Автор Тема: Първи стъпки  (Прочетена 10332 пъти)

gench

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Първи стъпки
« -: 08 Януари 2012, 15:01:29 »
Здравеите!!!
От скоро здраво съм се "заразил" с моделизма  и реших да си направя макет.Имам достатъчно място на тавана, формата ще е Г образна.Мащабът ще е в HO.Реших да си взема за начало някои от старт сетовете на Роко (например - 41338 Digiset: BR 204 + Gz 322,20 лв.) задължително дигитален но ме притесняват тея релси геолайн до колкото разбирам от прочетеното маи не са добри моля дайте съвет.Идеята на макета е да има две гари едната товарна съответно да има две независими линии по които да се движат един товарен и един пътнически влак.Ще има река с езерце, няколко къщички и т.н.Понеже съм абсолютен новак няма начин да няма грешки по схемата , моля посочете ги или дайте нови идеи.
Евала на Mixy за програмата супер е.

http://gench.snimka.bg/other/train.645836.26047278

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Първи стъпки
« Отговор #1 -: 08 Януари 2012, 15:54:56 »
Здравей и добре дошъл. Релсите, които са в сета са съвсем прилични за целта си: редене не фигури на земята или масата, като впоследствие се разглобяват и прибират. За такава употреба дори бих казал че са доста удобни. Стрелките на тази система не са особено хубави оттам и нагативното отношение. За стационарен макет, наистина са лош вариант, но това не бива да те притеснява, винаги можеш да ги ползваш за тестове или да ги изоставиш.
За макет единствените релси с готова призма, които съм виждал и си заслужат според мен са тези на Флайшман. След адекватно състаряване и пластмасовата призма може да изглежда прилично, а си спестяваш доста трудоемкото баластиране. От релсите без готова призма вече избора е доста по-голям: Тилиг, Пико, Пеко, поне за мен са в челото при избор на релсова система. Везните се накланят от различни фактори като цена, функционални качества, налични радиуси, цялостна геометрия на релсовата система, външен вид.

Относно схемата на макета не си дал размерите, с които разполагаш. Приемам че имаш своите доводи да избереш Г-образен макет. Казваш че раполагаш с цял таван, така че ако имаш достатъчно място може би си заслужава да обмислиш и други варианти: П-образен, обикалящ около стаята и така нататък. За конкретната схема, която си пуснал на пръв поглед виждам два "проблема": ужасяващо къси коловози на пътническата гара, едвам се събират локомотив и един четириосен вагон, и другото е диагонала от английската стрелка към тунела горе вдясно, там ако не използваш мерклинска система или модул за обръщателно ухо се получава късо съединение, тъй като обръщаш поляритета на релсите.

Моя съвет е разгледай много схеми на макети от различен тип, в интернет има много. Прецени какво най-много ти харесва в истинските железници и след това помисли какво и колко от него можеш и искаш да пресъздадеш на своят макет.

gench

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Първи стъпки
« Отговор #2 -: 08 Януари 2012, 16:26:00 »
Здрасти zazo
Ето това са размерите http://gench.snimka.bg/other/train.645836.26048971
Относно размерите това е най-оптималния вариант защото иначе става много нисък тавана.
Коловозите на пътническата гара са по 80см. не са ли достатъчни за един лок. с 2 или 3 вагона.
А модул за обръщателно ухо наистина май ще трябва да ползвам т.к. това ми е идеята - да има обръщателно ухо друг е въпроса дали правилно съм го направил:)
Дали е възможно с този мултимаус от старт сета да се командват всички стрелки и ако е така колко струва една такава автоматична ли как се казва стрелка.
« Последна редакция: 08 Януари 2012, 16:45:00 от gench »

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Първи стъпки
« Отговор #3 -: 08 Януари 2012, 16:59:39 »
Дължината на коловозите наистина е малка, имайки предвид че не можеш да завреш влака съвсем във стрелката защото няма да може да мине друг влак по-съседния. От сета, който си показал правя предположение че епохата е 5-та и мащаба НО. Простата сметка е електровоз или дизел 220 мм + 2х 303 мм. (2 вагона от 26 метра) = 830мм, сложи и по 10 сантиметра от двете страни на влака и отидохме над метър.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Първи стъпки
« Отговор #4 -: 08 Януари 2012, 17:15:03 »
Здравей,

Аз имам леки съмнения за наклона на линията която минава точно до езерото. дано греша, но ми се струва, че може да имаш проблем с изкачването от тунела към моста.

Иначе геолайна особено ако нямаш опит е добър избор на релси- първо по- трудно се кривят, по- лесно се редят и са малко по- стабилни при проиграване на фигури (обикновено докато изчистиш фигурата на яве, а не на екрана на компютъра, минава доста време, защото тогава можеш наистина да прецениш евентуални недостатъци).

Успех и наистина не бързай!

gench

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Първи стъпки
« Отговор #5 -: 08 Януари 2012, 18:26:03 »

Ето новата схема.
http://gench.snimka.bg/other/train.645836
 
Намалих вече въпросния наклон на 3-3,5 процента и коловозите на пътническата гара вече са по 100см.

Никой обаче не отговори на този въпрос:възможно ли е с този мултимаус от старт сета да се командват всички стрелки и ако е така колко струва една такава автоматична стрелка.



gts.best

  • Trade Count: (56)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 702
  • Рейтинг: 8
  • N(1:160)
Re:Първи стъпки
« Отговор #6 -: 08 Януари 2012, 18:37:52 »
Към всяка стрелка трябва да имаш механизъм и декодер (стрелка+механизъм +декодер)= ?
с Мултимауса ще ги командваш без проблем.........

Поздрави

gench

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Първи стъпки
« Отговор #7 -: 08 Януари 2012, 18:58:08 »
Аха значи ще си е цифра.Ще се опитам да намеря цени.

Благодаря ти.

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:Първи стъпки
« Отговор #8 -: 08 Януари 2012, 19:07:06 »
Ето това ти трябва за всяка стрелка на Роко.

http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/Roco/1-4-0-23178-003005-0-0-0-0-2-0-grp-de-p-0/ein_produkt.html

gench

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Първи стъпки
« Отговор #9 -: 08 Януари 2012, 20:00:40 »
На мен ми трябват 16бр. х 25евро - по добре да се застрелям:) Не ги е срам това в Китай струва сигурно долар два.Отказвам се от това удоволствие.Другия вариант ръчно ли става превключването?

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Първи стъпки
« Отговор #10 -: 08 Януари 2012, 20:13:24 »
http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,91.0.html
 С това бялото устройство също става - около 14лв. ,м-н Конрад :hi:

nilfe

  • Trade Count: (75)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 955
  • Рейтинг: 15
  • H0 Епоха 1, 2, K.P.E.V. DRG - ВАРНА
Re:Първи стъпки
« Отговор #11 -: 08 Януари 2012, 20:19:18 »
Ти май си сбъркал хобито. Тука всичко е скъпо и далавера няма.
Пробвай тогава с това, също върши работа.


Реле от Конрад с номер 219999.

http://media.snimka.bg/5651/017556512.jpg

Релето може да служи за смяна на стрелки, сигнали и други. Чисто ново в оригинална опаковка.
За допълнителна информация на сайта на Конрад.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Първи стъпки
« Отговор #12 -: 08 Януари 2012, 22:47:14 »
Цитат на: gench link=topic=3526.msg70329#msg70329 date=1326032760
А модул за обръщателно ухо наистина май ще трябва да ползвам т.к. това ми е идеята - да има обръщателно ухо друг е въпроса дали правилно съм го направил:)
Ако знаеш в какво приключение ще се вкараш с това обръщателно ухо в правотокова система, ще ти се отще животът. Особено пък за начинаещ...
Не е задължително да ползваш декодери и да управляваш стрелките с централата. Много ще ти се усложни управлението, непрекъснато ще трябва да превключваш режими, адреси и т.н. Може да управляваш с централа само подвижния състав, а стрелки, семафори, светофари и др. - с аналогов пулт.
За стрелките може да ползваш и други сервомоторчета. В китайския сайт http://www.dealextreme.com/ има такива, идват на цена около 5-6 лв. Но ще чакаш месец-два за тях, а и трябва да си наясно с он-лайн пазаруването...  :drinks:

gench

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Първи стъпки
« Отговор #13 -: 08 Януари 2012, 23:24:27 »
Превключването в режими няма да е проблем но цената на декодерите е ужасна така че управлението на стрелките със сигурност ще е с тези релета от Конрад или подобни.

Gogo55

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Първи стъпки
« Отговор #14 -: 08 Януари 2012, 23:25:47 »
Със серво машинки май идва най-изгодно, а и тяхното управление е супер лесно.