Автор Тема: Макета на сем Брьомер  (Прочетена 16829 пъти)

ida_ili64

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Макета на сем Брьомер
« -: 26 Април 2011, 11:40:52 »
Е,хайде да започна от някъде ! Много ми е трудно да почвам винаги ,но ще си избера любими три обекта от нашия модел,в които съм вложила наистина много любов,време и ....търпение.
1.Скалния водопад

2.Сенокос


3.Селото

 

 А ето го самото начало,след като комшията изработи на Вилфрид масата и трупчетата за дългия релсов мост.


И малко предистория...
Всичко започна в Ратинген,на витрината на едно магазинче за детски играчки...
Всеки път,когато посещавахме родния град на Вилфрид и минавахме по малката уличка в центъра,отиваща да заведението за дюнер-кебап, Вилфрид кривваше в лявата страна,отиваше до една невзрачна витрина и натискаше копчето,понтирано на витрината.И едно грозно и тромаво пласмаспво локомотивче изскачаше от тунела,тромаво правеше две обиколки на кръглите релси и спираше.
Един ден любопитството ми надделя и попитах Вилфрид какво му напомня това влакче(знаех,че свекър ми е работил в немските железници целият си живот).Тогава той каза:"Влакчето,което толкова много мечтаех да имам като малък!" "И никога не си го имал?!"-продължих аз. "Да,никога!" -отговори ми тъжно той...а после разказа,че техните са му подарили за един р.ден дървено такова,защото възможностите им са стигали за толкова.
Стоях,гледах го и му се чудих...През всичките съзнателни години от живота си след като е започнал работа е имал винаги добри и стабилн и доходи.Можел е да си купи което си пожелае влакче,можел е да построи влакова империя...,но не го е направил.Защо??!
Реших да разбера,както и вече в съзнанието ми се разработваше сценарий ,а знаех,че скоро ще имам и план ,по който да действам.
Живот и здраве,ако се запознаете един ден с Вилфрид,ще видите,че в неговите очи блестят искрите така характерни за детските очи!Аз има своята теория,че във всеки един човек живеят две същества:един зрял човек и едно дете.И човек е щастлив тогава,когато тези две същества живеят в симбиоза и хармония.Но с годините,възрастния се поддава на все по вече норми и догми,като си забранява все по вече неща и по този начин унищожава детската радост в себе си.
И така,аз започнах да събирам информация от нета за фирма Мерклин,а в последствие отидох и в първия магазин,за да видя за какво иде реч на живо.
И така,за Николаус 2007,Вилфрид се сдоби ето с това чувалче:


Признавам си,че изпитвах доза страх как ще реагира?Чувалчето соа през нощта при нас в леглото! Друго е излишно да кажа!

За същата Нова година му подарих и първите постройки на селото,които сглобих сама и монтирах на един картон ето така


Планинския масив на картона е направен от остатъчните пръчки от моделите на къщите,които споих със силиконов пистолет.Това е също една възможност и за реалния макет с фантазия да се използват всички части,дори и отпадъчните и да влезнат в употреба.
Е, за сега толкова...
Усмихнат ден!

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Макета на сем Брьомер
« Отговор #1 -: 26 Април 2011, 12:32:19 »
Страхотно! Дай Боже повече семейства като вашето. :hi:

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Макета на сем Брьомер
« Отговор #2 -: 26 Април 2011, 12:56:27 »
Ех защо нямаше повече такива жени... женската ръка си личи къде е пипнала. Браво. Много успехи и радостни мигове с хобито

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на сем Брьомер
« Отговор #3 -: 26 Април 2011, 13:02:49 »
Най-напред, добре дошла
Вие сте жената мечта! Мислех, че само моята съпруга мисли за това, което все още ме прави щастлив като дете.
Съпругът ви е ЩАСТЛИВЕЦ!
Радвама се, че има такива като Вас, от към по-добрата половина на човечеството.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12250
  • Рейтинг: 1305
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макета на сем Брьомер
« Отговор #4 -: 26 Април 2011, 13:04:53 »
Водопада наистина е страхотен.
От какво е направена сламата при "сенокоса"?
Ще сте първите в България, с макет по системата на Мерклин.
Ние тук не я харесваме и работим само в правотоковата част от хобито.
Но пък ще обменяме опит (като за планината от "отпадъчни" материали) за всичко останало.
Може да  е трудно началото, но сте направили много добро представяне.
Очакваме продължението.
 :hi:
Вилфрид ако (все още  ;)) не е научил български,
 да бъде спокоен - някои от хобистите сред нас,
добре се оправят с немския език... ;D ;D

ida_ili64

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на сем Брьомер
« Отговор #5 -: 26 Април 2011, 13:12:15 »
Благодаря ви! :curtsey:
В ред на вашите мисли,тези,които са ми около възрастта,не могат да не си спомнят часовете по "Военно обучение" ,завършващи с лагер във втори курс на техникумите.Та...имам идея,да направим подобен лагер за съпруги на влаковите моделисти за да ги приобщим.Може и да даде резилт,не мислите ли?!Казвам го на майтап и всъщност....обаче започвам да го обмислям на сериозно! Защото е много хубаво,семейството да има общо хоби-още една спойка на връзката между двама души,която им позволява да изживяват съвместно радостта да съзадават красота в един малък и добър свят!
Ще разгледам къде са общите теми,т.е. тип "клюкарник" и ще пусна темичка там,където ще ви помоля да ми напишете( при желание от ваша страна ,разбира се) какво е хобито на вашата съпруга и как вие го приемате,от какво се увлича и какво я радва,както и колко време вие отделяте за нея седмично,и как приема вашето хоби-с три възможни отговора:
1.споделя го радушно
2.равнодушна е
2.смята го за налудничаво.

На тази база,ще разработим план-програма :read: :girl_wink:!

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Макета на сем Брьомер
« Отговор #6 -: 26 Април 2011, 13:37:32 »
 :hi: :hi: :hi:
Всичко е прекрасно!
 :hi: :hi: :hi:
Само не разбрах ролята на съпруга ти в целия проект?!
Масата я изработил съседа,ти страхотният ландшавт ,а мъжът ти?
Питам не със заяждане,да не прозвучи така,разкажи и за неговото участие!Кой избра релсовата фигура,самите влакчета,има ли той участие?
Или това е изцяло твой проект и подарък за съпруга ти :hi:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12250
  • Рейтинг: 1305
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макета на сем Брьомер
« Отговор #7 -: 26 Април 2011, 13:40:21 »
Разгледай всичко...

ida_ili64

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на сем Брьомер
« Отговор #8 -: 26 Април 2011, 13:43:52 »
Сеното...ами използвана е трева за залесяване,но от тази с дългия косъм,в превод -"дива трева"(Wildgras)
http://www.noch.de/de/produktkatalog/listview_neu.php?submenue=n&navi_Kategorie1=NOCH&navi_Kategorie2=Basteln+und+Gestalten&navi_Kategorie3=Gras%2C+Streu%2C+Flock&navi_Kategorie4=Wildgras+PROFI&jahrNeuheiten=
С нея са посипани "балички" (мисля,че бях купила някакъв странен комплект на Кибри, в които имаше съндъчета,чувалчета ,варелчета,конусчета,оградки и трегери.Та от там цилиндърчетата и конусчетата, както и паралелепипедите ги намазах  с лепило,а после ги овалях в тревата...По същия начин направих и земята. Полуичих така кръглите бали,купите със сено и малките балички,които са подредени в хамбара.
А конструкцията на планината,ами там ме вдъхнови ето този принцип на изграждане на релеф:

http://www.noch.de/de/produktkatalog/listview_neu.php?submenue=n&navi_Kategorie1=NOCH&navi_Kategorie2=Basteln+und+Gestalten&navi_Kategorie3=Gel%E4ndeselbstbau&navi_Kategorie4=TERRA-FORM&jahrNeuheiten=
Реших обаче,че мога да си поиграя с контурите ,към които са прикрепени плоскостите на сградите,да ги нарежа със секача,а после да ги споя със силикон в конструкция...Така и стана.

Да поместя тук и сайта на Вундерланд в Хамбург

http://forum.miniatur-wunderland.de/vorbild-fotos-f36/wie-laedt-man-bilder-hoch-t21322.html

За езика-Вилфрид живя в България 1г и 9 м,като сам бе започнал да учи български-когато се запознахме с него.После му допомогнах,той чете и пише на български,но няма да си кривя душата,че аз се уча на немски и говорим само на немски,защото аз живея в Германия и трябва да се справям с живота тук.Когато се завърнем в България обаче,ще дам най-доброто от себе си,за да научи българския добре той да се справя с живота в България.Но той владее чудесно и англиийски-това е работния му език.
Станцията ни е на Мерклин,но на мен честно-нищо не ми говори прав ток,,що се касае до влаковото миделиране,а иначе би трябвали да означава-постоянен ток или-греша?

ida_ili64

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на сем Брьомер
« Отговор #9 -: 26 Април 2011, 13:51:50 »
Цитат на: toniemi link=topic=3147.msg58302#msg58302 date=1303814252
:hi: :hi: :hi:
Всичко е прекрасно!
 :hi: :hi: :hi:
Само не разбрах ролята на съпруга ти в целия проект?!
Масата я изработил съседа,ти страхотният ландшавт ,а мъжът ти?
Питам не със заяждане,да не прозвучи така,разкажи и за неговото участие!Кой избра релсовата фигура,самите влакчета,има ли той участие?
Или това е изцяло твой проект и подарък за съпруга ти :hi:

Привет Тонети,
целият проект,изчисления,модела и полагане на шините,както избора им,и формата,планировката и цялата електрическа схема са плод на труда на Вилфрид.Семафорите,осветлението,бариерите,превключването на релсите,абе всичко,що е свързано с влаковата част -е негово дело.Последно започна да запоява жици за стълбове за въздушния ток за мотрисите,но спря до там...по обективните причини,които вече изложих. Колекцията му от влакчета и локомотивчета си е изцяло негов избор, с изключение на два мои подаръка.Така,че изобщо не е само мое дело нашия макет,а всеки прави това, в което е силен и му доставя удоволствие и разбира се се учим от всичко и всякъде,което ни попадне. Надявам се,да съм отговорила правилно технически на въпроса ти :girl_smile:.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12250
  • Рейтинг: 1305
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Макета на сем Брьомер
« Отговор #10 -: 26 Април 2011, 13:55:55 »
Мда,  грешка на езика ...  :scratch_ones_head:
Правилното е постоянен ток (DC) за разлика от системата на Мерклин  която работи с променлив ток AC
 ( освен третата "релса" за токоснемане).
Разкажете за опита си с грасмастер-а на НОХ, особеностите на работата с него.
Тук май още никой от нас не е "прежалил" толкова пари за "страничен" инструмент
 (предпочитаме парите в подвижен състав да ни отиват) ,
а някой се опитваме да си направим сами такъв уред (много по-евтино става),
и логично е да нямаме опит в работата с него.
За това питам за някакви специфични "тайни" при работата с грасмастера .

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:Макета на сем Брьомер
« Отговор #11 -: 26 Април 2011, 14:04:24 »
Супер много приятна тема за всички! Радвам се, че се открихме взаимно в този прекрасен форум в който има от всичко по малко. Ползвам случая отнова да изкажа радостта си че сте сред нас. Чуствайте се като у дома си. :hi: :hi: :hi:

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:Макета на сем Брьомер
« Отговор #12 -: 26 Април 2011, 14:13:33 »
Страхотен макет, радвам се, че има жени, които мислят истински за мъжете си. Добре сте дошли във форума, а в хобито явно сте преди нас. Удоволствие е за мен да чета споделеното от вас. Опитът ви е безценен.  :hi: Надявам се да се срещнем на следващата сбирка на жп моделистите в България.  :good:

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4773
  • Рейтинг: 624
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Макета на сем Брьомер
« Отговор #13 -: 26 Април 2011, 15:05:31 »
Цитат на: ida_ili64 link=topic=3147.msg58305#msg58305 date=1303815110


Привет Тонети,
. Надявам се,да съм отговорила правилно технически на въпроса ти :girl_smile:.
Да ,отговори отлично! ;D
Аз съм с ник ТониЕми,аз съм Тони,жена ми е Еми ;D

ida_ili64

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Макета на сем Брьомер
« Отговор #14 -: 26 Април 2011, 15:57:03 »
Оооо,искренни извинения! Засрамих се :girl_hide:,но не е умишленоТониеми.
Колкото до мастерграс уреда,ми сигурно може да се самонаправи ,колко му е,трябва само да се създаде статично електричество за да се наелектреизира тревата,така,че да стои "накокошинена" за да се посади по-истински.В началото роптаех,че дадохме към 25 Е за него май че да бе,но после му се радвах от сърце :girl_in_love:! става много сполучливо посаждане както на ситна,така и да дива,горска трева :good:.

Снимах сега на "естакадата",хаоса,в който се намира,снимах и хаоса от кабели под масата :yahoo:,мисля,че след преместването ще трябва да вкарам ред и дисциплина и в кабелополагането,защото.... :wild:Сами ще видите,но нека снимка .бг,погълне първо порциона :girl_wink: