Автор Тема: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?  (Прочетена 7320 пъти)

kossis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Понеже не открих тема за цифровизация на НО -Пико- ВР 01-5 или 41 - аналогови от старите, та да питам тук как става точно хватката ?
Ако има такава тема, нека Админа да ме премести там.

 Аз има и двата аналогови.
 Та сега от Липето ще си купя и цифров сет-гордо поръчан след борба с Нета и Немският продавач, с когото разговарях на Английски да ми оправи поръчката и блокираните пари във виртуалното пространство. :yes:.

Ако може да ми обясните дали в парният локомотив е най добре да сложа декодера, понеже в тренда няма место. Отварях го да го чиста и видях че тежестта е голяма и ще пречи.

 С поялника съм на ти. Филтър кондензатора и бобините (RC групата) остават ли ?

Абе да разясните как става номера. Буксата се реже предполагам и кои пинове се ползват и тнт. А за фаровете кои са изводите на 8 пинов декодер ?

Предполагам на цифрова линия-16 волта променливо не можеш да слагаш аналогов влак с правотоков мотор на 12 право ?

А обратното - на 12 право може ли да върви цифров влак с декодер ?

Това са ми за сега въпросите. Като дойде Сета от Фашистко ще снимам и ще сложа и снимки и на старите ми машини и тнт. :drinks:

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?
« Отговор #1 -: 14 Декември 2015, 17:44:56 »
Kos , прегледай схемата , която съм дал тук

kossis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?
« Отговор #2 -: 14 Декември 2015, 19:02:43 »
Ок ! :drinks:

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?
« Отговор #3 -: 14 Декември 2015, 20:19:21 »
Старите правотокови модели са лесни за цифровизация - може с декодер без куплунг, може и с декодер  с куплунг. Варианти бол - всякакви декодери, поддържащи DCC стандарта или комбинирани по ММ/DCC.
RC филтърът остава, не пречи на декодера, дори му помага.
Ако купиш декодер с заводски амбалаж, въпреси задължително има книжка/упътване/мануал кое за какво е, какви са му изводите /включително и по цветове на жиците/, какви са му възможностите. Ако не уцелиш на език, в сайта на всеки нормален производител има упътване на друг, широко разпространен език. Ако няма - просто не се занимавай с този декодер, за да не се хапеш после по меките задни части...
Като сложиш DCC декодер /правотоков/, караш на 12 волта прав ток - 16 волта крив ток е за стрелки, светофари и др., единствено в системата на Мерклин тоз крив ток се ползва и за локомотиви /дори и за съвременни с правототокови мотори/.

vankata86

  • Trade Count: (11)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 360
  • Рейтинг: 186
Re: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?
« Отговор #4 -: 14 Декември 2015, 21:14:36 »
Ето колега възможно най-опростеното изпълнение предполагам,че ще се справиш без затруднения!Успех!

kossis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?
« Отговор #5 -: 15 Декември 2015, 11:26:01 »
Ясно, тоест цифров влак мога да го карам с аналогово захранване, а обратното може ли -аналогов да върви по цифрово трасе ?

Цифровият сет на Роко какво пуска по линиите ? Аз мислех  че е 16 променливо ? Поради което аналогов влак не би следвало да може да върви там.

А за цифровият влак по аналогово четох че трябвало декодера да му се разреши да върви директно на 12 право. Така ли е или директно може да върви ? Как и с какво у-во се разрешават функциите на декодера ?
Колкото хора питам тук, толкова различни мнения за това. Ще измеря какво е напрежението по цифровото трасе и това ще е най верният отговор явно.
« Последна редакция: 15 Декември 2015, 11:30:39 от kossis »

Mixy

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (3)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1538
  • Рейтинг: 384
    • SCARM - българският софтуер за дизайн на релсови планове и жп макети
Re: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?
« Отговор #6 -: 15 Декември 2015, 12:10:02 »
Цитат на: kossis link=topic=4799.msg102340#msg102340 date=1450171561
може ли -аналогов да върви по цифрово трасе ?

В общия случай - не. Някои централи могат да управляват единичен аналогов локомотив на трасето, като изменят амплитудата на единия полу-период на импулсите, но това е с ограничена функционалност.

Цитат на: kossis link=topic=4799.msg102340#msg102340 date=1450171561
Цифровият сет на Роко какво пуска по линиите ? Аз мислех  че е 16 променливо ? Поради което аналогов влак не би следвало да може да върви там.

Да. Цифровият сигнал е във вид на импулсна поредица от правоъгълни импулси с редуващ се поляритет и променлива дължина на импулса и паузата с което се кодират цифровите команди. Поради това, аналогов лок сложен на цифрово трасе просто стои на едно място и двигателят му започва да загрява.

Цитат на: kossis link=topic=4799.msg102340#msg102340 date=1450171561
А за цифровият влак по аналогово четох че трябвало декодера да му се разреши да върви директно на 12 право. Така ли е или директно може да върви ? Как и с какво у-во се разрешават функциите на декодера ?

Това зависи от модела на декодера и функциите, които поддържа. Настройването се осъществява от самата централа, когато с нея се работи в режим на програмиране. По-добрите централи могат предварително да четат настройките от декодера, докато по-простите могат само да записват съответните контролни стойности (CV).

Цитат на: kossis link=topic=4799.msg102340#msg102340 date=1450171561
Колкото хора питам тук, толкова различни мнения за това. Ще измеря какво е напрежението по цифровото трасе и това ще е най верният отговор явно.

Измерването на напрежението и дори анализа на импулсната поредица с осцилоскоп няма да са от голяма полза. Просто трябва да решиш дали ще караш цифрово трасе с цифрови локове по него или не. Аналогови локомотиви по принцип не вървят на цифрово трасе, докато обратното е възможно - цифрови локомотиви на аналогово трасе, но тогава всички интересни функции на декодера се губят и просто няма смисъл.
« Последна редакция: 15 Декември 2015, 12:13:41 от Mixy »

kossis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?
« Отговор #7 -: 15 Декември 2015, 14:55:31 »
Тотално се ошашавих- хем има цифрови на ДЦ, хем на АЦ ??? Хубаво де какво значи това. Цифровият работи с импулсно право,. Ами това АЦ тогава ?
« Последна редакция: 15 Декември 2015, 15:00:49 от kossis »

bdz43r

  • Trade Count: (5)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1012
  • Рейтинг: 257
    • bgrail.info
Re: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?
« Отговор #8 -: 15 Декември 2015, 15:05:21 »
Цифровият работи с DCC (кодиран променлив ток, а не такъв от трансформатора) и според декодера може да работи и на аналогово DC трасе с ограничени възможности.
Аналоговият локомотив работи само на DC, а пуснат на цифрово трасе само пищи и загрява. Някои цифрови захранвания могат да имитират DC и така да управляват аналогов локомотив, с което се изгубва цифровия режим на трасето.
На обикновено AC (с мрежова честота) не работят нито едните, нито другите, а само AC системата на Мерклин.

kossis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?
« Отговор #9 -: 15 Декември 2015, 16:15:15 »
Ясно - това АЦ са си променливо токови- асинхронни моторчета вероятно. Посоката се определя предполагам от размяна на фазата. Безчеткови ?

ДЦ макар и импулсно си е ДЦ модулирано до колкото аз знам от това което съм учил. Дори модулирано за синусоида 50 херца при инверторите, пак си е модифицирана синусоида. Има и с пълна, но там и цената е ............

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?
« Отговор #10 -: 15 Декември 2015, 16:56:35 »

kossis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?
« Отговор #11 -: 15 Декември 2015, 17:06:22 »
Дайте по темата де.

А какво иска да каже означението-правоъгълник с 8 точки над картинката на продукта ? С какъв декодер е или само интерфейса който има ?
http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/A.C.M.E/69-4-005001-188919-0-0-0-4-4-2-0-gatt-gb-h-0/ein_produkt.html

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?
« Отговор #12 -: 15 Декември 2015, 17:12:00 »
Кос , нали това те накарах да погледнеш - 8 пин декодер ! има и 21-пинови

DCC ready , означава просто да вкл буксата на декодера към платката в лока   клик
« Последна редакция: 15 Декември 2015, 17:16:50 от Adrian »

kossis

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?
« Отговор #13 -: 15 Декември 2015, 17:18:36 »
Така де, но ти ме накара да гледам схемата на връзване, която даже изпринтих. А аз питам за означенията в Липето. Докато включа тия точки дали са домино или какво  :yes:
Защото в сайта на Роко този Лок няма никакво осветление, но пък е с 8 пинов декодер според Липето ???

http://www.roco.cc/en/product/227056-41363-0-0-0-0-0-001/products.html

http://www.modellbahnshop-lippe.com/produkt/Roco/1-4-0-208940-002011-0-0-49-5-2-0-grp-gb-p-0/produkt.html#besch
« Последна редакция: 15 Декември 2015, 17:21:51 от kossis »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Слагане на декодер на BR01 HO Piko- аналогов, как ?
« Отговор #14 -: 16 Декември 2015, 08:20:49 »
И тук както и в други сериозни направления - царски преки пътеки няма.
Прочетох внимателно - само намекваш, че ще си купуваш от липето въпросния лок,
но никъде не става дума за иконата в каталога им. Тоест май не е ясно какво питаш.
Показах ти началните стъпки за да си отговориш на поставените от теб въпроси,
но никой не може (и не иска) да те кара на сила да ги прочетеш.

Ако го направиш ще видиш въпросите и коментарите си в ....другата светлина (която и ние визираме).