Автор Тема: Макетът на Станислав Загорчев в НО  (Прочетена 27159 пъти)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #30 -: 10 Септември 2008, 08:21:05 »
Подмакетната конструкция си я направи от класически тип - носеща скара от летви с размери 20 х 60 х n и от горе шперплат > 10 мм. или пък от "Симона".впрочем видях при Жоро парче от Симона - много е удобно , лека , държи винтове , пирончета , С200 и е по-лека и най вече не се измята , като дървеният материал...Остава да проверя на какви цени се продава.

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #31 -: 10 Септември 2008, 08:22:08 »
За дългия тунел мога да дам съвет , защото на 2-рия ми макет имах такъв :

в правия участък външната му стена си я направи със стъкло - 2 плъзгащи крила - като витринка - и разиграй метро станция ; адски е гъзарско , стига да не е долепена до стената точно тази страна - за да може да се кефи зрителя ,
не знам дали го обясних добре - разбра ли ме ?

Така ще можеш и да обслужваш евентуални аварии ;)

vania85

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #32 -: 10 Септември 2008, 10:19:58 »
Идеята за метростанция е много добра ;) особенно ако има голям подлез през който тя да се вижда, със стълби и ескалатор ;)
Коловозите на гарата е по-добре всички да са преходни защото и без това твърде много глухи коловози имаш :)

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6709
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #33 -: 10 Септември 2008, 11:58:17 »


...или пък го направи така , пак е атрактивно !  >>>


staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #34 -: 10 Септември 2008, 16:29:57 »
Цитат на: Adrian link=topic=753.msg9605#msg9605 date=1221024128
За дългия тунел мога да дам съвет , защото на 2-рия ми макет имах такъв :

в правия участък външната му стена си я направи със стъкло - 2 плъзгащи крила - като витринка - и разиграй метро станция ; адски е гъзарско , стига да не е долепена до стената точно тази страна - за да може да се кефи зрителя ,
не знам дали го обясних добре - разбра ли ме ?

Така ще можеш и да обслужваш евентуални аварии ;)

Северната и западната страни вече не са долепени до стени, както беше по първоначалния план, а на по 80см. Не знам дали ще е достатъчно, за да може зрител да се "наслади" на метростанцията. Следователно по-скоро ще бъде по втория начин, този с "дупките". От друга страна върху площта над него мислех да разположа гарата, за да не скрива коловозите от погледа. А ако пусна коловоз над тунела...абе къде ми е гарата бе?!?! ;D
Всъщност разстоянието от северния коловоз до ръба на макета е нещо като 18-20см, а не мога да изместя всички релси на юг, щото ще излезна от размера.

 ??? ??? ???

Dispatcher

  • Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 79
  • Рейтинг: 23
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #35 -: 15 Септември 2008, 08:34:20 »
Темата за Симоната е отцепена и преместена тук http://www.railwaypassion.com/forums/index.php/topic,782.0.html

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #36 -: 01 Декември 2008, 23:27:12 »
ХМ, нови промени по местоположението на макета. В крайна сметка ще ходи в къщата на баба ми и дядо ми във Велинград. Идния уикенд ще ходя натам, ще измеря стаята и ще се правят нови планове.
...
Егати хамалогията с тва избиране на мястото...

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #37 -: 10 Декември 2008, 22:50:37 »
Ето го поредния вариант за развитието на моя бъдещ макет. Според размерите на стаята малко доразвих стария вариант и се получи това. Написаните размери са тези на цялото пространство, с което разполагам. Ще се позанимавам още стига да имам повечко време. Приемам всякакви съвети.
:)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #38 -: 11 Декември 2008, 08:30:18 »
Ако разполагаш  в действителност с тази площ , то помисли за нещо по-различно от тази схема (при това силно напомняща на една друга) защото сега не се връзва най-голямата гара да ти е отзад...и въобще доста хаотично ти е всичко , няма ясно разграничение на обособени зони , както казва Сашо - къде е гарата всъщност? Или пък Жоро - не виждам междугаровите разстояния навсякъде...
За да може конкретно да си говорим , не е лошо да обясниш с по едно изречение кое за какво си предвидил , как го виждаш...и тт данните не си описал (например какви радиуси ползваш и защо !?
...и т.н.
 ;D

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #39 -: 11 Декември 2008, 13:02:27 »
Цитат на: pach link=topic=753.msg14677#msg14677 date=1228977018
Ако разполагаш  в действителност с тази площ , то помисли за нещо по-различно от тази схема (при това силно напомняща на една друга) защото сега не се връзва най-голямата гара да ти е отзад...и въобще доста хаотично ти е всичко , няма ясно разграничение на обособени зони , както казва Сашо - къде е гарата всъщност? Или пък Жоро - не виждам междугаровите разстояния навсякъде...
За да може конкретно да си говорим , не е лошо да обясниш с по едно изречение кое за какво си предвидил , как го виждаш...и тт данните не си описал (например какви радиуси ползваш и защо !?
...и т.н.
 ;D

Това е много елементарно и постно развитие. Бях сигурен, че няма да се хареса. Честно да си кажа не знам защо изобщо го постнах. В момента имам една друга идея, с нещо като диагонална гара. За жалост в момента не разполагам с достатъчно свободно време, за да я довърша, заради защити и заверки в университета /пък и наближава сесията.../. Но все ще измисля някакво време.
Ще гледам примерно радиусите на кривите да не падат под 480мм, тъй като по-дългите вагони /особено пътническите/ излеждат глупаво, пък и се стремя да се доближа до "истинските радиуси". Малко по-късно днес ще опиша кое за какво и що.
 ;D :) :P

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #40 -: 11 Декември 2008, 13:34:06 »
Хей , не го прави ние да го харесаме - най-важното е ТЕБ да те кефи!!!
 ;D ;D ;D

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #41 -: 11 Декември 2008, 19:11:15 »
Цитат на: pach link=topic=753.msg14721#msg14721 date=1228995246
Хей , не го прави ние да го харесаме - най-важното е ТЕБ да те кефи!!!
 ;D ;D ;D

 ;D ;D ;D

Под "да се хареса" имах предвид да се одобри от старшите. За да ми харесва, за мен е важно да го одобрят хората, които имат опит, тъй като аз мога веднага да почна да правя това-онова, но като излезне нещо непредвидено ще си бия главата. В този смисъл е това. Все пак нали затова е този форум.  :)
 ;D ;D ;D


P.S.
Само да питам (май-май доста тъпо) за тези ТТ данни - какво ще рече. Или да ме насочите към съответната информация. :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12257
  • Рейтинг: 1308
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #42 -: 12 Декември 2008, 08:34:21 »
TT - данни означава в някой случай "тактико-техническа информация" , а в твоя случай - отговор на основни въпроси:
1.Какви композиции искаш да караш?
2.Каква маневрена дейност ще имаш?
3.Какви минимални радиуси ще ползваш?
4.Какво искаш да представлява твоя макет?
5.Как се разполагат трасетата в наклон
(например в долният край на последният ти план , трасето ти излиза от ляво през тунела и минава над стрелката - в този случай на мен ми е ясно че така излиза в следствие на програмата коята го е чертала , или по точно , последователността на твойто изграждане на трасето.Обаче там разстоянието не е достатъчно от тунела до горното ниво за изкачване , и въпреки че изчертаното минава над стрелките , всъщност идеята е да е под стрелките и тогава да се изкачи до горният етаж - то и там май не ти стига разстоянието ...)Тоест трябва да дадеш кратко описание кое къде и как е по трасето.
6.По-старите моделисти имаха краткият въпрос - колко стрелки ще имаш на меката и в зависимост от броя им в отговора , си правеха заключения за големината на макета , гарата му и съответните възможнасти , дори без да виждат плана му.Така ставаше ясно и какво точно иска да прави на макета си проектанта му...
7. Въобще , хубаво е да прочетеш основната статия тук , на тема "мотиви за макети " и когато си отговориш на поставените там въпроси , ще си по - наясно какво точно искаш и ти.А това изясниш ли си го , ще ни постнеш следващият си план , със съответният коментар към него - или така наречените ТТ-данни...
 ;D ;D ;D ;D ;D

staff123

  • Trade Count: (1)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 473
  • Рейтинг: 2
    • LinkedIn
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #43 -: 12 Декември 2008, 14:29:16 »
Благодаря, pach, ще изясня всичко.
 :) :)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Макетът на Станислав Загорчев в НО
« Отговор #44 -: 12 Декември 2008, 18:32:41 »
Ето ти една идея от тоз юнак - хем за разположение на нещата по него, хем как е организирал съхранението му...
http://galerie.tt-pics.de/categories.php?cat_id=192  ;)