Главен форум | Main forum > Железопътен моделизъм | Railway modelling

PIKO спрямо другите

<< < (9/23) > >>

CaLLlo:

Яско, тая снимка трябваше да я пуснем в темата "Познай кой е снимал!"   :yes:

gzo:
Я да ударя едно рамо на ПИКО-то, като кажа неща дето никой до момента не спомена.
Всички, които имаме макети правени от самите нас добре си знаем, че макет се прави най-вече по-принципа проба-грешка ! Тоест, локомотива трабва да дерейлира или да се обърне много пъти преди да изправим пътя, да оправим радиусите, да намалим наклоните, да разширим отстоянията от странични обекти, изпробваме трасето след баластиране и т.н. С една дума влака трябва да мине стотици пъти напред и назад за да изпита трасето в процеса на строеж (който обикновенно продължава с години) и всеки път бараме и побутваме с мазни и мръсни пръсти горките изпитатели.
Та в тоя ред на мисли, да попитам: Кой е тоя луд дето ще си позволи с влак за 300 или 1000 кинта да го обръща, блъска, задира и бара хиляди пъти докато окончателно си оправи трасето ? Същия въпрос стои и при моделирането на самите модели. Кой ще се учи да ползва аерографа за тунинговане, за усъвършенстване на модела или за каквото и да е друго дупчене, рязане, лепене и боядисване освен с пиковски състав ?
Само като си помисля колко пъти съм дерейлирал и объщал моята пиковска людМилка накачена с куп стартови вагончета с цени от по 5 лв. и стигам до извода, че няма друга марка с която да си позволя такова отношение.
Пък накрая, когато трасето е вече "отъпкано" естествено, че има много други по-вървежни и детайлни влакове от ПИКО-вските.
 :drinks:

niki:
 :good:

staff123:

--- Цитат на: staff123 link=topic=3498.msg69820#msg69820 date=1325520544 ---
--- Цитат на: Gogo55 link=topic=3498.msg69781#msg69781 date=1325446098 ---И все пак много трудна дилема се появи сега, особено след като прочетох поста на mitko0888. Иначе и аз като собственик само на пико от старите модели локомотиви съм си много доволен от тях, а и съм си свикнал още от детските години с тяхната визия и шум.Днеска пак направих около 2 часа игра с трито локомотива и различни композиции вагони след тях от 2 до 18. Установих че малкия ми  парен локомотив с две двигателни оси от на пико сета спокойно движи с три вагона а с 4 вагона започва да вижда зор на лек наклон като се дига на задни гуми-тоест мощноста му стига, но няма сцепление и достатъчно тегло. Другите ми два локомотива М61 и ЕЛ44 които са с по два двигателя и 4 двигателни оси спокоино си дърпат до 15 вагона при лек наклон, а при 18 вагона започват да виждат зор при лек наклон. Колоосите им се въртят и имат мощност, но нямат сцепление при лек наклон и повече от 16 вагона.
За сега стигам до следното мое си заключение/ако някои види фрапиращи грешки и откровенна простотия нека ме поправи/:За да върви един влак с повече вагони трябва да има повече двигателни колооси за да има нужното сцепление, може също да се увеличава и теглото на самия локомотив поради същата причина-това сцепление и сила на триене между два гладки метала с малка повърхност. Относно мощноста не се иска кой знае каква, дет се вика и с 5 мизерни вата ще се движи голяма композиция без проблем.Относно шума-тук нямам мнение защото нямам база за сравнение, но сегашния шум не ме дразни-сигурно защото съм му свикнал. Добрата новина е че двата ми мощни локомотива който са с по два двигателя и 4 двигателни колооси могат да дърпат спокойно и без да виждат зор композиция от по десет вагона каквато ми е и целта за тях и каквото ще правят на бъдещия ми макет.Тава е с 30% по малко от максималните за тях 15 /18/ вагона-значи приемам че няма да се товарят много. Относно ресурса забелязах износване на втулките на колоосите, но то не е фатално защото тези локомотиви са се търкаляли с години, а самите втулки лесно мога да си ги направя на струг и фреза и да ги заменям през даден период от време. Остават четките на самите двигатели но там видимо износване не видях, така че шумни или не за мене са си идеални и ще се търкалят поне още 10 години без да дават други грижи освен подмяна на втулки примерно през 3 до 10г. според навъртяните часове. Зъбните колела нямаха никакво видимо износване-значи при тях съм спокоен. Относно скороста на движение то те се движат с достатъчно бавна корост според мойте разбирания което ми е достатъчно за да си правя маневрите. Следвайки от горните "велики" умозаключения и написвайки тука какво си мисля то за сега няма смисъл да се набутвам с по 500лв за 4-5 нови суперски локомотиви след като мога да мина и с такива втора употреба за по 30-80лв. на пико.Все пак разликата между 200 и 2000лв си е значима. Разбира се тайно се надявам че ще мога да видя някъде на живо и нов суперски локомотив как се движи и как се държи при различен брой вагони и наклон, както и какво и къде ще се износва при него.

--- Край на цитат ---

Малко офтопик, ама ще прощавате  ;D

Това за броя двигателни колооси не е вярно. Позовавам се на физичните закони за силите на триене. А именно, че контактната площ на двете повърхности, между които става триенето НЕ влияе на ускореноето, респективно движението на двете тела. От значение са масата на двете тела и коефициента на триене между тях (зависещ само от физичните им свойства). В нашия случай контактната площ е там, където колоосите стъпват на релсите. От цялата тази сухария, дето я написах по-горе  :haha: :haha: следва, че ако увеличиш броя на двигателните колооси (контактната площ), това няма да окаже влияне върху възможността на локомотива да тегли повече вагони. Значение има ако сложиш бандажи (променяш коефициента на триене между релсите и колоосите) или увеличиш масата на локомотива. Най-просто казано, това колко ще тегли локомотива засиси само от масата му и от това дали има бандажи. Било то с 1 или с 10 двигателни колооси. Рзбира се зависи и от мощността на ел. мотора, предавките и т.н., но това е друго.  :) :)

Надявам се да не съм те затормозил с тая теория и най-вече се надявам да съм бил полезен.  :) :)

--- Край на цитат ---


ГАФ! :nono: :nono:
Това твърдение не е вярно! Броя на сцепните колооси оределено влияе на теглителните възможности. Иначе защо да има локомотиви с повече сцепни колооси. Но все пак масата и бандажите имат най-голям принос.

Съжалявам ако съм заблудил някого!  :) :)

bdz43r:
Има локомотиви с много колооси предимно, защото има ограничение на колоосното натоварване.
Ако не можеш да имаш 4 колооси по 20 тона, ще сложиш 6 колооси по 13.3 тона. Сцепното тегло е същото.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия