Сервомашинките по принцип реагират бързо. Командват се със широчинно-импулсна модулация. Подава и се импулс с определена широчина, която обозначава на какво положение да застане - продължителност от 1 милисекунда означава крайно ляво положение, 2 милисекунди означават крайно дясно, и всички варианти между 1 и 2 милисекунди означават всички възможни междинни положения. Когато получи импулс, сервото измерва неговата широчина и почти веднага позиционира рамото в съответното положение. Доколкото си спомням, Прогнозис беше показал самоделни механизми за стрелки с такива машинки на неговия макет "Градчето в трапезарията", погледнете клиповете му за да добиете представа. А и в ютуб има много клипове за серво-машинки, разтърсете се.
За да се движи плавно и бавно, трябва да се подават серии от импулси с постепенно нарастваща или намаляваща широчина, което просто означава, че цялото движение се разбива на малки парченца, които се изпълняват с определено закъснение. Поради това, движението не е съвсем плавно, ами е на ситни стъпки, определени от честотата на командващите импулси.
Още нещо - тези машинки имат силен въртящ момент! Предвидете си в механизма нещо, което да се огъне или счупи в случай че се провреди сервото (вътре има един потенциометър например, който може да започне да прекъсва) и изпълни "непозволено" движение, за да не ви счупи стрелката или каквото задвижвате.
Такива работи със сервотата.
