Макетиране и техники на макетирането | All about layouts > Похвалете се с вашия макет | Show us Your layout
Макет на gzo в НО
gzo:
--- Цитат на: pavel75 link=topic=2593.msg44232#msg44232 date=1279027535 ---Преди да пристъпиш към направата на макета изпровай наклона с твоя подвижен състав.
--- Край на цитат ---
Да разбира се !
Просто се оглеждам за още подпори :search:
Жоро:
Въпросът е не да следваш някакви заковани норми. Въпросът е твоите локомотиви да преодоляват наклона с вагоните които ще караш. Въпросът опира до това, като влезеш в тунела, дали ще излезеш със сигурност от него или ще бъркаш да избуташ влака. Въпросът опира до сигурноста на движение, а не до реализъм, защото железници много, наклони разни. Решения също.
А иначе именно във връзка със сигурността на движение са приети и нормите NEM. Практиката е показала, че при наклони от 3%, движението на повечето машини е без проблем и такъв наклон е приет във въпросните NEM.
Подобна на твоята осмица и аз съм спрятал на маса 120х80. Само дето почти нямаше равен участък, почти всичко беше в наклон, заради пустите проценти. И за да може локомотивът да изкачи поне себе си. За влак нямам спомен да съм пробвал.
liro4605:
http://www.youtube.com/watch?v=xgpivxz7tAQ&playnext_from=TL&videos=P6QtGDuYMFE Виж тук нагледно как си личи че изкачващия влак се "мъчи".Най просто без формули сложи релсов път около 2-3метра на една дъска и пусни състав,като от единия край повдигаш.Направи няколко опита с повдигания през сантиметър и ще видиш че колегите много правилно те съветват.И аз знам а и го установих че наклон по голям от 4см на метър не е никак добре.Незабравяй че и ако е в крива кривата също има съпротивление.
А що се отнася и до реалните влакове при наклон 40% което го има в един заводски клон серия 06 на БДЖ трудни се качва с 3 пълни цистерни. :bb: :stop: :search:
gzo:
Лека полека напредваме с работата. Плота е набавен и скроен ! В последния момент реших да оставя още малко аванс по ширина и да осигуря шир пред коловозите на гарата. Така новите размери на основата са 200х110 см. Ползвам OSB 9мм. Следва подсилване, чрез оребряване и набавяне на материали за по-нататъшната работа.
Сега се чудя с какво ще ми е по-удобно да изградя релефа на двата хълма ?
а)-със стиропор за изолация.
б)-с полиуретанова пяна за оплътняния.
Струва ми се че пяната се оформя малко по-лесно, което дава възможност за по-изразителен релеф, а и с нея ще мога да залепя естествени камъни към ландшафта. Но пък стиропор имам в излишък :unsure:
Мога да комбинирам и двата материала. Вероятно ще започна със стиропора, а върху него ще положа и пласт пяна :scratch_ones_head:
П.С. Продължавам да търся две леви и една дясна стрелки ! Ако някой предлага да пише на ЛС.
toniemi:
Не се занимавай с тази пяна.Залепваш с Ц-200, на грубо стиропора с желаната от теб форма и размери.После обмазваш с гипс,става бързо ,лесно и добре.Макета става лек,планините твърди!С гипса може да залепиш и камъните.После мажеш с Ц-200,местата които ще имат трева,поръсваш със ситни дървени стърготини.След 24 часа,минаваш с ръка по стърготините за да отпаднат недозалепените частици,после с прахосмукачка и вече имаш прекрасен релеф с още по-прекрасна трева.Тревата се боясисва с темперни боички в желаният от клиента цвят.
Виж мойте макети за пример,ако ти допадне, действай!
http://toniemi2.snimka.bg/hobby/maket-quot-z-quot.464014.16971239
http://toniemi2.snimka.bg/hobby/ho-2.463967.16968897
http://toniemi2.snimka.bg/hobby/detski-maket.463972.16969269
Успех!!!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия