Автор Тема: Казарма,Уво,Уволнение,Дизелът червен,школа за мъжество или просто изгубено време  (Прочетена 15038 пъти)

Der Hetzer

  • Trade Count: (59)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Рейтинг: 148
Време беше да се появи и това, провокирано и повлияно от лекото лирическо отклонение, което се получи в една друга тема, за което отново моля модераторите да прехвърлят мненията от там - тук.

А тук с течение на времето ще прочетете потресаващи истории, като например:

"Заклах се!"

Проблясване на истината

Гъзарите от Симеоново

Граждани на провинцията и селяни от София

Самурайскят дуел с древни оръжия между нетитаните (или иначе казано Лилипут vs. Пигмей) - "Кусаригама" срещу "Нагината", в изпълнение на старшина Вуков и старшина Караджов

Старши-лейтенант Петков - Пеци Кухавелата и джипката УАЗ със 6 цилиндъра

Как Пеци Кухавелата вися като лястовица час и половина, възседнал една ограда

Капитан Далев - единствения истински военен

Свестния полковник и трите му дъщери

ΣпименΩ , SagaпаΩ, SagaпΩ ...

Изучаването на "чужди езици"

Как лейтенант Ценди с паралелепипедната глава, посредством своя правоговор въведе и нов правопис в родната реч, омайна, сладка...

Старшина Барльока - "Я съм си таков!"

Редник Павлов "да ти иа мийата", тайните на космоса, устройството на Слънчевата система, Хан Аспарух, Цар Борис, тодор живков и лимузините Мерцедес-Бенц Made in Japan

Вуко-Айдуко и неговият полски ФИАТ, който привечер се превръщаше в Ситроен

Какво съдържаше дипломатическото куфарче на майор Митов?

Ало, Такси?

Орбитална станция Союз в караулното помещение

Пиянството на редник Wrangler 4 x 4

Майор Цифка и ефрейтор Мотора, известен още като "Кмета на ареста"

Старши-лейтенант Данчо "Гъзъ", кучето Стоил и странните геометрични фигури по строевия плац една зимна утрин - посещение на извънземни, знаци свише или просто старото се забавлява?

Корекция на вензелите посредством нокторезачка

Изгрева на чалгата "Тигре-тигре" и "Радка-пиратка"

Ефрейтор Бъчваров и най-грязния човек на света

Бананова наркомания и как да "си тургаш 'ашиш у вените" и колко време е нужно да изстудиш едно шише мОрфин на чешмата?

Изгорела нафта, компресия и центровка

СРБ (Специализиран ръкопашен бой) или 3000-летните традиции на китайското Кунг Фу

127 нощни разходки с автомат и 3 караула - самодивско хоро, духове, плътеници и съкровището на Вълчан Воевода

Рожденният ден на полковник Христов - "Джара" - комендант за цяла София по онова време - пир по време на чума

"Отвъдното" или иначе казано пещерата на Аладин

Капитан Божков ---> пълно бойно, газ, бегом ---> "Анатема" ---> леле къде ca ми "Trinitron"-а и Ладичката? (па и апартамента даже)  :haha:

Най-тъпото парче - капитан Барболов и "Джедаите отвръщат на удара"

Погроми, чиста проба вандализъм и летящи нощни шкафчета през затворени прозорци

Уво - Уволнение - "Дизелът червен" всъщност беше "Тролейбусът син"

Запас - нема такъв смех

... и още много скандални истории, за които в момента не се сещам  :lol:

Но сега сте Вие наред, аз ще се включвам периодически  :spiteful:



















Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък


Я , Паце , падни за 20 ! :comando:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък


да разнищим кой е бил ВКР , кой - ЗКПЧ ?

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Аз си бях шестак - 44270. УБО.  :spiteful:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Три месеца начално обучение в Кюстенил - тогава номерата на нашите поделения започваха с 56 ххх.
След "малкото уволнение" за нова година на третия месец - първата полагаема отпуска от 15 дена,
ме качиха "...там дето пиле не пее и слънце не грее" с надморска височина на плаца -1620 м.
Половината покрив се беше срутил от натрупания сняг (1,60м в най-топлата зима)
Участък от ляво, център и дясно общо 27 км ( в дълбочина около 10 км),
 нема зиме, нема лете - ние сме там минимум 8 часа с изключение на "експреса" - тези 27 км общо обходени за 12 часа.
 Най-висока точка на участъка 1924 м надморска височина!
Виждахме изгрева на слънцето почти едновременно с тези на морето.  :haha:

Останалите часове от денонощието се разпределяха през лятото по 8 часа копаене на окопи в цял ръст и
последващо бетониране пак от нас - така се градеше "крепостта" за кръгова отбрана.  :fie:

И последните 8 часа  - лично време - кеф ти спи, кеф ти на лов ходи, кеф ти волейбол играй и все такива занимания.
Ток имахме само по 6 до 8 часа в денонощието - на дизел генератор, който зимата в студа не всеки път успявахме да запалим.
Доставиха ни преди уволнението един малък бензинов, който го местехме по стайте където ни трябваше ток - обикновенно
 в "димитровската стая" с телевизора - ауспуха през прозореца и готово - имахме
малко шумна телевизия, ама гледахме всяка неделя. ::) предаването де... :spiteful:

Почивен ден - един път в месеца, дето уж и геренал не може да те закача 24 часа,
но всъщност винаги си дежурен - тоест спиш, къпеш се и ядеш през 2 часа, защото
изпращаш и приемаш нарядите с оръжие нон стоп в денонощието.

И така без цивилизация - 18 месеца, когато си получих втората полагаема отпуска оползотворена
за изпити, благодарение на които се уволних "само" (!?) с 45 дена задръжка. Наборите откараха общо 90 дни повече.
За цивилизация броя най-близкия голям град - "джумаята" отстоящ на 80 км по въздуха. Не се брои базовото
ни село на около  30 км по горските пътеки, с население от три бабички, поща  и една кръчма с пияни и яки дървосекачи.
Ей така, от ходене по чукарите и удари на глезените вскалите, и до ден днешен мога да си извадя
десния  сам с ръцете си, след което да го върна на място и "проходя" без проблем.

Не съм бил офицертин, нито сержант, а обикновен наборен войник.
Сержант се оказах  20 години по-късно при последното повикване за справка по запаса.
Всъщност дори не знам дали все още  съм в запаса - нямам понятие от новите закони за резерва.
Но си пазя повиквателната със сборния пункт в случай на мобилизация - ей така, за всеки случай.
 :hi:
 
От службата помня и лошото (нищо че казват че се забравяло).
Породено от времената, тъпите политики и офицери, закони и наредби и т.н. и т.н.
Случки и примеждия всякакви, особено по време на обстановка, но всичко все пак
май е било за добро - тези които останахме в тази служба (щото имаше и връзкарчета избягали в други войски)
или  на този свят въобще, май станахме хора...или поне така си мислим. :blush2:

Но най-вече помня хубавото - имам все още приятели добри,
 с които съм служил тогава и делил всичко като брат почти по цялата страна и си поддържаме връзката,
а с двама от които и до ден днешен сме заедно в София - ходим както по семейно му из страната на екскурзии,
а и на някои празници сме заедно - мъжката дружба от тези гадни две години си е май вечна!  :yes:
 :hi:

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
С тази многословност и всезнайност се чудом чудя как въобще си е и уволнил  :wacko:

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Това по темата ли е или още един ще се гаври тук?
Няма какво да крия или от какво да се срамувам!
Споделих нещо, за тези които искат и могат да го разберат.
За останалите - да не четат щом се изчервяват...
А това се отнася и за годпода-другарите дето са бетер хамелеоните според...
как беше оная песен на НЛО - "аз съм с таз, която е на власт"!!!

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
     Родната казарма е велико соц-изобретение, което има задачата да покаже и да докаже на социалистическата младеж, че всички са равни, старото са по-равни и т.н. според чертичките и звездичките на рамото. Или в крайна сметка, че имаш правото, единствено да бъдеш по-тъп. За период от две годи, казармата дава поле за изява на всеки олигофрен в държавата без изключение да развива, научава и затвърждава нови способности към характера си. Тая институция е концетрирала в себе си микс от тинейджърски идиотизъм, подреден в йерархична система. Мисля, че на всички ни е ясно , че наборната казармата е един изключително скъп генератор за простотия, оставил след себе си единствено, неповторим фолклор и не е произвела, нито един войник! Любо в тази си тема, мисля, че иска да разгледаме, точно тази част от казарменият живот на един български тийнеджър, попаднал неволно  под крилото на тази образователна институция. Опишете, културният шок след,  като то няма вече, жипове и жетове! Разкажете, някоя история за сблъска между, вселените на високоителектуалният офицерски състав  и младежта. Да разнищим посланието от една  реклама на БНА  "- Опитай, стани мъж!"  Споделлете, някой от пиянските  си приклщчения в деня когато крещяхте "-уволениеееее!!!!" десетки хилияди пъти в градският транспорт или във влакът.  Разкажете как сте припявали със сълзи, шлагерът "Баталиона се строява за последен път" и други подобни сучки.   

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Жопе,
имаш доста повърхностна представа за казармата и нейният смисъл, като цяло. Нейната функция не е в следствие на социалзма, както ти си мислиш...

Цитат на: jopeto link=topic=4607.msg96712#msg96712 date=1412150428
Родната казарма е велико соц-изобретение, което има задачата да покаже и да докаже на социалистическата младеж, че всички са равни, старото са по-равни и т.н. ...   

... а е ествествено продължение на нахлулата с прабългари конница преди около 1300 г. Всичко що се отнася до "родна казарма" е генерирано още тогава. В последствие е преминало през войските на българските владетели с които сме опряли до 3 морета, сетне през хайдушкото движение в което офицялно и неофицялно е имало ред, порядки, чинност, доброволна служба..... и куп други аспекти стигащи до носенето на "униформи" ако щеш. Сетне през опълчението и до създаване на земската войска, "царския период" до 1944 и последвалата трансформация в мисленето за изграждане на съпротивителни сили - народна армия. Тази трансформация е наложена от последиците и уроците от ВСВ, а не от желанието на някой си да доказва каквото и да е било на социалистическата младеж. Не уставите на социалистическата казарма правеха нещата тежки и сложни, а тез тъпанари, които ги прилагаха по тяхно му. Всичко в крайна сметка е опирало винаги до Човешкия фактор. Ако устава е бил прилаган от Човек с главно "Ч" то службата не е била в тежест на обикновенния войник, ако е прилаган от комплексиран плужек..... какво очакваш, то и без устава живота може да ти се вгочри. Другия аспект е с какви набори си се случил да служиш. Ако са били пичове, службата остава един добър спомен, ако са били тъпаци, мизерници и изверги..... къде ми търсиш социализма ?!
 
Цитат на: jopeto link=topic=4607.msg96712#msg96712 date=1412150428
...наборната казармата е един изключително скъп генератор за простотия.....   


Практиката по света и у нас е показала, че професиналната е много по-скъп генератор за не по-малко простотия. Да давам ли примера с най-мощната, най-технологичната, супер професиланата и най-скъпо платена юес армия.... как се гавриха с плененте иракски пленници и как им пикаеха в устите и как им пъхаха разни неща из аналните отверстия ? По горе развитата логика излиза, че демокрацията е довела до простотиите в казармата им.
Цитат на: jopeto link=topic=4607.msg96712#msg96712 date=1412150428
...Да разнищим посланието от една  реклама на БНА  "- Опитай, стани мъж!"  ...   

И тук не си запознат. Рекламата не е на БНА, а на началните напъни от 1998 г. да се сформира професионална армия.

Който, каквото и да напише за службата, нека знае и да не се забравя, че същите неща, че и много по-страшни се случват и днес в цивилния живот на всеки един от нас.
« Последна редакция: 01 Октомври 2014, 14:47:59 от gzo »

Величко

  • Trade Count: (17)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 421
  • Рейтинг: 200
  • Само ЦСКА !
Казармата е загубено време във вида, в който беше. Трудово войски, цигански войски, хамалска истории и прочее повърни. Ходиш там, общуваш с ниско интелигентни хора, като повечето от тях дори те "командват". Казарма признавам да е до 6мес и да е целенасочена в обучението на стрелба, ръкопашен бой и тактика, а не да хвърляш вар или да копаеш канали по селата. На всичкото отгоре се говореше, че не се ставало мъж, ако не си бил войник :fool: Напротив, най-много да излезеш завършен пИдИрасТ или олигофрен оттам. Аз, ако имах възможността да не служа, никога не бих се зачудил. Като най-много се чудя, що за хора са тези, дето се гордеят, че са били войници?
Казано с две думи: "Малоумна работа"
 

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
          В тази тема, става дума за казармата и периода и от наборната служба, и за нищо друго!  Относно истинската казарма, те хората са го измислили отдавна. Ето един пример за една малка, но за сметка на това най-ефективната (ефективност-означава, максимален резултат, срещу възможната, минимална инвестиция) Състои се забележете само от 7700 души. Защитаваща, отлично интересите на една от водещите държави в света и нейните граждани. Който иска (искам- означава- мога, както и мога-означава-искам!) има пълната свобода да се реализира там. http://foreignlegion.info/  и то, далеч не срещу, голи обещания. Мисля, че примерите за истинската казарма спира точно до там, и няма смисъл да бъде сравняван или коментиран.
За моралът във войната, също не смятам да пиша. Война и морал !? Жалкото е че, като наборник в БНА  твоите може да се гаврят, много по-зле от колкото с пленник в Гуантанмо. за съжаление стигнахме и до тъмната страна на тая тема, ама то е неизбежно!
« Последна редакция: 01 Октомври 2014, 15:37:25 от jopeto »

IKAR

  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 947
  • Рейтинг: 265
  • HO DB,SBB III,IV, HOm Rhatische Bahn V София
Абсолютно губене на време е. Това, че "там се става истински мъж", там те учат на ред и дисциплина са абсолютни глупости. Има една проста истина, а именно, че от всяко дърво свирка не става, или от всеки човек - войник. Дори бих се изказал по - остро - много от съвременните "жени" определено имат нужда да ходят в казармата, както е в Израел примерно. Но в нормалните страни, а слава Богу вече и у нас, са го измислили - който иска да е войник, да пука с калашници, картечници, да кара танкове, да работи към военните, те да са му работодател, да му плащат - да ходи там, останалите да не ги закачат. Простотията, наречена наборна армия, въобще не е измислена в древността, в средновековието и т.н., а от шизофреника Наполеон Бонапарт, та от него тръгва задължителната казарма, и то пак не за всички, а за онези, които не са могли да се "откупят", тоест да си платят.

Какво значи да защитаваш "родината"? От кого? Да защитаваш на богатите и чорбаджиите имотите ли? Родината за мен е цялата планета и никой няма право да посяга на другия. Всички са еднакво хора и имат еднакви права/задължения, независимо българи ли са, турци ли са, араби ли са, американци ли са, руснаци ли са, немци ли, каквито ще да са......Какво ми е направил обикновеният немец, сърбин, грък или турчин, че да се бия срещу него? С какво бяха виновни обикновените хора в Босна и Херцеговина, Хърватско, Косово и т.н., че някои диваци там вършеха етническо прочистване? И какво се постигна накрая? Нищо. Сърбите накрая изгубиха всичко, че и Косово, та станаха по-малка държава от България......
« Последна редакция: 01 Октомври 2014, 15:39:07 от IKAR »

gzo

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Всеки е прав за себе си !
За момче, на което дядо му е разказвал как е ходил на война, смисълът на казармата има едни измерения. Въпрос на ген и възпитание. За момче на което дядо му е бил скатавка или негоден, съответно е нямало какво да предаде (и като история и като ген) на внучето си, казармата има съвсем други измерения. Когато след години тези две момчета се срещат и си говорят що е казарма и има ли тя почва у нас, всеки ще е прав за себе си и ще е дълбоко убеден в това.
Как аз да Ви убедя Вас, каква е идеята и смисълът на казармата при все цялата ми историко-генна обремененост с:
- пра-прадядо загинал в бой с турците за защита на православието в Родопите,
- с двама прадядовци участници в БВ и ПСВ;
- с двама дядовци участвали във ВСВ, съответно един е загинал, а другия е ранен;
- с баба фронтова санитарка;
- с баща офицер;
- с по-голям брат служил по реда си, както следва;
- с пускане на връзки за да служа и аз самия, щото поради лекарско невнимание можеше ида в графата НГВС.
Просто такава ми е обремеността и въобще не ме греят истините на някой чужд и непознат члячец, дето нито го знам от де е, нито знам как и в каква атмосфера е бил възпитаван. Грее ме мене, че някой го е чанчил, че го е карал да търчи, мете и копае, да виси на стойка и яде пердах от други чешити. Като гедам в какво общество живеем, доста хора си заслужават чанча и пердаха, а ореваването на форумното пространство (не само тук, а и във всеки един форум с такава тема) с вопли какво им е отнела казармата за 9 мес, 1 или 2 години е смешно ! 

От друга страна какво го е еня накой си, какво ме е обременило мене, че да мисля по този начин.

Та тъй, всеки е прав за себе си и темата от тук насетне е напълно изчерпана....поне за мен !
 :hi:

jopeto

  • Trade Count: (16)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1343
  • Рейтинг: 208
     Твоя мироглед си е твоя мироглед и аз го уважавам, важното е да се кефиш!  И на мен дядовците ми са участвал във войните. И в първата и във втората световна, единият ми прадядо си е защитавал семейството, когато македония все още е била под турско. И брата  на баба ми е убит във втората световна. Ама само че, дядовците са ми разказали, обективната чисточовешка истина за събитията и обратите им.  Разказали са ми как не са имали избор и нищо не е зависело от тях. Разказали са ми и как са били обърнати от Българска армия в пушечно, месо хвърлени безмислено срещу заминаващите си немците. И още много други работи дето не са по темата. Това не ме задължава да мразя някого, да нямам собствено мислене и да поддържам идеология, която е била в разрез с интересите на собствената ми държава. Ако, не дай си боже, стане нещо, подобно на ставащото в близост до нас по-море, не си мисли, че ще си седя просто, така  или, че другите хора са по-малко българи или стархливци, само защото няма вече казарма.   

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък


мдам , това е интересно - ако стане конфликт и ни мобилизират -

ще отидем ли ?