Автор Тема: Прекалено скъпо  (Прочетена 21326 пъти)

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #45 -: 07 Ноември 2009, 09:13:37 »
Наистина, преди да се потопиш в хобито, е най-добре да видиш нещата на живо. В София има поне два магазина с много предложения нови и втора ръка. Не говоря за он-лайн, тъй като трябва да пипнеш влакчетата, а за това пари не взимат. За да получиш съвет и да видиш нещата в действие, трябва да посетиш сбирките на двата клуба намиращи се в София. Подробно за клубовете чети във форума. Единия "Клуб ЖП моделисти-България", другия "Сдружение ЖП моделисти". Мога да те поканя във втория, където аз членувам. Освен редовната среща всяка събота, правим и често извънредни такива през седмицата. В момента изработваме два макета, така, че пиши на лична за да уточним удобното за тебе време. Колкото до това, от къде да започнеш, мисля, че сам ще прецениш. Аз мога да ти подаря локомотив и вагонче, които ще ти свършат работа на първо време.
   П. П. Аз съм от дъртаците и чудесен пример, до къде може да те докара хобито, когато ти побелеят косите.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #46 -: 07 Ноември 2009, 18:45:30 »
Ако все още не си угаснал приятелю axel , като се видим някой ден, и си избереш мащаба в който да работиш ( така или иначе подаръците ти май са точно в НО), брой от мен че имаш две ръчни стрелки, които са от по-старият профил "Л" , който по принцип тук го продават за нормален "П"профил защото са съвместими.
Аз ги взех без да искам, така че сега са свободни.
То така де , щото аз работя основно в ТТ мащаб и съм при това по новата релсова система на Тилиг - тоест "Т" профил.Този профил се приближава максимално близо до действителните релси.
Ти като започваш в това хоби, не е нужно да се "набутваш"  със скъпо начало - "П" профилът идеално става за начално обучение и експерименти. Та, така - ако докато се видим , не ти е минал мерака, към релсите от бате ти Ясен, може да броиш и две ръчни стрелки .
Това малко мипрозвуча като "от мен каруца с два коня!!! :bb2:"
:lol: :lol: :lol:

ПП.Нашата група се събира в "Клуб железопътен моделизъм - България", а не както са ни написали грешно името по-горе.
 :sarcastic:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #47 -: 09 Ноември 2009, 10:32:29 »
Впрочем, ако си прочел  нещата от заглавната страна на сайта ни, вече си в час, че у нас се работи основно в три мащаба:
НО - 1/87
ТТ - 1/120
N - 1/160
като имаме и наченки на мащаб "I" - 1/32 , и "Z" - 1/220.

Сега се сещам, че ако не разполагаш с много вмясто у дома, не е лошо да се ориентираш към по-малките мащаби.
Ето един стратов сет в ТТ , който впрочем е  едва 105 лв с транспортните разходи до тук, защото можеш да го поръчаш в Конрад - ще дойде за три седмици.



ТТ Стартов сет - товарен влак.
Състоящ се от дизелов локомотив T334, два открити товарни вагона, закрит товарен  с надписи, релсов овал, мост,богат товар и управляващ пулт с електрозахранването, свързващ кабел и по-подробно ръководство. Комплектът се предлага в атрактивна и практична кутия.
Цена 52,50 евро.(това е и доставната цена от Конрад - България.
По принцип можеш да го поръчаш лично в офиса на Конрад  (или на Ицо-N тук ...ако е получил регистрацията си...) като в офиса го плащаш на място веднага и след три седмици си го получаваш пак там.
Това е линк към каталога  на Конрад.
Кат.№ от конрад за тази година е 224088 който като го напишеш в търсачката в ляво , ще ти зареди страницата на стартовият сет.
« Последна редакция: 09 Ноември 2009, 10:36:49 от pach »

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #48 -: 10 Ноември 2009, 14:10:19 »
Малко встрани от дискусията - искам да споделя доброто впечатление, което ми направиха много от опитните хобисти тук при посрещането на Аксел - виждайки нов човек, тепърва прохождащ в хобито се надпреварваха да му дават съвети, базирани на опита на всеки от тях. Това далеч не се среща често в българските форуми.  :hi:

Нека продължаваме да посрещаме по същия топъл и сърдечен начин всички хора, които тепърва откриват нашето хоби и не след дълго ще сме много повече.

И вече по темата - един въпрос към Аксел - ти спомена, че нямаш намерение да правиш макет, а само да редиш релсите по земята. Би ли споделил защо? Питам, защото според мен по този начин изпускаш една от многото приятни страни на това хоби.
« Последна редакция: 10 Ноември 2009, 14:12:28 от Dare_Devil »

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #49 -: 10 Ноември 2009, 23:43:39 »
Ми той си го рече човекът право в Очи - няма финанси просто... Пък и тепърва прохожда... Какво му е сложното...

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #50 -: 11 Ноември 2009, 09:18:41 »
Човек еволюира постепенно и от просто редене на релси неусетно се замисля, пък после и решава да създаде нещо по-така. Поне при мен се развиха по този начин нещата. Първо кръг, после кръг с гара и накрая... макет 3,20м на 1м. Тъй че Споко! Те нещата ще се наредят и то в полза на моделизма! ;)

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #51 -: 11 Ноември 2009, 10:04:38 »
Именно това искам да разбера - ако това му е проблема има някои изключително евтини (едва ли не без пари) неща, които може да се правят малко по малко за един макет - като ръчно изработени сгради, дръвчета, планини, бетонни мостове, тунелни призми... Дори човек с минимални финанси, щом не рови по кофите за храна, може лесно да отдели парите за тубичка Ц200 и лист фибран, а всичко останало, което му е нужно на този етап е нож, химикалка, молив, въображение и търпение. Номера е, че това е изключително евтин начин за поддържане на тръпката.
Разбира се ако има някакви други съображения - това е съвсем друга бира. Затова е добре да се уточни това, за да може да се дадат адекватни съвети.

axel

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #52 -: 11 Ноември 2009, 15:08:19 »
Цитат на: Dare_Devil link=topic=1972.msg30920#msg30920 date=1257855019
И вече по темата - един въпрос към Аксел - ти спомена, че нямаш намерение да правиш макет, а само да редиш релсите по земята. Би ли споделил защо? Питам, защото според мен по този начин изпускаш една от многото приятни страни на това хоби.

Ами общо взето при жп транспорта като цяло ми е интересен начинът по който се движат влаковете всичките стрелки сфетофори и т.н. (разбирайте, че съм фен основно на железопътния трянспорт и след това към моделизма). Иначе както прочетох в по - долните мнения след време започва да става интересно и заобикалящото релсите. Честно казано на мен вече почва да ми става интересно такаче не е изключено както бях намислил да бъде само релси всъщност да не бъде точно така. Четейки постовете тук мнението ми се променя нон стоп такаче е трудно да се каже вече какво точно искам. По принцип имам едни мащабни идеи които са дори малко нереални за начинаещ и за това искам да започна с нещо наистина просто и малко по малко да започна да го развивам докато се получи нещо красиво.

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #53 -: 11 Ноември 2009, 15:28:20 »
Цитат на: axel link=topic=1972.msg30989#msg30989 date=1257944899
Цитат на: Dare_Devil link=topic=1972.msg30920#msg30920 date=1257855019
И вече по темата - един въпрос към Аксел - ти спомена, че нямаш намерение да правиш макет, а само да редиш релсите по земята. Би ли споделил защо? Питам, защото според мен по този начин изпускаш една от многото приятни страни на това хоби.

Ами общо взето при жп транспорта като цяло ми е интересен начинът по който се движат влаковете всичките стрелки сфетофори и т.н. (разбирайте, че съм фен основно на железопътния трянспорт и след това към моделизма). Иначе както прочетох в по - долните мнения след време започва да става интересно и заобикалящото релсите. Честно казано на мен вече почва да ми става интересно такаче не е изключено както бях намислил да бъде само релси всъщност да не бъде точно така. Четейки постовете тук мнението ми се променя нон стоп такаче е трудно да се каже вече какво точно искам. По принцип имам едни мащабни идеи които са дори малко нереални за начинаещ и за това искам да започна с нещо наистина просто и малко по малко да започна да го развивам докато се получи нещо красиво.
чиста работа купи си истински влак или още по-добре БДЖ

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #54 -: 11 Ноември 2009, 16:02:54 »
Цитат на: Gervasii link=topic=1972.msg30995#msg30995 date=1257946100
Цитат на: axel link=topic=1972.msg30989#msg30989 date=1257944899
Цитат на: Dare_Devil link=topic=1972.msg30920#msg30920 date=1257855019
И вече по темата - един въпрос към Аксел - ти спомена, че нямаш намерение да правиш макет, а само да редиш релсите по земята. Би ли споделил защо? Питам, защото според мен по този начин изпускаш една от многото приятни страни на това хоби.

Ами общо взето при жп транспорта като цяло ми е интересен начинът по който се движат влаковете всичките стрелки сфетофори и т.н. (разбирайте, че съм фен основно на железопътния трянспорт и след това към моделизма). Иначе както прочетох в по - долните мнения след време започва да става интересно и заобикалящото релсите. Честно казано на мен вече почва да ми става интересно такаче не е изключено както бях намислил да бъде само релси всъщност да не бъде точно така. Четейки постовете тук мнението ми се променя нон стоп такаче е трудно да се каже вече какво точно искам. По принцип имам едни мащабни идеи които са дори малко нереални за начинаещ и за това искам да започна с нещо наистина просто и малко по малко да започна да го развивам докато се получи нещо красиво.
чиста работа купи си истински влак или още по-добре БДЖ

 :lol: :lol:
Купи си един пътнически вагон от БДЖ и в него си направи макет. :lol:Така ще съчетаеш и двете.
 :spiteful: :lol:

axel

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #55 -: 14 Ноември 2009, 19:52:15 »
Да хипер яка идея. Особено удачен начин за похарчване на неизчерпаемите ми парични средства.

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #56 -: 14 Ноември 2009, 21:54:06 »
колеги хайде малко по сериозно  :yes:
базика си е базик все пак  :lol:
« Последна редакция: 14 Ноември 2009, 22:06:22 от piko1 »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #57 -: 16 Ноември 2009, 09:36:33 »
Цитат на: piko1 link=topic=1972.msg31198#msg31198 date=1258228446
колеги хайде малко по сериозно  :yes:
базика си е базик все пак  :lol:

Що бре? Само ти ли трябва да се бъзикаш???

Момчетааааа, доживях рикло1 да ни призовва към сериозност нам полстовете!!! :lol: :lol: :lol:

А ако не си чел по-нагоре, смята е достатъчнз мног и сериони съвти му дадооме.
Сега очакваме следващите му въпроси. :hi:

piko1

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Прекалено скъпо
« Отговор #58 -: 16 Ноември 2009, 16:56:45 »
 :lol: :lol: :lol: :lol:
ама голям си калпазанин   :lol:
и все пак много ми харесва как си се опитал да ме копираш
е колкото и неграмотно да го напишеш пак ще го разбера

този базик много ми хареса смях се от сърце  :lol: :lol:

вярно много съвети сте му дали на момчето кой от кой по учудващ и забавен
« Последна редакция: 16 Ноември 2009, 17:00:21 от piko1 »