Автор Тема: Приемам съвети за направа на макет  (Прочетена 13300 пъти)

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Приемам съвети за направа на макет
« -: 04 Ноември 2007, 22:09:28 »
Здравейте на всички хобисти,машинисти и весели идеалисти:).Ще Ви помоля за съвет как да направя замисления от мен макет.От дълго време разглеждам схеми,но основно до сега си набавях релсовия път.Мога да се похваля,че от асортимента на PIKO имам почти всички видове /без късите/.Та тъкмо когато си мислех,че...някога когато имам време ще го правя,ме обхвана желанието с нова,още по-голяма сила.
Та за макета ,тук http://store.picbg.net/pubpic/4F/BB/9293b7e5ccd54fbb.JPG може да видите схемата ,аз го начертах с WinRail7.0 почти същия,като в закритата част /тунела/ще е единично трасе,не 3 както е по-схема.
Приемам всякакви съвети за оформяне на ландшафт,наклони на трасето и как може да се направи дигитално или аналогово захранване.Абе всичко каквото Ви дойде като идея.Така може да се получи интересна тема от която за в бъдеще и други начинаещи да имат полза ;) ;)
P*S* Ще се опитам да прикача и WinRail /mit-13.ral /файла за да видите аз как го очертах,дано да успея:)
« Последна редакция: 10 Януари 2008, 07:15:13 от mill »

GG1

  • Trade Count: (4)
  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 88
  • Рейтинг: 0
  • 1:87
Re: Приемам съвети за направа на макет
« Отговор #1 -: 05 Ноември 2007, 10:01:01 »
Zdraveite, suvetite mai shte budat s procesa na rabota, proektut Vi e super na men mi haresva, haide po-skoro da ima i drugi snikmi, uspeh, i nai-veche vreme. ;)

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Приемам съвети за направа на макет
« Отговор #2 -: 05 Ноември 2007, 12:45:18 »
Амбициозен проект! Поздравления! Съветът ми е: подготви се добре преди да почнеш - чети много и знай точно какво искаш да се получи. После действай! Успех! А имаш ли нужда от съвет, точно тук е мястото да си задаваш въпросите.
:)
« Последна редакция: 05 Ноември 2007, 12:46:51 от Vlado »

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Приемам съвети за направа на макет
« Отговор #3 -: 05 Ноември 2007, 14:54:34 »
Здравей и на теб!!
Преди да почнеме със съвети, кажи с какви размери ще бъде макета. Иначе изборът ти за първи макет е добър . С малки корекции тук там, може да стане много интересен.
Жоро

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Приемам съвети за направа на макет
« Отговор #4 -: 05 Ноември 2007, 17:14:48 »
Благодаря на всички :).Ами макета по скица е с размери 2 550 мм. х 1 300мм.Обаче тая схема  е правена около 1950г. от Гюнтер Фром/1927-1994/ Тоя пич е бил маниак на тая тема .Нещо подобно е книгата на Ю.Ботев,ама изглежда като книжле в сравнение с тази на Фром.350 страници ама всякакви обяснения-каквото се сетите,как се слага 3 камъче на четвъртата траверса...но всичко на немски.Пък ако дам да я превеждат ,то един макет ще си купя -полуготов:)))Та със сегашните размери на релсите /piko/ е  о/о 3 х 1,6 м.Днес поръчах последните релси 4 х 940мм 8) и след 25 дни ще мога да ги сглобя на пода.
А какво искам-искам макет като на Владо ;),в смисъл ,сядам пускам влака и се кефя 2-3 часа,изпускам напрежението дето са ми вкарали през деня.Сградите на 1-во време няма да ги фиксирам.Тук http://www.bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=24018&AlbumId=85713 може да видите какви сгради имам до момента.Гарата например още съществува ,но от 1977г.е превърната в музей.Един хотел -пак в стил около 50-те,една църква,а в горния ляв ъгъл/глухия коловоз/някоя фабрика за дърводобив или въглища.И като ми скимне вдигам тези сгради и слагам със същите размери,ама по-модерни... Задължително ретро композиция .В общи линии е това.Та този макет ми се вижда малко по опростен откъм наклони,надлези и други подобни дето мисля,че се научават на втория макет вече.
А и трябва да се споразумея с тъщата за да почна да даде една стая ,има същата с такива размери .Обаче се дърпа не като магаре на лед ми...като тъща  ;D,ни са води ,ни са кара.Засега я чакам да изкука  още малко,а дотогава ще събирам материалите.
« Последна редакция: 05 Ноември 2007, 17:32:53 от mill »

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Приемам съвети за направа на макет
« Отговор #5 -: 06 Ноември 2007, 08:49:21 »
Е, благодаря, че аз съм примерът за твоите жп моделистки стремления! Поласкан съм!
А сега по темата: както казах и по-горе трябва предварително много добре да се подготвиш за направата на своя макет. Може да изглежда на пръв поглед лесно да сложиш един плот, на него релси и къщи и да караш, но всъщност, за да стане добре се изискват доста дни, месеци, а защо не и години (в моя случай) за създаването на нещо сносно като визия и възможности.
Първо прегледай книгата на Юри Ботев. Тя, макар и стара, съдържа в себе си изключително ценни съвети за направата на рамката на макета, полагането на релсовия път, окабеляването, ел. инсталациите (отчасти), ландшафта и много други. Разбира се, всичко трябва да се пресява, защото все пак е създавана през 70-те години на миналия век. Трябва да решиш и дали ще се дигитализираш. Изобщо да направиш един макет може да бъде сравнено с направата на една къща - трябват ти куп знания, които, в случая, трябва да придобиеш сам, за да ги и ползваш само ти. Тогава и ще стане добре.
Успех! 

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re: Приемам съвети за направа на макет
« Отговор #6 -: 12 Ноември 2007, 21:59:08 »
Цитат
Та със сегашните размери на релсите /piko/ е  о/о 3 х 1,6 м.
Дължината е добра за този макет. Проблемно е да се пресегнеш на 1,6м и да достигнеш до нещо, моето се намира там, без да легнеш върху останалата част на макета. Това важи при условие,че макетът е захванат за дългата си страна към стената. Ако имаш достъп от всички страни 0,8м още на са проблем за достигане. Г-н Фром е бил малко ларж, като е предложил 1,3м, според мен и 1м е достатъчен.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Приемам съвети за направа на макет
« Отговор #7 -: 13 Ноември 2007, 11:39:05 »
Абсолютно съм съгласен с Жоро - 1,6 м е разстояние, което ще те затрудни много при обслужването на макета. Едно от удебелените предупреждения на Ботев в неговата книга е това, че трябва да се избягват места по макета, до които трудно ще се достига без извънредно усилие. Моят макет е 1 м в ширина и пак се напрягам при пресягане до другия му край и винаги внимавам да не закача нещо. Но ако тези 1,6 м допускат досег от всички страни, няма да е проблем.

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Приемам съвети за направа на макет
« Отговор #8 -: 15 Ноември 2007, 22:10:18 »
Да ,мисля да има достъп от всяка страна на макета.Пък съм и 1,95м.висок ;D,та ще се измеря като се сгъвам под прав ъгъл,до колко метра мога да достигна:))))))).

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re: Приемам съвети за направа на макет
« Отговор #9 -: 16 Ноември 2007, 09:03:29 »
Ти се майтапиш, но ако ти се наложи да постоиш в такова "висящо" положение две-три минути и в същия момент да вършиш нещо фино, ще разбереш за какво иде реч. Цветущите изрази, които ще са ти на устата заради болката в кръста ще са налице.
:)

krasimirt

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Приемам съвети за направа на макет
« Отговор #10 -: 21 Ноември 2007, 21:39:50 »
zdravej.krasiva gara,vili,depo.tazi dadenost triabva da ti podskage che presazdavaneto na maketa triabva da otgovaria na saotvetnata nadmorska visochina.moia savet e da dadesh edna visochina na maketa .vdigni planini otstrani (otkrij skalen masiv s bial i chervenikav otenak)i ot dvete strani na 30-40cm ,zalesi s eglolisni darveta,klekove,pusni edna rekichka i s darveno mosche ,zavarshi s malko ezerce na nivoto na garata.ne izpolzvaj supermaketa,ne go vigdam v taka predlogenata vizia.
http://www.eurostar.netfirms.com/service/krassi.htm
vig snimkata gore v liavo.za tova ide rech. [font=Verdana]kato savet :tvori vav visochina tam e majstorlaka na maketa,poviarvaj![/font]uspeh!

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Приемам съвети за направа на макет
« Отговор #11 -: 23 Ноември 2007, 22:17:11 »
Цитат на: krasimirt link=topic=78.msg284#msg284 date=1195673990
zdravej.krasiva gara,vili,depo.tazi dadenost triabva da ti podskage che presazdavaneto na maketa triabva da otgovaria na saotvetnata nadmorska visochina.moia savet e da dadesh edna visochina na maketa .vdigni planini otstrani (otkrij skalen masiv s bial i chervenikav otenak)i ot dvete strani na 30-40cm ,zalesi s eglolisni darveta,klekove,pusni edna rekichka i s darveno mosche ,zavarshi s malko ezerce na nivoto na garata.ne izpolzvaj supermaketa,ne go vigdam v taka predlogenata vizia.
http://www.eurostar.netfirms.com/service/krassi.htm
vig snimkata gore v liavo.za tova ide rech. kato savet :tvori vav visochina tam e majstorlaka na maketa,poviarvaj!
Тая снимка съм я загледал от преди 1,5 година.И съм сигурен ,че има още ама не ги публикувате.:)Много си прав.При първа възможност ,ако имам път към теб ,ще ти се обадя.Ама чак такъв майсторлък не съм сигурен дали ще проявя.Да се надявам,че напролет ще мога да мина през Разград.Сега ще ходя до Шумен,мислех с колата и да се дигна от конгреса,та да разгледам товоите работи.Ма взех че се думнах в една мантинела и ся с автобуса.Много ме  е яд.Щото явно много можеш да помогнеш,естествено не заради черните ми очи:)))).Краси,да знаеш ,че сте големи майстори:) ;)
« Последна редакция: 23 Ноември 2007, 22:20:15 от mill »

emilchaushev

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1464
  • Рейтинг: 542
  • N scale 1:160- реален моделизъм
Re: Приемам съвети за направа на макет
« Отговор #12 -: 06 Януари 2008, 15:32:02 »
Здавейте,
Малко акъл и от мен.
Като начало си намисли какви композиции ще караш. По това се ориентирай какви да са ти дължините на коловозите. Много е неприятно да видиш спрял влак, на който последните вагони "стърчат" извън стрелките. Мен лично ме дразни такава гледка. А в крайна сметка макета го правиш за да ти е кеф.
След това си определи дали ти е кеф маневрената дейност или карането.
Един съвет: Разчупи кривата. Например изкачванията и спусканията да не са в една прост крива, а в последователни криви. МНого е красиво особено, когато композицията се "гъне" особено в планински участък. А е и манлко по- реално.Дава доста възможности за творчество по ландшафта- тук скаличка, там горичка.. красота.

Аз лично не обичам струпване на сгради из макетите- обичам да има въздух и шир, зеленина и пространство.

mill

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Приемам съвети за направа на макет
« Отговор #13 -: 27 Януари 2008, 12:56:15 »
http://store.picbg.net/pubpic/5C/CB/09786a8f1d655ccb.JPG    Ето общ изглед на релсовия път.В най-скоро време ще поръчам основата и ...почвам да редя ;D.
Голям стана ,дявол да го вземе-3,20/1,70м. :o ,ама готино:)

krasimirt

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re: Приемам съвети за направа на макет
« Отговор #14 -: 27 Януари 2008, 18:34:18 »
Здравей!
Видях снимката и ако позволиш да дам един съвет.В така направената схема открих възможност за едина много уважавана от мен постановка ,незнам как да го обясня и май е по добре да го нарисувам ,сканирам и да го пратя.