Автор Тема: Разкажете за онова време  (Прочетена 12859 пъти)

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Разкажете за онова време
« -: 06 Февруари 2008, 19:17:07 »
"Разкажете за онова време" е тема в която да споделим спомените си за "Млад техник" и другите магазини за влакчета.Прочетох няколко изказвания по тази тема,а за мен тя е безкрайно интересна и носталгична.Като се събираме на сбирки и я зачекнем,винаги слушам с интерес ;D.Най-атрактивни разкази съм слушал от Васята,Ясен и др знайни и незнайни стари,износени и амортизирани хобисти ;D ;D ;D.В София си спомням че съм пазарувал от "Млад техник","Дет Маг","ЦУМ"не съм сигурен за магазин "София",голямият магазин в кв"Люлин" и повече не се сещам.Тъй като съм бил дете без собствени доходи,пазарувах скромно но от сърце :).Всичко което получавах от накъде го влагах там.Чак когато влязъх в техникума и получавах стипендия-60лв месечно,се почуствах хобист.След като вземех парите,последователно обикалях магазините и пазарувах.Интересно ,още помня когато си купих шкодата е499.Тогава нямах пари,просто обикалях с колелото,видах я в мл тех,беше след обяд някъде час до затваряне,газ с колелото до "Красно село",където живеех 15 минути молби към майка ми за 30лв заем до стипендия и газ обратно.Очаквайте продължение ;D.В последният момент,преди да затворят си го купих,какво блаженство бе ::) ::) ::).Тогава не знаех че това е ХОБИ,и се чудех,защо толкова бързо се разпродават нещата за влакчетата.Много пъти видя нещо и отивам на другият ден да го купя :o :o :o :( :( :( >:( >:( >:( няма.Имам още спомени,как си купих първият трансформатор,първата 118ка,как я настъпи баба ми >:(,купих си втора(помните ли онази блаженна миризма на нова машина),помня когато си купих120ка(много красив лок)и т.н.Ще ви споделя още нещо интересно... чакате ли?Веднъж се връщам от бригада с 112лв в джоба,от гарата през мл.тех,нищо не си харесах,обаче в дет маг синя130ка с 5 пътника,бях ги виждал само на картинка,85лв к-кта,като се прибрах що мрънкяне слушах...мани.После си купих и червена.Това бе до казармата 90г.После чак 97 отново започнах та да се стигне до  http://www.bgphoto.net/Albums.aspx?UserId=27802
« Последна редакция: 29 Септември 2008, 21:38:41 от toniemi »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Разкажете за онова време
« Отговор #1 -: 06 Февруари 2008, 19:47:06 »
Мале , че сладко разказваш - направо надуших миризмата на новата машинка !Вярно с оригинала - гарантирам!Е ех върна ме много назад , ама сърцето пак така се вълнува - аз пък търчах като изоглавен отиване и връщане цели общо шест километра по дестинацията "млад техник - пирогов -млад техник " за да купя три пътнически вагона и вагон ресторант , всичките "Пулман" , четириосни , керемидено червени в "НО" със свое много готино жълто осветление и интериор вътре в бледо жълто (впрочем "РIKO"), като измолих от баба ми със страхотни молби (почти до плач) 10 лв - вагоните дори тогава на мен ми се видяха много евтино - по 2,50 лв бройката.Тогава бих си ги купил и по 25 лв/бр.!!!
Това е една от причините да ми става тъжно като се сетя , че ги продадох в комплект с всичко и смених мащаба - в "ТТ" и до сега не съм срещнал този модел.Но онези сякаш са ми пред очите :'(

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Разкажете за онова време
« Отговор #2 -: 06 Февруари 2008, 20:38:40 »
Тони, ти направо изби рибата с тази тема. Представям си как ще се получи, като на среща между приятели и се почнат лакърдии за казармата. Мноого благодатна тема.
Пламене сигурно имаш впредвид от този тип по-долу, но червени.
Като се има в предвид, че всички двоосни в НО бяха по 3лв., за 2,50 си е направо подарък. Още имам от тези вагони и не мисля да се разделям с тях. Между другото те се казват "оберлихт"-и или вагони с горно осветление. В началото то е било на газ, по-късно го заменят с електрическо.
« Последна редакция: 06 Февруари 2008, 20:41:32 от Жоро »

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Разкажете за онова време
« Отговор #3 -: 06 Февруари 2008, 20:44:58 »
Цитат на: Жоро link=topic=220.msg1710#msg1710 date=1202323120
Тони, ти направо изби рибата с тази тема. Представям си как ще се получи, като на среща между приятели и се почнат лакърдии за казармата. Мноого благодатна тема.
Пламене сигурно имаш впредвид от този тип по-долу, но червени.
Като се има в предвид, че всички двоосни в НО бяха по 3лв., за 2,50 си е направо подарък. Още имам от тези вагони и не мисля да се разделям с тях. Между другото те се казват "оберлихт"-и или вагони с горно осветление. В началото то е било на газ, по-късно го заменят с електрическо.

Винаги има още риба ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Разкажете за онова време
« Отговор #4 -: 07 Февруари 2008, 08:41:57 »
Цитат на: Жоро link=topic=220.msg1710#msg1710 date=1202323120
Тони, ти направо изби рибата с тази тема. Представям си как ще се получи, като на среща между приятели и се почнат лакърдии за казармата. Мноого благодатна тема.
Пламене сигурно имаш впредвид от този тип по-долу, но червени.
Като се има в предвид, че всички двоосни в НО бяха по 3лв., за 2,50 си е направо подарък. Още имам от тези вагони и не мисля да се разделям с тях. Между другото те се казват "оберлихт"-и или вагони с горно осветление. В началото то е било на газ, по-късно го заменят с електрическо.

Точно,точно ,  ама времето не прощава  :-[ червен бе вагон ресторанта ,който имаше нощни лампи по масите до прозорците (светеше само тавана - светодиодите не ги знаехме даже) страхотна красота . А цената и на тези , и на съвременните четириосни пътника си бе по 2,50 лв , но свършваха за ден и ги доставяха 1-2 в годината , който вземе,вземе -другите мечтаеха.Товарните двуосни си бяха по тово време по1,20 до 1,80 според преценката на ценообразуващите които хал хабер си нямаха - за тях си бе просто играчки...Пък имаше и двигатели за авиомодели и радиоуправления които не се продаваха на под 18 годишни , в най-добрия случай продавачките казваха да дойдем с родител е ще ни ги продадат .Абе годините на тъпия социализъм...Годината не е помня точно , но е в периода 1972-1979 , там някъде!

vania85

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Разкажете за онова време
« Отговор #5 -: 07 Февруари 2008, 13:12:14 »
Спомних си една история; Тъкмо щтях да се прибирам от Ленинград за България. Сесията ми беше свършила, ПАРИТЕ също! Влизам в един голям магазин"Детски мир" и гледам на щанда за влакчета BR 01-5 и BR 52 (оня с големия тенер, кадето двигателчето е в него а колелата на локомотива са паразитни). Цената не помня точно 40-50 рубли за бройка! :o Ами сега какво да правя, кат няма пари :( няма и от кого да заема :( Сетих се че билета ми за самолета е за отиване и връщане ??? След много молби цветя, бонбони и др. обещания...... :-X :-X момичето от авиобюрото ми го смени с еднопосочен ;D Сигурно вече се досещате какво направих с върнатите пари от разликата в цената на билетите? Миризмата им е все същата като на нови!!!

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Разкажете за онова време
« Отговор #6 -: 07 Февруари 2008, 17:58:34 »
Всичко е кристално ясно в твоята история , само моментът с : "...и др. обещания......  " звучи мистично . Може ли да го уточниш , вместо да ни баламосваш с 52- ки и 0-ли ;D

vania85

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Разкажете за онова време
« Отговор #7 -: 08 Февруари 2008, 10:22:17 »
Адри, небих искал да нарушавам првилника на форума ;) ;) ;)

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Разкажете за онова време
« Отговор #8 -: 08 Февруари 2008, 10:29:06 »
:) Разбира се , всичко е в рамките на добрата шега :)

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re: Разкажете за онова време
« Отговор #9 -: 09 Февруари 2008, 03:22:28 »
Ето и от мен една история " от онова време"
Бях 10 годиШен, когато в цум пуснаха Е11. СтруваШе цели 20лв. Първата ми мисъл беШе "Тези са луди", и по4ти веднага след това запо4нах да ме4тая (по то4но да копнея) за този локомотив. Съгласете се 4е за 10годиШно мом4е е много, ама много трудно да събере 20лв. На мен това ми костваШе няколко месеца, докато една събота отитдох в ЦУМ с парите."Дайте ми, казвам, този локомотив от 20лв". А продава4ката ме изгледа лоШо и каза" Какво, от 20лв? Кой ти ги даде тези пари? Ште дойдеШ с майка си." А майка ми естествено не знаеШе 4е имам тези пари, и нямах намерение да и казвам. Тогава отидох при баба ми, а тя като 4у, 4е Ште дам 20лв за влак4е, само дето не умря. То бяха молби, то бяха обеШтания, 4е Ште слуШам, 4е Ште у4а, 4е не знам какво и не знам Што... И накрая баба ми се съгласи, но...условието беШе да се подстрижа. А аз тъкмо бях пуснал малко косица през ваканцията и даже малко прили4ах на Бийтълс. Но това беШе условието...или Е11 или коса.......Сега след близо 30 години в моята витрина с влакове, стои на официалният коловоз Е11 с дълга редица модернизирунг вагени

vania85

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Разкажете за онова време
« Отговор #10 -: 10 Февруари 2008, 15:35:04 »
 Това е първият ми локомотив който бащами ми донесе от ГДР, 1964г. Много си го харесвам! Като си помисли човек само; машинката е на 44 години и още върви перфектно!
« Последна редакция: 10 Февруари 2008, 15:48:06 от vasko58 »

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Разкажете за онова време
« Отговор #11 -: 10 Февруари 2008, 15:46:40 »
Цитат на: vasko58 link=topic=220.msg1834#msg1834 date=1202650504
(Image removed from quote.)
Това каква машина е,и в кой мащаб е?

vania85

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Разкажете за онова време
« Отговор #12 -: 10 Февруари 2008, 15:53:15 »
НО на PIKO. Oт френските железници. Нещо беше СС и някакъв номер. Ще проверя после с точност. А така изглеждат вагоните към локомотива от този "сет"
« Последна редакция: 11 Февруари 2008, 15:35:36 от vasko58 »

vania85

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Разкажете за онова време
« Отговор #13 -: 11 Февруари 2008, 16:03:10 »
На тази снимка се вижда по-добре. Вагоните са 3 на брой в "сета". Само че са 2 класа.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Разкажете за онова време
« Отговор #14 -: 11 Февруари 2008, 17:31:32 »
как бе , култов к-кт си беше този !
Както и Е244 ките  с 2-та мечтовоза .
Бях си купил и двата , спомням си че после пуснаха Е244 в отделна кутия - 12,50 лв ми се върти в главата .
Един ден ходих да си купя модернизиран 1/2 кл и беше свършил - лелее, щях да умрЪ !И таман да си тръгна и едната продавачка казва на другата - дали е извадила някакъв кашон на Пико , който бил сгрешен - ама управителят казал да се продава ; питам с какво е - електровози - и вади познатия вездесъщ Е244 --хахахх , и аз пак си затръгвах , ама с периферното зрение меркам - бе нещо има различно на кутията , дайте да го видя - отварям го и веднага виждам : ЧЕРНИ талиги ?! - оппа , гледам номерация E144 Дойче Бундесбан , малииий , прималя ми!! Та познайте ;

а/ натопих продавачките в МВР за западна пропаганда ?

б/ прежалих парите за модернизирания ваген , залагайки съдбата му под въпрос

в/ или писах писмо на деда ви Мраз
« Последна редакция: 11 Февруари 2008, 18:05:12 от Adrian »