена система от релсов път, някои и повече от една.

Ето и кратка справка за съответните продукти на PIKO и ROCO.

ROCO

geoLine - релси с готова баластра. слагат се в някои от стартовите сетове.


Roco Line 2,1 mm - релси код 83, богат избор на релсов път. Имат и вариант с готова призма (най-вече в стартови сетове).



Roco Line 2,5 mm - релси код 100. Избора е доста по-беден от тези код 83.



PIKO
PIKO-A - релси код 100. Богат избор на релсов път, добра цена.