Автор Тема: Разглобяем (модулен) макет  (Прочетена 32126 пъти)

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #45 -: 17 Май 2011, 18:48:48 »
Аз бих ти дал следната идея- защо не изпълниш гарата върху широкия шкаф изцяло челна? Остави само един коловоз (който, обаче да е скрит) за затваряне на кръга.

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #46 -: 17 Май 2011, 19:08:57 »
Цитат на: liro4605 link=topic=1500.msg59790#msg59790 date=1305646970
Двата глухи коловоза на лявата стена ми се виждат малко безмислени,но ти знаеш по-добре за какво ще ти служат.Може поне да им извъртиш стрелките наобратно за да може заминаващи возила от другите глухи коловози да влизат на тях.А замисляш ли наклони?

Не разбрах какво имаш предвид с това обръщане на стрелките.

Колкото до наклони - първоначално мислех да има, а и още не съм отхвърлил напълно идеята, макар че за момента не виждам къде бих могъл да ги реализирам.

Цитат на: Сaprycorn link=topic=1500.msg59791#msg59791 date=1305647328
Аз бих ти дал следната идея- защо не изпълниш гарата върху широкия шкаф изцяло челна? Остави само един коловоз (който, обаче да е скрит) за затваряне на кръга.

Как така скрит коловоз? Иначе не харесвам челни гари най-вече заради това, че няма възможността влаковете да щъкат постоянно из макета.

Сaprycorn

  • Trade Count: (52)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1774
  • Рейтинг: 134
  • НО DRG II епоха София
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #47 -: 17 Май 2011, 20:24:09 »
247 см е доста късо разтояние за да развиеш проходна гара, за това ще е по- удачно тя да бъде челна-отлонение от кръга. А ресата, която "затваря" кръга , може да я скриеш в тунел под градската част или нещо подобно. Гледах такова решение в един от броевете на Eisenbahn Jurnal- Traum anlage, и ми хареса много.
 

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #48 -: 18 Май 2011, 08:49:35 »
Ако днес остане време може и да нахвърлям една идея положена върху "вкаменените" размери...
в която да включа наклони (вече имам една атрактивна идея... :spiteful:
макар е семпла, надявам се да е мнооооого ефектна...
Както и челна гара предложена от Яско ...
на Пико А релси ли си?

Цитат на: Dare_Devil link=topic=1500.msg59788#msg59788 date=1305646466

И да отговоря на pach - приятелката ми държеше да сложим макета в спалнята, за да може да го вижда достатъчно често. Иначе имаше вариант да е в друга стая, специално отредена за хобитата ми.

Браво радвам се за вас двамата - още една жена която подкрепя хобито ни!!! :ok:
Пък така ще е сигурна, че освен макета и ти ще си пред очите и... :angel:
 :pleasantry: :pleasantry: :pleasantry: :lol: :lol: :lol:

zazo

  • КЖМ - България
  • Trade Count: (0)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2049
  • Рейтинг: 263
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #49 -: 18 Май 2011, 09:53:53 »
Обмисли добре предложението на Ясен. Според мен идеята е много добра.

Жоро

  • Trade Count: (67)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1651
  • Рейтинг: 143
  • HO DR IV епоха София
    • Хоби свят
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #50 -: 18 Май 2011, 10:05:52 »
Цитат на: pach link=topic=1500.msg59814#msg59814 date=1305697775
... и ти ще си пред очите и... :angel:
Мдааа. Така се оправдават пред себе си половинките, дето ни търпят лудостта. :buba:

XRISTO

  • Trade Count: (18)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2446
  • Рейтинг: 12
  • НО - III-IV епоха,DB и DR Ловеч
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #51 -: 18 Май 2011, 11:33:04 »
Спалнята е за спане и ... за да вкарвам влака в тунела... :lol: :lol: :lol:


lubo_gumata

  • Trade Count: (9)
  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 265
  • Рейтинг: 12
  • HO,4-5 еп.СЛИВЕН
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #52 -: 18 Май 2011, 12:31:40 »
Цитат на: XRISTO link=topic=1500.msg59829#msg59829 date=1305707584
Спалнята е за спане и ... за да вкарвам влака в тунела... :lol: :lol: :lol:


:good:
Точно казано!
 :lol: :lol: :lol:

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #53 -: 18 Май 2011, 12:44:19 »
Продължавам да не харесвам идеята за челна гара, но пък ако все пак няма друг начин да се получи прилично ще я приема де :) Засега си я пазя за последен коз ;)

Иначе ето какво сътворих пък сега:



Вече и с рендер:



Тук напълно съм елиминирал използването на R1 и R2, както и стрелките в криви, но пък се наложи използването на английски стрелки. На въпроса на pach - да, ползвам Piko A-Gleis.

Искам да помоля когато ми обяснявате че нещо не е както трябва, да давате и пояснение защо - нищо не разбирам от принципите на ЖП строителството и проектирането на гари и всичко редя интуитивно, а искам все пак да знам къде бъркам :)

А за приятелката ми - самата тя е строителен инженер (да де, ще бъде, като завърши), и гори от желание да помага в изработването на различните елементи на макета.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #54 -: 18 Май 2011, 12:54:13 »

Момчета, идеята за челна гара обаче е неосъществима по една съществена причина,
която аз открих едва като се "хвърлих да нахвърлям" на едно/две  :blush2:) планчета по въпроса.
НЯМА как да се върне влак излязъл от челната гара!!!
Или трябва да влиза на заден ход в нея, или някъде да има два разменни коловоза по "овала",
за да се прави маневра и локомотива който е изкарал влака напред, да го върне в челната гара,
също теглейки този влак.

Има и още два варианта, но са още по ..."съмнителни"  :scratch_ones_head:
или някъде да има обръщателно ухо (което е идеалното решение за челна гара, но няма място на шкафовете),
или всеки влак да се изкарва от един локомотив, но да се връща от друг, в обратната посока!
И те така...

И такаааа ...

Ето планчето което нахвърлих набързо.


- една проходна гара, но и с транзитен коловоз.
- същата гара може  да е с две товарни секции, които благодарение на транзитния коловоз,
могат усилено да маневрират, тъй като имат нещо като изтеглителни коловози, непречещи на
основното движение през транзитния коловоз.
- същата гара може да остане с една товарна секция (тази към вратата и стената),
а двата глухи коловоза да са нещо като челни изходни коловози (тези до ръба на макета, с порталното кранче не чертежа)
- трите проходни коловоза дават доста богати възможности както за разменяне на композиции
от трите типа - задминаване, разминаване и обръщане посоката на движение, така и за богата маневрена дейност.


- има и така мечтания планински участък с тунел.


- има и не един ами цели (!!!) два моста (като по високия може да е и виадукт),
 които са на най-подходящото място - пред вратата - тоест лесно се монтират
и демонтират (особено ако са един общ модул).


- гарата е леко в завой (дъга) както и много от истинските гари,
при това по същата причина - липса на достатъчно място.
- дъгата на коловозното развитие позволи дори на тези къси
коловози да се събират 3/4 четириосни вагона с локомотив
и светофори преди разклоненията.
- приемната сграда е достатъчна (например Burgstein) и при това е в ъгъла,
където не пречи на погледа на човеците около макета  ;).


- Създава се страхотна визия:
----> над главите на спящите (и от към прозореца на спалнята) е едно трасе,
         "повдигнато" на насип - 50 мм над основата на шкафа.
----> съответно в ляво


----> и дясно веднага след разклоненията, задните коловози (по близо до стените),
започват изкачване до  кота - 100 мм (при максимален наклон 3 на 100 ...или 3% ).
----> съответно също след тези разклонения, по близките до ръба (и наблюдателя)
коловози се спускат,
на кота 0 мм (което дава разлика от 50 мм, спрямо трасето при прозореца), като така
в точките за кръстосване на двете трасета имаме минимална разлика от цели 100 мм.
 Това е напълно достатъчно и за електровозите с контактна мрежа в Н0.
----> визията на тези два участъка е дава възможност както за тревни склонове,
 така и за скали или дори  подпорни стени - перфектни участъци за фотосесии.





Впрочем тройният разменен коловоз (2+транзит) има и още едно предимство:
- вкарването на дори покрит перон който обслужва доста добре тази малка гара.

Ето как изглеждал би пред врата с поглед към гърловината на гарата:


А това е още една възможност, да се направи двойно трасе

Над главите на "спящите" хора (под прозореца), коет би изглеждало така...
(приблизително, щото се "разляха" ъглите на 3D-визията и не ми се оправяха...)


Задното трасе си е на 50 мм от основата, а предното е на 32 мм от нея,
тъй като на такова ниво биха били разклоненията за него. Така не само се удвоява трасето
но и дава възможност за обикаляне по "овала" без навлизане всеки път в гарата.
Също така в тунела може да се монтират един/два разменни коловоза,
в които да се "крият" още композици на "изчакване", докато бъдат пуснати по трасетата.

Това е от мен. Има доста възможности в този план ...както и в неговото префасониране,
но това ще го оставя за домакина  на този бъдещ макет. :thank_you:
...който така и не изясни какво точно иска да има на него, в коя епоха и тяга са му предпочитанията и т.н. и т.н.
 Ако има въпроси - задавайте, ще помагами и отговарям, разбира се!
 ;D ;D ;D

Ах,да ...щях да забравя - най-малкия радиус е 483 мм, а всички наклони не превишават 3-те процента!!!
Ако иска някой, може да му прехвърля планчетата и направо във файл за WinTrack-а?
« Последна редакция: 18 Май 2011, 12:58:35 от pach »

liro4605

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #55 -: 18 Май 2011, 13:03:51 »
http://img405.imageshack.us/img405/8159/plan4y.jpg
Това имах предвид като казах да обърнеш стрелките.Сега от едните глухи,ще може да пристига на другите глухи

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #56 -: 18 Май 2011, 13:27:05 »
pach, вариантът, който си предложил наистина е много богат на възможности, особено допълнението с двойната линия. Не ми допада единствено варианта с двата моста на различни нива, тъй като бях замислил там да използвам не цялостен модул, а просто самостоятелен мост, който да се поставя пред вратата и наистина да виси във въздуха. Иначе наистина, трябваше да доуточня, че става дума за IV/V епоха, съответно пълно отсъствие на парни локомотиви (добре де, някой ден може да разходя някой атракционен ;) ), като отдавам предпочитанията си на пътнически вагони.

Иначе това е вариант, който аз самият не бих могъл да измисля - по-раздвижен е и изглежда по-разхвърляно, както би изглеждал и в реалността. Всички варианти, които съм предложил аз до момента са прекалено подредени и подозирам, че реализирани ще изглеждат  прекалено стерилни и нереалистични.

Всъщност идеята ми беше голямата гара да е в урбанизиран район, а в единия ъгъл да има малка планинска спирка, за която много ми допадна подхвърленото на шега предложение на Caprycorn за вилната зона :)

pach, моля те, дай ми файла за WinTrack, за да го разгледам по-подробно и евентуално да си поиграя още с него :)

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #57 -: 18 Май 2011, 13:40:33 »

Макар и в суров вид стават за първоначална обработка.
Файловете са качени успешно.
Линковете за достъп до файловете ще бъдат активни до : Сряда 01.06.11.
Файл : track1.tra
Линк за сваляне  :  http://dox.bg/files/dw?a=48cdc188d5
Файл : track2.tra
Линк за сваляне  :  http://dox.bg/files/dw?a=15abc8a016


Впрочем, наистина твоята идея е прекалено стилизирана и на мен това е още една причина
да не ми изглежда добре.
Идеи колкото щеш... и винаги са повече от колкото могат да се реализират,
особено при ограничението на шкафовете.
Тази идея (моята) е една стъпка над чудесния макет на Ясен - все пак има две нива!!!
Впрочем така гарата е достатъчно обособена, особено ако двата глухи коловоза до ръба на макета са
челни за пътнически вагони (само още перони ще напляскаш), а двата глухи до вратата,
стават перфектно за едно двойно дизелово депо например.

От към спирка - тя пак може да си стане - пред прозореца с изтеглена приемна сграда в единия ъгъл,
където да ти е и вилната зона. Урбанизирана среда на такава малка гара не върви да се слага (освен ако не е фототапет)
щото все пак площа на най-големия ти шкаф не е кой знае колко огромна, че да слагаш дори триетажни сгради.
Гарата ти е малка и това е...можеш да загатнеш все пак и някакво градче, но малко...

В тунела ако сложиш разменни коловози, ще имаш перфектно разминаване на поне три композиции върху целия макет,
като едната винаги ще изчаква в тунела.

Река и т.н. можеш да сложиш навсякъде където ти душата харесва (че и за езерце до вилната зона има място)
щото всичко около линията е въпрос на фантазия и добра преценка на разполагаемта площ.

Мостовете пак може да са една обща конструкция (не го разбирай дословно"модул"),
като просто ги сглобиш на една обща дъска с размери 25 х ~80 см.
 Но пък разгледай снимки в мрежата, как изглеждат два моста един над друг,
с преминаващи два "пътника" в различни посоки!!!

 ;D

Dare_Devil

  • Гост
  • Trade Count: (0)
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #58 -: 18 Май 2011, 13:50:44 »
Всъщност наистина, твоят вариант не си противоречи по никакъв начин с идеята ми за планина в ъгъла и спирка там.

Колкото до разминаването - как може да се реализира, при положение, че поне на първо време (а може и изобщо), не смятам да използвам цифрово управление?

А за файловете - с каква версия на WinTrack си ги правил, че не мога да ги отворя - моят пищи "Unexpected file format", и подозирам, че причината е, че са правени с по-нова от моята версия.

pach

  • Trade Count: (42)
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 12271
  • Рейтинг: 1314
  • ТТ & Н0; DR & BDZ;ep.I-III(~VI)&selfmade
    • За моделизма
Re:Разглобяем (модулен) макет
« Отговор #59 -: 18 Май 2011, 14:14:28 »
Е браво ... :prankster:
...при това е версия работеща на български език ---> Wintrack V8.0.2
 :good: ето още един дето ще се насочи към SCARM-а на Микси - неговата  програма има всички важни
релсови системи в трите основни мащаба и също прави наклони (вече) а за 3D--> при теб е въпрос на (развинтена) фантазия :haha:
Разминаването лесно се реализира (при mоята версия на плана) и в аналогов режим (DC)
просто разделяш макета на два токови кръга (при стрелките които разклоняват от/към тунела,
и си готов!!! ...на първо четене...не че не  е лесно, но си иска схема и ...малко обмисляне де.
Правено е преди, прави се сега, и ще се прави и за напред (прозвуча ми почти като първите реплики в "Армагедон" :sarcastic:).
 :lol: :lol: :lol: