Автор Тема: Съвети за начинаещ в създаването на макет  (Прочетена 18472 пъти)

bouzanis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Здравейте, ще се радвам ако ми помогнете с малко съвети защото съм начинаещ в моделирането. Като дете през 80те бях запален по влаковете и имах колекция в размер ТТ. Когато обаче тези продукти изчезнаха в началото на 90-те прекъснах хобито си и чак сега 20 години по-късно реших да го възобновя. Разбира се пазя си вагоните и релсите от едно време  ;D

Какво съм решил:
- Макетът ми ще бъде разделен на модули, тъй като нямам постоянно място вкъщи. Мисля да са 4 или 5 парчета, всяко по 100 на 60 см. Идеята е да могат да се складират като рафтове в специален шкаф. Така общо ще бъде 500 на 60 см. Не искам кръгов макет - повече харесвам дългите с крайни гари. В единият край ще имам голяма гара с поне 4-5 коловоза и може би малко депо, в другият край по-малка гара, а между тях спирка и отклонение с 1-2 завода
- Не ме интересува 100%-ов реализъм. Ще моделирам 3-4 епоха и ще целя нещата да наподобяват типичните за бг без да търся пълна идентичност. Примерно не ми пречи , че вагоните са DR след като изглеждат точно като движилите се тук.

От какви съвети имам нужда на този етап?
- релси! Имам някакво количество релси (не е достатъчно, но не е и малко) от старите на BTTB. Сега произвежданите са в друг профил. Въпросът е да използвам тези , които имам и да купувам още на старо или да купувам от новите? Какви са предимствата на новите релси? Може ли да се полват и двата вида с преходник някакъв?
- управление - имам добър траф от едно време. На първо време мисля да започна с аналогово. Ако реша да премина към дигитално някой ден трябва ли окабеляването да се променя изцяло? Могат ли двата ми стари локомотива да се конвертират за дигитално управление?
- някакви специфични съвети свързани с модулите като размери, свързване и други пинизи? Мисля да са от шперплат примерно 8-10 мм?

Като изчистя тези основни неща и вече започна моделирането сиурно ще имам въпроси по детайлите, но тези неща сега са важни за планирането и ще съм благодарен ако ми помогнете със съвети :)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #1 -: 24 Декември 2012, 19:10:05 »
Здравей и добре дошъл. Относно макета: правиш развитие на линиите каквото на ТЕБ ти харесва! Все пак го правиш за себе си и за собствен кеф...  :hi:
Относно линиите: въпреки че имаш от старите П-профилни линии, е твърде желателно да ти подмениш още сега. По две основни причини: старите линии на БТТБ имат лошо покритие, което създава големи проблеми с токопренасянето; на теб основно ще ти трябват прави линии по макета /както си го решил да бъде/, а такива от стария П-профил в последно време са адски дефицитни... И ще изгубиш маса време, докато намериш ЧИТАВИ...
Шперплат 8-10 мм бива за ТТ, но имай предвид, че на метър дължина неминуемо ще имаш усукване, което най-вероятно ще се прояви след време, особено при неправилно съхраняване. Така че най-добре ще трябва да си направиш и рамки отдолу на всяко парче/модул, за да ги усилиш.
Трафът може да го ползваш на първо време, но трябва добре да премислиш електрическата част - изолирани участъци, за да можеш да управляваш влаковете разделно. В последствие ще можеш лесно да минеш на цифрово управление, тъй като при теб няма да има възможност от движение на повече от 1-2 влака едновременно... Това е за сега... Успех.  :drinks:

bouzanis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #2 -: 25 Декември 2012, 09:22:30 »
Мерси за бързото включване! :)
Каква дебелина на шперплата тогава би била достатъчна без оребряване, може би 15? Така ще е малко по-тежък , но не фатално.

За дигиталното управление - освен трафа и локомотивите друго не се променя, така ли? Може да остане същото окабеляване към релси, стрелки? Управлението на стрелките например еднакво ли е?

Ivo Nedkov

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Рейтинг: 177
  • HO, София
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #3 -: 25 Декември 2012, 09:58:01 »
bouzanis , добре дошъл сред нас.
идеята ти за модулен макет е похвална.  :good:
има и плюсове и минуси:
+ заема по малко място в прибрано състояние;
+ може да се пренася без проблем;
- модулите трябва да си пасват един към друг идеално;
- електрическата система е по сложна;

как ще го ползваш:
ще го редиш на земята - няма ли да ти е ниско?
или на някаква маса - 6 метра дълга???

ще ти трябва рамка за оребрение - примерно от летви 4х4 см.
т.е. трябва да изработиш 5-6 еднакви такива рамки върху които да заковеш шперплата
и да получиш нещо като 6 еднакви картини, но вместо с платно с шперплат.
в това пространство отдолу ще минават всичките кабели и машинките за стрелките.  :yes:
във всеки срещупложен край ще трябва да вградиш и по един такъв мъжки и женски куплунг:

нали ще трябва по някакъв начин да се свърже всичко електрически.
ще ти трябва захранване за релсите, за стрелките, евентуално за осветление и за други неща.
ако не слагаш летви къде ще сложиш жиците?  :unsure:
отгоре до линиите ли? а ако се наложи нещо да се оправя и подменя?  :nono:
най добре ще е да видиш как са направени модулите на клубния макет за да се ориентираш:


тук се вижда къде минават жиците и нашия председател, разбира се.  :hi:

предполагам, че сега имаш повече въпроси от преди,
но така е... питай и ще ти се отговори...  :yes:







SANDO

  • Trade Count: (1)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 39
  • Рейтинг: 16
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #4 -: 25 Декември 2012, 10:55:11 »
От опит в направата на домашен модулен макет те съветвам да работиш с шперплад 10мм.оребрен с летви 30 на30мм.Направи си план какво ще е трасето на какво ще наблегнеш най много:челна гара.депо.промишлена зона.ландшафт и тн. защото като завършиш творението и се получи нещо което не те удоволетворява се почва на ново а то е свързано с доста финикйски знаци вместо да ги влагаш в подвижен състав.Относно релсите категорично от Т профил флекс стрелките на15градуса и получаваш едно перфектно движение на подвижния състав.Относно окабеляването не съм компетентен но тук има колеги за които тайни няма и ще ти дадът адекватен съвет.Успех в начинанието.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #5 -: 25 Декември 2012, 13:16:00 »
Отново да повторя: силно нежелателно е да правиш модулите без оребряване отдолу! Още повече, че ще имаш и проблеми със свързването им /механично/ помежду им, както и монтиране на крака, електрическо свързване между модулите и прочие. Не е желателно макетът да бъде на пода, поради възможността от механично счупване на елементи /от настъпване, спъване и др./, така и от лесното му зацапване с прах, косми /особено при наличие на домашни животни или разни покривки за легла и маси тип "губер"/ и др.
Относно токове: Ако решиш да преминаваш след време на цифрово, с подвижния състав няма да имаш проблеми. Причината е, че всеки локомотив, вагон с осветление и пр. имат в себе си декодер, който ги управлява. От цифровата централа просто връзваш две жици на мястото на трафа към релсите. Обаче ще имаш проблеми със стрелки, светофари, семафори - за всяко устройство ще ти трябва също декодер, а вероятно и по-специално електромагнитно устройство за задвижването му. Това вече почти сигурно ще наложи преправяне на готовия макет - разбиване на ландшафта, баластрата около линиите и др. На практика обаче масово се ползват единични цифрови централи, които могат да управляват и локомотиви, и стрелки, но много от моделистите се изнервят от непрекъснатото щракане между режимите на централата и предпочитат да имат "полуцифрово управление" на макета. Тоест, ползват централата само за управление на подвижния състав, а запазват аналоговото управление на стрелки, семафори и прочие. При това спестяват и нуждата от разбиване на готовото трасе и преправянето му. Имай предвид, че в двурелсовите системи /каквато е твоята/ се използва прав ток 0-12/16/20 волта за подвижния състав и 16 волта променлив ток за допълнителните аксесоари. Така че ти си избираш варианта. Само не бързай - претегли спокойно плюсовете и минусите на различните решения, за да нямаш после ядове, разваляне на готови неща, "намиране отново на топлата вода" и т.н. Реди си пробни трасета, експериментирай с различни неща предварително - не се нахвърляй веднага да ковеш релсите...  :drinks:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #6 -: 25 Декември 2012, 16:05:18 »


здр и добредошъл !

Съветвам те да зарежеш идеята за макет в малък дом , който непрекъснато ще сглобяваш/разглабяш ; това хоби изисква време, пари и пространство - иначе не става ;
най-добре стани член на КЖМ и отиди да работиш по клубния макет .
Дори можеш съобразявайки се с нормите да изработваш модули у вас и да ги прикачваш към общото трасе .

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #7 -: 26 Декември 2012, 10:29:45 »
OFFTOPIC

Адри, новата ти профилна снимка просто кърти! Първоначално помислих, че съм препил по празниците и ми се привижда, но после се сетих, че не пия друго освен сокчета и вода и явно очите не ме лъжат :haha:  :haha:  :haha:

А сега по темата: Добре дошъл на bouzanis и от мен. Ако е до старите релси с П-профил в ТТ - намират се, макар и трудно. Ако ти трябват, пиши и ще помагаме. Но и аз, като другите те съветвам да ги оставиш и да минеш на новия T-профил - освен, че е по-реалистичен, осигурява и по-добро движение и по-добър електрически контакт за токоснемането на локомотивите. Другото са ти го казали - не прави плотове без оребряване, защото ще си имаш ядове в последствие. Ползвай си трафа сега, а след време ще можеш лесно да минеш на DCC. И прегледай, почисти и смажи талигите и двигателите на локомотивите преди да ги пуснеш отново, защото ако не си ги карал дълго време, може да не вървят добре.

Весела Коледа  :)  и вечна дружба между народите (и моделистите)  ;D

bouzanis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #8 -: 26 Декември 2012, 16:45:13 »
Благодаря на всички за отговорите!
Значи спирам се на 10мм шперплат с рамка от летви поне 30на 30. Рамка бях планирал така или иначе. Също така ще имат и някакви крака разбира се, няма да е на пода. Така или иначе времето ми е ограничено и няма да работя всекидневно по макета, така че не ми е проблем, че няма да е разпънат непрестанно.

Ще смажа локомотивите със сигурност, има време до тогава обаче :)

За релсите - днес нахвърлях набързо на един софтуер план за 400 на 60 см горе долу както го искам да бъде. След това преброих използваните релси и преброих наличните ми - оказа се , че имам почти всичко необходимо за този макет. Само 5-6 стрелки не ми достигат и няколко от най-късите елементи. Да изхвърля всички тези релси и да дам бая пари за нови не ми се струва добра идея :) за това ще обмисля вариант , в който да направя централната гара с новите профили и след това с адаптери за всичко останало да ползвам старите. Идеята ми е, че така гарата ще е с по-качествените , а там е по-вероятно да има проблеми с токовете (а и ще е по-трудно за подмяна в бъдеще ако се наложи).

Относно дигитално/аналогово - да разбирам , че мога да си го направя сега макета аналогов, а след време ако реша купувам дигитален траф и декодери за локомотивите и влаковете минават на дигитално, а останалите неща си остават със стария траф без проблем и така не се правят реално никакви промени по инсталацията? Това ми изглежда идеален вариант


emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #9 -: 26 Декември 2012, 20:30:23 »
Здравей,

Добре дошъл.

Съвета от мен ще е, амо ще правиш модули да ги правиш по стандарт. На сайта на БГТТ (BGTT.eu) са публикувани стандартите. Така освен у вас ще можеш да присъединяваш модулите към клубните трасета на БГТТ, КЖМ, както и ако в бъдеще се правят международни срещи по този стандарт.

За релсите бягай бързо кум профилни за да си спестиш ядове от самото начало.

Успех!

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #10 -: 27 Декември 2012, 09:49:15 »
Цитат на: bouzanis link=topic=4104.msg84950#msg84950 date=1356533113
Относно дигитално/аналогово - да разбирам , че мога да си го направя сега макета аналогов, а след време ако реша купувам дигитален траф и декодери за локомотивите и влаковете минават на дигитално, а останалите неща си остават със стария траф без проблем и така не се правят реално никакви промени по инсталацията? Това ми изглежда идеален вариант
Точно това е.

Ако си решил да ползваш и старите линии, тогава е силно препоръчително да дублираш отдолу захранването и да подаваш ток на всеки 2-3 релси. Защото много често те имат проблем с токопредаването в снадките помежду им.

bouzanis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #11 -: 27 Декември 2012, 12:43:49 »
Да, спомням си от едно време , че се получаваше така. Проблемът се решаваше чрез добро почистване на релсите и притягане на захващанията, след което дълго време релсата си работи без проблемно, но при нареден макет няма как да вадиш релсите за подобни операции, така че наистина подаването на ток през няколко релси е добро решение :)

Ширината от 60 см ок ли е? Това позволява пълно обръщане с най-малкия радиус - ще минават ли всички вагони и локомотиви безпроблемно , било то и при малка скорост? Искам възможно най-малка ширина на макета, но същевременно да остане опцията за пълно обръщане. Идеята ми е сега да направя макет 400 на 60 см, който от двата края да завършва с гари, но като го приключа евентуално да добавям модули от двете страни

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #12 -: 27 Декември 2012, 13:28:21 »
Я надраскай един начален твой проект/замисъл, че да не си губим взаимно времето с гадаене какво точно искаш и как го виждаш. Не е нужно да е на компютър, може и нещо на ръка.

bouzanis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #13 -: 03 Януари 2013, 13:56:38 »
Точно това мислех да направя, но не ми остана време по празниците  :yahoo:
Ще го направя тази седмица!

Междувременно за коледа получих един подарък с марка Аухаген :) Та исках да попитам кое лепило е най-подходящо за сглобяването му?

Rizar

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Съвети за начинаещ в създаването на макет
« Отговор #14 -: 03 Януари 2013, 14:07:33 »
Аз ползвам в момента лепило на Piko.  :)