Автор Тема: ЗА ЛЕПИЛАТА  (Прочетена 68972 пъти)

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #45 -: 08 Април 2012, 10:58:48 »
Грег, за табелата - аз бих го залепил  с  RODI- така се казва моментно лепило, смея твъро да кажа много по добро от капчици и тн- не е популярно защото е спезиализирано и се продава само във ,,васкони, то е от рода на ацетатните лепила, може да лепи всичко към всичко, / примерно дърво към стъкло/ но с условието че са неподвижни повърхностите, / както е споменал и Венци/ ЕДИНСТВЕНИЯ НЕДОСТАТЪК НА ТЕЗИ ЛЕПИЛА Е СЛЕДНИЯ-  когато нанасяш не трябва да е по края а в средата,за да не се появи озветяване/в бяло/ от изпаренията, спазили се това няма проблем. за буфера 2 варианта, зависи ит пластмасата или хлорофор, или тангит- но напрактика /както беше обяснил и Гроздан- по научно/ те не лепят а въздействат химически и разяждат двете повърности и става изключително здраво :good:

ankar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #46 -: 08 Април 2012, 11:03:54 »
Благодаря за съветите ! Васкони в Дружба ли се намираше ?

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #47 -: 09 Април 2012, 09:46:07 »
да, в дружба е --http://www.vascony.com/ за по лесно и телефони.,.И още едно допълнение ще направя- НА ПРАКТИКА, лепилата /и не само / са ,,рожби,, на 4, 5 големи концерни, визирам европейския съюз, защото само те са сертифицирани да произвеждат химически суровини, не става въпрос само за лепила, но и за торове, за пестициди, за антиинсекти и тн. може да има много опаковки и търговски марки, но изходните продукти за тяхната направа са едни и същи- примерно -BASF, HENKEL  И ТН, следобед ще постна много красноречив пример, за съпътстващи материали - а именно, , може да си купите пластир за направата на терен,, предлага го  фалер- но те не са химически концерн- лентата е широка 20 см,  и дълга 2 метра за 6,95 евро- от аптеката на ъгъла си купувате бинт- гипсов- абсолютно същия за 2, 35 лева, и 20 см, но на 2, 70 метра.Същото се отнася и за водния ефект- на практика това  е неотрален силикон, какъвто се използва за лепене на огледала- да не въздейства на амалгамата/агресивните я разяждат/ С други думи  иде реч за това, че всички неща на практика са прости, но разни опаковки с безкрайно завъртяни  имена, хвърлят нашего брата хобиста в лабиринта на чуденето и съмненията. :drinks  ПП- като казах еднакви имам пред вид еднакви в ценови  клас, и тип. :hi:
« Последна редакция: 09 Април 2012, 10:06:12 от niki »

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #48 -: 09 Април 2012, 12:14:04 »
Да попитам - трябва ми лепило, с което да си лепя вътре в коша на локомотива. Да прикрепвам от оловин тежести до светодиоди и жици. Ама когато реша - да мога да дръпна по-силно и да се отлепи. Да не разтваря пластмасата, да засъхва бързо, но не мигновено.

В момента за целта използвам горещ силикон и става перфектно за моите цели, но не ми е особено удобен за работа. Мога ли да го заменя с нещо в тубичка? 

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #49 -: 09 Април 2012, 13:24:07 »
значи не ти трябва лепило а хубав двоен скоч , на 3М

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #50 -: 09 Април 2012, 13:37:41 »
Скочът върши работа, и единичен, и двоен, пробвал съм от разни производители. На 3М не съм пил до сега. :drinks:

Двойно залепващият става за тежестите. За фиксиране на диодите и световоди (не фабричните) към мястото им, и за прикрепване на жици и др. подобни - не става. Освен това ме вълнува след година да не се разтече нещо от него - правил съм големи мацаници със скоч.
« Последна редакция: 09 Април 2012, 13:43:03 от mitko0888 »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #51 -: 09 Април 2012, 16:09:08 »
безусловно, за това написах 3М, и за жици става и веднага ти казвам как- слагаш жицата/жиците/ и върху тях малко парченце пвц- така то ще се залепи за скоча а кабелите са като в сандвич, имай на пред вид че този скоч му дават да издържи закачалка , коята да носи  15 кг гарантирано,за площ на лепене около 3 см в диаметър :drinks:

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #52 -: 09 Април 2012, 16:21:35 »
Вчера ходих до новия магазин на ул.ГеоМилев 24. Има всякакви лепила, вкл на TAMIYA. Купих си няколко вида за да ги пробвам.

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #53 -: 25 Април 2012, 19:55:03 »
Да споделя недоволството си в последно време от моментните лепила!
За направата на моите модели използвам само каноколит!
От 2-3 месеца вместо лепило,вътре все-едно има вода!Не лепи!
Няма го това залепяне на момента!След като изсъхне , остава меко.
Опитах със  супер бонт,джип,капчица...все едно ги наливат от един извор :diablo: :angry:
Едно и също лепило,изведнъж коренна разлика!
Някой има ли виждане по въпроса!?

gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #54 -: 25 Април 2012, 20:05:54 »
Купи си ЛОКТАЙТ..............

mitko0888

  • Trade Count: (35)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2385
  • Рейтинг: 970
  • H0, еп. I, II, III, IV, София
    • Снимките ми ...
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #55 -: 25 Април 2012, 20:30:20 »
За моментни лепила ползвам Локтайт зелен (течност) и син (гел). Когато е прясно отворен нямам забележки.

Тези, от които се оплакваш - може да са "щастливи" лепила по някоя нова европейска директива. Или пък за безопасност - да не се залепиш!

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #56 -: 25 Април 2012, 20:34:48 »
Цитат на: mitko0888 link=topic=3273.msg77357#msg77357 date=1335375020
За моментни лепила ползвам Локтайт зелен (течност) и син (гел). Когато е прясно отворен нямам забележки.

Тези, от които се оплакваш - може да са "щастливи" лепила по някоя нова европейска директива. Или пък за безопасност - да не се залепиш!
Това супер бонт е на локтайд,зеленото!И то не е много свет!Най-доволен бях от каноколит Е!
Страхотно лепеше :angry: :diablo:

п.п. всъщност е на хенкел.

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #57 -: 25 Април 2012, 21:26:06 »
Знаеш ли, Тони, онзи ден ходих да купувам плат за матрак от един магазин и намерих съвсем случайно едно лепило там. Струваше 4 и нещо, тубичката е към 50 грама и прилича на голяааам каноконлит Е, ама се ползва в комбинация с един флакон. Капва се където трябва и колкото трябва и като го пръснеш със спрея - след 15-20 секунди се втвърдява. Пише, че е цианоакрилатно, тоест, трябва да е нещо като каноконлита. За съжаление все още не ми е изниквало нищо за лепене, но като го използвам - веднага ще споделя впечатления. На флакона пише Mitreapel и е....точно 50 грама - както и предположих.  :spiteful:

toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4781
  • Рейтинг: 632
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #58 -: 25 Април 2012, 21:35:32 »
Цитат на: XRISTO link=topic=3273.msg77361#msg77361 date=1335378366
Знаеш ли, Тони, онзи ден ходих да купувам плат за матрак от един магазин и намерих съвсем случайно едно лепило там. Струваше 4 и нещо, тубичката е към 50 грама и прилича на голяааам каноконлит Е, ама се ползва в комбинация с един флакон. Капва се където трябва и колкото трябва и като го пръснеш със спрея - след 15-20 секунди се втвърдява. Пише, че е цианоакрилатно, тоест, трябва да е нещо като каноконлита. За съжаление все още не ми е изниквало нищо за лепене, но като го използвам - веднага ще споделя впечатления. На флакона пише Mitreapel и е....точно 50 грама - както и предположих.  :spiteful:
Значи!Аз имам само две ръце,с едната държа едното ,с другата другото детайлче!Като го мацна,допирам и след две секунди е камък!Няма отлепване!Сегашните,ако го пипна след две минути,край,размества се,лепилото е някаква каша,трябва да го чистя,пак мажа,пак нерви.....как да правя на ден по два локомотива! :lol:

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:ЗА ЛЕПИЛАТА
« Отговор #59 -: 26 Април 2012, 09:21:17 »
Това с канаконлита не е от сега. На тях цели партиди са в точно това състояние - външно прилича на лепило но не се полимеризира. Пичовете икономисват всичко което меже да се икномиса. Някои от добавките са по няколко хиляди долара килограма. Естествено се слагат в пропорция около 0,01 %, но пък точно те придават свойствата на лепилата такива каквито са ни необходими, както и трайността на полимерната връзка. Сега се замислете, като знаете как се произвежда всичко в България, дали изобщо някой си прави каквото и да е усилие да осигури за толкова много пари нещо, което се слага по толкова малко. Освен това другия проблем е реализацията. Канаконлита произвеждан  тук е продукт с изключително ниско качество, често по-ниско дори и от китайските боклуци. Цианоакрилатните лепила си губят доста бързо свойствата, ако не се съхраняват в хладилник, и дори и при тези условия имат трайност 6 Месеца. Сега се замислете пак, къде сте видяли цианоакрилатно лепило да ви го извадят от хладилник и да ви го продадат. Отговора го знам - НИКЪДЕ! Малките разфасовки( незнам какъв си там бонд) разчитат на скоростна продажба преди продукта да е деструктурирал, само че нашия пазар, особенно в момента нищо не се продава и почти нищо не се купува. Няма да изреждам причините за това. Всички такива продукти в момента висят по стелажите на високи околни температури с месеци и години.
Така, че горещо препоръчвам, да си намерите друго(по възможност с разтворител) лепило, на което времето и околните температури(условия) на практика не влияят.
Канаконлит Е не се произвежда от много време. Човека дето го бъркаше в Пловдив умря или се отказа - не помня точно. Няма начин някой да не се е възползвал от ситуацията и да не е почнал да брка някви ментета по някви гаражи(просто предположения!)
Липсата на нормално работеща индустрия(а ние изобщо нямаме индустрия) и от там на регулярна консумация на продукти, суровини и материали, води до това, на което сме свидетели в момента.