Автор Тема: Модели на товарни бг хладилни вагони  (Прочетена 52733 пъти)

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Модели на товарни бг хладилни вагони
« -: 26 Септември 2010, 12:33:39 »

Коя е гарата?

Дали някой произвежда "бананения влак"-така му казвахме на тоз с хладилните вагони.Имам предвид тези хладилни вагони с 2 врати.Състав 37 вагона хладилни от който 3 "вагонмайки".Вагонмайката е вагон с агрегат и място за персонала захранващ група хладилни вагони пред и зад него.Именно колегите от вагонмайките ни даваха банани  ;D .Синьо-бялата машина с изцяло бял състав си беше голяма гледка!!!

р.р. Сори за качеството ама архиви от старите ленти.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Модели на товарни бг хладилни вагони
« Отговор #1 -: 27 Септември 2010, 08:41:41 »
Ако под "бананени" вагони имаш предвид хладилните МК-4 и техните производни (?) - да произвеждат се в НО и в ТТ.
В ТТ са на"Пересвет", като те правят и "вагонмайка"-та (дето Жоро ми спореше че не бил агрегатно/персонален...).
В НО - колегите да кажат (май беше на Заксенмоделе...).
Но ако става въпрос за МК-4 обаче (снимката е доста няесна - ако искаш сканирането е по-добро от преснимане...).
 ;D :hi:

ПП.Ако все пак са МК-4, разкажи повече за тези влакове , години на ползване, състав , маршрути и всичко което се сетиш - събирам всякаква информация за тоя тип композиции (в България и Германия)!
« Последна редакция: 27 Септември 2010, 08:48:57 от pach »

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Модели на товарни бг хладилни вагони
« Отговор #2 -: 27 Септември 2010, 09:21:59 »
Не тези вагони не са точно този тип МК4 който се произвежда в H0. Тези в H0 са със собствена агрегатна група и не са им нужни вагон-майки. Такива като тези от снимката произвежда в H0 само KEHI-Modellbau, но цената им беше доста висока до колкото си спомням.






А за гарата си мисля - Мирково ?

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Модели на товарни бг хладилни вагони
« Отговор #3 -: 27 Септември 2010, 09:27:01 »
Доколкото знам - тия влакове са се движели по 3-та линия.

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Модели на товарни бг хладилни вагони
« Отговор #4 -: 27 Септември 2010, 09:45:48 »
Нямам идея по коя линия са се движили, но на пристанището в Бургас - Старата магазия, там имаше такива композиции, и като деца през стената на вълнолома, ходихме да ............... банани , портокали и мандарини от тази магазия. Знам само, че тръгваха за страната вагоните и после както се процедираше в Бургас се продаваха на "Скъпия" плод и зеленчук.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Модели на товарни бг хладилни вагони
« Отговор #5 -: 27 Септември 2010, 09:55:07 »
Вярно е, че МК-4 имат свой агрегати, но точно за това търся и събирам подробна информация, защото винаги са се движели и с вагон/майка - дори на твойте снимки са комплектовани така.





 Обикновенно на 8 броя МК-4 , винаги в средата има и един "майка" - всъщност жаргонното "майка" е подвеждащо - той е бил освен агрегатен и с две (или три) купета за обслужващият персонал. Имали са помещение  с душ, кухненски "бокс" на газ (!?) както и постоянен персонал.
 Един такъв комплектован влак - 8 броя МК-4 + "вагонмайка" (ще си намеря точното му наименование, както и обозначението...) все още е гариран на един глух коловоз някъде по гарата в Мюнхен. Сниман е от германец (през 2004г), който пише че влака е на БДЖ (вижда се впрочем!) и е "изоставен през 1997 година от персонала си ".

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Модели на товарни бг хладилни вагони
« Отговор #6 -: 27 Септември 2010, 10:34:10 »
Няколко такива влакове има в хладилно депо "Подуене" - снимал съм отвътре на вагон-майката - и ако ви е интересно мога да изровя и кача снимките. Типа на вагон-майката е ZC9.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Модели на товарни бг хладилни вагони
« Отговор #7 -: 27 Септември 2010, 10:36:10 »
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=1362.msg46458#msg46458 date=1285572850
Няколко такива влакове има в хладилно депо "Подуене" - снимал съм отвътре на вагон-майката - и ако ви е интересно мога да изровя и кача снимките. Типа на вагон-майката е ZC9.

Супер! Мен ме интересува...и ще трябва да черпя май!?!!!
 :hi: :drinks: :good: :good: :good:
Направи снимки (ако може) както отвътре така и от вън , въобще всички по въпроса , щото инфото е доста оскъдно!
 :give_rose: ;D ;D ;D

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Модели на товарни бг хладилни вагони
« Отговор #8 -: 27 Септември 2010, 10:39:18 »
Цитат
В ТТ са на"Пересвет", като те правят и "вагонмайка"-та (дето Жоро ми спореше че не бил агрегатно/персонален...).
В НО - колегите да кажат (май беше на Заксенмоделе...).

Само набързо да уточня, че нашият уважаван чеТТник Пламен малко смесва нещата.
МК2 е общото означение за двуосен хладилен вагон от този вид:



МК4 пък е обозначението на 4-осните вагони от същия вид, като там има разновидности. За тях след обяд, че сега трябва да свърша нещо :blush2:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Модели на товарни бг хладилни вагони
« Отговор #9 -: 27 Септември 2010, 10:53:49 »
За МК-2 нищо не съм казвал... :blink:
А като чукнеш в мрежата  "хладилен вагон МК-4", на какъвто и да е език, все "изскачат" тези вагони:
и нищо друго.
Впрочем производство са на бившата ГДР-еска фабрика "ZMW Dessau" или по-друг начин "VEB Waggonbau Dessau".Правели са доста разновидности на МК-4, (МК-4-61 например...)
като този...



Или пък този (МК-4-434) който е точно модела с две врати за който говори Лиро ( :scratch_ones_head:май) ;D:




Колкото до общият агрегатен вагон и той също персонален - означението на производителя е "DM-4":



И те така... ;D

Цитат на: Жоро link=topic=1362.msg46461#msg46461 date=1285573158
Цитат
В ТТ са на"Пересвет", като те правят и "вагонмайка"-та (дето Жоро ми спореше че не бил агрегатно/персонален...).
В НО - колегите да кажат (май беше на Заксенмоделе...).

Само набързо да уточня, че нашият уважаван чеТТник Пламен малко смесва нещата.
МК2 е общото означение за двуосен хладилен вагон от този вид:

(Image removed from quote.)

МК4 пък е обозначението на 4-осните вагони от същия вид, като там има разновидности. За тях след обяд, че сега трябва да свърша нещо :blush2:

Чакаме с нетърпение... :on_the_quiet: :this:
« Последна редакция: 27 Септември 2010, 10:56:27 от pach »

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Модели на товарни бг хладилни вагони
« Отговор #10 -: 27 Септември 2010, 11:24:44 »
Цитат на: KRAKOMOBILA link=topic=1362.msg46451#msg46451 date=1285568519
(Image removed from quote.)
(Image removed from quote.)
(Image removed from quote.)


А за гарата си мисля - Мирково ?

Аз не разбрах тази тракция в крайна сметка движила ли се е в БГ или не... иначе цената на вагон беше май 150-170e...  :blind:

KRAKOMOBILA

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2727
  • Рейтинг: 236
  • 46-та серия долу от графика - Шкода рулз!
Re:Модели на товарни бг хладилни вагони
« Отговор #11 -: 27 Септември 2010, 11:26:35 »
Да движила се е - и в момента още е цяла и може да се движи (дори мисля, че се движи, но адски рядко).

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Модели на товарни бг хладилни вагони
« Отговор #12 -: 27 Септември 2010, 11:42:22 »
Цитат на: EMPEROR link=topic=1362.msg46466#msg46466 date=1285575884

...
Аз не разбрах тази тракция в крайна сметка движила ли се е в БГ или не... иначе цената на вагон беше май 150-170e...  :blind:

Преди да - движила се е до Москва, Прага и Берлин. В Полша още по социалистическо време имаше частни хладилни фабрики и те самите изнасяха много плодове и зеленчуци (но не знам с какви композиции).
Сега се оказва, че такива влакове сме пращали и до Германия след обединението, съдейки по изоставеното в Мюнхен.

Всъщност "потребители" на такива композиции са били руснаците и веднага след тях (по количество влакове) сме били ние с БДЖ, а също така и DR,CSD и MAV. За други не знам.
Сега навярно се движи изключително рядко такъв влак, щото по известният ни начин (автопревозвачите) е убит начина на транспорт.

Цената на "Заксенмоделе" от днес (ама дали се произвежда е друг въпрос)

78826  Maschk MK-4 Erzquell Pil  29,92 
78828  Maschk.MK-4 Zukunft Köls  29,92

http://www.hobby-shop.at/preislisten/sac.htm

Колкото до цената - ""ТТ - идеалният мащаб" - щото за нашего брата чеТТниците, тази композиция



излиза около 160 евро в зависимост дали си я взел комплект, на чести + пощенските разходи.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Модели на товарни бг хладилни вагони
« Отговор #13 -: 27 Септември 2010, 11:45:15 »
Ето я тази в Мюнхен:



 :(

TheJackal

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1703
  • Рейтинг: 158
  • ТТ 1:120 III und IV Epoch DB & DR
Re:Модели на товарни бг хладилни вагони
« Отговор #14 -: 27 Септември 2010, 11:46:03 »
Отностно хладилниците на "ПЕРЕСВЬТЬ" ТТ 1:120, каталог 2007 / 2008 са дадени под следните артикулни намера:
1. Art. № 3919 - Вагон - рефрижератор МК-4 CSD Модельная эпоха IV / Maschinenkuhlwagen MK-4 der CSD. Epoche IV / Refrigerator car MK-4 of the CSD, Epoch IV.
2. Art. № 3911 - Вагон - рефрижератор МК-4 DR Модельная эпоха IV / Maschinenkuhlwagen MK-4 der DR. Epoche IV / Refrigerator car MK-4 of the DR, Epoch IV. :)