Ето един пример за малко клубно развитие - нещо като стартов сет за клубове!

(Image removed from quote.)
Забележете геометричната зависимост на модулите е пряко зависима от геометричните зависимости на релсовият материал...
При това челата на модули с различна форма са еднакви в голяма степен , без да зависят от формата на модулите , нито от тяхното съдържание.
Ако приемем , условно , че модула с бариерата е основният размер 50 х 120 см. (какъвто е нашият максимален размер), то е ясно , че има модули на 45 и 90 градуса , модули къси (50-60 см) като тоя с гората , модули дълги и широки (80 х 2 бр. от 120 см) като гарата , модули като част от кръг , тунелни и т.н.
Това е една доста примамлива идея - какво ще кажете , модулистите!?????

Този пост който пуснах преди време никой не го коментира...
Миналият четвъртък в разговор с Иво , по въпроса за модулите и заложените задължителни размери , както и тяхното доста хаотично развитие , само за 15 минути стигнахме до извода , че :
1.В най-скоро време ще подновим тъй наречените "извънредни" срещи на който ще се събираме
само хората който имат или правят модули.
И не защото сме нещо "различно" от хората с които правим ежемесечните срещи , а защото идеята е да говорим и работим само на тема - модули!
2.Трябва да се направи единна система за модулно развитие в частта за геометрията и взаимозаменяемостта.
3.
Може би на по - късен (клубен?) етап може да избирим и конкретни участъци , гари и т.н. от българската действителност.
Във връзка с горното , както и цитата от по преди , качвам една схема , която е елементарна и всеки по нея може да разбере каква форма и какъв размер трябва да има модула който прави.Схемата на практика е една геометрична зависимост , подобна на заложената в релсовите системи на различните фирми , която способства за стандартизиране на размери и форми на модули , което съвместно със вече стандартизираните ни чела , придобива завършен вид който способства както за взаимозаменяемост на модулите , така и взаимно допълване и най-важното - позволява свобода в сглобяването на различни фигури на трасето ( по подобие на релсовият материал).

Коментар:
- размер на основните клетки (квадрати) 250 х 250 мм.
- радиус на кривите 1000 мм
- ширина на модулите при челата 500 мм
дължина на получените прави модули:
- черен модул 250х8=2000 мм (!!!) , най дългият.
- зелен и оранжев 250х4=1000 мм.
- син 250х5=1250 мм.
- жълт 250х3=750 мм.
ъгли на модули за завой:
- червен с ъгъл на завой от 90 градуса.
- лилав и зелен с ъгъл на завой от 45 градуса.
От тънките линий с които е направена мрежата от квадрати както и диагоналните (те не се изчертани всички за да не претрупват чертежа ) , може да се извадят и размери и места на ребра на на всеки един модул , при това с различен "вътрешен" вид на това оребряване.Челата са ясни.
Ако се сетя още нещо - ще допълвам.
Очаквам вашите коментари , още повече , че човек ако вникне в "мрежата" и геометрията ще види още мноооого неща по въпроса за модулите.

Най-добре става ако си ги разчертаем и изрежем - аз вече цял час си правя различни схеми на сглобяване с наличните (от горният чертеж) модули и да знаета разнообразието е доста голямо...

пп.готовите ни модули са предмет на допълнително обсъждане...въпроса е да си направим стандарта докато не са станали много или все още могат да бъдат допълнени (или рязани и допълвани) както и комбинирани за да влезнат евентуално в геометричните зависимости на размери , радиуси и т.н.