Автор Тема: Могат ли да се пуснат обикновени лампи директно към DCC?  (Прочетена 8174 пъти)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте,

Адриан продава приятни лампи на Пико в НО на 12 волта. Интересувам се, ако ги пусна директно към напрежението от DCC ще светят ли постоянно; или трябва да се използва някакъв декодер/схема?

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Преди време гледах в ebay едни специални декодери точно за такива лампи на цена от 48,95 евро (при официална цена на производителя от 54,99 евро), дето стават по 1 брой декодер за един брой лампа, готиното беше че освен дигитално, имаха и функция да мигат в ритъма на музиката която се слуша в помещението, така че по добре си купи ЦК ключе за 2,50 лева и 3 метра жица за да ти е мирна главица  :yes:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Е, дори да имах на момента нямаше да извадя 50 евро за една лампа ;) Но все пак знам, че може да се контролира и по-голяма верига лампи, вързани на един декодер; а същия може дори да контролира и повече - поне 2 или 4 вериги с няколко функционални бутона; което би излязло доста по-смислено. А това с мигането в ритъма на звъка в стаята е съвсем безмислено ;)

Но тук въпроса е следния :

-Имам дигитално управление + бустер
-Карам само 1 лок за сега, в бъдеще може би до 2
-На този етап нямам макет, а подредени свободно линии с презумция за разместване на моменти

Та,

-Мога ли да им лепна 5 лампи директно към линиите при положение, че нямам декодер за тях - и да се пускат и спират с пускане на цялото захранване; т.е. по цял ден да си седят пуснати за окраса и вечер да ги спирам, като спра цялата линия за лека нощ? :)

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Цитат на: 760mm link=topic=2188.msg35358#msg35358 date=1265503854

Та,

-Мога ли да им лепна 5 лампи директно към линиите при положение, че нямам декодер за тях - и да се пускат и спират с пускане на цялото захранване; т.е. по цял ден да си седят пуснати за окраса и вечер да ги спирам, като спра цялата линия за лека нощ? :)

През деня грее слънце, точно обратното, трябва да ги гасиш за добро утро  :yes:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Силно се надявах някой, който е навътре да каже така и така; ама уви :)


bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Ето аз казвам: Би трябвало да светят и не виждам причина да не светят, но не съм пробвал.

optron

  • Trade Count: (0)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 347
  • Рейтинг: 5
Премери ефективната стойност на напрежението по релсите, за да знаеш точно колко ти дава бустерът на дигиталното управление. Ако не превишава 14-15 волта, би трябвало да нямаш проблеми с лампите. Те ще светят, докато бустерът може да ги поеме като сумарна мощност. Ако не може, ще ти трябва по-мощен бустер.
С прости думи това е. Останалото е закони на Ом и на Кирхов и други формули от електротехниката.
Поздрави!

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Optron, благодаря!

Добрее, може би започвам също така да се уча даси търся отговорите и сам (това го казвам за останалите, които се заяждаха по-горе - съжалявам, но това е точната дума)

http://www.reynaulds.com/forum1/forum_posts.asp?TID=39 - първо, забележете как човека е поставил подобен на моя въпрос и никой не му е казал да си захрани лампичките със зелен фасул - всеки пост е точно по темата и е подходено с уважение към неразбиращия/чудещия се.

По-натам - явно действително няма проблем, може би след като им вържа диодче, което да блокира половината от напрежението.

Интересното е, че се споменават функционални декодери за лампите за 10 долара! Някой знае ли нещо повече? Не 100, а 10...

Ето тук, например, http://sites.google.com/site/dcchouse2/home/function се говори за функционален декодер за 13 евро - с 8 изхода; дирекшънал-депендент, с функции за мигане, светене, програмируем на ф1 до ф12 и т.н., странно, защото по-горе ме плашеха, че струва много повече дори за една лампичка... Но в България продава ли се някъде това, или трябва да "си го намериш по ибей"? :)
« Последна редакция: 08 Февруари 2010, 16:05:16 от 760mm »

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч


Плюса на юг, пък минуса на север, а?  ::)

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Тъпото е, че не мога да кажа лоша дума, защото научих много от този форум само за една седмица и знам изключително много повече от колкото, когато влязох за пръв път. Всички ми се подиграват вече и съм емблема за дебил явно; но разберете, че ИМА ХОРА КОИТО НЕ СА РОДЕНИ ЕЛЕКТРОТЕХНИЦИ, нито "разбирачи", нито моделисти, но ИМАТ желание да се научат и СЕ учат.

Разбирам да питам едно и също 10 пъти, но след като се уча, не разбирам защо всеки ми се подиграва. Нещо не се разбираме Българите, то си ни е в кръвта. Прееби другарчето...

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
760mm, прави го така както на теб самия ти е кеф, остави какво пише по каталози, книги и прочие. Съвети и ъкъли много!!! 99% не изпитани! :pleasantry:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Правилно, аз питах за основни понятия, за да не изгоря нещо  :swoon:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Аз самият съм по - незнаещ относно доста неща и от теб, но това, което ме интересува и попитам - щом не получа смислен отговор или изобщо липсва такъв - значи въпросът ми е бил милиционерски и преосмислям как да го задам, но на лична(има доста хора от форума, които съм питал едно - друго ).Напоследък и много рядко отварям нова тема с въпрос.Или пиша в стара, която е по същата тематика - или на лична.Да ти кажа, така избягвам дублиращите се теми, защото не се залъгвам, че от - чакай да видя, да - 1459 поста няма да повдигна въпрос, на който преди това някой ми е отговорил, но съм забравил, че съм питал.  :blush2: И по този начин запазвам и форума чист, защото когато бях новобранец изпълнявах твоята роля - на защотко.  :hi:
Извинявай ако съм те засегнал, но на това със зеленият фасул просто не можах да се стърпя.  :spiteful:

760mm

  • Гост
  • Trade Count: (0)
И ти имаш право; това с личната и аз започнах да го осмислям, защото има хора, които отговарят точно, кратко и човек бързо се учи и им е благодарен.

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Цитат на: 760mm link=topic=2188.msg35502#msg35502 date=1265639483
Тъпото е, че не мога да кажа лоша дума, защото научих много от този форум само за една седмица и знам изключително много повече от колкото, когато влязох за пръв път. Всички ми се подиграват вече и съм емблема за дебил явно; но разберете, че ИМА ХОРА КОИТО НЕ СА РОДЕНИ ЕЛЕКТРОТЕХНИЦИ, нито "разбирачи", нито моделисти, но ИМАТ желание да се научат и СЕ учат.

Разбирам да питам едно и също 10 пъти, но след като се уча, не разбирам защо всеки ми се подиграва. Нещо не се разбираме Българите, то си ни е в кръвта. Прееби другарчето...
Абе човече ,ти различаваш ли подигравка от майтап?Всички които считаш,че ти се подиграват  ,всъщност се опитват по различен начин да ти обяснят по -споко да я караш с пускането на темите и т.н.Някъде да забеляза или да усети намек - "абе ей,ти си много тъп,прост .... и т.н."Различни хора ,по различен начин ти го казват.Аз по спокойно/така си мисля де :spiteful:/, Дер Хетцер ,малко те бъзва,ама никой не ти се е подигравал.Ще мине време,ще се научиш и ще видиш как и ти като нас ще се дразнеш на някой новодошъл защотко :hi: ,който пита сходни неща в различни теми.Давай с личната ,ще се убедиш че никой не те мисли за дебил или там каквото си мислиш.
« Последна редакция: 08 Февруари 2010, 22:55:34 от muncho »