Автор Тема: Разглобяем (модулен) макет  (Прочетена 32072 пъти)

G_GROZ

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #30 -: 06 Октомври 2009, 21:55:05 »
Сега виждам, че съм сбъркал, писал съм без да искам 2.3 вместо 2.1. Нищо не казвате за глайссетовете на ПИКО. Dare_Devil, виждам че си направил приличен проект за релсов път. Пресметни го целия и съм почти сигурен в чия полза ще е цената. Не забравяй десетте процента отстъпка.

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #31 -: 25 Ноември 2009, 17:39:14 »
То при мен сега се получи малко по-различно (и неочаквано) стечение на обстоятелствата. Смених квартирата, и май в новата ще разполагам с повече пространство за макета (още не се знае де - не сме подредили багажи, мебели и т.н.), но евентуално ще се прави нов план или ще се доразшири този (че той пък ми харесва много). Иначе идеята е същата - да може лесно да се разглобява и транспортира при смяна на квартирата (че и в нея не се знае колко време ще сме - година ли, повече ли...).
Иначе пак се замислих за баластирането - няколко души ми казаха, че ако се ползва минерален баласт, той ще играе ролята на резонаторна кутия, насочваща звука от влака към основата, и така или иначе ще си шуми. Но при положение, че при мен основата не е от резонира материал (OSB, ПДЧ и т.н.), а от звукоабсорбиращ (XPS), няма ли той да погълне този шум?

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #32 -: 26 Ноември 2009, 09:00:22 »
Не, фибрана едва ли ще спре шума, макар да се окаже че е в по-малка степен. Например при модулите, а те всичките са направени на коркова основа от 4/5 мм , мигом се ошумиха, веднага щом изсъхна лепилото и баластрата се "вкамени". На всички ни направи това... неприятно впечатление... :fie:
При бавни скорости почти не му обръщахме внимание , но при средна скорост на композицията се чува достатъчно ясно . За максималните всичко е ясно - шуми яко . Предполагам , че в тишината на домашната обстановка , ще е още по "звучно". Ако прегледаш пак клиповете които съм качил , ще чуеш характерният шум (освен тракането на състава по наставите...).
Моето лично впечатление е това. За НО може би "озвучаването" е на ръба за достоверно движение на композицийте, но в по-дребните мащаби, май вече ще е твърде силен звука.
Но в крайна сметка всичко е въпрос на усещане и вкус.
Аз за себе си съм решил , че ще използвам баластра от корков грис...така както го правех навремето , само дето е много трудоемко, трябва да се боядисва допълнително и т.н. така че решението не е окончателно... :spiteful:
В крайна сметка май най-добре да поекспериментираш или пък да станеш член на Клуба , за да чуеш и видиш на място как звучи (в новото ни помещение). :thank_you:
Последното не е задължително , защото вече е решено , че нашият клуб ще има поне един ден на "отворените врати" в месеца , за гости и моделисти които не са членове.
Още не е решено , може би ще се запази традицията (която не е двадесет годишна...) да е всяка последна събота на месеца, но има вероятност да стане може би неделя. А на по-късен етап , като "пораснем" (цитат от една реклама) може би даже събота и неделя, за пълна програма... ;) :spiteful: ;D
Тогава хората са по-свободни и могат да ни посетят дори със семейството си...и един гуру ще може да ни идва на гости (ако не е станал член)!!! :search: :pleasantry: :hi:
При всички положения това ще бъде надлежно обявявяно в нашият раздел на Клуба.
 ;D ;D ;D

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #33 -: 17 Май 2011, 14:29:27 »
Страшно много време мина без да имам възможност да мисля по бъдещия си макет, но най-после мястото за него е определено. За съжаление няма да имам възможност да реализирам взаимстваната от макета на Владо идея, която толкова ми харесваше, но пък сегашният терен ми дава възможност за високоскоростни дълги прави, което е друг мой много любим елемент в макетите. Ето и първоначален вариант на макета, който, както е видно от размерите ще е по стените на стая:



Сложил съм гари, там където мисля че ще е добре да са, но ще се радвам за допълнителни идеи относно коловозното развитие. Иска ми се някъде из макета да има надлез, прелез и рекичка. В един от ъглите планирам да има планина, разбира се с тунел през нея.

Размерите са гравирани в камък, тъй като иначе няма да има място в стаята за спалня :) Самият макет ще е поставен върху шкафчета, които в момента се изработват специално за целта. В долният десен ъгъл на чертежа се намира вратата на помещението, през което разстояние ще се поставя подвижна плоскост. Друг вариант е да изместя голямата гара малко към ъгъла и там да има подвижен мост.

Vlado

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (2)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 5530
  • Рейтинг: 622
  • Красотата е в детайла!
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #34 -: 17 Май 2011, 14:45:05 »
На първо четене това, което виждам и ще дам като препоръка е да направиш цялото трасе двупътно. Имаш възможност, а и така седи някак недовършено с тоя малък еднопътен участък. Тъй че "удвояване, удвояване, удвояване..."!  :ok:

п.п. И може би не е зле и в другата гърловина на гарата да предвиш възможност за двупосочно преминаване от единия в другия път чрез бретел или двойки стрелки.
« Последна редакция: 17 Май 2011, 14:48:05 от Vlado »

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #35 -: 17 Май 2011, 14:50:28 »
Чудесно!!!
Щом вече се изработват шкафчетата - каквото и да ти кажем - късно ще е...

Голямата ти грешка е, че всичко това ще е в спалнята - това е стаята за почивка (не само на теб)
 и е възможно най-неподходящото помещение за изработката на макет.
(ако си семеен - няма да е задълго при този  макет в спалнята  :sarcastic:) :pardon: :pleasantry:
И все пак:
- премести гарата към ъгъла, а пред вратата остави само един подвижен мост.
 (стрелки и гърловина на гара върху подвижна плоскост не е много удачно)
- махни някоя от по-малките гари, защото сега нямаш ясно изразени междугария.
(къде ще слагаш входните светофори и т.н.
- мой съвет е да направиш една средно-голявма гара с обособени пътнически коловози
 (където сега е голямата гара) и в лявата страна (както си публикувал чертежа)
да обособиш товарната гара с глухите коловози.
А от другата страна на моста едно малко депо например.
(не виждам смисъл от толкова много гари на "обиколка в стаята")

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #36 -: 17 Май 2011, 14:55:46 »
Съгласен с Владо за удвояване, но друго ми прави още по-лошо впечатление изобилства от криви R1. Това е наистина много малък радиус. Струва си да увеличиш радиуса на завоите максимално, доколкото ти позволява наличното пространство за сметка на правите участъци и поне един завой да имаш с наистина голям радиус.

fpk1999

  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 507
  • Рейтинг: 21
  • Перфектният мащаб е 1:1 !!!
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #37 -: 17 Май 2011, 15:08:58 »
Цитат на: pach link=topic=1500.msg59751#msg59751 date=1305633028
не виждам смисъл от толкова много гари на "обиколка в стаята"


Как така :nono:.Всеки макетист иска макета му да е доближен максимално до истинските железници а в железниците няма само една гара.Може би Dare Devil иска точно това да има повечко станции но според мен трябва наистина да махнеш едната по-малка гара та да останат две гари а след това измести малката гара малко по-далеч от централната гара и в планината сложи спирка и ако планината ти ще е е голяма до спирката сложи две-три вили та да могат туристите да ходят с влак да ходят до вилите си :lol: :lol: :lol:но все пак решението е твое :).

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #38 -: 17 Май 2011, 15:51:52 »
Ето някои промени - стрелките са прибрани върху шкафчетата, лявата гара е махната, а на нейно място съм се опитал да направя нещо като товарна; дясната, която ще е "планинската" спирка е изместена още нагоре, а трасето е удвоено - бях го оставил единично, защото ми се струваше, че двойно трасе няма как да се побере на 15-те сантиметра, с които разполагам от тази страна. След моста сложих двойни стрелки, като по този начин в долния край ми остана и малко място за град. С червено съм отбелязал горните два ъгъла, които все още не е късно да бъдат скосени.


Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #39 -: 17 Май 2011, 17:07:05 »
Избрал си най-рационалният начин за разположение на макета! Браво! Обаче обмисли много добре предварително всичко до последната къщичка и до последното дръвче... При този вариант (обиколка на четирите стени) няма място за никаква импровизация! Помисли и за кривите стрелки, доколко са ти необходими. Вярно, че пестят много място, но отдалечават още повече макета от реалността. Прави впечатление, че залагаш на R2 и R1, помисли и за това.



Успех в начинанието!



liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #40 -: 17 Май 2011, 17:12:28 »
И аз съм на тоз вариант ,ще очаквам развитието. :good:

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #41 -: 17 Май 2011, 17:54:24 »
Опитах се да изчистя доколкото е възможно R1 и R2 завоите. Останаха ми само в долния ляв ъгъл (където са и кривите стрелки), както и по една в долния десен ъгъл (но там просто нямаше как да се избегнат - мястото, с което разполагам за да направя този завой е твърде малко, а и без това направих компромис с премостването - не е идеално право). Хрумна ми, че и голямата гара може да се сдобие с един - два челни коловоза. Чудя се обаче дали товарната гара е както трябва и дали няма да е по-добре да скъся единия и коловоз, но да направя някаква обслужваща инфраструктура (паркинг или нещо такова)


Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #42 -: 17 Май 2011, 18:18:53 »
Точно тази комбинация в долния ляв ъгъл ме притеснява - криви стрелки и R1- R2. А защо избра най-късата стена за най-широкия шкаф? Така нямаш възможност да развиеш най-голямата ти гара.

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #43 -: 17 Май 2011, 18:34:26 »
Цитат на: Сaprycorn link=topic=1500.msg59787#msg59787 date=1305645533
А защо избра най-късата стена за най-широкия шкаф? Така нямаш възможност да развиеш най-голямата ти гара.

Защото помещението, в което става цялото това нещо е спалнята. Тясната ивица в горния край на чертежа се пада над главите, точно под голям прозорец (т.е. там няма начин да има гари и т.н.). Максималната ширина на страничните шкафове е 30 см, защото иначе няма да остане място за минаване между тях и самата спалня, така че единственият край на стаята, в който можеше да е широк шкаф е от към долния край на спалнята.

И да отговоря на pach - приятелката ми държеше да сложим макета в спалнята, за да може да го вижда достатъчно често. Иначе имаше вариант да е в друга стая, специално отредена за хобитата ми.

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #44 -: 17 Май 2011, 18:42:50 »
Двата глухи коловоза на лявата стена ми се виждат малко безмислени,но ти знаеш по-добре за какво ще ти служат.Може поне да им извъртиш стрелките наобратно за да може заминаващи возила от другите глухи коловози да влизат на тях.А замисляш ли наклони?