Автор Тема: Прекалено скъпо  (Прочетена 21336 пъти)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #15 -: 06 Ноември 2009, 09:56:25 »
Според мен въпросът не опира до пари а до интереси. Хобита много, намерения също. Както се изказва един наш съфорумец "Събирай салфетки". Мое лично мнение е без да ангажирам никого е купи си един дигитален сет и почни от там. По-добре е да изчакаш да събереш пари и да си купиш нещо ново а не да се дивиш над боклуци освен ако не са уникати ама тук не става въпрос за това. А за снобите не коментирам тъй като не ми на нивото. :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #16 -: 06 Ноември 2009, 10:01:39 »
Цитат на: axel link=topic=1972.msg30776#msg30776 date=1257493068
Best Ripper ме е разбрал най - правилно, но идеята със сбирката доста ми допада. Друго си е да го видиш на живо... Та пак да питам какво им е различното и какви са предимствата на цифровите локомотиви?

Управляват се по много наведнъж на една релса дори (и в различни посоки могат) но май за да схванеш предимствата първо трябва да се запознаеш със старата аналогова система...
Освен това цифровизираните могат да се управляват както от самостоятелни пултове (включително и безжични) така и чрез компютър с програми по въпроса.
Но върхът на сладоледа при цифровото управление ие възможността да бъдат озвучени със съответните звуци от работа а и движението им (парни машини, дизелови и електрически двигатели, спирачки, свирки, камбани, димогенератори за комините и аусписите, и т.н.).
Който е чул модел с вграден звуков декодер , завинаги се е влюбил в тази технология (но и парите стават понякога в пъти повече).
Има вече една пътническа композиция , производство на Роко , която освен тези екстри на локомотива , поддържа осветление на вагоните, гарови информационни съобщения, викове и свирка на началник влака преди потегляне , както отваряне и затваряне на вратите на вагоните в различен ред и последователност (при това при желание от една от двете страни на влака).
В това отношение, ако искаш послушай съвета на Гервасий (който не е Васко... :spiteful:) и събирай пари за да стартираш все пак от по-предна позиция.
Ако се разколебаеш , дигитален сет се продава и по-бързо и лесно (стига да му искаш реална цена) , докато аналоговите детски играчки се купуват от малките деца (такива са им възможностите все пак , но така се запомчва тая "краста") .
А докато събереш пари за това наистина скъпо хоби може и да се позапознаеш със това онова описано по темите на този форум.
 ;D ;D ;D

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #17 -: 06 Ноември 2009, 10:48:01 »
Помисли наистина за стартов сет. Не е нужно да е безумно скъп и цифров, но ще е чисто нов и ще получиш реална поне начална представа за хобито. Ако се зарибиш, няма да минеш евтино, но за начало не много скъп стартов сет е добър вариант. Ще направя една проста сметка, колко ще ти струва купуването втора ръка на нещата, които са ти необходими за начало.

1. локомотив - 40-50 лв.
2. вагони - 2-3 х 10-15 лв.
3. трансформатор 20-40 лв.
4. малко релси 15-30 лв.

Получава се сума между 100-160 лв. И това ще са откровени боклуци ен-та ръка.

А ето какво получаваш чисто ново за 230 лв.



с това доста приятно кръгче релси



http://piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=3&parent_id=2&child_id=0&id=57151

Има и по-евтини варианти, например за около 120 лв с по малко релси и много измислен локомотив, но това е до твойта преценка.





http://piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=3&parent_id=2&child_id=0&id=57110

http://piko.de/produkt_db/check.php?page=shop&grand_id=3&parent_id=2&sss=20

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #18 -: 06 Ноември 2009, 10:48:53 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=1972.msg30775#msg30775 date=1257492789
Що не искате да разберете, че човекът НЯМА пари!!! За какви цифрови сетове му говорите??? Що не му купите направо, щом такива акъли му давате???  :fool: Axel се чуди с 50-100 лв. как да си направи някаква работеща система, вие се чудите как да му вземете 300-500 лева за един локомотив!!! Егати снобарското безочие!  :nono:

Какво значи няма пари?! Да не рови в гюмовете за насъщния? Въпросът опира до приоритети и оттам идват проблемите.Това не му е приоритет, но като се зариби и ще му стане такъв, което означава, че първите 100 лева ще са хвърлени нахалост.Не искам никакви пари да му вземам - откакто членувам в този форум съм купил общо 10, не 12 локомотива от съфорумци и съм продал... да се сетя, да - 0. Това ще рече, че единственият интерес, който ме води да го съветвам по този начин е да го предпазя от моите грешки.Аз също не съм милионер - работник съм, имам семейство, заеми и куп сметки за плащане, но успявам да заделя по нещо от време на време.Въпросът опира до приоритети.Ако ще прави лаишки изпълнения от рода на пластмасовите железници с пружини, то в този форум никой не би му бил полезен, по-добре да изтича до "Кауфланд" или "Метро" - оттам ще си вземе нещо такова.Ако ще се занимава с хобито жп моделизъм, то е попаднал на точното място и съветите ни са точни.  :good:


Цитат на: pach link=topic=1972.msg30779#msg30779 date=1257494499
послушай съвета на Гервасий (който не е Васко... :spiteful:)
 ;D ;D ;D

 :blush2: :blush2: :blush2: извинявам се гафа.  :blush2: :blush2: :blush2:
« Последна редакция: 06 Ноември 2009, 10:53:13 от XRISTO »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #19 -: 06 Ноември 2009, 11:45:47 »
Хм, човек като употрябява разни думички, трябва да знае поне значението им. :lol: :lol: :lol:

Цитат
сноб,снобизъм
от английски - означава “обикновен човек, без богатство и социално положение”

или пък

Цитат
книжовно -  Човек с ограничени духовни интереси, стремящ се да впечатлява с външен блясък и подражаване на маниерите от висшето общество; предвзетост, маниерничене.

Та да попитам , кой всъщност тук е сноба!???
Не ми отговаряйте - то, задника му лъсна от далече!!!
 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:



ПП.Zazo  и Христо, дават също добри съвети, та трябва  да се върнем на поста на Мунчо - вземи прочети все пак малко тук, там из форума, за да разбереш какво точно искаш !?
Поздрави!

А ако търсиш нещо ама най-евтино , купи родното - тук си имаме и гуро в моделизма , леее такива коруби за вагони и локомотиви  :good: и евтино ги дава!!! :ok:
« Последна редакция: 06 Ноември 2009, 11:53:29 от pach »

axel

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #20 -: 06 Ноември 2009, 12:15:46 »
Цитат на: zazo link=topic=1972.msg30782#msg30782 date=1257497281
с това доста приятно кръгче релси
(Image removed from quote.)

Добре няма да е скоро и ако не ми мине мерака явно ще се насоча точно към такива стартови сетове. Те предполагам са си стандартни смисъл после мога само да разширя приятното кръгче без да купувам втори сет а примерно само още релси и влакчета?

fyut

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #21 -: 06 Ноември 2009, 12:16:25 »
Цитат на: Best Ripper link=topic=1972.msg30775#msg30775 date=1257492789
Що не искате да разберете, че човекът НЯМА пари!!! За какви цифрови сетове му говорите??? Що не му купите направо, щом такива акъли му давате???  :fool: Axel се чуди с 50-100 лв. как да си направи някаква работеща система, вие се чудите как да му вземете 300-500 лева за един локомотив!!! Егати снобарското безочие!  :nono:
:( :( :( За съжаление с 50 или 100 лв. няма как да станеш хобист. :yes: Всички ние знаем, че за съжаление това  е скъпо хоби и всеки сам решава какво да купи. Аз считам, че дадените съвети са абсолютно правилни и едва ли някой иска да печели на гърба, на нашия съфорумец. Така, че по добре да събира пари и да си купи стартов сет. Най - добре цифров. Вярно е, че те са скъпи, но по- добре да стратира с него отколкото след това да дава пари за декодери. Така, че моят съвет е събирай и купувай хубавото. Евтиното винаги излиза по скъпо. Нали така....!!!!??? :on_the_quiet:

fyut

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #22 -: 06 Ноември 2009, 12:20:54 »
Цитат на: axel link=topic=1972.msg30786#msg30786 date=1257502546
Цитат на: zazo link=topic=1972.msg30782#msg30782 date=1257497281
с това доста приятно кръгче релси
(Image removed from quote.)

Добре няма да е скоро и ако не ми мине мерака явно ще се насоча точно към такива стартови сетове. Те предполагам са си стандартни смисъл после мога само да разширя приятното кръгче без да купувам втори сет а примерно само още релси и влакчета?
:yes: Можеш да го разширяваш когато пожелаеш. Само трябва да си купуваш релсите от същия тип и производител. Иначе се получават неприятни неравности по трасето.

axel

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #23 -: 06 Ноември 2009, 12:26:20 »
Добре това е супер. Отностно темата за парите видяло се е че с бюджет под 100лв нищо не мога да направя.
За захранването да разбирам ли че влакчето се снабдява ток от релсите или бъркам? Предполагам не е на батерии...
Сега за стрелките - колко са сложни за слагане? Дали човек със средни познания ще се справи или трябват някакви специални умения?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #24 -: 06 Ноември 2009, 12:33:25 »
Цитат на: axel link=topic=1972.msg30789#msg30789 date=1257503180
Добре това е супер. Отностно темата за парите видяло се е че с бюджет под 100лв нищо не мога да направя.
За захранването да разбирам ли че влакчето се снабдява ток от релсите или бъркам? Предполагам не е на батерии...
Сега за стрелките - колко са сложни за слагане? Дали човек със средни познания ще се справи или трябват някакви специални умения?

Да, избраният от теб сет е на ток , но не с батерий а траф (по скоро адаптер) който може да захрани само този локомотив.Ако сложиш още един на релсите , ще им спадне скоростта и трафчето ще "подгрее".
Сета е аналогов (тоест обикновен) а аз пропуснах да спомена - релсите от този сет стават и за цифрово управление (маха се само един кондензатор от клемите на захранващата релса).
Стрелката се управлява ръчно (ти си и стрелочника) и няма да имаш проблеми с нея - скачва се също като самите релси по между им.
Впрочем някой сами си цифровизират аналоговите системи, включително и локомотивите, но това си е майсторска работа пък и не си струва за това детско локомотивче такива разходи.
В крайна сметка не беше лошо да се представиш, години и с какво се занимаваш, за да знаем как да ти отговаряме на въпросите...щото може и де сме приятелски настроени , ама ще ни мине!!! ;) :spiteful: :on_the_quiet: :pleasantry: :pleasantry: :pleasantry:
 ;D ;D ;D

axel

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #25 -: 06 Ноември 2009, 12:42:31 »
Та какво трябва да се направи за да могат да вървят две влакчета по релсите?

Сега за представянето... мразя да се представям, но ето основното
Ами общо взето с компютри се занимавам, но любителски не професионално. В София живея. Ъъъъъ интересувам се от железопътен трянспорт, но към момента съм доста бос както се вижда пък в моделизма още повече. Тааа това е знам ли ви какво искате да знаете още. Мразя да си казвам годините (нали разбирате много съм стар и се комплексирам), но пък ще се радвам да чуя вашите предположения  :spiteful:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #26 -: 06 Ноември 2009, 13:24:55 »


axel ,
това хоби е блато - затъва се яко , и да имаш пари - пак няма да стане .
Необятно е !
И не прощава .

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #27 -: 06 Ноември 2009, 13:37:59 »
Цитат на: axel link=topic=1972.msg30791#msg30791 date=1257504151
Та какво трябва да се направи за да могат да вървят две влакчета по релсите?

Сега за представянето... мразя да се представям, но ето основното
Ами общо взето с компютри се занимавам, но любителски не професионално. В София живея. Ъъъъъ интересувам се от железопътен трянспорт, но към момента съм доста бос както се вижда пък в моделизма още повече. Тааа това е знам ли ви какво искате да знаете още. Мразя да си казвам годините (нали разбирате много съм стар и се комплексирам), но пък ще се радвам да чуя вашите предположения  :spiteful:

Хахаха, това всъщност (поне мен) още повече обърква - колко стар си...
 :lol: :lol: :lol:
Колкото до двете влакчета - той кръга е малък и не би искал двете да се лепят едно за друго - няма да виждаш въобще релсите  :sarcastic: :lol:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #28 -: 06 Ноември 2009, 13:58:52 »
Axel, за да тръгнат два влака, ще ти трябват повече линии, тоест да удължиш доста стартовия сет. От мен толкова... Другите като ти дават акъл за ново и скъпо, просто ги помоли да ти отворят банкова сметка и заедно с акъла да ти дават и пари...  :drinks:

axel

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #29 -: 06 Ноември 2009, 14:11:07 »
Цитат на: pach link=topic=1972.msg30793#msg30793 date=1257507479

Хахаха, това всъщност (поне мен) още повече обърква - колко стар си...


На 14 съм  :blush2:
Цитат на: pach link=topic=1972.msg30793#msg30793 date=1257507479
Колкото до двете влакчета - той кръга е малък и не би искал двете да се лепят едно за друго - няма да виждаш въобще релсите  :sarcastic: :lol:
Цитат на: Best Ripper link=topic=1972.msg30794#msg30794 date=1257508732
Axel, за да тръгнат два влака, ще ти трябват повече линии, тоест да удължиш доста стартовия сет. От мен толкова... Другите като ти дават акъл за ново и скъпо, просто ги помоли да ти отворят банкова сметка и заедно с акъла да ти дават и пари...  :drinks:

Да де то е ясно че ще удължа сета ама после какво ми трябва? Между другото идеята за банковата сметка доста ми допада  :yahoo: