Автор Тема: За гарите и размерите  (Прочетена 19640 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
За гарите и размерите
« -: 27 Май 2011, 10:36:51 »

Ето накратко как да си направиш чертежите сравнително точни в съответния мащаб.
 С малко моделна условност  ;), защото не претендират за 100% точност, но разликите са пренебрежимо малки.
Всичко което ти трябва за чертежите е някоя по-добра програма от Paint-а. Аз използвам CoerlDraw.
Може и друга стига да има основните "екстри" като например и точното оразмеряване
 (било ръчно или автоматично при чертането).

1. Първи етап. - осигуряване на снимка - ти си го направил, аз я взех от тук.
Макар и да не си снимал точно от центъра срещу сградата, все пак върши работа.
Където има изкривяване от перспективата бързо схващаш,
дали да намалиш или увеличиш обекта (съотношение) който чертаеш и налагаш отгоре.

2. Втори етап.
За целта импортираш (внасяш - бълг.ез.) снимката чрез съответната команда в Корел-а.
След което избираш обект от нея за който знаеш някакви по-точни размери.
Тъй като аз ползвам твоята снимка, за такъв обект избрах явно мъж със среден ръст (~175 см).
Снимка №1
 
Чрез командата за вертикално оразмеряване (в двата жълти кръга) започваш да "мериш",
ръста на човека изчислен предварително в мащаб .
Снимка №2


В случая за Н0 става така: 175 см=1750 мм / 87 = 20,11 мм или закръглено става 20 мм.
Чрез маркиране на снимката (в червения кръг снимка №1) започваш свиване по диагонала.
Задължително по диагонала, за да запазваш съотношението на размерите по хоризонтала и вертикала.
След свиване, превключваш на оразмеряването и измерваш ръстта на човека.
Снимка №3


Ако е все още е по-голям от 20 мм, повтаряш двете операции до получаването им.
Ако стане по-малък, логично, че няма да намаляваш, а ще увеличаваш.
В момента който получиш "заветните" 20 мм, си готов и с втория етап - записваш файла.
Вече имаш нужните приблизителни размери в Н0 записани.

3. Трети етап.
Започваш последователно да чертаеш различните детайли направо върху снимката.
Внимаваш да не разместваш снимчката или чертания обект,
който го позиционираш отгоре с команда "То Front" за да не го "загубиш" под снимката.
Чертането става с квадрати, кръгове или линии (прави и криви) до получаването на целия обект.
В снимката от долу съм направил това с един прозорец.
Снимка №4


4. Четвърти етап.
Щом преценя, че обекта е готов, го премествам извън снимката,
оцветявам го и нареждам (команди отпред/отзад "To Front/To Back")
в небходимата последователност до правилният му изглед.
След това го групирам, тоест да стане един обект, като сбор от всичките (вече) подобекти.
Така по-лесно се работи и мести за напред. Следва копиране и подреждане по снимката.
Снимка №5


Тук като наредя прозорците не се шашкам, от разликите в дясно и ляво на сградата.
За мостра съм взел прозореца срещу който съм преценил че си стоял при заснемането.
Тоест размерите му малко се различават от  действителните.
 Копията които ще разположа по другите прозорци е съвсем логично,
в ляво да са по-големи от тези на снимката, а в дясно ...съответно по-малки.
Това се получава заради кривата перспектива, но пък много добре
спомага за точното им разполагане по фасадата.

Нататък продължаваш по същия начин с вратите, колоните, различните части от фасадата и
разбира се покрива с капандурите и коминините. И въобще което видиш на снимката и прецениш,
че ще е достатъчно голямо (в 1/87!!!) за да бъде не само чертано, но и изработено лесно,
при това така, щото да си струва труда (тоест ако се вижда върху модела на сградата).

N. N-ти етап.
След като си изчертал и наложил всичко което искаш да има модела на сградата,
върху снимката, започваш да си "взимаш" размерите за изработката и.
За целта правиш копие на файла и в него започваш да "разглобяваш" детайлите от общия чертеж.
Правиш си измерванията (с командата) и ги закръгляваш.
Пример: Ако прозореца от горния етап се окаже с размер (измислям си - не съм го мерил)
18,25 мм то съвсем ясно е, че не си струва чак такава точност и го закръгляваш или на 18 мм или на 18,5 мм.
Все пак е достатъчно дребен за да се забелязва разлика по-малка от 0,5 мм!!!

Този етап добре можеш да го видиш илюстриран във файловета (не снимките в постовете ми)
от темата за гара Владая. Re:Гара Владая – Магазия.
Там не само, че съм си "раздиплил" всичко на детайлите от които ще изработя
макета на сградите, но съм ги намалил или увеличил в зависимост от това, в каква последователност,
чрез лепене един върху друг, съм решил че ще ги изработвам. Това е валидно (в моя случай) за вратите и прозорците.
За стените и покривите - та са ми оставени с получените размери, тъй като аз ще ги изработвам
съвсем точно и ще ги съединявам по между им под прав ъгъл
(тоест в края си стените ще са изрязани под ъгъл 45 градуса).


Накратко, докато си чертаеш отделните детайли, преценяваш кое/как ще можеш да изработиш,
като съответно си го правиш със съответните размери. Това зависи и в голяма степен от технологията,
която си избрал за изработката на макета за съответната сграда.

Ами това е .
Опитах се да бъда пределно ясен и кратък. За останалото - наблюдавай (щом почна)
темата за гара Владая - там смятам да покажа, моята технология за изработката на тези сгради.

Успех и ...дано да направиш тази гара Филипово.
(впрочем тя доста ми напомня на гарите във В.Търново и ...старата гара Стара Загора)

Миро дали е успял да намери истинските чертежи от началника-приятел?
Ако има такива чертежи, тогава направените снимки "остават" само като допълнителна
и актуална информация (цветове, състояние, липси или наличности на елементи) в помощ при
изработването на макета и.
 :thank_you:
« Последна редакция: 31 Май 2011, 17:23:25 от Dispatcher »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект "Гара ФИЛИПово"
« Отговор #1 -: 31 Май 2011, 09:13:05 »
Цитат на: pach link=topic=3197.msg60036#msg60036 date=1305900654

Ама този човек едва ли е 2
Цитат на: liro4605 link=topic=3197.msg60034#msg60034 date=1305900302
Началника на гарата ми е познат.Да взема да му звънна да го питам има ли при него чертежи?

Непременно, щото и аз бих искал!!!


След празниците ще обясня на Филип по подробно сравнително лесен начин да си изкара основни размери от снимка...
Весели празници!
Най сигурния начин да се прецизират размерите е следния/ако не си мерил всичко по отделно/)) та значи вратите са стандарт- 2 метра височина, правиш си 2 метра в мащаба един праоъгълни и както чертежа ти е  в корел, го разпъваш пропорционално, като си наложил мястото , където ти  е отвора на врата - си готов, демек, 1, 72 сантиметра :good:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проект "Гара ФИЛИПово"
« Отговор #2 -: 31 Май 2011, 09:21:10 »
Принципно да, но специално вратите се оказват с доста различни размери (но по стандарти де).
Щото биват единични, двойни, портални, складови, за зали и фоайета и т.н. и т.н. Варират както в ширина, така и във височина (а пък в Холандия още от 1990 година стандарта минимум е вече 2,20 м за вратите - източвала им се нацията  :haha:)
Тоест ако искаш още по-голяма точност, измерваш поне един детайл и по него вече имаш всичко необходимо.
Знам съфорумци които си знаят размера на булката, съответно "побиват" я да "глътне бастуна" , тя пък казва +зелеееее" пред обекта на  който правят снимки и - готоФоооо, имат всичко необходимо по въпроса + една надута булка, доволна че мъжа е включил в заниманията си!!!
 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект "Гара ФИЛИПово"
« Отговор #3 -: 31 Май 2011, 09:27:53 »
 :pleasantry:аз казах ВИСОЧИНАТА, за широчина не съм и споменавал даже ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проект "Гара ФИЛИПово"
« Отговор #4 -: 31 Май 2011, 09:31:15 »
И аз за височината твърдя, че е различна при различните врати - така че да "отсечеш" ---> 2 метра е доста относително...
Виж горе на снимката - два вида врати (макар и двата вида с допълнение отгора за светлина и ...вкарване на високите мебели) и пак са на различни височини...при това далеч от двата метра.
Трябва да се преценява, щото и вратата на тоалетната не е дори два метра някъде, но пък другаде си е точно два... :on_the_quiet:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект "Гара ФИЛИПово"
« Отговор #5 -: 31 Май 2011, 09:33:18 »
))))))))))))))))) Вратите на тоалетните зависят от големината на зора))))))))) не ги коментирам :lol:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект "Гара ФИЛИПово"
« Отговор #6 -: 31 Май 2011, 09:35:00 »
ми даааа, виж снимката, за красота и архитектурна линия, нивото на прозорцитв и врата е едно, нооооооооо, там където се вижда касата си е 2 метра.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проект "Гара ФИЛИПово"
« Отговор #7 -: 31 Май 2011, 09:48:46 »
Цитат на: niki link=topic=3197.msg60695#msg60695 date=1306823700
ми даааа, виж снимката, за красота и архитектурна линия, нивото на прозорцитв и врата е едно, нооооооооо, там където се вижда касата си е 2 метра.

Къде точно си е двата метра...????

 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
37,15 ~ 37 мм * 87 = 3219 mm тоест ~ 3,2 метра
23,34 ~ 23 мм * 87 = 2001 mm тоест ~ 2 метра
22,47 ~ 22 мм * 87 = 1914 mm тоест ~ 1,9 метра
32,44 ~ 332 мм * 87 = 2784 mm тоест ~ 2,8 метра

...само един размер е двата метра!!!
Тоест ----> две врати = два размера!!!
Ами ако име още два модела врати?!?!?
 :haha: :haha: :haha: :haha:

Както и да е, всичко става не само със стандарти но и с наблюдение, заснемане и поне един изходен размер!
А, кой ще моделира гарата сега? :sarcastic:

topalov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект "Гара ФИЛИПово"
« Отговор #8 -: 31 Май 2011, 09:51:25 »
Цитат
Най сигурния начин да се прецизират размерите е следния/ако не си мерил всичко по отделно/)) та значи вратите са стандарт- 2 метра височина, правиш си 2 метра в мащаба един праоъгълни и както чертежа ти е  в корел, го разпъваш пропорционално, като си наложил мястото , където ти  е отвора на врата - си готов, демек, 1, 72 сантиметра :good:

Гарата във Велико Търново (ОЩЕ НЕ СЪМ Я НАПРАВИЛ - преди Пламен да ми се "скара") е с врати на чакалнята високи 2680 мм. Всичко е много относително.

Филипе, давам ти назаем (на никой да не го даваш) чертеж в Н0 1:87 на едната фасада (лице коловози) на гара Велико Търново. Принтирай си директно страницата - аз съм отпечатал файла в мащаб 1:87. Може все нещо да ти свърши работа за гара Филипово.
Ето: http://dox.bg/files/dw?a=f5ede43370
Е, 7 месеца за едната фасада - очаквайте гара след 3 години...  :blush2: :pleasantry: :pleasantry:
Чу ли? На никой друг няма да даваш файла!  :diablo:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект "Гара ФИЛИПово"
« Отговор #9 -: 31 Май 2011, 09:53:25 »
ми , да де , вратата до човека в дясно е 2 метра, и от там ще излезат всички размери, но все пак някой милиметър разлика няма значение за макета, най- важното в случая е пропорцията, именно тя ще даде индивидуалността и характера на конкретната гара. По другия въпрос  мога да съдействам за бързото изрясване. :drinks:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект "Гара ФИЛИПово"
« Отговор #10 -: 31 Май 2011, 10:00:08 »
Цитат на: topalov link=topic=3197.msg60699#msg60699 date=1306824685
Цитат
Най сигурния начин да се прецизират размерите е следния/ако не си мерил всичко по отделно/)) та значи вратите са стандарт- 2 метра височина, правиш си 2 метра в мащаба един праоъгълни и както чертежа ти е  в корел, го разпъваш пропорционално, като си наложил мястото , където ти  е отвора на врата - си готов, демек, 1, 72 сантиметра :good:

Гарата във Велико Търново (ОЩЕ НЕ СЪМ Я НАПРАВИЛ - преди Пламен да ми се "скара") е с врати на чакалнята високи 2680 мм. Всичко е много относително.

Филипе, давам ти назаем (на никой да не го даваш) чертеж в Н0 1:87 на едната фасада (лице коловози) на гара Велико Търново. Принтирай си директно страницата - аз съм отпечатал файла в мащаб 1:87. Може все нещо да ти свърши работа за гара Филипово.
Ето: http://dox.bg/files/dw?a=f5ede43370
Е, 7 месеца за едната фасада - очаквайте гара след 3 години...  :blush2: :pleasantry: :pleasantry:
Чу ли? На никой друг няма да даваш файла!  :diablo:
РАЗБИРА СЕ, че  е относително, всяка голяма гара е с големи нестандартни врати - вписващи се в архитектурата и стила на гарата, да не говорим, че и не са правоъгълни, а следваши арки или други елементи, тектоника и тн.В  случая говорех за стандарт , отнасяю се за сервизни, работни помещения  и др. на снимката ясно се вижда/защото не съм бил на тази гара/ че има по  висока и може би ,, официалната,, врата и друга такава, която не води към фоайе, чакалня или както искате го кажете.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проект "Гара ФИЛИПово"
« Отговор #11 -: 31 Май 2011, 10:03:41 »
Цитат на: topalov link=topic=3197.msg60699#msg60699 date=1306824685
Гарата във Велико Търново (ОЩЕ НЕ СЪМ Я НАПРАВИЛ - преди Пламен да ми се "скара")

Като стана въпрос, аз всъщност искам гара Габрово да ми е на BGTT-модулите!!!!
Та пак ще има май  :punish:

Цитат на: topalov link=topic=3197.msg60699#msg60699 date=1306824685
е с врати на чакалнята високи 2680 мм. Всичко е много относително.
...Ето: http://dox.bg/files/dw?a=f5ede43370
Видехте ли бре????? А аз какво ви окам тука!!!!!!!!????
 :haha: :haha: :haha:

Цитат на: topalov link=topic=3197.msg60699#msg60699 date=1306824685
Е, 7 месеца за едната фасада - очаквайте гара след 3 години...  :blush2: :pleasantry: :pleasantry:

 :diablo: :diablo: :diablo: :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic: :pleasantry: :lol: :lol: :lol:

Цитат на: topalov link=topic=3197.msg60699#msg60699 date=1306824685
Чу ли? На никой друг няма да даваш файла!  :diablo:

...и никой да не "точи" файла!!!  :nyam: :nyam: :nyam:(макар да е в PDF-че)
« Последна редакция: 31 Май 2011, 10:09:12 от pach »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект "Гара ФИЛИПово"
« Отговор #12 -: 31 Май 2011, 10:07:21 »
 :lol:ми то готово за рязане, почти, да го пускаме серийно :lol: :lol: :lol:

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Проект "Гара ФИЛИПово"
« Отговор #13 -: 31 Май 2011, 10:10:22 »
Така и така другата седмица ще си режа неща за мен,примерно подпори за козирки на пероните, така и така са ситнежи, и има място, ако някой реши да ми пише да пусна повече, да се уплътни материала :drinks:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Проект "Гара ФИЛИПово"
« Отговор #14 -: 31 Май 2011, 10:16:38 »
Ама ти си в Н0!!!! (макар ако са в І-ва епоха - и мен ме интересува дори в Н0!  ;))
Дай вид на това което искаш да си режеш и уплътняваш?
 :yes: