Електроника и Електротехника | Electronics and Electrical Engineering > Цифрово / дигитално управление | Digital Command Control

Преработка на Roco 10764 централа в бустер

<< < (3/6) > >>

totomoto:
А защо се налага свързването на няколко станции?  :blush2:

Best Ripper:
За увеличаване на изходния ток, породено от едновременно движение на много влакове. Става въпрос примерно за 10-15-20 и повече... При доста големи макети. За малки макети е безсмислено - малките централи осигуряват изходен ток от 2-3 ампера ток, който е съвсем достатъчен за няколко едновременно движещи се влакове. По-големите централи, като Märklin CS1/CS2/CS3 или ESU 50200, имат вградени бустери за 5 или 6 ампера ток - съвсем достатъчен и за повече локомотиви /със съответното подходящо захранване на централите/.
Целта на бустера е да поеме и разтовари общото натоварване на централата. В класическия случай при много големи макети цялото трасе се дели на няколко електрически разделени участъци, като към всеки се включва отделен бустер. Самите бустери на входа си са свързани заедно към една централа /а може и към две/, от които синхронно получават управляващи импулси, които препращат по цялото трасе /всеки бустер в своя участък/. По този начин локомотивите имат навсякъде по трасето управление и не "умират" или не стават неуправляеми при прескачане в друг отделен участък на общото трасе. Бустерът просто препредава цифровите сигнали /управляващата компонента/, като поема токовото натоварване /правотоковата компонента/.

Най-общо казано бустерът е цифров краен усилвател - подобно на аналогия от класическите аудио усилватели. При класическата музика имаш източник /примерно касетофон/, предусилвател и крайно стъпало. Тук източникът и предусилвателят са в централата /примерно мултимауса/, а бустерът е крайното стъпало. Теоретично погледнато мултимаусът може да управлява сам всичко като команди, без бустер. Но възможностите му като токово натоварване са твърде малки дори и за един локомотив.

pach:
Само дето всяка станция излъчва цифровия код по определен стандарт,
 ( протокол за контактуване), освен със слаба токова верига и с по-ниско напрежение, с цел запазване работоспособността и при недостиг от захранване във веригите за управление и избягване на грешка.

Конкретно МултиМауса работи с драйверни чипове по стандарт RS-485, което се явява промишления такъв, вместо стария и добре
 известен от старите компютри RS-232 ( от времето преди USB-тата).

Когато се слагат повече от един усилвател ( или бустер), освен
че се изолират участъците им, те се и съгласуват против късо съединение. Иначе дори и да не изгорят, ще "забият" кода.

Когато се включват няколко станции ( централи, мишки и т.н.),
те също се съгласуват по между си. Една "шефа" ( master), а всички
останали са и подчинени (slave), което правило
е валидно и когато са включени няколко усилвателя.
Винаги една станция  е " шефа", независимо в колко
усилвателя е включена или колко "мишки" има във веригата!!!
Всяка станция си определя и адрес ( да не се бърка с локомотивни и аксесоари адреси) за да се различава от всички останали станции, отново за да няма дублиране или грешен код.

ПП. При усилвателите всичко което е над 6 А изходен ток става доста опасно, защото при авария и/или късо се заваряват колооси за релсите!!!!

На малките макети има.смисъл поне от два усилвателя - един за движението, втория за аксесоарите! Така превключването на няколко стрелки едновременно не влияе на движението.

totomoto:
По-изчерпателен отговор от това, здрав ему кажи  :drinks:!

Best Ripper:

--- Цитат на: pach link=topic=4909.msg109494#msg109494 date=1510584018 ---... Така превключването на няколко стрелки едновременно не влияе на движението.

--- Край на цитат ---

Кога и с каква централа успя да го постигнеш това? Че ми стана много интересно...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия