Автор Тема: За ж.п. моделизма по принцип  (Прочетена 20922 пъти)

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
За ж.п. моделизма по принцип
« -: 15 Февруари 2012, 10:27:45 »
Когато получих своето първо влакче за рождения си ден в далечната 1976 година, аз НЕ бях ж.п. моделист, въпреки, че си играех с него всеки ден по много часове. Сега, 36 години по-късно, считам че СЪМ ж.п. моделист, макар да си играя много рядко с влаковете. Кога обаче се преобърнаха предствите ми за ж.п. моделизъм не мога да си спомня! Кога започнах да възприемам играчката "електрическо влакче" като МОДЕЛ на реално съществуващ (или съществувал в миналото) подвижен състав?
 Четейки, най-различни  мнения по най-различни теми във форума, аз започвам все по-често да си задавам въпроси в този дух. Къде е разликата между ж.п. моделизъм и играта с електрическото влакче? Кога имаме играчка, и кога имаме МОДЕЛ?
 Ще се радвам, да прочета повече мнения по тези принципни въпроси!

spas_tf

  • Trade Count: (5)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 303
  • Рейтинг: 42
  • HO Епоха V -VI София
    • www.smilenov.eu
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #1 -: 15 Февруари 2012, 11:32:57 »
Отговора може би се крие във въпроса - кога осъзнах , че не съм дете , макар че все още се чувствам такова!? При мен лично - когато започнах да се вглеждам в това което имах като модел и истинското чудовище наречено Ludmila BR 232 (BG 07). А после просто имах възможност лека по лека да си купувам само "модели" не и играчки , защото ги намирах и намирам за несъвършени (но това твърдо мога да кажа , че си е вид зависимост), защото се улавям , че се дразня ако нещо не е както трябва! Според мен трябва човек да намери границата между "втилясването" в детайла и удоволствието , което му носи даден модел!  :hi:
« Последна редакция: 15 Февруари 2012, 11:34:31 от spas_tf »

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #2 -: 15 Февруари 2012, 12:35:40 »
Яско....Яско..... :give_heart:

Май, без да искаш отвори една от кутиите на Пандора :diablo: :angry: :bad:

Правилно или не, под жп моделист, се разбира, и у нас и у Германско, този който, си има влакчета в къщи, независимо дали си ги кара, колекционира, създава от А до Я, боядисва, слага декодери, но и този,който  тегли с Адлер Шинкансен, слага на една къща плакати на Тато и Борис Трети един до друг
не разбира от правилно композиране на влаците, има или не изградено чувство за единство на епоха, мотив и тема на макета.
Това, че не е съвсем правилно, си е друг въпрос. Важното, е че това е придобило гражданственост, да СЪС СИГУРНОСТ КРАЙНИТЕ ПРИМЕРИ НЕ СА МОДЕЛ, НО НЕКА ЧОВЕКЪТ СИ ОСТАНЕ ЖП МОДЕЛИСТ
 
Защото отново, не че сме прекъсвали ,ще започнем да се делим, на разбиращи и неразбиращи, на профани, свърхспециалисти и така нататък... :drinks:

А това съвсем, не е нужно...
Бихме могли да спорим, какво е модел, но Е АНТИКОНСТРУКТИВНО ДА СПОРИМ, КОЙ и КАКВО  Е ЖП МОДЕЛИСТ И КАКЪВ.... :angry: :angry: :angry:

Защото пак ще започнем, да прокарваме линии на разделяне...  :diablo: :diablo: :diablo:

Когато си добронамерен, няма значение, че не различаваш една локомотивна серия от друга...
НАЛИ СМЕ ТУК ЗА УДОВОЛСТВИЕ??? :yes: :yes: :yes:
Няма ,а ако има са съвсем малко, тези които са универсални, с почти енциклопедични знания.

За мен жп моделист е и свръхспециалиста, като лиро,мисан и семейството му  ,Васко, я сега като изтърва някого, колко ли ще засегна....
както и този които който със заплата 400 лева, с жена носеща в къщи 300, и две деца, отделя време и средства за да се кефи на супер огромната
си колекция от един юнийорски локомотив и три вагона...

А това, че не знаем как да спорим, си е друга тема, която възнамерявам да зачекна скоро.За това не сме толкова виновни :angel:, а историческото ни
развитие, но за нежеланието ни да научим нещо повече си в тази посока е наш проблем..... :diablo:

В Германско, и не само там, пиша ГЕРМАНСКО ЗАЩОТО ПОЧТИ ВСИЧКО КАТО ЖП МОДЕЛИЗЪМ ОТ ТАМ СИ ГО ВНЕСОХМЕ И ПОЛУЧИ ГРАЖДАНСТВЕНОСТ,
за жп моделист се счита и този, който колекционира ламаринени влакчета, така наречените TIN PLATE, дали са модели си е друг въпрос...

Така, че Яско, понякога примането на някои факти е много по конструктивно и съзидателно...
Това, не го разбирайте като призив да примиренчество :give_heart: :give_heart: :give_heart:

Само искам да кажа, че форумите на колегите от стендовия моделизъм от  два станаха на седем..., а хората които правят модели са си същите на брой...
Не, че тук нещата са изрядни....
След като станаха неразбориите във Варненския клуб, всички сме губещи.
Ще си позволя да посоча и нелепият ми опит за сближаване на техните позиции, може да се прочетат в сайта та Айргруп.

Затова Яско, стъпваме по мноооого тънък лед........
Дано се окажа лош пророк........
Пък и мнението ми, току виж са го изтрили......
Борис - жп моделист - каквото и да означава това
« Последна редакция: 15 Февруари 2012, 12:41:59 от Boris 2-12-4 »

taert

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #3 -: 15 Февруари 2012, 13:07:02 »
"Къде е разликата между ж.п. моделизъм и играта с електрическото влакче? Кога имаме играчка, и кога имаме МОДЕЛ?"

Аз мисля, че до голяма степен отговорът на тези въпроси се намира в сериозността, с която всеки от нас се отнася към хобито. Играчката се превръща в модел в момента в който детето започне да има сериозно отношение, да пази и да полага грижи. Смятам, че тук всички имаме модели, а не играчки. Но на мен ми се случва познати да ми кажат - "Пак ли си играеш с тези влакчета?", точно поради това, че нямат сериозен интерес и за тях същите неща представляват играчки. И като се обърнем към миналото, когато моделите бяха с много по-малко детайли и на практика приличаха още повече на играчки, тогавашните моделисти  са се отнасяли към тях със същата сериозност, с която и ние сега. Та това е въпрос на различно възприятие на едно и също нещо.

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #4 -: 15 Февруари 2012, 15:06:55 »
Цитат на: taert link=topic=3652.msg73169#msg73169 date=1329304022
Та това е въпрос на различно възприятие на едно и също нещо.

Този израз ми създаде една асоциация... Кога започнах да гледам на женските гърди от ресурс за храна в сексуална играчка..
Наистина въпрос на гледна точка.. и с хобито е същото.. и то не само с нашето.
А и почивката да вземем например.. преди на почивка ходех яко в лудницата- дискотеки, заведения.. сега ако мога да ида на смотен плаж и да не виждам никой ще ми е най- добре...

И в този ред на мисли и аз така.. бях малък, получих подарък влакче. Отначало си беше играчка... и след година две усетих, че отношението ми към тази играчка е друго - започнах да я пазя повече от другите, заради нея "строях" къщички, тунели... и накрая след 5-6 години започнах да и купувам другарчета...

Хората сме странни същества. За мен това дали човек може да нарече Модел или играчка едно влакче е почти достатъчно да изпитва щастие при вида на модел на влак. Щастието е един измерител, който никой не може да го дефинира, но е валиден за всеки человек. Да и детето е щастливо когато си играе. Ако на играчката обаче се придава и друга "добавена" стойност, различна от тази към тоалетната хартия или тигана в кухнята значи това е модел.

Такъв един въпрос е по- скоро психологически и може би там се крие отговора- кога един предмет е модел, тъй като е свързан директно с конкретния човек и неговия психологически профил, лични възприятия, оценки, отношение, ценности, култура и все такива..

Яско къде ни хвърли на дълбокото... аз тъкмо мислех да си играя с моделите :)

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #5 -: 15 Февруари 2012, 17:14:23 »
За мен това никога не е било игра.Винаги съм гледал на моделите със страхопочитание.Като по-малък на тези пиковските макар и недетайлни ме впечатляваха по простата причина, че толкова съм разбирал.Сега нещата стоят различно.Гледам нещо, което минава под прозореца ми, обръщам се и го гледам същото вкъщи с усмивка.
 Не мога да пребоядисвам и да правя още куп неща, които другите правят, не защото не ми се иска, а защото просто не ми се отдава.Това обаче не ми пречи да се радвам на моделите и да искам да ги усъвършенствам.Дали съм жп моделист или не, за мен това няма никакво значение-важното е с едно завъртане от прозореца към витринката да видя модела вкъщи и да му се израдвам и колкото по-детайлен е той, толкова съм по-щастлив.
 Радвам се тук на много от темите, опитвам се да показвам с фотоси( макар и некачествени) каквото ми се струва интересно, за да го видите и вие. Дали успявам не знам, дали съм моделист не знам, но съм щастлив с това, което имам.Това за мен е най-важното!

  Моят призив е:
МОДЕЛИСТИ, ОБЕДИНЯВАЙТЕ СЕ, ЗА ДА ИМАМЕ ОЩЕ И ОЩЕ БЪЛГАРСКИ МОДЕЛИ   
а дали съм моделист, всъщност не знам и не искам и да знам

  :yahoo: http://bgphoto.net/photos/37794/o634435088076093750.JPG :yahoo:
« Последна редакция: 15 Февруари 2012, 17:28:22 от liro4605 »

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #6 -: 15 Февруари 2012, 19:21:59 »
Цитат на: taert link=topic=3652.msg73169#msg73169 date=1329304022
"Къде е разликата между ж.п. моделизъм и играта с електрическото влакче? Кога имаме играчка, и кога имаме МОДЕЛ?"

Аз мисля, че до голяма степен отговорът на тези въпроси се намира в сериозността, с която всеки от нас се отнася към хобито. Играчката се превръща в модел в момента в който детето започне да има сериозно отношение, да пази и да полага грижи. Смятам, че тук всички имаме модели, а не играчки. Но на мен ми се случва познати да ми кажат - "Пак ли си играеш с тези влакчета?", точно поради това, че нямат сериозен интерес и за тях същите неща представляват играчки. И като се обърнем към миналото, когато моделите бяха с много по-малко детайли и на практика приличаха още повече на играчки, тогавашните моделисти  са се отнасяли към тях със същата сериозност, с която и ние сега. Та това е въпрос на различно възприятие на едно и също нещо.
и за мен единствената разлика е отношението на човек към дадено нещо без значение какво е то, а отношението може и да се променя във времето защото ТО, до голяма степен зависи от гледната точка на човек която пък зависи от възрастта, опита и най-вече от ситуацията
изобщо сериозна тема за която трябва много ракия  :drinks:

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #7 -: 15 Февруари 2012, 19:36:56 »
Цитат на: Сaprycorn link=topic=3652.msg73151#msg73151 date=1329294465
Къде е разликата между ж.п. моделизъм и играта с електрическото влакче? Кога имаме играчка, и кога имаме МОДЕЛ?

Въпрос на гледна точка. Моето мнение е, че не е важно дали си играем, моделираме или колекционираме - по-важно е удоволствието от цялата тая работа. Ако удоволствието е налице, другото е без значение...

 :)

n_sirakov

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #8 -: 15 Февруари 2012, 19:39:14 »
Цитат на: Mixy link=topic=3652.msg73210#msg73210 date=1329327416
Цитат на: Сaprycorn link=topic=3652.msg73151#msg73151 date=1329294465
Къде е разликата между ж.п. моделизъм и играта с електрическото влакче? Кога имаме играчка, и кога имаме МОДЕЛ?

Въпрос на гледна точка. Моето мнение е, че не е важно дали си играем, моделираме или колекционираме - по-важно е удоволствието от цялата тая работа. Ако удоволствието е налице, другото е без значение...

 :)
:hi: :hi: :hi:

JesusBlack14

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #9 -: 15 Февруари 2012, 20:19:25 »
Цитат
Въпрос на гледна точка. Моето мнение е, че не е важно дали си играем, моделираме или колекционираме - по-важно е удоволствието от цялата тая работа. Ако удоволствието е налице, другото е без значение...

Много правилно казано. Ако кажеш на някой, че се занимаваш с това, той ще си каже --  офф, тоя още с влакчета си играе.
Нека го приемат както го щат. Важно е да ни е кеф. Повечето -- Пубери-- на моята възраст се боцкат в канавките. Предпочитам да се занимавам с модели, и да си запълвам свободното време с това. :) :)
« Последна редакция: 15 Февруари 2012, 21:59:40 от JesusBlack14 »

niki

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #10 -: 15 Февруари 2012, 21:36:58 »
Според мен, отговора е само един, и колкото е по-просто едно нещо толкова е по надеждно- било то машина, отношения и тн,  И този отговор е както и други колеги споменаха -ОТНОШЕНИЕТО. Пример- карането на кола, не е ,,въртенето на геврека,, а отношениетос което сядаш, професионализма е същото, отношението към това , което правиш, така, че даже бих казал, дори да си  играем, с моделите, пак отношението е различно. :drinks:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #11 -: 15 Февруари 2012, 22:04:00 »
Според мен няма значение дали е играчка или моделизъм. След като започва от 3 г. възраст /съвсем законно по всички евро-, американо-, афро- и т.н. закони/, значи винаги има елемент на играчка. Моделизъм за мен е да купуваш нещо полуготово или готово, но и да добавяш нещо от себе си - по своите разбирания, предпочитания, възприятия и способности. За мен не е моделизъм простото купуване и трупане на готови модели, в които реално не влагаш нищо /освен пари, но никакъв труд, време и усилия/. А най-опасното е, когато хобито заоре в крайни изцепки, втелясване, разглеждане на лупи и микроскопи, търсене на чужди кусури... Тогава това вече не е хоби, а диагноза...  :hi:

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #12 -: 15 Февруари 2012, 22:09:09 »
Цитат
Много правилно казано. Ако кажеш на някой, че се занимаваш с това, той ще си каже --  офф, тоя още с влакчета си играе.
Нека го приемат както го щат. Важно е да ни е кеф. Повечето -- Пубери-- на моята възраст се боцкат в канавките. Предпочитам да се занимавам с модели, и да си запълвам свободното време с това. 
ЕВАЛА! Аз съм на същото мнение!  :)

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #13 -: 16 Февруари 2012, 07:06:18 »
Цитат на: emilchaushev link=topic=3652.msg73178#msg73178 date=1329311215
Цитат на: taert link=topic=3652.msg73169#msg73169 date=1329304022
Та това е въпрос на различно възприятие на едно и също нещо.

Този израз ми създаде една асоциация... Кога започнах да гледам на женските гърди от ресурс за храна в сексуална играчка..
Даааааа темата вече придобива философски привкус! Аз бих цитирал Ницше "В душата на всеки истиски мъж се таи дете, което иска да играе...... Жени открийте детето в мъжа!....."
А според мен разликата между играчката и модела е материална. Когато в душата на детето се всели манталитета на пенсионираният счетоводител и стремежа, че моето си е мое а чуждото е общо играчката става модел. Моделът става отново играчка, когато му се радваш, караш и не си му подвластен.

Boris 2-12-4

  • Trade Count: (7)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 532
  • Рейтинг: 164
  • Еп. І,ІІ,III; вагонни фабрики; кранове; военни
    • rocklokomotive.blogspot.com
Re:За ж.п. моделизма по принцип
« Отговор #14 -: 16 Февруари 2012, 15:49:39 »
Искам само да добавя, че в по-горното ми изявление, става дума за Варненския клуб по стендов моделизъм, а не онзи стария за Приятелите на железниците и жп моделистите - Варна.Там такива неща слава Богу не се случваха ...
« Последна редакция: 16 Февруари 2012, 15:51:26 от Boris 2-12-4 »