Автор Тема: Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.  (Прочетена 29461 пъти)

Morpheus

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #30 -: 06 Ноември 2009, 15:06:34 »
Привет, линиите пристигнаха  :yahoo: , финалният избор за схема е тази:

http://www.picbg.net/pic.php?u=47442ihyj4&i=363265

В момена разопаковам и съм като малко дете на Коледа  :) :spiteful: :yahoo:

Morpheus

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #31 -: 08 Ноември 2009, 00:05:47 »
По схемата дадена от eurostar не се получава врътката. Наклоните ми се струват прекалено големи, ето нагледно:



Намалявах разликата между най-горното и най-долното ниво и пак се получават големи наклони, най-лошото е, че нямам възможност и да го пробвам понеже нямам локомотив.
« Последна редакция: 08 Ноември 2009, 00:09:09 от Morpheus »

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 631
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #32 -: 08 Ноември 2009, 00:14:54 »
Нещо много усложняваш нещата,я си пусни две трасета и се не притеснявай.

gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #33 -: 08 Ноември 2009, 09:18:04 »
 :good:"По схемата дадена от eurostar не се получава врътката........" :good:

Тя "....врътката..." ще се получи ако спазиш точно схемата с всичките точни размери на започване и свършване на наклоните, на разстоянията между коловози и нива.
Така на паркета нищо няма да стане.
Подготви си основната дъска и започни да фиксираш релсите с малки пирончета и да следваш педантично начертаното от ЕУРОСТАР.
Не се предавай толкова лесно.
Поздрави

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #34 -: 08 Ноември 2009, 09:37:07 »
Аз с тея наклони....се побърках...Пробвах,напасвах,ама пусти мерак да пусна влак не ме остави и ги зарязах.Послушах Тони и се получи трасе в подножието на планината ;DТрябва наистина много точно да спазваш параметрите и без локомотив бъди сигурен че ще върви после. :good:

eurostar

  • Trade Count: (10)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 816
  • Рейтинг: 84
  • N-scale, Era V+
    • Rexx Design Studio
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #35 -: 08 Ноември 2009, 09:56:34 »
Цитат на: eurostar link=topic=1950.msg30424#msg30424 date=1256734012
Виж какво направих по примера на Schatsi... Но наклоните са страшни. Може би трябва да се измисли нещо без преплитане на линиите при такава малка площ...

Симеон, aз точно под схемата ти написах за наклоните и за това съм направил другите схеми 3 и 4. Но ако действително нямаш 130 см, по-добре се вслушай в съветите на Тoniemi u Muncho и го направи на едно ниво с двойно трасе.
« Последна редакция: 08 Ноември 2009, 10:10:25 от eurostar »

Morpheus

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #36 -: 10 Ноември 2009, 16:29:06 »
В момента ми се въртят няколко разновидности на трасето, но за него след като направя основата. Докато се сдобия с материалите за основата реших да направя примерен модел на цялата маса. За да може да се работи по макета безпрепятствено, едната страна ще се маха и основата с макета ще се издърпва, горната страна също ще се маха, ето няколко снимки за добиване на представа:





Какъв материял ще е най-практичен да се ползва за макета, мослех си за шперплат или фазер със дървена рамка под него. Относно ландшафта, смятам да ползвам няколко листа по-дебел изолационен материал(най-вероятно ще е фибран или подобен).
« Последна редакция: 10 Ноември 2009, 19:49:08 от Morpheus »

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #37 -: 10 Ноември 2009, 21:04:22 »
Цитат на: Morpheus link=topic=1950.msg30926#msg30926 date=1257863346
Относно ландшафта, смятам да ползвам няколко листа по-дебел изолационен материал(най-вероятно ще е фибран или подобен).
Пяна за прозорци,идеални хълмове и планини се оформят,само трябва внимателно да се работи ,че бая плеска:).А за масата добре изглежда.Само не знам като окабелиш макета как ще я разглобяваш... ::)
Виж тук за какво става въпрос  :yes: /снимката е от макета на  TANO/ :blush2:
« Последна редакция: 10 Ноември 2009, 21:09:27 от muncho »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #38 -: 10 Ноември 2009, 23:51:39 »
Мунчо, недей шашка така човека с тия кабеляци... има голяма разлика между окабеляване на един или друг макет...
Относно полиуретановата пяна - работи се задължително с ръкавици и където нежелателно попадне, веднага се чисти с коресилин.. иначе изсъхне ли - само стържене.  ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #39 -: 11 Ноември 2009, 08:53:07 »
Няма да се плашиш - на Тано макета е гигант  в сравнение с твоя, при това пулта му е правен с вида на професионалните централизирани системи...всъщност този пулт е единственият който е правен по професионален начин.Обикновенно пултовете по макетите изглеждат много по семпло и просто.
Ти имаш едва 5 % (че и по.малко) от тези кабели на снимката които се виждат, така че всеки що годе запознат с електротехниката може да се оправи.
Фибрана си е перфектен както за ланшафта, така и за подложка на релсите - много добре си го избрал.Само трябва да прецениш от кой ще си купиш - аз знам за два вида.
Единият е с доста едра структура на повърхността и се праши и замърсява лесно, докато другият е почти идеално  гладък.Лесно се оформят хълмове, планини и тунели под тях , както и насипи и трасета.
Впрочем масичката - макет много добре изглежда! :good:
На каква програма е чертана?
Успех!
 ;D ;D ;D

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #40 -: 11 Ноември 2009, 14:34:17 »
То е ясно ,че неговите кабели няма да изглеждат така...Аз от собствен опит знам-като почнах си викам -я да видя сега тая лампа така ще светне ли?А светна.Я сега тоя сфетофор ще бачка ли ...и докато се усетя стана кадиф под масата :lol:.Уж временно ,ама като си представя сега колко зор ще видя ако трябва да ги подреждам-абсурд.Щото и аз си мислех -ще разглобявам масата,да мога да го местя макета-дрън-дрън ;D

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #41 -: 11 Ноември 2009, 16:05:39 »
Мунчо, минавай на уайърлес...  :lol: :haha:

Morpheus

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #42 -: 22 Ноември 2009, 21:22:23 »
За момента няма напредък по макета, но реших да започна да правя некой неща, които ще ми трябват после. В момента обмислям направа на самоделни сгради, но за тях по-натам. Днес реших да изпробвам направата на тунелни портали. Реших да ползвам 6 мм. депрон и да издълбая канали имитиращи фуги между камъните, сивото е мат 47 на Ревел.Ето резултата, смятам че е доста задоволителен:



mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #43 -: 22 Ноември 2009, 22:18:02 »
Ами то от тук се почва ,много правилно постъпваш.Първото нещо което боядисах по моя макет бяха порталите на тунела.После ги подпирах с цигарена кутия и запалка  :haha: на различни места  върху наредените на пода релси и половин ден избирах место където ще е тунела.Хубави си ги докарал :hi:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Бъдещият макет на Симеон Войнов в мащаб N.
« Отговор #44 -: 23 Ноември 2009, 08:35:47 »
Цитат на: Morpheus link=topic=1950.msg31549#msg31549 date=1258917743
За момента няма напредък по макета, но реших да започна да правя некой неща, които ще ми трябват после. В момента обмислям направа на самоделни сгради, но за тях по-натам. Днес реших да изпробвам направата на тунелни портали. Реших да ползвам 6 мм. депрон и да издълбая канали имитиращи фуги между камъните, сивото е мат 47 на Ревел.Ето резултата, смятам че е доста задоволителен:



Иииии, най-после някой да приложи този метод (може пък да е моя идея :beee: ) за направата на тунелни портали. Това е най-бързият и перфектен метод. Впрочем ако тонираш в два /три различни цвята с полусухи четки - можеш да получиш подчертаване на релефа и още по-добра визия.
Например след очертаване на релефа първо боядисваш с по-тъмно сиво и във фугите , след това с по-светло , само челно по камъните, тоест фугите остават по-тъмни  и накрая пускаш тук - там с тъмно зелена , леко по някой фуги и камъни и става зеленясали (обикновено там където се стича вода). Става направо трепач , без да си супер специалист - въпрос на един два опита и за два часа имаш перфектни тунелни портали.
Впрочем аз така правя и релефни стени за сгради, в частта където имам каменна (по-криви фуги) или тухлена зидария (прави линейни фуги в мръсно бяло). Става също много готино.
Поздрави. ;D ;D ;D