Автор Тема: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo  (Прочетена 24249 пъти)

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #60 -: 17 Ноември 2008, 16:11:29 »
Аз пък ще те подработя отново за макет обикалящ стаята, като ти пусна една съвсем примерна и набързо направена схема с две нива. Синьото е подземното ниво, а червеното ниво е 0.




toniemi

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4783
  • Рейтинг: 633
  • Направи си сам и ще ти олекне! HO,Z Само БДЖ
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #61 -: 17 Ноември 2008, 18:58:20 »
Цитат на: XRISTO link=topic=917.msg13045#msg13045 date=1226893103
Тони,какви размери ти е макета и колко са ти дълги коловозите,долу - горе, ако не е тайна?  ::)
4/2 метра

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #62 -: 17 Ноември 2008, 19:47:13 »
Zazo,благодаря ти за труда,да ти кажа харесва ми перспективата да се намирам в средата, но както си го направил, ще трябва да си вдигам долният край, за да отварям вратата за влизане-излизане.Това не ме устройва, защото едно постоянно вдигане и сваляне означава проблем с насочването (напасването) на релсите, а и с ландшафта бих имал проблеми-ще си личи подгъва и ще стои "дървено" там, а аз съм малко перфекционист,тоест се дразня от някои неизпипани детайли.
Тони,за съжаление аз нямам четири метра,а и искам да съм със затворен контур, тоест не искам да имам "глуха" гара.Твоят е затворен, както виждам, но имаш 4 метра пространство а аз - не.  ::)

Pach,идеята ти все повече ми харесва,охлаждана единствено от опасенията, че няма да мога да се присягам лесно в дъното на макета, за да работя в далечната страна.Опасявам се обаче, че ако не приема твоят вариант ще се наложи да орежа драстично макета и да стане някакъв елементарен ринг,което,честно казано не ме въодушевлява.Ще прехвърля твоята идея в този размер и в програмката Wintrack, с която проектирам моят макет.Може да внеса някои корекции, но твоята концепция като цяло ми харесва и няма да се посвеня да я използвам дори и да ме обвини някой в плагиатство.  ;D
Колкото до макета в средата- то той би бил максимум 3.00 на 1.40 , в което според мен не бих могъл да вместя кой-знае какво разнообразно коловозно развитие(това е основната цел на макета ми), а ако го постигна, то това ще бъде с цената на глухи гари,каквито ненавиждам.

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #63 -: 17 Ноември 2008, 20:30:59 »
Всичко е въпрос на преценка и лични предпочитания. Честно казано помещението ти предразполага към много колебание, защото хем има доста площ (съответно много варианти) и едновременно с това много условности. Иначе с едно модулно свързване и достатъчно прецизност при изпълнението си мисля, че отварянето на вратата не е чак такъв проблем. Да не помислиш, че те навивам  ;).

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #64 -: 17 Ноември 2008, 22:40:27 »
Просто подобно изпълнение би било трудно за мен и сигурно след дълги опити и ядове ще се разочаровам, а най-малкото от това имам нужда.  ::)След вечерни дерзания, ето и моята временна версия на идеята на Pach:



Разбира се, ще има още 30-тина преработки...поне.  ;D
Утре нов ден - нов късмет. ;)


Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #65 -: 17 Ноември 2008, 23:09:36 »
Ице, първо преглътни тезата, че каквото днес ти харесва след три вече няма да е почти същото, след три месеца още по-малко, а след три години не ми се мисли... Не знам някой да е направил макет и да не установи след време, че нещо все не е както трябва и че трябва да се промени... Идеален макет няма и едва ли ще има... Така че първо свикни с постановката, че НЯМА "Ето такъв макет исках"... Все нещо след време няма да ти харесва...  ;)

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #66 -: 18 Ноември 2008, 07:55:27 »
Цитат на: XRISTO link=topic=917.msg13100#msg13100 date=1226954427
Просто подобно изпълнение би било трудно за мен и сигурно след дълги опити и ядове ще се разочаровам, а най-малкото от това имам нужда.  ::)След вечерни дерзания, ето и моята временна версия на идеята на Pach:



Разбира се, ще има още 30-тина преработки...поне.  ;D
Утре нов ден - нов късмет. ;)



Това е много близко като идея с макета на Vlado - обмени мнения с него - той най-добре ще ти каже какви са слабостите/предимствата на такова разпределение .

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12287
  • Рейтинг: 1316
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #67 -: 18 Ноември 2008, 08:51:06 »
Мда , както казва Zazо - не че те навиваме , ама ... ;)
Точна перфекционистите като теб , имат и най-големи успехи в напасването на подвижна/неподвижна част на макет.Дали ще е подвижна пред вратата , или пък някъде в средата на макета (за по лесен достъп до дълбоките части) ефекта от цялата галимация е ,че имаш по-добра възможност за оползотворяване на площта с която разполагаш в площ на макет който искаш. ;)
Не мога да не се съглася и с Best Ripper - много точно е визирал един от основните проблеми при проектирането и реализирането на макет.Аз също съм минал по този път , включително и чертаене по цели нощи в опит да обуздая фантазиите си и мераците си.
Адриан е прав , има сходно с макета на Владо - тое е като при космическите совалки ...Оптималното разположение на гара и "овал" винаги води до индентични резултати.Точно тук идеята на Zazо е много по на място , предполага "бягане" от стандартният правоъгълен макет и разпределението на коловозите в гарите се подчинява като в истинските железници - оптимално "покриват" наличните пространства.
 ;D ;D ;D Дерзай - дерзанията ти едва започват !!! ;)

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #68 -: 18 Ноември 2008, 11:43:47 »
Хм,може би със Зазо сте прави.По края бих имал много по-дълъг път, а и главната гара би могла да бъде доста по на челно място.И в този ред на мисли ме осени една "гениална" идея:
-Ще взема да обърна вратата!Ще я направя да се отваря навън и тогава няма да имам нужда да оставям кой-знае какво място за влизане.Просто ще влизам с приклякване под макета.Е,бих могъл да мисля и за мобилност.Аз имах идейка да го напраскам целият макет на модули,защото съм "социално животно", тоест не бих могъл да творя цели месеци и години сам на тавана като отшелник, докато така, на модулчета ще имам възможност да ги правя у дома на масата в приятната компания на жената.Тя , горката, вече свикна с хобито и щом не и приказвам кое колко струва изобщо не мърмори и не прави забележки.Даже ми помага за някои работи. ;)

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #69 -: 18 Ноември 2008, 18:00:49 »
Гледай само по някое време жена ти да не те върже напреко на линиите пред приближаващия влак...  ;D

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #70 -: 18 Ноември 2008, 21:59:54 »


Пореден творчески напън - този път послушах Зазо и Pach относно формата на макета.Е, сигурно с развитието не съм се справил отлично, но то ще търпи тепърва промени.Най-вече съм притеснен от сложното развитие долу в дясно, където най-вероятно ще се наложи да се вдига част от макета.Сега размисляйки, дали да не го обърна огледално - така при вратата ще има най-малко релси и ще може да се направи подвижната част?  ::) ??? ::)

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #71 -: 18 Ноември 2008, 22:38:08 »


разгледай тук >>
http://www.modellplan.de
« Последна редакция: 18 Ноември 2008, 22:43:01 от Adrian »

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #72 -: 18 Ноември 2008, 22:50:45 »
http://www.blumert.de/winrail/glpbibld.htm

тук също има интересни развития за download

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #73 -: 19 Ноември 2008, 06:57:56 »
Благодарско,Адри, търсих из форума ни подобни линкове, но нещо не ги откривам.Само един PDF с пико планове, но те нещо не отговарят на моите размери.Ще погледна тези, дето ми пращаш и сигурно ще използвам нещо наготово.Нали забелязваш, че тези, дето ги правя сам на нищо не приличат и са абсолютно без концепция?  :-\

Adrian

  • Trade Count: (238)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6710
  • Рейтинг: 1086
  • Купи и ще ти олекне! DR/DB/BDZ 4-5 ep. H0 София
    • Ер Малък
Re: Начални стъпки за създаването на макета на Xristo
« Отговор #74 -: 19 Ноември 2008, 08:19:15 »


наистина се вижда ,че по-скоро тренираш ;)