Автор Тема: Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)  (Прочетена 16769 пъти)

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4783
  • Рейтинг: 633
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #15 -: 31 Май 2011, 20:12:48 »
Би трябвало ,по синьото да мине!

mitko359

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 683
  • Рейтинг: 31
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #16 -: 31 Май 2011, 20:13:51 »
в чертежа не са включени отворите на талигите ама тях и сам мога да ги направя :)

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #17 -: 31 Май 2011, 21:01:58 »
сегаааа, едно по едно- по синичкото , когато прави,,отвори,,. иначе от вън реже контур. Ако си направил това, което се вижда да са ти чистите размери, фрезата върви автоматично толкова на вътре или вън, колкото е сложеният и в момента фрезер :good:да не забравиш само да натиснеш ctrl  q .

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #18 -: 31 Май 2011, 21:06:16 »
Митеее, погледнах чертежа, тези правоъгълните отвори и те ще имат минимален радиус, няма начин, фрезера е цилиндър, но завоя ти е 1/4 от 2мм диаметър, не се усеща :drinks:

mitko359

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (11)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 683
  • Рейтинг: 31
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #19 -: 31 Май 2011, 21:30:57 »
защо да натискам ctrl  q ?? Казах ти че съм начинаещ ;D виж сега последния коментар не го разбрах :blush2: земи си копни картинката и в паинт огради за това за което говориш а и също кажи колко горе-долу ще струва

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #20 -: 01 Юни 2011, 07:02:31 »
Така, като си направиш чертежа, за да може да се реже ,файла трябва да е  в криви. По този начин, изображението се възприема като точки/ минимални на брой/ , което е коректния начин за възприемане на файла. Начините са 2- 1ви маркираш всички обекти и ги групираш- натискаш едновременно ,, контрол,, и буквата G, след което, като всичко е един обект, натискаш контрол и буквата Q. втория начин е от менюто на ,, корела,,отиваш на опция arange- group, -после-convert to curves-това е, но пак си маркирал  с мишката всички обекти. :good:
« Последна редакция: 01 Юни 2011, 08:37:04 от niki »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12283
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #21 -: 01 Юни 2011, 08:34:06 »
Хаааа, човек винаги има какво да научи...
Аз понеже ...таковата...винаги кълва с лявата ръка на клавиатурата (а дясната е на мишока),
винаги съм ползвал бутоните Ctrl+G и Ctrl+Q, но никога падащите менюта от интерфейса.  :scratch_ones_head:
Макар сега като се замисля -  :scratch_ones_head: от къде съм научил командите с бутони!!!

Така Митко, на въпроса.
Когато машината реже  прозорците ти, ще минава точно по синята лента - това (и добре, че е така) е едно
улеснение при проектирането - правиш си квадратния отвор и машина си преценява как да го изреже.
При рязане отвън по контур, ще минава по червеното и ще получиш точен размер с прави ъгли, защото машината сама изчислява точно колко да се движи фрезера, за да "засече" правият ъгъл на ръб.

Или с други думи казано - при изчертаване на външен или вътрешен контур, машината сама си изчислява с колко да измести фрезера, с неговия радиус, за да получиш крайните размери които ти трябват трябва . ;D ;D ;D
« Последна редакция: 01 Юни 2011, 10:51:12 от pach »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #22 -: 01 Юни 2011, 08:39:12 »
и аз така, НОООООО, има един момент дето лявата ръка не стига, ако си обработвал отделно обекти, и искаш да ги направиш един, трябва да натиснеш контрол и L-трудно е и с брадичка съм пробвал,ама зор :haha: :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12283
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #23 -: 01 Юни 2011, 08:42:47 »
Мене са ми голуеми лапите - ползвам кутрето (Ctrl) + пауецу (L) ...а при програмата която ми е основната в работата имам и цели комбинации . "Alt + О + U + N" !!!...те тогава да видиш какво тръчане по клавиатурата настава (ако обаче съм "заловил" правилния обект с мишока)  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Прощавайте за офтопа ...ма се не сдържах!!! :blush2:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #24 -: 01 Юни 2011, 08:49:15 »
Цитат на: pach link=topic=3222.msg60829#msg60829 date=1306906446
Хаааа, човек винаги има какво да научи...
Аз понеже ...таковата...винаги кълва с лявата ръка на клавиатурата (а дясната е на мишока),
винаги съм ползвал бутоните Ctrl+G и Ctrl+Q, но никога падащите менюта от интерфейса.  :scratch_ones_head:
Макар сега като се замисля -  :scratch_ones_head: от къде съм научил командите с бутони!!!

Така Митко, на въпроса.
Когато машината реже  прозорците ти, ще минава точно по синята лента - това (и добре, че е така) е едно
улеснение при проектирането - правиш си квадратния отвор и машина си преценява как да го изреже.
Обаче не така е при обрязването по външен контур. Ако си го проектирал точно по габарити, а да кажем фрезера е с диаметър 2 мм, то той - фрезера ще се движи по средата на чертата която ти очертава външен контур (на твойта снимка - зелената ивица).
Тоест при рязането, с част от диаметъра, или по-точно радиуса от диаметъра на фразера, ще реже по 1 мм от двете страни на контура. Или практически ако имаш един начертан квадрат със страна 20 мм, след обрязването по контур, всъщност ще получиш действителен квадрат със страна 18 мм ...и то при условие, че режещият фрезер е с диаметър 2 мм.
Ако смяташ че си разбрал правилно, сметни при диаметър на фрезера 5 мм и начертан правоъгълник със страни 25 х 30 мм какъв детайл всъщност ще получиш???
Отговора го напиши тук! (то стана малко като в училище, но така е при дистанционното ...обсъждане на технология!

Или с други думи казано - при изчертаване на външен контур трябва да се взима предвид и диаметъра на обработващия фррезер, за да получиш абсолютно точен детайл.
 ;D ;D ;D
Найн, НЕ се движи по средата, приема се че линията е габарита, и среза е тангентен, отстъпа си го смята програмата в зависимост от диаметъра на фрезата/ поне машината за която говоря-тя е по ново поколение, на тексас инструментс- може и в движвние да смяна фрезери, било с друг диаметър, или ако се налага някъде да се реже на герум, на 45%, 35%, зависи от фрезера.
« Последна редакция: 01 Юни 2011, 09:20:04 от niki »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #25 -: 01 Юни 2011, 09:01:06 »
Ако мога да обобщя, май вече всичко може, ноооо от опит мога да кажа, че е по добре да не се бърза и да се отдели повече време за измислянето, така изпълнението става и по-бързо и по - лесно :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12283
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #26 -: 01 Юни 2011, 10:47:47 »
Цитат на: niki link=topic=3222.msg60798#msg60798 date=1306864918
сегаааа, едно по едно- по синичкото , когато прави,,отвори,,. иначе от вън реже контур. Ако си направил това, което се вижда да са ти чистите размери, фрезата върви автоматично толкова на вътре или вън, колкото е сложеният и в момента фрезер :good:да не забравиш само да натиснеш ctrl  q .

Мдааа, тогава по-горе трябва да си писал така:
... едно по едно- по синичкото , когато прави,,отвори,,...
След което така:
 ...иначе от вън реже контур, тоест по червеничкото...

Макар че ако контура ти е с дебелина 2 мм , познай какъв ще е резултата???

ПП. Отивам горе да коригирам поста...

ПП2. Коригирано е съгласно твойте обяснения.

Впрочем това е чудесно, особено за лаиците - те си правят контура, а машината обработва и после се получава
нещо от сорта "Лелеееее, страоооотно!!!!"  :nyam:
« Последна редакция: 01 Юни 2011, 10:52:41 от pach »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #27 -: 01 Юни 2011, 10:53:39 »
ами, такава е практиката и принципа на работа, за да нямаза всеки файл обяснения, кое къде е, а това си е предпоставка за грешки, ВИНАГИ контура , който е на направения проект е краен, габаритен размер на направената,,форма,,.

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #28 -: 01 Юни 2011, 10:57:47 »
Това си е функция на програматаи човека , който работи, да се направи изместване на вън или вътре в зависимост от диаметъра на фрезата, бай дъъъ уейй, така се смята и после за цената, програмата си събира изминатият ,,път,, от фрезата и е на линеен метър рязането, както съм казвал  и в други постове, а не на квадратен метър. :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12283
  • Рейтинг: 1315
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проект 31серия БДЖ (ЕМВ)
« Отговор #29 -: 01 Юни 2011, 11:08:05 »
Каква бе цената на линеен метър??? :scratch_ones_head: