Автор Тема: Ремонт на станция за цифрово управление - ROCO 10761 / 10764  (Прочетена 30880 пъти)

EMPEROR

  • Гост
  • Trade Count: (0)
По всяка вероятно в зависимост дали има PC интерфейс или някакви други бъдещи предвидени "екстри"...

CaLLlo

  • Trade Count: (13)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2604
  • Рейтинг: 202
  • Dampf Ep.1&2 bis ÜK
Цитат на: lubomir link=topic=882.msg26985#msg26985 date=1248335822
Някой има ли идея, поради что половината платка е празна от към монтирани елементи?

Това се прави за да може всички модели на устройството да са с един модел универсална платка, а различните модели се определят от броя, вида и начина на свързване на елементите.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Аз за сега не , щото съм "свалил" платката , но не ми остава време да "изчертая" принципна схема , за да схвана за какво се били предвидени тези допълнителни екстри които така и не са монтирани...
В началото мислех, че е обрязана защитата със червеният светодиод от 10764 , но като го видях него (10764) вътре се уверих, че не е така.
На платката на 10761 има и немонтиран още един съединител за "booster out" , който след внимателна проверка най-вероятно ще го монтирам, с идеята да не се дават допълнителни пари за "разклонител" от външен вид.
Хитреците от Роко  :spiteful:  , продават такива "разклонители" на цени... ;)  
Ако се загледате по снимките на допълнителният усилвател на Роко 10765 ще видите този съединител монтиран, но пък ги няма тези за подчиняваща и подчинена централа (master e slave).Нали се сещате , че най-вероятно платката е една и съща , но в различно сглобяване и разбира се на нова цена , като за "истинска" нова разработка.
Обече едното е означено като "усилвател" а другото като "booster"!!! ::)

Digitalverstärker - 10764..................UVP € 139,00
Digitalbooster - 10765......................UVP € 129,00
а тук има и още нещо в добавка:
RocoMotion - 10785......................... UVP € 214,00
 като устройството е същото , но така клиента по лесно преглъща цената на диска със софтуера ... :prankster: като има още една допълнителна уловка - въпросното устройство при програмиране изисква трансформатора 10765 (познат ни от комплектите) , който всъщност не се включва в цената на RocoMotion - 10785!!! :fie:

Universaltransformator - 10725 ...........UVP € 44,00

Абе постепенно ще "изловим" разните таръкатлъци на различните фирми и ...накрая ще си пуснем българска система на основата на която да е съвместима и с фирмените , и с FREMO и да е на разбираем език - български  :yes: (такава система се разработва вече  ;), но това е още рано за тук...)

Та така с Роцовските "методи"! :lol:
 ;D ;D ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
 :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic:

Хахаха, ремонтите на тези станции продължават...

Отново модела е от по-старите на Роко - №10761.
Открита в твърде напреднал стадий на "самозапалване". :stop:
При отварянето и по по-горе описаният начин , ето какво бе намерено вътре (почти нищо не е останало всъщност... :scratch_ones_head:)

Свален долен кожух на кутията (тя в момента лежи на покрива си)


Ооооо, ужасссссс.......


Та чак миришееееее... :stink:


След свалянето на една изгоряла (с дупката)  и две  овъглени интегрални схеми, се оказа че платката под изходните стъпала е в доста лошо състояние...Прегорял стъклотекстолит и "отвърнали" медни писти , които чак са се обелили...


Този вид на платката не допускаше качествен и сигурен ремонт...При това се предполага , че въпросната станция няма да е с последно прогаряне...тоест трябва да може поне още един път да се ремонтира. :haha:
Това наложи да бъдат добавени малки платки, които заедно с новите интегрални схеми (ще трябва да си поръчвам нови количества, щото явно "вървят"  :wacko:) заприличаха по начин на изпълнение и обем на...хибридки от преди 20 години.
Няма как - така поне още може да се ремонтира станцията , пък и вътре обема не се е променил драстично.


Все пак и един съвет.
Момчета , обгорелите чипове издържат импулсен ток до 5 А (а те работят именно в този облекчен режим - импулсен) а ток на продължително късо съединение до 1 А.
Въпросната станция , не само е била претоварена , но и "късото" е продължило убийствено дълго. Овъглени са не само двате изходни стъпала, но и платката под тях...Така е можело и пожар да стане  :sarcastic:
Освен това е гръмнал и един от управляващите чипове, както и един защитен стабилитрон...
Това е.


След направените замервания и тестове , станцията отново е работоспособна, така че собственика и може да се приготви...отново да я изгори.
 :lol: :lol: :lol:

lubomir

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Верно че е студенко напоследък, ама нямате ли нещо друго за подпалки? ;D В края на краищата тая джаджа нали има защита от късо съединение. Между другото тая защита май наистина работи странно. Случвало ми се е да изгоря това или онова без въобще да задейства защитата. Странна работа.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
И най-печената защита , не би издържала при такава експлоатация...
Според мен късото не е отстранено и упорито са се опитвали да работят
с централата, докато не е запушила.
Тази станция е от по-старият модел - №10761.
Тоест няма светодиодна индикация,
и когато не си гледаш индикацията на мишката,
резултата е ...овъгляване.
"Разпитах" двамата последни човека които са държали
тая централа, именно за да разбера точно как
е станало това овъгляване.
Нещо не ми стана ясно...
Единият твърди, че е работила до последно,
а другият - че му е замирисала още от найлоновият плик
в който я е получил и въобще не я включвал.
И двамата гледаха като малки деца
 :lol: :lol: :lol: :lol:
Та така и не се изясни при какви обстоятелства е гръмнала.
Жалко, щото можеше да се сподели опит,
но  явно не разбраха целта на "разпита"!!!
 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Gervasii

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (1)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1733
  • Рейтинг: 40
  • НО DRG IIb епоха София
ако беше викнал Емил Боев, щяха да си признаят без бой ама ти го караш по другарски :wild: :wild: :wild:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Е-е-е, Паце, не ме стряскай! И аз използвам такава централа...ще трябва май да се оглеждам за някакво по-ново поколение.  ;D

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: XRISTO link=topic=882.msg36108#msg36108 date=1266317152
Е-е-е, Паце, не ме стряскай! И аз използвам такава централа...ще трябва май да се оглеждам за някакво по-ново поколение.  ;D

Не се стряскай - централата е много готина , здрава и успешна.Особено за парите си!
Няма техника , която като се експлоатира ...неграмотно, да издържи.
Преди имаше един лаф -"дуракоустойчива" но вече не е валиден , защото дураците вече гонят невъобразими класации вече.
Това в рамките, на шегата.
 :haha: :haha: :haha:
Мойта вече май две години си работи доста успешно, въпреки че и аз понякога я мародерствам доста тъпо ...Много добре си е приятна, здрава...
Айде че стана реклама нещо... :spiteful:

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Цитат на: pach link=topic=882.msg36109#msg36109 date=1266317796
  ...Много добре си е приятна, здрава...
Айде че стана реклама нещо... :spiteful:
Това си плаче за комисионна ... в Терасата ;)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Цитат на: Жоро link=topic=882.msg36111#msg36111 date=1266318957
Цитат на: pach link=topic=882.msg36109#msg36109 date=1266317796
  ...Много добре си е приятна, здрава...
Айде че стана реклама нещо... :spiteful:
Това си плаче за комисионна ... в Терасата ;)

Кога ?
Тази вечер ли?

 ;D ;D ;D

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Добре де, на мен изгорелите елементи ми заприличаха на мосфети, а те си греят като се понатоварят. Няма ли да е по-съобразно ако превантивно им се лепне по едно радиаторче и на корпуса се сложи някакъв малък вентилатор?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12288
  • Рейтинг: 1318
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Да MOSFET-и са, но да не забравяме че работят изключително в импулсен режим (честотата впрочем може да се слуша - щото е около 6 кНz) , така че сгреят ли се значи просто ги товариш над допустимите им параметри (а при продължително късо и ти не би издържал).
Радиатори не са им необходими , слагат само на свръх миниатюрните под формата на две пластини отдолу на корпуса им.
Такива най-често ръгат в дешифраторите.
При тези по едричките , самите изходни  крачета се явяват достатъчен "радиатор" още повече че всичките четири са на "късо" и винаги са на дебеличка писта в/у печатната платка, която осигурява достатъчен ресурс за изходния ток от тях и минимално охлаждане.
При условие че пистите при последният ремонт (виж малко по-горе) ги намерих овъглени и отлепени от стъклотекстолита, това значе единствено - якоооо претоварване по ток.А в такъв случай и бог се обръща настрани , щом се нарушават физичните закони...
Но при добро желание никой не ти пречи да си сложиш допълнителни радиатори.
Това обаче (пак да повторя) не би ги спасило то изгаряне при неправилна употреба.
 ;D ;D ;D
« Последна редакция: 29 Март 2010, 16:28:29 от pach »

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
На мен мисълта ми е по-скоро да се намали вероятността от изгаряне при краткотрайно претоварване. Ясно е, че ако ги напънеш нищо не може да ги спаси.

Best Ripper

  • Trade Count: (17)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3377
  • Рейтинг: 551
  • Освободил се от форуми...
Централата изобщо не е супер, готина и т.н. Всяка интелигентно направена защита трябва да осигури безкрайно дълго време защита срещу повреди, претоварване, късо съединение... А тази не може - значи казано на български - централката РОКО sucks!  :diablo: По презумция с тази техника трябва да се занимават и деца, тоест хора с твърде малки познания по електроника и електротехника, поради което производителят трябва да предвиди всякакви възможности от грешки на потребителя. Тук изключвам техническите инвалиди на 20-30-40-50 години, които от незнание, но и липса на страх, са способни да направят невероятни простотии...  :spiteful: Както се казва: И най-сложният изкуствен интелект е безпомощен пред най-елементарната простотия и глупост!  :pleasantry: